Ciągłe poranne zmęczenie - przyczyny. Jak zwalczyć zmęczenie?

Ciągle zmęczenieWstajesz rano i czujesz się tak samo, jak przed położeniem się spać? Brakuje Ci siły i energii? Nie masz motywacji do działania? Powodów tego może być kilka, ale jeśli znajdziesz i wyeliminujesz ich przyczynę, znów możesz wstawać o poranku jak nowonarodzony!

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że poranne zmęczenie dotyka mnóstwa ludzi. Próbujemy wszystkiego, aby pokonać je, ale zwykle to zmęczenie pokonuje nas. Nawet, gdy próbujemy wielu różnych metod na wysypianie się, wciąż brakuje nam wigoru. Będzie tak już zawsze... chyba, że znajdziemy przyczynę tego problemu i ją wyeliminujemy. Z powodu ciągłego zmęczenia cierpi naprawdę ogromna liczba osób (i to w każdym wieku). Zarówno osoby starsze, jak i bardzo młode, a nawet dzieci miewają problemy z wysypianiem się, a objawy i skutki bywają wyjątkowo uciążliwe. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jakie mogą być przyczyny niewysypiania się.

Przyczyny porannego zmęczenia

Poniżej omówiono 6 bardzo częstych, ale nieoczywistych powodów, dla których dokucza nam ciągłe zmęczenie. Warto sprawdzić, czy nie dotyczą one również nas.

Problem ze snem

1. Stres

To zdecydowanie najczęstsza przyczyna, przez którą nie możemy się wyspać i wciąż czujemy zmęczenie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wszystkie problemy, które często nas spotykają i nawarstwiają się powodują, że nie możemy się wyspać. Podczas długotrwałego stresu nasze nadnercza produkują kortyzol, czyli tzw. hormon stresu, przez co nasz organizm wciąż pozostaje w stanie pełnej gotowości i nie jesteśmy w stanie odprężyć się. Im więcej myślimy o problemach, tym trudniej jest nam się rozluźnić. Często zupełnie nieświadomie czujemy się poddenerwowani i wyniszczamy tym swój organizm. Kiedy poziom kortyzolu będzie zbyt wysoki, nie zdołamy go tak łatwo obniżyć, a co za tym idzie, wciąż będziemy żyć w ciągłym napięciu. Problemy ze snem, z prawidłowym funkcjonowaniem, ze skupieniem uwagi czy ciągłe podenerwowanie będą towarzyszyć nam nieustannie. Z tego powodu powinniśmy spróbować się rozluźnić, wyciszyć i oczyścić umysł. Przed pójściem spać warto wykonać różnego typu ćwiczenia relaksujące, rozluźniające i pomagające nam w oczyszczeniu myśli. Długa kąpiel, słuchanie relaksującej muzyki czy wesoła rozmowa z kimś bliskim z pewnością mogą w tym pomóc.

2. Choroby tarczycy

Bardzo ważnym i często spotykanym czynnikiem, który wpływa na zaburzenia naszego snu jest niedoczynność tarczycy. Jednymi z objawów tego schorzenia jest przesuszona skóra i często uczucie zimna. Jeśli dokuczają nam takie przypadłości, warto udać się do lekarza i poprosić o zbadanie poziomu hormonów tarczycy we krwi. W razie niewłaściwych wyników, lekarz zleci przyjmowanie odpowiednich leków, które unormują poziom hormonów w organizmie i pomogą uporać się z problemami, jakie wynikają z niedoczynności tarczycy. Wpłynie to również na nasze wysypianie się.

3. Problemy z sercem

Czy problemy zdrowotne związane z sercem również mogą przyczyniać się do ciągłego uczucia zmęczenia? Niestety, tak. Powinniśmy wiedzieć, że zarówno zmęczenie od samego rana, trudności ze wstawaniem, jak i zawroty głowy, częsta zadyszka, jak i uczucie kołatania serca mogą być spowodowane problemami zdrowotnymi ze strony właśnie serca. Jeśli zauważamy u siebie takie dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o badania. Jeśli nasze obawy potwierdzą się, lekarz skieruje nas do kardiologa, gdzie wykonane zostaną odpowiednie badania, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy. Jeśli lekarz zaleci nam przyjmowanie leków czy inne sposoby terapii, pozwolą one na unormowanie się wszystkich problemów związanych z sercem i ciśnieniem krwi, a co za tym idzie, pomogą również wysypiać się.

