Jakie zabawki dla niemowląt? - Pierwsze zabawki interaktywne, edukacyjne, sensoryczne i inne

Zabawki dla niemowlęciaNiemowlęciem nazywamy dziecko od 2 do 12 miesiąca życia. W tym czasie - mały człowiek intensywnie rośnie i rozwija się (zarówno fizycznie, jak i pod względem intelektu), przyswaja wiedzę oraz nabywa nowych umiejętności. Jak wspierać jego rozwój w tym czasie? Najlepiej czynić to za pomocą odpowiednich zabawek oraz zabaw, których zadaniem jest edukacja oraz stymulowanie funkcji poznawczych małego dziecka.

Zabawki dla niemowlęcia: jakie i kiedy?

Przygotowywanie się na przyjście na świat dziecka jest czasem ekscytacji nie tylko dla rodziców, ale i całej rodziny. Każdy chce kupić maluszkowi coś wyjątkowego, zwykle przed narodzinami jest to ciuszek lub gadżet, a gdy maluszek jest już na świecie: kupujemy mu coraz to nowe zabawki. Jak jednak je wybierać, aby były ciekawe dla dziecka i przydatne w jego rozwoju?

Pamiętajmy, by dobór zabawek dostosować przede wszystkim do wieku dziecka. Noworodek, czyli maluszek do ukończenia pierwszego miesiąca życia, zwykle nie jest jeszcze zainteresowany zabawkami, można już jednak wprowadzać zabawki kontrastowe oraz dźwiękowe, pokazywać je dziecku i obserwować jego reakcję. Zazwyczaj zabawki wprowadza się maluszkom, które wkraczają w drugi miesiąc życia. Dzieci są wtedy coraz bardziej skupione na otoczeniu, interesują się tym, co dzieje się dookoła, skupiają uwagę na kilka chwil i można zaciekawić je konkretną zabawką.

Pierwsze zabawki dla niemowlaka

Zwykle pierwszą zabawką niemowlaka staje się karuzela, która zamontowana jest przy jego łóżeczku. Dziecko spogląda na nią, zaczyna interesować się zabawkami oraz dźwiękami, jakie wydaje zabawka. Możemy dziś wybierać spośród wielu modeli karuzel, które są dostępne na rynku. Wielu zwolenników mają proste karuzele drewniane, zyskujące miano ekologicznych. Możemy zakupić także karuzelę z projektorem, która nie tylko kręci się ale i dodatkowo wyświetla ciekawe wzory na ścianie lub suficie. Taki gadżet może okazać się niezwykle pomocny w usypianiu maluszka.

Karuzela dla niemowląt

Pamiętajmy, że niemowlę nie widzi kolorów, nie zainteresuje się więc bardzo kolorową zabawką, a tą, która jest wykonana z materiałów o intensywnie kontrastowych kolorach, najlepiej czarno-białych. Wiele firm oferuje ciekawe zabawki kontrastowe, czy to pod postacią maskotek czy książeczek. Możemy zakupić również specjalne karty kontrastowe z konturami przedmiotów lub zwierząt, które w prosty, ale jakże efektywny sposób, będą stymulować rozwój naszego dziecka, zwłaszcza rozwój jego wzroku oraz sprawności motorycznej (ruchowej, np. poprzez dotykanie, manipulowanie zabawkami). Karty okażą się przydatne także u starszych dzieci: jako pomoc w nauce nazywania, np. co to? To kot, itp.

Pierwsze zabawki dla niemowlaka

Niemowlęciu, które samodzielnie nie jest w stanie jeszcze chwycić zabawki, a jest nią zainteresowane, możemy zakupić grzechotki na rączkę: zapina się ją na rzep lub napę i dziecko poprzez potrząsanie rączką sprawia, że z zabawki wydobywa się dźwięk. Jest to dla malucha bardzo ciekawe i rozwojowe doświadczenie.

