Czyszczenie srebrnej biżuterii - 16 domowych sposobów

Czyszczenie srebrnej biżuteriiZastanawiasz co zrobić, żeby twoja srebrna biżuteria zawsze był piękna i błyszcząca, a srebrne sztućce zachwycały blaskiem. Poniżej przedstawiamy 16 skutecznych domowych sposobów na czyszczenie srebra oraz podpowiedź jak dbać o srebro, żeby nie ciemniało.

Czy wiesz, że ciemny nalot na srebrze powoduje dwutlenek siarki, czyli zanieczyszczone powietrze, a jeszcze 200 lat srebro nie ciemniało i nie czyszczono go w ogóle? Podobno mieszkańcy dużych aglomeracji czyszczą srebrną biżuterię dwa razy częściej niż osoby zamieszkałe na terenach wiejskich i kilkanaście razy częściej niż mieszkańcy krajów skandynawskich, w których powietrze jest znacznie mniej zanieczyszczone niż np. w Polsce. Ponadto w domach, w których powietrze jest suche, srebro zachodzi wolniej niż w domostwach, w których panuje wilgotny klimat. Srebro można czyścić dedykowanymi środkami chemicznymi lub sięgnąć po kilkanaście domowych sposobów, które są równie skuteczne, jak specjalistyczne produkty.

Co zrobić, żeby srebro wolniej ciemniało?

Czy wiesz, że jest kilka prostych sztuczek, dzięki którym srebro będzie ciemniało wolniej? Niestety, nie da się zupełnie wyeliminować tego procesu, ale drobna zmiana nawyków, może sprawić, że srebro będzie zachodzić ciemnym nalotem znacznie wolniej.

 • Srebro powinno być przechowywane oddzielnie, co w praktyce oznacza, że srebrną biżuterię należy przechowywać w oddzielnej szkatułce, w której znajdują się tylko wyroby z prawdziwego srebra. Kontakt ze złotem, stalą chirurgiczną lub nierdzewną przyspiesza powstawanie ciemnego nalotu na srebrze. Podobnie postępuj ze srebrnymi sztućcami, które powinny być odseparowane od tych ze stali nierdzewnej.
 • Przechowuj srebro w szczelnie zamkniętym pudełku lub szkatułce, ograniczenie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem opóźnia proces zachodzenia srebra.
 • Biżuteria i sztućce ze srebra regularnie używane zachodzą rzadziej, ponieważ nosząc srebrną biżuterię lub korzystając ze sztućców, w naturalny sposób ścierasz osad, a podczas mycia usuwa drobne zanieczyszczenia.
 • Srebro nie lubi wilgoci, dlatego nie przechowuj swojej biżuterii w kuchni lub łazience, optymalnym pomieszczeniem jest sypialnia, salon (pod warunkiem, że jest oddzielony ścianami od kuchni) lub garderoba, czyli pokoje najbardziej oddalone od kuchni i łazienki.
 • Zdejmuj srebrną biżuterię do kąpieli, zarówno woda z kranu, jak i kosmetyki do mycia ciała przyspieszają powstawanie nalotu na srebrze.
 • Ogranicz kontakt srebra z kosmetykami do pielęgnacji ciała, składniki chemiczne występujące w kosmetykach przyczyniają się do szybszego powstawania ciemnego nalotu.
 • Zdejmuj biżuterię do kąpieli w morzu, słona woda morska i kosmetyki do opalania to zabójcza mieszanka dla twojej biżuterii - dlatego, zanim wejdziesz do morza, zdejmij srebrną biżuterię, w przeciwnym razie po urlopie czeka Cię czyszczenie biżuterii.
 • Nie opalaj się w biżuterii i nie zabieraj srebrnej biżuterii na siłownię, srebro w kontakcie z potem szybciej ciemnieje.
 • Nie zabieraj biżuterii na basen - chlorowana woda przyspiesza powstawanie nalotu.
 • Nie przechowuj brudnej biżuterii. Zdejmując srebrną biżuterię, zanim ją odłożysz do szkatułki, usuń letnią wodą lub wodą z kroplą płynu do naczyń pot oraz inne zanieczyszczenia. Osusz, wypoleruj i dopiero odłóż na miejsce.
 • Biżuterię przechowuj osobno, każdy pierścionek, bransoletka kolczyk powinny być odseparowane od reszty, np. owinięte bawełnianą szmatką.

O tym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz czyścić srebro?

