Wszawica - domowe metody zwalczania wszy
Od kilku lat lekarze zauważają nasilenie się problemu wszawicy. Dotyczy on zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale może dotknąć każdego, również osoby dorosłe i seniorów. Choć leczenie wszawicy nie jest bardzo trudne, to wymaga czasu i zaangażowania, a objawy choroby takie jak swędzenie i pieczenie skóry głowy, są czasem trudne do zniesienia, zwłaszcza dla małych dzieci. Najskuteczniejsze w walce z wszawicą są oczywiście specjalne apteczne szampony i wcierki. Istnieje jednak również szereg dających dobre rezultaty domowych sposobów na pozbycie się tych pasożytów.
Niekiedy nie mamy możliwości zakupu preparatów takich jak: szampon na wszy, ponieważ na przykład mieszkamy w niewielkiej miejscowości i mamy utrudniony dojazd do apteki, a w dodatku niepokojące objawy zauważyliśmy u siebie lub dziecka w weekend, lub na jakieś święto. Warto wtedy wypróbować domowe metody walki ze wszami, które nie tylko niejednokrotnie okazują się bardzo skuteczne, ale są również bezpieczne, ponieważ nie powodują skutków ubocznych, którymi obarczone są niektóre środki apteczne.
Wady i zalety domowych sposobów na wszawicę
Do zalet naturalnych metod zwalczania wszy możemy zaliczyć:
- dużą dostępność - opierają się na prostych składników. Wiele z nich na co dzień mamy w domu.
- niska cena w stosunku do preparatów aptecznych,
- skuteczność wielu metod wywodzących się z medycyny ludowej jest bardzo wysoka,
- brak skutków ubocznych,
- są to metody ekologiczne.
Mają one jednak również wady takie jak:
- czasochłonność,
- pracochłonność,
- dłuższy czas oczekiwania na pożądany efekt terapeutyczny.
Pomimo to zdecydowanie warto je wypróbować, zanim sięgniemy po chemiczne preparaty na wszy lub wspomagająco podczas ich używania.
Jak pozbyć się wszy? Leczenie wszawicy
Warto znać najpopularniejsze i najskuteczniejsze domowe środki na wszawicę.
Majonez na wszy
To stary sprawdzony sposób naszych babć na pasożyty, jakimi są wszy. Wystarczy dokładnie posmarować całą powierzchnię głowy oraz włosy zwykłym majonezem. Zużyjemy na to około pół średniej wielkości słoika. Następnie nakładamy na głowę foliowy czepek. Majonez powinien pozostać na głowie przez kilka godzin. Możemy go więc nałożyć wieczorem przed snem i zmyć dopiero rano. Skuteczność tej metody opiera się na odcięciu wszom i gnidom dostępu tlenu, co spowoduje ich uduszenie się. Majonezową maskę z włosów należy dokładnie zmyć, najlepiej prostym ziołowym szamponem na przykład z wyciągiem z czarnej rzepy, lawendowym lub z olejkiem z drzewka herbacianego, co dodatkowo wspomoże terapię. Po wysuszeniu włosów powinniśmy również dokładnie wyczesać wszy, które nie zostały usunięte podczas mycia głowy. Zrobimy to specjalnym grzebieniem na wszy lub zwykłym z jak najdrobniejszymi ząbkami. Metodę tę warto stosować przez kilka dni z rzędu. Nie obawiajmy się o kondycję włosów. Majonez nie tylko im nie zaszkodzi, ale jeszcze sprawi, że będą dobrze odżywione, nawilżone, miękkie i błyszczące.
Olejki eteryczne na wszy
Ich skuteczność w zwalczaniu pasożytów jest bardzo duża. Na wszy najlepiej sprawdzą się:
- olejek z drzewka herbacianego,
- olejek lawendowy,
- olejek eukaliptusowy,
- olejek anyżowy,
- olejek jaśminowy.
