Zmarszczki - rodzaje, jak im zapobiegać, domowe sposoby na zmarszczki

ZmarszczkiZmarszczki i ich rodzaje. Jak zapobiegać zmarszczkom. Domowe sposoby na zmarszczki mimiczne - maseczki przeciwzmarszczkowe

"Starość nie radość, młodość nie wieczność" - jak mawia słynne polskie przysłowie. Kiedy ma się naście lat, głównym problemem ze skórą, jaki spędza sen z powiek jest trądzik.

Z wiekiem każda kobieta zaczyna obserwować to co dzieje się z jej twarzą, zauważając zmiany zachodzące po przekroczeniu magicznych osiemnastu lat.

Oglądając telewizję, czytając gazety czy przeglądając strony internetowe, jesteśmy wręcz zasypywani falą reklam dotyczących problemu starzenia się skóry. Czasami można odnieść wrażenie, że bez 5 kremów do twarzy nasze życie nie ma sensu.

Jaki jest jednak prawdziwy obraz starzenia się skóry?

Według ekspertów to w wieku 20 lat nasza skóra zaczyna tracić sprężystość, a co za tym idzie zaczynają się na niej pojawiać pierwsze zmarszczki mimiczne. Niestety w tym przypadku śmiech to zdrowie nie sprawdza się. Właśnie z powodu naszego "śmiechu" powstają masowo zmarszczki mimiczne. Jak twierdzi wielu naukowców to właśnie potoczne "chichotanie się" przyczynia się do częstego powstawania zmarszczek mimicznych. Ale nie tylko.

Zmarszczek mimicznych można wyróżnić kilka. Nie są takie same a ich nazwy mogą przyprawiać o gęsią skórę. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują a poznanie ich rodzaju może mieć wpływ na postrzeganie ludzi wśród społeczeństwa.

Rodzaje zmarszczek mimicznych

  • Zmarszczki na czole. Wiele osób mruży oczy a także marszczy czoło. Częste napinanie mięśni czoła powoduje powstawanie poziomych kresek, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Niestety osoby, które mają dużą mimikę twarzy są częściej narażone na ich powstawanie.
  • Lwia zmarszczka. Jej nazwa związana jest z groźnym wyglądem, jaki nabiera twarz na której się pojawiła. Pionowa bruzda osadzona pomiędzy brwiami nadaje twarzy niesamowicie srogie oblicze. Mimo pogodnego usposobienia osoby będące właścicielami takiej zmarszczki, muszą wykazać się pogodnym obliczem aby zatrzeć pierwsze wrażenie jakie niesie z za sobą niechciany gość osadzony pomiędzy brwiami.

Zatem zmarszczki mimiczne można uznać za swojego rodzaju mapę nastrojów na naszej twarzy. Wspomniany rodzaj oznaki starzenia się skóry objawia się bruzdami wokół oczu a także na czole oraz wokół ust.

  • Kolejnym rodzajem zmarszczek są tzw. zmarszczki palacza, potocznie kod kreskowy. Sama nazwa sugeruję, iż dotyczą one palaczy. Nie jest to zgodne z prawdą. Nazwa tego rodzaju zwiotczenia skóry istotnie wzięła się stąd, że palacze dużo częściej są narażeni na ich powstawanie a to dlatego, że częściej pracują mięśniami twarzy zlokalizowanymi wokół ust. Picie napojów przez słomkę ale również popularne robienie dzióbków do selfi również może mieć wpływ na tego typu zmarszczki.
  • Zmarszczki wokół oczu stanowią zmorę niejednej kobiety. W tym konkretnym przypadku warto wiedzieć, że skóra wokół oczu jest niesamowicie cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje powstawanie "kurzych łapek" , które ku rozpaczy wielu kobiet przekształcają się w pogłębiające się z czasem rysy.

Często słyszy się określenie "małpi pyszczek" w odniesieniu do osób mających twarz pokrytą zmarszczkami. Stwierdzenie to dotyczy ludzi, którzy z reguły przekroczyli 40 rok życia, a w przestrzeni pomiędzy nosem a ustami pojawiły się im bruzdy nosowo-wargowe. Przyczyny ich powstawania są związane z opadaniem policzków, które tracą jędrność z wiekiem. Miejsce, w którym policzki wyraźnie oddzielają się od reszty twarzy tworzy pionowe wgłębienie sięgające kącików ust.

