Jak często można robić badanie RTG?

Badania RTGBadanie rtg to jedna z najbardziej standardowych, nieinwazyjnych metod badawczych, dzięki którym lekarz może uzyskać precyzyjny obraz wnętrza określonych rejonów organizmu pacjenta. Badanie przy pomocy rentgena polega na prześwietlaniu określonego narządu lub obszaru ciała w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości lub po prostu w celu sprawdzenia kondycji danego obszaru ciała. Badanie przy pomocy rtg wiąże się z ekspozycją organizmu na promieniowanie jonizujące, dlatego chociaż jest to nieinwazyjna metoda badawcza, istnieją pewne reguły dotyczące częstotliwości wykonywania badań radiologicznych.

Jak często można wykonywać badanie RTG?

To, jak często można wykonywać badanie radiologiczne zależy od kilku najważniejszych czynników. W zależności od indywidualnej sytuacji danego pacjenta(wiek, stan zdrowia) a także rodzaju badania oraz jakości sprzętu, przy pomocy którego się je wykonuje, badanie rtg można wykonywać od kilku do kilkunastu razy w przeciągu roku. Jak jednak wspomniano, bardzo wiele wiele zależy od specyfiki konkretnej sytuacji. To właśnie w oparciu o nią lekarz podejmuje decyzję, czy w danym przypadku badanie rentgenem jest wskazane, czy też wprost przeciwnie. Najważniejsze spośród czynników, które warunkują decyzję lekarza, to wiek pacjenta, stan jego zdrowia, obszar ciała jaki ma zostać poddany badaniu a także jakość sprzętu służącego do wykonywania badań radiologicznych.

Wiek pacjenta a częstotliwość badania rentgenem

Pierwszym z czynników, od których zależy to, jak często można wykonywać badanie rtg jest wiek pacjenta: w przypadku osób poniżej 20 roku życia badanie rtg standardowo wykonuje się jedynie wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne z medycznego punktu widzenia. Oznacza to, że w przypadku osób młodych wykonywanie badań rtg w celach profilaktycznych (na przykład okresowe prześwietlenia szczęki, które często są zalecane przez lekarzy ortodontów dorosłym pacjentom) nie jest praktykowane. Wynika to z faktu, że u osób młodych badanie przy pomocy rentgena jest potencjalnie o wiele bardziej szkodliwe, zarówno z punktu widzenia kondycji układu kostnego, jak i poszczególnych narządów ciała. Oczywiście, inaczej wygląda to w przypadku poważnych chorób lub istotnej ewentualności ich istnienia: wtedy ekspozycja na wyższą, niż wskazana, dawkę promieniowania jonizującego jest kwalifikowana przez lekarza specjalistę jako mniejsze zło.

RTG a organ, który ma zostać podany badaniu

Częstotliwość wykonywania badań przy pomocy rentgena w dużej mierze zależy również od tego, jakie narządy lub obszary ciała mają zostać prześwietlone. W przypadku na przykład rtg klatki piersiowej dawka promieniowania, jaką przyjmuje organizm pacjenta, jest znacząco większa niż w przypadku prześwietlenia ręki. Standardowo unika się również zbyt częstych prześwietleń głowy, ponieważ mózg jest jednym z tych narządów ludzkiego organizmu, które wykazują największą wrażliwość na działanie promieniowania jonizującego. W zależności od prześwietlanego narządu, dawka promieniowania jaką otrzymuje pacjent podczas badania rtg może wynosić od kilku do nawet kilkunastokrotności dawki, jaką otrzymujemy w ciągu doby od tła naturalnego.

Częstotliwość badania rentgenem a jakość sprzętu używanego do badania

To, jak często pacjent może wykonywać badanie rentgenem, w bardzo dużej mierze zależy również od jakości sprzętu radiologicznego. W przypadku starych aparatów rentgenowskich, które niestety wciąż jeszcze można spotkać w wielu polskich szpitalach, dawka promieniowania jaką otrzymuje organizm pacjenta jest o wiele większa, niż ma to miejsce w przypadku badań rtg wykonywanych przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Z tego powodu, przed wykonaniem badania rtg należy dokładnie sprawdzić, przy pomocy jakiej jakości sprzętu będzie ono wykonywane.

Przeciwwskazania do badania rentgenem oraz środki ostrożności

Badań rtg zazwyczaj nie wykonuje się u kobiet będących w ciąży, ponieważ nawet bardzo małe dawki promieniowania jonizującego mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu. Również w przypadku dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia a także osób szczególnie podatnych na działanie promieniowania jonizującego badanie rentgenem wykonuje się tylko w określonych przypadkach. Przed badaniem operator rentgena powinien założyć pacjentowi specjalną osłonę na narządy rozrodcze, które są szczególnie wrażliwe na promienie X. Jeżeli do tego nie dojdzie, pacjent powinien zwrócić pracownikowi uwagę, a w ostateczności zrezygnować z badania rtg i wykonać je w innym miejscu.

Autor: www.prima-med.info.

Komentarze