Uraz nadgarstka bez opuchlizny - rozpoznanie typu kontuzji, postępowanie
Niefortunne podparcie podczas upadku, kiedy ręka jest zgięta grzbietowo, to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania urazów nadgarstka. Uszkodzenia w obrębie nadgarstka mogą być bardzo różne, dlatego nie da się powiedzieć, jakie dokładnie objawy świadczą o ich powstaniu. U każdego mogą być one inne. Wiadomo jednak, że możliwy jest uraz nadgarstka bez opuchlizny po upadku. Dlatego objawy takie jak ból czy kłucie przy poruszaniu dłonią nie powinny być lekceważone. Jak leczy się urazy nadgarstka po upadku? Sprawdź!
Urazy nadgarstka - rodzaje
Wydawać by się mogło, że uraz nadgarstka jest poważny wtedy, gdy pojawia się opuchlizna. Jest to objaw, który rzeczywiście jest charakterystyczny dla niektórych urazów, jak choćby skręcenia, zwichnięcia czy złamania. Jednak to, że ręka nie jest obrzęknięta, wcale nie oznacza, że nie ma się czym martwić. Ponadto trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny i może w różny sposób reagować na kontuzje1.
Gdy nadgarstek po upadku boli, ale gołym okiem nie widać żadnej opuchlizny, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze stłuczeniem. Choć jest to z pozoru niegroźny uraz nadgarstka, nie powinno się go lekceważyć, ponieważ mogło dojść do mikrourazów kości nadgarstka. A trzeba wiedzieć, że w wyniku powtarzających się mikrourazów mogą powstać przewlekłe zmiany, których konsekwencją z kolei może być zespół cieśni kanału nadgarstka. Jest to neuropatia obwodowa kończyny górnej2.
Urazy nadgarstka - jak postępować?
Uraz nadgarstka po upadku może dawać różne objawy. Najczęściej kontuzjowanemu dokucza silny ból, który osłabia chwyt i uniemożliwia swobodne poruszanie nadgarstkiem. Dodatkowo może pojawić się mrowienie w okolicy kciuka i palców. To znak, że mogło dojść do powstania mikrourazów w obrębie kości nadgarstka, dlatego należy starać się nie przeciążać dłoni3.
Zaleca się w najbliższych kilku dniach powstrzymać od wykonywania obciążających nadgarstek i całą rękę czynności. Jeśli każdy ruch nadgarstka nasila przykre dolegliwości, można unieruchomić go przy pomocy samodzielnie zrobionego temblaka lub specjalnej ortezy3.
Kiedy z kontuzją nadgarstka zgłosić się do lekarza?
Powierzchowny uraz nadgarstka bez opuchlizny nie wymaga konsultacji z lekarzem. Uporczywe dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto zasięgnąć porady lekarza.
Objawy, które mogą sugerować, że uraz nadgarstka nie jest jedynie powierzchowny, lecz poważny, to przede wszystkim zaburzenia czucia i sztywność stawów. Zaniepokoić powinno także wyraźne osłabienie dłoni i niemożność wykonania przy jej udziale podstawowych czynności3.
Uszkodzenie nadgarstka - diagnostyka
Lekarz celem sprawdzenia, czy uraz nadgarstka bez opuchlizny jest poważny, może zlecić wykonanie takich badań jak3:
- zdjęcie radiologiczne (RTG),
- ultrasonografia (USG),
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (MRI),
- badanie przewodnictwa nerwowego,
- badania laboratoryjne.
Uraz nadgarstka - leczenie
Każde uszkodzenie nadgarstka ma inny schemat leczenia, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie urazu. Powierzchowny uraz nadgarstka i ręki z całą pewnością nie wymaga noszenia szyny ani gipsu. Jeśli konieczne jest unieruchomienie, to zakłada się opaskę ortopedyczną lub ortezę4.
Urazy nadgarstka zazwyczaj wiążą się z silnym bólem, który potrafi mocno dawać się we znaki. Jeśli dolegliwości bólowe są trudne do wytrzymania, można zastosować leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Na kontuzje nadgarstka pomóc powinny preparaty w formie maści, żelu lub spray’u, które można zaaplikować bezpośrednio w miejscu bólu. Lekiem przeznaczonym do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz leczenia stanu zapalnego, jest Diky spray. Produkt zawiera diklofenak i olejek miętowy, który zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia5.
Gdy poruszanie ręką po urazie sprawia ból i dyskomfort, nawet gdy minęło już dużo czasu, warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty. Specjalista zaleci odpowiednie ćwiczenia na nadgarstek i zabiegi z zakresu fizykoterapii, które umożliwią bezpieczny powrót do pełnej sprawności4.
Bibliografia:
- Kruczyński J., Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa, 2019.
- Brown D. E.,Neumann D., Sekrety ortopedii, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner Wrocław, Wrocław, 2006.
- Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna Praktyczna, 2017.
- J. McMahon, Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2004.
- Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2022.01.12.).
Komentarze