Jak zapobiegać zmarszczkom

  • Po pierwsze należy zmienić przyzwyczajenia dotyczące wyrażania nastrojów za pomocą mimiki twarzy. Zachowanie "kamiennej twarzy" w wielu przypadkach może przynieść lepsze efekty, niż grymasy.
  • Gdy zauważymy pierwsze zmarszczki weźmy pod "lupę" swoje nawyki żywieniowe. Jedzenie w biegu oraz zapychanie się fast foodami przyczynia się do zubożenia organizmu w cenne witaminy i minerały, które odbudowują elastyczność naszej skóry.
  • Styl życia jaki prowadzimy również odbija się na naszej skórze. Napięcie psychiczne wywiera wpływ także na skórę, która staje się matowa, a co najgorsze - przesuszona czyli bardziej podatna na powstawanie nowych zmarszczek.
  • Ostrożnie cieszmy się opalenizną. Moda na opaloną skórę wkroczyła na dobre na salony. Jednak nieumiejętne korzystanie z dobrodziejstw natury jest wręcz zabójcze dla naszej skóry. Promienie słoneczne należy dozować ostrożnie, pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu skóry twarzy przed ich nadmiarem. Podobnie ma się sytuacja ze sztucznymi lampami UVB. Nadmiar opalania sieje spustoszenie na naszej twarzy, przyczyniając się do jej wysuszenia. Głębokie zmarszczki powstające po długim i intensywnym opalaniu są jak znamię z tą różnicą, że nie da się już ich zoperować.
  • Warto dobierać kremy do wieku. Wiele kobiet myśli, że stosowanie kremu, który jest przeznaczony dla kobiet starszych spowoduje zabezpieczenie skóry przed powstawaniem zmarszczek. Nic bardziej mylnego. Laboratoria kosmetyczne do perfekcji dopracowały badania na wybranej grupie wiekowej. Badania jakim poddawane są kobiety w określonych przedziałach wiekowych są analizowane i na ich podstawie czerpane są inspiracje do tworzenia specjalistycznych i unikalnych składów chemicznych kremów. Nie wychodźmy zatem przed szereg.
  • Wysypiajmy się. Medycyna naturalna od lat wskazuje, że sen to podstawa zdrowia oraz równowagi wewnętrznej człowieka. Skóra narażona na stres, zmieniającą się pogodę czy chociażby jedzenie naszpikowane różnego rodzaju emulgatorami potrzebuje odpoczynku aby się zregenerować. Wystarczy, że zrezygnujemy z jednego wieczornego seansu na rzecz snu a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Gdy już zadbamy o zewnętrzną otoczkę warto pomyśleć o wspomaganiu procesu zapobiegania zmarszczkom domowymi sposobami. Nie każdą kobietę stać na profesjonalne kosmetyki, które niejednokrotnie kosztują fortunę. Nasze babcie z powodzeniem stosowały skórkę z ogórka, zapobiegając przebarwianiu się cery. Wiele ze sposób radzenia sobie ze zmarszczkami przekazywana jest sobie z pokolenia na pokolenie a panie chętnie dzielą się radami i recepturami na specjalistycznych forach internetowych a także podczas spotkań przy kawie.

Domowe sposoby na zmarszczki

Jednym z wielu sposobów na radzenie sobie ze zmarszczkami są domowe maseczki zapobiegające powstawaniu zmarszczek a także minimalizowaniu już powstałych. Podobnie jak specjalistycznych kremów w tej dziedzinie jest ich tysiące. Od tego na jaką się zdecydujemy zależy kondycja naszej skóry. Co najważniejsze nie potrzeba na ten cel poświęcać dużo energii i czasu. Skuteczne maseczki można stworzyć z produktów, które zazwyczaj mamy "pod ręką". Ważne jest aby każda maseczka zawierała jak najwięcej składników odżywczych, mających za zadanie regenerację skóry.

Wybrane przepisy na domowe maseczki przeciwzmarszczkowe

Maseczka ananasowa

Jej wykonanie nie jest skomplikowanie. Łyżeczka płatków owsianych powinna być zalana około trzema łyżkami soku z ananasa i łyżeczką oliwy z oliwek. Całość po nabraniu konsystencji "papki" nanosimy na twarz, szyję oraz dekolt i czekamy około 25 minut.
Działanie poszczególnych składników:

  • Płatki owsiane to bomba witaminowa, którą można "zdetonować" na skórze, ale tylko w celach zdrowotnych. Poszczególne witamy takie jak : E, PP, B1 czy B6 wraz z selenem i magnezem mają duży wpływ na opóźnienie procesu starzenia się skóry.
  • Sok z ananasa dzięki zawartości bromeliny wykazuje działanie złuszczające martwy naskórek nie podrażniając przy tym delikatnej skóry. Może być zatem stosowany u osób, które są podatne na uczulenia.
  • Oliwa z oliwek, pozyskiwana z drzewa oliwnego, przyspiesza regenerację skóry, pobudzając ja do odnowy. Zawarta w niej witamina E zapobiega procesom starzeniowym skóry, czyniąc ją jednocześnie aksamitnie gładką.

Maseczka z jajek - połączenie 2 łyżek naturalnego twarożku, z dodatkiem łyżki słodkiej śmietany i surowego jajka. Prosta mikstura zdziała cuda na naszej twarzy. Maseczkę tak samo jak w poprzednim przypadku zmywamy po 20 minutach.

Cenne składniki:

  • Naturalny twaróg stosowany przez nasze prababcie neutralizuje wolne rodniki.
  • Słodka śmietana wykazuje działanie silnie nawilżające, dzięki czemu skóra przesuszona, np. pod oczami zyskuje nawilżenie niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.
  • Białko i żółtko mające w swoim składzie lecytynę, dają wspaniałe efekty w postaci zmiękczania, odżywiania i nawilżania przesuszonej skóry. Szczególnie ważne jest to po okresie zimowym, gdzie skóra ma gorszą kondycję.

Starzenie się skóry jest nierozerwalnie związane z procesem życiowym człowieka. Nie da się go uniknąć. Postępujący rozwój cywilizacji przyniósł nam szereg sposobów do opóźniania naturalnego cyklu ludzkiego życia. Moda na naturalne kosmetyki powróciła ze zdwojoną siłą. Poznając swojego wroga jakim są zmarszczki, łatwiej możemy z nim walczyć. Często nie trzeba dużych nakładów finansowych aby osiągnąć efekty. Warto próbować - więc do dzieła.

Komentarze

Jola
Najlepszym sposobem na zapobieganie zmarszczkom będzie odpowiednia dieta i używanie odpowiednich kremów - dla mnie najlepszym kremem jet krem nivea, używam go od lat i jestem mega zadowolona, a pojawiających się zmarszczek nie widzę.