Mają one silne właściwości owadobójcze, a w dodatku wszy nie znoszą ich zapachu. Olejki działają również antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco, co jest szczególnie ważne dla podrażnionej przez pasożyty skóry głowy. Jak stosować olejki eteryczne na wszy? Sposób ich użycia jest bardzo prosty. Wystarczy kilka kropli olejku dodać do 2-3 łyżek oliwy z oliwek i wetrzeć w skórę głowy i włosy, a następnie włożyć foliowy czepek i potrzymać preparat na głowie przez co najmniej pół godziny. Jako oleju bazowego możemy również użyć oleju kokosowego, a także majonezu. Kolejny krok to dokładne, najlepiej dwukrotne umycie włosów, a później wyczesanie wszy grzebieniem. Proces ten powtarzamy przez kilka dni. Warto również profilaktycznie jeszcze przez kilka tygodni dodawać do szamponu przy myciu głowy 2-3 krople wybranego olejku eterycznego, aby zapobiec nawrotowi wszawicy i wyleczyć podrażnioną przez wszy skórę głowy.
Ocet na wszy
Wcierka z octu jabłkowego to jedna z najskuteczniejszych ekologicznych metod walki z wszawicą. Kwas zawarty w occie zabija zarówno dorosłe wszy, jak i gnidy powodując ich wysychanie i odpadanie. Ocet jabłkowy wystarczy wymieszać z ciepłą wodą w proporcji pół na pół i wcierać dokładnie w skórę głowy kilka razy dziennie. Problemu wszy powinniśmy pozbyć się całkowicie najdalej po tygodniu stosowania takiej kuracji. Równie skuteczny w zwalczaniu wszawicy jest także zwykły ocet spirytusowy, jednak odradza się jego codzienne stosowanie, ponieważ jest bardziej agresywny niż ocet jabłkowy - może wysuszać i podrażniać skórę głowy. Świetnie sprawdza się również maseczka na włosy i skórę głowy przygotowana z octu jabłkowego połączonego z majonezem oraz olejkiem z drzewka herbacianego. Dwie łyżki majonezu mieszamy z łyżką octu i kilkoma kroplami olejku eterycznego i nakładamy na włosy na co najmniej 30 minut, a następnie dokładnie je myjemy i wyczesujemy wszy specjalnym grzebieniem.
Napary ziołowe na wszy
Bardzo skutecznymi sposobami na pozbycie się wszy są napary z takich ziół jak rozmaryn, lawenda oraz eukaliptus. Rośliny te odstraszają wszy i działają kojąco na skórę głowy. Zioła kupimy w aptece lub sklepie zielarskim. Aby sporządzić z nich napar, należy dwie łyżki pokruszonych liści eukaliptusa, rozmarynu lub kwiatów lawendy zalać na 10 minut wrzątkiem. Wystudzony napar wcieramy w skórę głowy kilka razy dziennie. Można do niego dodać także kilka kropli olejków eterycznych z tych roślin, co zdecydowanie wzmocni działanie niszczące wszy. Terapia powinna potrwać około tygodnia.
Olej kokosowy na wszy
Działanie oleju kokosowego w zakresie zwalczania wszy jest podobne do innych substancji zawierających tłuszcze jak na przykład majonez. Olej odcina wszom tlen i powoduje ich obumarcie, a ponadto ułatwia usuwanie przyczepionych do włosów gnid. Wystarczy dokładnie posmarować olejem koksowym całą skórę głowy i włosy a następnie odczekać 2-3 godziny. Po zabiegu należy umyć włosy i wyczesać wszy. Stosowanie tego oleju do pielęgnacji włosów i skóry głowy nie tylko pomoże pozbyć się pasożytów, ale również przyniesie ulgę podrażnionej i wysuszonej skórze, pomoże przy łupieżu, nawilży, odżywi i uelastyczni włosy na całej ich długości. Warto więc wypróbować tę metodę.
Oliwa z oliwek na wszy
Również oliwa z oliwek przyczynia się do uduszenia wszy i wspomaga odrywanie się gnid od włosów. Lekko podgrzaną oliwę z oliwek warto wetrzeć we włosy i skalp, nałożyć foliowy czepek i pozostawić ją na głowie przez całą noc. Także oliwa z oliwek oprócz działania wszobójczego, poprawi zdecydowanie kondycję naszych włosów. Staną się one bardziej miękkie, puszyste, nawilżone, błyszczące i pełne życia. Oliwa zregeneruje również skórę głowy, złagodzi zaczerwienienia i pomoże zaleczyć drobne ranki, a także pozbyć się łupieżu i nadmiernej suchości naskórka. Kurację oliwą z oliwek powinniśmy stosować przez co najmniej 3-5 dni z rzędu.