Zabawki do wózka i fotelika

Podczas kupowania zabawek, warto również wziąć pod uwagę czas, jaki maluszek spędza w wózku podczas spacerów oraz w foteliku czy nosidełku samochodowym. Warto zainwestować w zawieszki do wózka czy fotelika, które umilą maluchowi czas. Pamiętamy jednak, że tego typu zabawkami zainteresuje się dopiero kilkumiesięczne niemowlę.

Zabawki edukacyjne

Dziecko, które wkracza w 2-3 miesiąc życia zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym światem, reaguje uśmiechem na głos rodzica, zwłaszcza matki, coraz chętniej stara się złapać to, co podajemy mu do rączki, obraca głowę w kierunku dźwięku, podnosi główkę, leżąc na brzuchu. Wykorzystajmy jego umiejętności oraz stymulujmy maluszka do dalszego rozwoju, proponując mu ciekawe zabawki. Hitem ostatnich lat stają się maty edukacyjne, czyli specjalnie skonstruowane zabawki, wyposażone w wiele elementów aktywizujących. Mata to wygodna plansza do zabawy, wykonana z przyjemnych w dotyku materiałów. Na macie kładziemy dziecko, a do załączonych pałąków przymocowane są specjalne zabawki, które pełnią różne funkcje: wydają dźwięk, piszczą, szeleszczą. Do niektórych mat załączone są piłeczki, grzechotki, gryzaczki. Wiele mat można zamienić w kojec dla starszych dzieci. Możemy zdecydować się także na zakup maty w kontrastowych kolorach, dodatkowo stymulującej rozwój wzroku dziecka. Mata jest doskonałym pomysłem na prezent, np. z okazji baby shower lub na chrzest.

Dziecko w 3 miesiącu życia coraz chętniej i precyzyjniej operuje rączkami, stara się chwycić to, co mu podajemy. Stymulujmy rozwój motoryki małej, czyli sprawności rączek dziecka, podsuwając mu miękkie zabawki, które wydają dźwięk, np. grzechoczą lub szeleszczą. Prawdziwym hitem są szeleściki, czyli zwykle proste zabawki, które wykonane są z materiałów szeleszczących pod wpływem dotyku. Dziecko zainteresowane jest dotykaniem i manipulowaniem zabawką, ponieważ wydaje ona ciekawy dla niego dźwięk.

Na tym etapie, a zwłaszcza w okresie 3-4 miesiąca życia dziecka, możemy również inwestować w miękkie książeczki dla naszego malucha. Starajmy się zainteresować nimi niemowlaka zwłaszcza wtedy, gdy leży na brzuszku. Malec chętniej będzie podnosić główkę oraz spoglądania to, co znajduje się w książeczce. Pamiętajmy jednak, by nie robić niczego na siłę, nie zmuszać malca do oglądania zabawek, jeśli nie ma na to ochoty.

Uwaga! Dziecko 2-3-4-miesięczne bardzo chętnie bawi się również z rodzicem… bez zabawek. Do zabawy może wykorzystać swoje rączki, dłonie rodzica lub proste (i bezpieczne!) przedmioty codziennego użytku. Korzystajmy z tego, czym zainteresuje się nasze dziecko i pamiętajmy, by mówić do niego jak najczęściej. Naśladujmy dźwięki, które wydaje podczas głużenia i gaworzenia, pokażmy mu jego odbicie w lustrze, powinien być już nim zainteresowany.

Co jeszcze zakupić dla niemowlaka? Oczywiście książki i to w tradycyjnej, papierowej formie, możemy inwestować również w książeczki w twardej oprawie. Już od pierwszych dni życia, a najlepiej jeszcze w czasie ciąży warto tworzyć biblioteczkę maluszka i codziennie czytać mu choć krótką bajeczkę. Ze starszym dzieckiem warto oglądać książeczki, nazywać to, co znajduje się na obrazkach.

