Jak wyleczyć jęczmień na oku?
Jęczmień na oku, mimo że przez wielu bagatelizowany, jest chorobą, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Sam jęczmień występuje w dwóch postaciach, które nieco się różnią, jeśli chodzi o pojawienie się ropnej zmiany. Zwykle jęczmień oka daje się wyleczyć, choć może on nawracać, a u części pacjentów przybiera postać choroby przewlekłej, jaką jest gradówka. Jak zatem należy potraktować jęczmień w oku i czy domowe metody leczenia choroby są tak skuteczne, jak zalecają specjaliści od medycyny niekonwencjonalnej?
Czym jest jęczmień oka?
Swoją nazwę jęczmień oka zawdzięcza ropnej zmianie, która faktycznie przypomina nieco nasiona jęczmienia. W rzeczywistości jęczmień, nazywany również jęczmykiem, jest ropną zmianą, jaka powstaje na powiece w okolicy oka.
Przyjmuje się, że ponad 90% zachorowań wywołuje gronkowiec, w pozostałych przypadkach za rozwój choroby mogą odpowiadać inne bakterie ropne. Niemniej jednak, oprócz samych bakterii, do powstania jęczmienia niezbędne są odpowiednie czynniki.
Jęczmień występuje jako jęczmień zewnętrzny lub wewnętrzny. Nazwa choroby wskazuje jednocześnie, gdzie należy szukać ropnego wykwitu. W przypadku jęczmienia wewnętrznego, dochodzi do zapalenia gruczołów tarczkowych, zaś ropna wydzielina zamiast wypływać z oka, bardzo często dostaje się pod powiekę. Ten rodzaj jęczmienia w wielu przypadkach wymaga leczenia chirurgicznego
Za nieco łagodniejszą postać jęczmienia można uznać jęczmień zewnętrzny, który jest dowodem na zapalenie gruczołów Zeissa lub Molla, wywołanym przez gronkowca. Jeśli jęczmienia nie uda się wyleczyć, zamieni się on w postać przewlekłą. Bardzo często jęczmień występuje nie jako pojedynczy wykwit ropny, a jako połączone wykwity, które mogą wymagać nieco innego leczenia.
Jak powstaje jęczmień oka?
Za powstanie choroby odpowiadają bakterie ropne, ale w większości przypadków będzie to gronkowiec. Jednak nie tylko pojawienie się bakterii sprawia, że pacjent choruje na jęczmień, niezbędne są dodatkowe czynniki, które nasilają objawy choroby. Powstanie jęczmienia może przyspieszyć pocieranie oczu brudnymi rękoma, częste przebywanie w pomieszczeniach zadymionych i o słabej wentylacji oraz kontakt z oparami chemicznymi, które podrażniają oczy.
Chorobę mogą powodować także kosmetyki, zarówno te do zmywania makijażu, które nie zmywają całego makijażu oka, jak i kosmetyki do malowania i pielęgnacji oczu. U niektórych pacjentów pojawienie się jęczmienia, zwłaszcza gdy wykwity ropne pojawiają się kilka razy w ciągu roku, może świadczyć o tym, że pacjent choruje na cukrzycę, która nie została zdiagnozowana. Niektóre choroby mogą sprzyjać pojawianiu się jęczmienia. Tak się dzieje, gdy pacjent choruje na trądzik różowaty, łojotok czy łojotokowe zapalenie skóry.
Objawy jęczmienia oka
Pojawienie się jęczmienia na oku poprzedzone jest przez kilka innych objawów. Powieka oka może być zaczerwieniona i bolesna, oko może łzawić jak przy pojawieniu się ciała obcego. W wielu przypadkach u pacjentów, oprócz ropnego wykwitu, pojawia się także ropna wydzielina z gruczołów umieszczonych w powiece.
W zależności od tego, czy pacjent choruje na jęczmień zewnętrzny czy wewnętrzny, wydzielina będzie się wydostawać wzdłuż rzęs poza oko lub będzie wpływać pod powiekę, nasilając stan zapalny oraz prowadząc do powstania innych zmian.
Jak leczyć jęczmień na oku?