 • Do przygotowania domowych mieszczanek do czyszczenia srebra nigdy nie używamy metalowych talerzyków i miseczek, które mogą wejść w reakcję ze składnikami mieszczanek do czyszczenia i zabieg może nie przynieść żadnych efektów.
 • Do czyszczenia srebrnej biżuterii i sztućców nie używaj szczoteczki do zębów, lecz szczoteczki do masażu dziąseł, która jest miękka i nie porysuje srebra.
 • Do polerowania srebra najlepiej sprawdzi się miękka flanelowa szmatka.
 • Do czyszczenia srebra nigdy nie należy używać past wybielających.
 • Czyszczenie srebrnej biżuterii

Zanim przystąpisz do czyszczenia srebra domowymi sposobami, najpierw podziel biżuterię na trzy różne grupy:

 • biżuterię ze srebra jasnego, czyli taka, która jest z czystego lśniącego srebra;
 • biżuterię z kamieniami naturalnymi i perłami;
 • biżuterię oksydowaną.

Jasne srebro możemy czyścić wszystkimi opisanymi poniżej metodami, kolejna grupa to biżuteria z kamieniami szlachetnymi, a także prawdziwą perłą i masą perłową, którą czyścimy, omijając kamienie. W przypadku kąpieli czyszczących biżuterię zanurzamy w roztworach tak, żeby kamienie i perły nie miały kontaktu z mieszanką czyszczącą. Szczególnie wrażliwa jest perła i masa perłowa, która nawet podczas długotrwałego kontaktu z wodą morską mogą zrobić się matowe. Ostatnia grupa to srebro oksydowane, którego można czyścić tylko wodą z płynem do naczyń lub z mydłem. Wszystkie inne mieszanki sprawią, że oksydowana powłoka zejdzie, a biżuteria straci swój urok.

Jak czyścić biżuterię domowym sposobem? - 16 sprawdzonych metod na czyszczenie srebra w domu

1. Czyszczenie srebra pastą do zębów
Pasta do zębów to jeden z najstarszych sposobów, w tym celu na flanelową lub bawełnianą szmatkę nakładamy niewielką ilość pasty do zębów i wcieramy w biżuterię lub sztućce. Ciemny nalot powinien pozostać na ściereczce. Kiedy srebro odzyska swój kolor, pod wodą spłukujemy pastę do zębów, biżuterię lub sztućce wycieramy do sucha i polerujemy. Uwaga: do czyszczenia srebrna nie używamy wybielających past do zębów. Wybielająca substancja może przebarwić srebro. Do czyszczenia nie nadają się również pasty do zębów, zawierają ścierające drobinki, które mogą porysować srebro. Pasty do zębów nie stosujemy do czyszczenia biżuterii grawerowanej oraz z ażurowymi zdobieniami. Gęsta pasta jest trudna do usunięcia z małych przestrzeni.

2. Mieszanka do czyszczenia srebra z popiołu i soku z cytryny
Popiół drzewny i sok z cytryny, oba produkty mieszamy w takich proporcjach, aby powstała papka o konsystencji pasty do zębów. Uzyskaną mieszankę nakładamy na srebrną powierzchnię na około 15 minut. Po upływie wskazanego czasu miękką flanelową ściereczką polerujemy srebro, potem letnią wodą spłukujemy mieszankę, srebro wycieramy do sucha i polerujemy.
Porada: Bogato zdobione srebrne sztućce, grawerowaną biżuterię oraz tą z ażurowym wzorem czyścimy z ciemnego osadu w kąpielach wodnych. W ten sposób unikamy problemów z usunięciem gęstych papek z trudno-dostępnych miejsc.

3. Wysokoprocentowy alkohol do czyszczenia srebra
Kąpiel w wysokoprocentowym alkoholu jest doskonałą metodą do czyszczenia mocno zdobionego srebra. Srebro należy umieścić w szklanym naczyniu z wysokoprocentowym alkoholem np. spirytusem na 12 godzin. Potem srebro wyjmujemy, płuczemy w letniej wodzie i polerujemy.

4. Coca-cola na pociemniałe srebro
Ciemny nalot ze srebra można usunąć, pozostawiając srebrne przedmioty w szklanym naczyniu z coca-colą na 12 godzin, następnie srebro płuczemy w letniej wodzie i polerujemy.

5. Papka z bananowej skórki na pociemniałe srebro
Skórkę z banana kroimy w paski, dodajemy około 30-50 ml wody i blendujemy do uzyskania gęstej papki. Uzyskaną mieszankę nakładamy na srebro i delikatnie wcieramy za pomocą flanelowej szmatki, do usunięcia osadu. Potem srebro płuczemy i polerujemy czystą szmatką.

6. Folia aluminiowa i sól kuchenna
Są to niezastąpione produkty do czyszczenia srebra. Przygotuj kąpiel wodną w szklanym naczyniu, którego dno wcześniej zostało wyłożone folią aluminiową, następnie nalej ½ litra gorącej wody i wsyp 5-6 łyżeczek soli kuchennej. W roztworze umieść srebrne przedmioty i odczekaj kilka minut (najlepiej do ostygnięcia wody). Następnie wypoleruj srebro flanelową szmatką, opłucz i wytrzyj do sucha, w razie potrzeby wypoleruj ponownie.
Porada: oksydowane srebro można czyścić tylko i wyłącznie wodą z płynem do naczyń lub mydłem, wszystkie inne domowe metody mogą trwale usunąć oksydowane zdobienia.

