Zioła wspomagające leczenie uzależnień - alkoholizm, nikotynizm

Kozłek lekarskiZioła są znane i dostępne wszystkim od zarania dziejów. Wyróżniają się różnorodnością kształtu, barwy, smaku i zapachu. Ich działanie jest zgoła wszechstronne. Mogą być wykorzystywane w celu poprawy samopoczucia, wyglądu czy też stanu zdrowia. Jednym z wielu potencjalnych działań uzdrawiających ziół, jest wspomaganie leczenia nałogów.

Według definicji nałóg to nabyty stan utraty kontroli nad zażywaniem niektórych substancji lub wykonywaniem pewnych czynności. Osoba uzależniona czuje nieustanny przymus określonych czynności. Towarzyszy jej przy tym nieustanne poczucie winy, frustracja, nerwowość, wycofywanie się z aktywnej postawy życiowej, depresja, które tylko nasilają problem.

Warto zauważyć, że istnieją fizjologiczne oraz psychologiczne aspekty uzależnienia. W przypadku fizjologicznego uzależnienia stosuje się detoksykację organizmu, natomiast psychologicznego - psychoterapię, która niestety nie zawsze jest skuteczna.

Przyczyną sięgania po używki bywają różnego rodzaju problemy w życiu i występujące w związku z nimi kryzysy emocjonalne. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że przyczyną zwiększonej podatności na występowanie nałogów jest nierównowaga biochemiczna w mózgu. Substancje takie jak alkohol, nikotyna, narkotyki czy określone pokarmy sztucznie pobudzają ośrodek nagrody w mózgu. Wprowadzają człowieka w inny - lepszy, bardziej atrakcyjny stan świadomości. Sprawia to, że przyjemne wydarzenia w życiu nie są już tak atrakcyjne dla mózgu. To z kolei generuje coraz silniejszą potrzebę narkotyzowania się jakąkolwiek substancją. Tworzy się w ten sposób błędne koło uzależnienia. Mózg, który wykazuje niedobór niektórych neuroprzekaźników, jest bardziej narażony na wpadnięcie w taką błędną zależność.

Zioła wspomagające leczenie uzależnień

Niektóre zioła działają wspomagająco w niezwykle trudnym leczeniu uzależnień. Ich mechanizmy lecznicze polegają na działaniu uspokajającym, opóźniającym szkodliwe skutki zażywania substancji, wspomaganiu trawienia, łagodzeniu objawów abstynenckich. Wynika to z regulacji poziomu neurohormonów w mózgu a także procesów chemicznych w organizmie.

Ziołolecznictwo nie jest w tym przypadku metodą zastępującą skuteczną terapię. Zioła ułatwiają jedynie procesy adaptacyjne mózgu podczas leczenia z nałogu. Konieczna jest wręcz zmiana hierarchii wartości i stylu życia. Bardzo pomocne okazuje się regularne uprawianie sportu, co poprawia stan psychiczny oraz reguluje poziom hormonów nie tylko w mózgu, ale i całym organizmie. Podobne działanie może wykazywać spożywanie większych ilości surowych owoców i warzyw, orzechów, pestek czy kiełków.

Leczenie nałogu alkoholowego

Leczenie alkoholizmu wspomagają takie środki ziołowe jak kapsułki kwasu gamma-linolowego, otrzymywanego z wiesiołka dwuletniego, oleje z ogórecznika lekarskiego lub nasion porzeczki. Olej z wiesiołka pomaga w utrzymaniu abstynencji alkoholowej, a także opóźnia negatywne skutki spożywania alkoholu na układ nerwowy. Podobne działanie wykazuje stosowanie naparów, nalewek lub pigułek z kozłka lekarskiego (waleriana). W Brazylii stosowanym odpowiednikiem kozłka jest męczennica krwista. Łagodzą one objawy odstawienia w trakcie kuracji odwykowej.