Jeśli jęczmień już się pojawi, należy unikać pocierania powieki. Absolutnie nie wolno jęczmienia samodzielnie wyciskać czy też przecinać - wykwit zwykle pęka w ciągu kilku dni. Dojrzały jęczmień ma żółty czubek, a jego pojawienie się oznacza, że wykwit wkrótce pęknie, prowadząc w ten sposób do samoczynnego oczyszczenia zmiany.
Dopiero po pęknięciu jęczmień można delikatnie wycisnąć, aby przyspieszyć oczyszczenie zmiany chorobowej, niektórzy lekarze zalecają również delikatne przemywanie powieki w celu szybszego usunięcia pojawiających się strupów. Niektórzy leczą jęczmień w oku metodami domowymi, które bardziej szczegółowo będą jeszcze opisane. Natomiast pojawienie się takiej zmiany warto skonsultować z okulistą, który przepisze antybiotyk w postaci maści lub kropli do stosowania miejscowego bezpośrednio na zmianę.
Jeśli jęczmień jest jęczmieniem mnogim, a więc jeśli doszło do zatkania więcej niż jednego gruczołu, wówczas może być wskazane sięgnięcie po doustną antybiotykoterapię. Z kolei przy jęczmieniach nawracających, które mogą sygnalizować istnienie poważnych schorzeń, przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego może być wykonany posiew, aby na podstawie badania dobrać bardziej skuteczne leki.
Domowe sposoby na jęczmień oka
Według lekarzy, niektóre domowe metody zwalczania jęczmienia w oku są mało skuteczne, jednak nie zakazują ich stosowania, bowiem raczej nie szkodzą. Jednym z najpopularniejszych sposobów na jęczmień oka jest pocieranie zmiany złotą obrączką lub pierścionkiem. Przed rozpoczęciem masażu złotymi akcesoriami zaleca się ich zdezynfekowanie oraz nagrzanie, np. poprzez pocieranie o jakiś materiał. Samo leczenie jęczmienia złotem polega na delikatnym masowaniu zmiany na powiece.
Kolejna domowa metoda na jęczmień jest bardziej kontrowersyjna. Chodzi o ciepły okład z jajka ugotowanego na twardo. Na bolącą krostę należy położyć jajko ugotowane w skorupce i dodatkowo owinięte w materiał. Podobnie jak przy innych problemach z oczami, także przy pojawieniu się jęczmienia można się wspomagać okładem z zielonej herbaty.
Leczenie jęczmienia oka ziołami
Skoro medycyna tradycyjna sięga po antybiotyk, to medycyna alternatywna, oprócz wymienionych metod, także sięga po preparaty, kojarzące się z lekami naturalnymi. Do leczenia jęczmienia często wykorzystuje się zioła, przy czym w zależności od ich wyboru, jęczmień powinien dać się wyleczyć poprzez picie naparu (tu zaleca się głównie mniszek lekarski, który świetnie zwalcza bakterie wywołujące jęczmień) lub stosowanie okładów ziołowych. Do przygotowania okładu można wykorzystać kwiaty nagietka, rumianek, liście maliny lub ziele świetlika. Napar należy schłodzić, nasączyć w nim wacik oraz przykładać do bolącej powieki nawet kilka razy w ciągu dnia.
Postać przewlekła jęczmienia oka
Choć u wielu pacjentów jęczmień oka daje się wyleczyć metodami domowymi lub środkami farmakologicznymi, to zdarza się, że jest on odporny na leczenie i przechodzi w formę przewlekłą. Wówczas mówi się o gradówce, która jest ziarniniakiem tłuszczowym. Gradówka nie boli, jednak może powodować problemy z widzeniem (ma wpływ głównie na ostrość widzenia, czasem uciska rogówkę i prowadzi do powstawania astygmatyzmu).
Lekarze nie posiadają statystyk dotyczących częstotliwości zachorowania. Zwykle jęczmień pojawia się częściej u dorosłych niż u dzieci, dodatkowym czynnikiem, który może wpływać na jego pojawienie się, może być również wiek pacjenta (jęczmień częściej występuje u osób dorosłych pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
Źródło: www.jeczmiennaoku.pl.
Komentarze