Czyszczenie srebrnej biżuterii

7. Czyszcząca mieszanka z octu, sody oczyszczonej i wody do czyszczenia srebra
Kolejną metodą na szybkie czyszczenie srebra jest wykonanie kąpieli wodnej z 1 litra ciepłej wody, 1 łyżki octu i 1 łyżki sody oczyszczonej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj drewnianą lub plastikową łyżką, zanurz w roztworze srebrne przedmioty. Po kwadransie ciemny osad powinien pozostać w wodzie, srebro należy wypolerować, wypłukać i ponownie wypolerować.

8. Woda z mydłem i sokiem z cytryny rozpuszcza ciemny osad na srebrnej biżuterii
Do szklanego naczynia wlej 1 litr wody, dodaj 1 łyżeczkę soli i 1 łyżkę mydła w płynie, składniki dokładnie wymieszaj i włóż do roztworu srebrną biżuterię lub sztućce. Po upływie 30 minut wyjmij przedmioty, wypoleruj i opłucz czystą wodą.

9. Aluminiowe płytki z sokiem z cytryny do czyszczenia srebra
Jeśli masz dużo srebrnych przedmiotów w domu, warto kupić aluminiowe płytki wielokrotnego użytku. Do szklanej miseczki włóż płytki z aluminium, zalej wodą i wsyp 2 łyżki soli kuchennej, a następnie umieść w niej srebro. Po 15 minutach wyjmij przedmioty, wypoleruj, umyj w czystej wodzie, osusz i wypoleruj ponownie.
Porada: Do czyszczenia srebra nie używamy żadnych metalowych przedmiotów, które wchodzą w reakcje z kwasami i aluminium. Użycie metalowej miseczki lub łyżki do wymieszania składników może spowodować, że mikstura nie będzie działać.

10. Białko kurzego jajka czyści srebro
Na pociemniałe srebro nałóż białko kurze ubite na sztywną pianę. Potem wcieraj białko w zabrudzone srebro, aż osad się rozpuści i pozostanie na ściereczce. Oczyszczone srebro opłucz czystą wodą, osusz i wypoleruj.

11. Ketchup doskonale czyści srebro
Chcesz szybko wyczyścić srebrne przedmioty, nałóż na nie cienką warstwę ketchupu i pozostaw na kilkanaście minut. Potem flanelową szmatką pocieraj srebro, aż cały osad zejdzie. Wyczyszczony srebrny przedmiot opłucz ciepłą wodą, wytrzyj do sucha i wypoleruj.

12. Piwo na zabrudzone srebro
Do szklanego naczynia włóż srebrne przedmioty i zalej ½ litra piwa, po około 12 godzinach piwo rozpuści ciemny osad ze srebra. Potem należy wyjąć srebrne przedmioty wypolerować, opłukać czystą wodą i wypolerować ponownie.
Porada: Srebrne sztućce i dużą ilość biżuterii włóż do szklanej miski i zalej jednym z roztworów czyszczących np. octem i folią aluminiową, wówczas nakład twojej pracy będzie znacznie mniejszy niż w przypadku stosowania papek czyszczących srebro.

13. Kwaśne mleko doskonale czyści srebro
Do szklanej miseczki z kwaśnym mlekiem włóż srebrne przedmioty i pozostaw na noc. Potem wypłucz srebro wodą, osusz i wypoleruj.

14. Proszek do prania czyści ciemny osad na srebrnych przedmiotach
Do 1 litra wody wsyp około 2 łyżki proszku do prania, dokładnie wymieszaj. Następnie umieść w naczyniu srebrne przedmioty i pozostaw na 2 godziny. Potem wypoleruj srebro, opłucz wodą, osusz i wypoleruj ponownie.

15. Woda z płynem do naczyń doskonale czyści srebro
Srebrną biżuterię z kamieniami szlachetnymi wyczyścisz, nakładając na srebrną powierzchnię płyn do naczyń. Następnie wcieraj płyn w srebro flanelową szmatką, aż srebro odzyska swój kolor, a osad pozostanie na ściereczce. Potem dokładnie spłucz wodą biżuterię, osusz i ponownie wypoleruj.

16. Woda z gotowanych ziemniaków jest niezastąpiona do czyszczenia srebra
Włóż pociemniałe srebro do wody po gotowaniu ziemniaków, pozostaw na 3-4 godziny, potem wypoleruj srebrne przedmioty, opłucz w czystej wodzie, osusz i wypoleruj ponownie.

W przypadku biżuterii posrebrzanej, czyli pokrytej cienką srebrną powłoką czyszczenie biżuterii bezpieczniej jest wykonywać u jubilera lub w domu z wykorzystaniem dedykowanych produktów.

Komentarze