Nafta kosmetyczna na wszy
Nasze babcie i prababcie nie bez powodu do codziennej pielęgnacji włosów stosowały naftę kosmetyczną. Jest ona nie tylko rewelacyjnym środkiem kondycjonującym włosy i stymulującym ich porost, ale również działa przeciw wszom. Nafta jest niezwykle skuteczna. Odstrasza wszy, zabija osobniki dorosłe i powoduje wysuszanie się gnid i ich odpadanie z włosów. Działa więc na podobnej zasadzie co ocet. Stosowanie nafty jest bardzo proste. Wcieramy po prostu jej niewielką ilość w skórę głowy oraz włosy i nakładamy czepek foliowy. Po kilku godzinach wyczesujemy wszy i dokładnie myjemy włosy. Nafta kosmetyczna ma bardzo specyficzny, nieprzyjemny dla wielu osób zapach. Można jednak go poprawić, dodając do niej kilka kropli olejku eterycznego lawendowego, eukaliptusowego lub z drzewka herbacianego. Wzmocni to również działanie terapeutyczne nafty przeciw wszom.
Cytryna na wszy
Cytryna co prawda działa zbyt słabo, aby zwalczyć dorosłe wszy, lecz z pewnością można ją zastosować wspomagająco, ponieważ kwasy w niej zawarte rozpuszczają substancję, za pomocą której gnidy przyczepiają się do włosów, co znacznie ułatwia ich usunięcie. Warto więc dwa razy dziennie wetrzeć w głowę włosy wodę z dodatkiem soku z cytryny, odczekać godzinę, a następnie dokładnie wyczesać włosy specjalnym grzebieniem na wszy.
Czosnek na wszy
Jego stosowanie jest czasochłonne, ale daje bardzo dobre rezultaty, warto więc wypróbować czosnek w walce z wszami. Całą główkę czosnku obieramy i rozgniatamy w prasce, a następnie zalewamy bardzo ciepłą wodą i pozostawiamy na 8 godzin. Następnie powstały płyn przecedzamy przez sitko i albo dokładnie wcieramy we włosy i skórę głowy, albo spryskujemy je z buteleczki z atomizerem. Najlepiej to zrobić wieczorem, nałożyć na włosy czepek foliowy i pozostawić preparat na skórze i włosach przez całą noc. Rano myjemy głowę szamponem ziołowym, najlepiej dwukrotnie. Do mieszanki możemy też dodać olejki eteryczne odstraszające owady. Choć metoda ta jest bardzo skuteczna, to wiele osób odstrasza silny specyficzny zapach czosnku. Jeśli jednak nie mamy w domu nic innego, to warto wypróbować właśnie czosnek.
Nie powinniśmy wstydzić się wszawicy. Mitem jest to, że dotyka ona wyłącznie osoby niedbające należycie o higienę osobistą. Prawda jest taka, że wszami zarazić może się każdy. Wystarczy kontakt z osobą dotkniętą wszawicą i problem gotowy. Szczególnie łatwo o zakażenie w takich miejscach jak żłobek, przedszkole czy szkoła. Uczulmy więc dziecko na to, by nie dotykało włosów kolegów i koleżanek, ani nie pożyczało im żadnych akcesoriów do włosów. Możliwość złapania wszy ograniczymy również, czesząc dziewczynki we fryzury utrzymujące włosy ściśle przy głowie takie jak kok czy dobierane warkocze. Utrudni to wszom przyczepienie się do włosów dziecka.
Oczywiście warto stosować domowe sposoby na wszy, jednak jeśli po kilku dniach problem nie ustępuje, powinniśmy udać się do lekarza, który poradzi jakie apteczne środki na wszawicę zastosować.
Komentarze