4. Nocny bezdech

W wielu przypadkach przyczyną niewyspania może okazać się ta bardzo trudna i niebezpieczna przypadłość, jaką jest bezdech nocny. Jednym z sygnałów ostrzegawczych jest chrapanie. Jeśli bliscy zauważają, że w nocy często chrapiesz, a później przestajesz na jakiś czas chrapać lub nawet oddychać, a następnie gwałtownie łapiesz powietrze - to jeden z najbardziej pewnych sygnałów, że cierpisz na bezdech nocny. Osoby, które mają z tym problem często zasypiają na krótki czas, a ich sen zwykle bywa płytki. Z tego powodu nie są w stanie wyspać się i zregenerować. Jeśli podejrzewasz u siebie bezdech nocny, możliwie jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. W nocy staraj się nie spać na wznak, ale na boku, a poduszkę wymień na możliwie jak najniższą. To pomoże udrożnić drogi oddechowe i zmniejszyć problemy z brakiem oddechu w nocy.

5. Zaburzenia snu spowodowane przez... kleszcze

Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą zarazić nas bardzo groźnymi chorobami. Jedną z nich, która stała się już niemal epidemią w naszym społeczeństwie jest borelioza. Nawet osoby, które są całkowicie przekonane, że nigdy nie miały wbitego kleszcza mogą cierpieć z powodu tej choroby. Dzieje się tak, ponieważ nie zauważamy i nie czujemy tego pajęczaka na i w swoim ciele, a w pierwszych stadiach rozwoju kleszcze są naprawdę małe i możemy ich nie dostrzec. Objawy boreliozy są bardzo nieoczywiste i mogą być ze sobą zupełnie nie powiązane. Zmęczenie, niewysypianie się, bóle kręgosłupa, stawów, bóle głowy, mięśni, a także problemy z układem nerwowym, krwionośnym czy pokarmowym mogą być spowodowane boreliozą. W Polsce lekarze dopiero zaczynają rozpoznawać tą przypadłość wśród swoich pacjentów i odróżniać ją od innych chorób. Jeśli więc miewamy problemy zdrowotne i ciężko jest nam określić, jaka może być ich przyczyna, warto wykonać odpowiednie testy i udać się do lekarza, który specjalizuje się w chorobach odkleszczowych.

6. Wieczorne posiłki

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale zbyt obfita lub zbyt późno zjedzona kolacja może mieć bardzo duży wpływ na nasze poranne, ciągłe zmęczenie. Kiedy nasz organizm jest przeciążony, a do tego zmusimy go do trawienia, nie zdoła się w pełni zrelaksować i zregenerować. Zanim pójdziemy spać powinniśmy być w pełni do tego przygotowani, w przeciwnym przypadku, wstając rano będziemy czuli się zmęczeni. Mając to na uwadze, powinniśmy zjadać kolację 2-3 godziny przed pójściem spać. Wówczas nasz organizm będzie miał czas na wstępne strawienie posiłku i będzie mógł swobodnie wypoczywać.

Zasady pomagające zwalczyć ciągle poranne zmęczenie

Jeśli każdego wieczoru zastosujemy się do tych zasad, nasz organizm będzie miał łatwiej wypoczywać, a my będziemy budzić się bardziej wypoczęci i wyspani.

  1. Dokładne wietrzenie pokoju;
  2. Relaksująca kąpiel;
  3. Chodzenie spać i pobudki o podobnej porze;
  4. Unikanie smartfona, komputera czy innych tego typu urządzeń w godzinach wieczornych. Emitują one światło, które ma za zadanie pobudzać nasz mózg, przez co nie jesteśmy w stanie wysypiać się.

    Ciągle zmęczenie

Jeśli będziemy pamiętać o tych zasadach i zdołamy określić przyczynę problemów ze snem, uporamy się z ciągłym porannym zmęczeniem.

Komentarze