Kudzu na leczenie alkoholizmu
Kudzu na leczenie alkoholizmu

Tarczyca pospolita (często stosowana przez lekarzy w XIX wieku) jest kolejnym ziołem o działaniu uspokajającym. Wykorzystywana jest do zmniejszania lęku i nerwowości. Okazuje się pomocna przy wyczerpaniu emocjonalnym i fizycznym. Do dziś tarczyca jest składnikiem niektórych lekarstw stosowanych przy terapiach uzależnień. Wyżej wymienione zioła zawierają związki goryczowe, które wspomagają trawienie i zmniejszają nadmierną chęć spożywania alkoholu. Regulują również poziom niektórych neuroprzekaźników w mózgu a także wspierają prawidłowy przebieg procesów biochemicznych w ustroju.

W Azji od wieków stosowanym ziołem na alkoholizm jest tak zwany kudzu czyli opornik łatkowaty. Dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej azjatyccy lekarze zalecają cytryniec - skuteczny przy łagodzenia dolegliwości psychicznych związanych z procesem leczenia.

Leczenie nikotynizmu

Trudno w to uwierzyć, ale pomocny w przezwyciężaniu nałogu nikotynowego jest owies. Jest gorąco polecany przez współczesnych zielarzy na przykład w formie owsianki, produktów z mąki owsianej lub nalewki ze świeżego owsa. Potwierdziły to badania przeprowadzone w 1971 roku. Lekarze, którzy praktykują ajurwedę stosują tę odmianę zboża przy terapii uzależnienia od opium.

Owies na leczenie nikotynizmu
Owies na leczenie nikotynizmu

Skuteczne przy rzucaniu palenia okazywało się niegdyś wdychanie olejku eterycznego z pieprzu czarnego. Działanie tego olejku polega na łagodzeniu nerwowości i innych symptomów odstawienia.

Proponowanym preparatem stosowanym w czasie odwyku nikotynowego może być następująca nalewka:

Wymieszać ze sobą po pół łyżeczki nalewki z kłącza kozłka lekarskiego i liści tarczycy, łyżeczkę ekstraktu glicerynowego ze świeżych ziaren owsa, po pół łyżeczki nalewki z liści dziurawca i męczennicy. Zażywać od dwóch do pięciu razy dziennie po pół łyżeczki (60 kropel).

Walka z uzależnieniami to rzecz niezwykle trudna. Wymaga od nas chęci, zmiany całego życia oraz skomplikowanej terapii. Warto wspomagać się w tej trudnej drodze czymś, co stworzyła dla nas sama natura. Trzeba jednak być cierpliwym a walka o własne życie i zdrowie przyniesie upragniony rezultat.

Komentarze

Noble
Przeciwutleniac ze, które zawarte są w kudzu chronią też przed rozwojem choroby wieńcowej. Redukują produkcję cholesterolu w wątrobie i hamują agregację płytek krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu zmniejszają lepkość krwi i poprawiają mikrokrążenie Natomiast imbir ma dodatkowo działanie przeciwzapalne. Aby przygotować taki napój należy 1 cm korzenia imbiru pokroić w cienkie paski, zalejmy wrzątkiem, dodajmy 1 łyżeczkę sproszkowanego kudzu i gotujmy przez kilka minut. Przestudźmy do temperatury około 40 stopni Celsjusza, dodajmy 1 łyżeczkę miodu. Pijmy raz dziennie.
Helena
Generalnie należy wiedzieć, że nad ołownikiem łatkowatym, czyli kudzu, prowadzi się w ostatnich latach coraz więcej badań, z których wynika, że posiada nawet właściwości antyrakowe. Poprzez przeprowadzenie szeregu badań, udowodniono, że zawarte w korzeniu kudzu izoflawonoidy właśnie zmniejszają potrzebę picia alkoholu. Dodatkowo uczestniczą one w przemianie serotoniny i dopaminy w mózgu. Dzięki temu te tzw. hormony szczęścia pozostają na dłużej w organizmie i zmniejszają potrzebę sięgania nie tylko po alkohol ale także nikotynę i narkotyki, czyli używki, które z założenia mają zmniejszyć napięcie nerwowe. Możemy pić napar z 1 łyżki sproszkowanego korzenia zalanego szklanką wrzątku lub przyjmować 2 kapsułki (500 mg) dziennie.