Zabawki sensoryczne i interaktywne

Dziecko w wielu 5-6 miesięcy, czyli takie, które siedzi z podparciem lub samodzielnie, jest jeszcze bardziej zainteresowane światem oraz tym, co dzieje się dookoła niego. Z powodzeniem można zakupić mu zabawki sensoryczne i interaktywne, które stymulować będą jego rozwój. Dobrym pomysłem jest nabycie stolika interaktywnego, przy którym dziecko może siedzieć lub leżeć na brzuszku (warto więc zainwestować w stoliki z wyjmowanymi nóżkami). Stoliki to zabawki wielofunkcyjne, wyposażone w wiele elementów, np. grzechotki, przyciski z melodyjkami, pianinko i inne elementy aktywizujące. Malec uczy się powtarzalności, np. gdy naciśnie na przycisk z pieskiem, rozlegnie się dźwięk szczekania psa, gdy zacznie grać na pianinku, usłyszy muzykę. Możemy zakupić dziecku również kostkę interaktywną: miękką i przyjemną w dotyku kostkę, wykonaną z materiałów o różnych fakturach, z wieloma aktywizującymi elementami. Kupujmy zabawki interaktywne z przyciskami, które wydają dźwięki, zachęcają do różnorodnych aktywności, w tym zabawki dźwiękowe oraz takie, które stymulują rozwój motoryki małej, np. kule sensoryczne. Są to kule o różnych fakturach, jakich zadaniem jest doskonalenie rozwoju małych rączek.

Gryzaki pod każdą postacią

Gdy dziecko wkracza w etap ząbkowania (pamiętajmy, że u każdego maluszka jest to kwestią indywidualną), przydadzą się nam gryzaczki i to pod każdą postacią. Warto by to, co podajemy dziecku do zabawy, wyposażone było w gryzak: ząbkujące dziecko wszystko co dostanie do rączek, wkłada do buzi, by ulżyć sobie masażem w bólu dziąseł.

Sorter, pchacz, chodzik interaktywny

Maluch w wielu 10-12 miesięcy z chęcią pobawi się sorterem, czyli zabawką w formie pojemnika z otworami w różnych kształtach oraz zestawem klocków, które należy w dane otwory dopasować. Dobrym prezentem dla malucha przed ukończeniem 1 roku życia jest piramidka z kształtów (układamy je od najmniejszego do największego lub odwrotnie) oraz bączek. Warto w tym wieku kupić dziecku także pierwsze klocki, z jakich zacznie budować coraz to ciekawsze i bardziej skomplikowane konstrukcje. Maluch, który podejmuje już próby chodzenia, z pewnością ucieszy się z pchacza: zabawki, która w naturalny sposób przyspieszy samodzielne stawianie kroków oraz dodatkowo będzie stymulowała rozwój innych funkcji, wybierajmy więc pchacze interaktywne: z melodyjką, kolorowymi przyciskami, grzechotką itp. Możemy również zainteresować w chodzik interaktywny.

Jakie powinny być zabawki dla niemowlaka?

Zabawka dla niemowlaka pełni głównie funkcję edukacyjną, powinna więc wnosić coś do jego rozwoju, być czynnikiem stymulującym konkretne funkcje. Warto również, aby była ładna, interesująca dla dziecka, wykonana z przyjemnych w dotyku materiałów. Przede wszystkim jednak powinny być bezpieczne, czyli takie, które nie sprawiają zagrożenia dla życia i zdrowia naszego maluszka. Powinny posiadać niezbędne atesty oraz być dopuszczone do zabawy przez tak małe dzieci. Inwestujmy więc w produkty sprawdzonych, renomowanych firm i również uczulmy na to bliskich, którzy przynoszą dziecku prezenty. Niech zabawka będzie edukacyjna, rozwojowa ale przede wszystkim bezpieczna dla naszego dziecka, abyśmy mieli pewność, że to, co podajemy w jego małe rączki jest dobrym wyborem.

Komentarze