Sapioseksualizm - czym jest? Sapioseksualista

Sapioseksualna paraNazwa sapioseksualizm pochodzi od słowa "sapien", co po łacinie oznacza inteligencję. Zjawisko to zostało pierwszy raz nazwane w 1998 roku. Za "ojca" sapioseksualizmu uważa się Darrena Staldera. Oficjalnie został "przyjęty" w roku 2014, kiedy to amerykański portal randkowy OkCupid dodał ten termin do listy orientacji seksualnych. Od tej pory zjawisko sapioseksualizmu interesuje badaczy wielu dziedzin, zarówno w psychologii, jak i medycynie czy naukach humanistycznych. Czym dokładnie jest sapioseksualizm, skąd się bierze oraz czy i Ty jesteś osobą sapioseksualistą?

Czym jest sapioseksualizm?

Niepozorna ale inteligentna nowa pracownica staje się obiektem westchnień wszystkich kolegów z działu. Zakompleksiony okularnik zainteresował swoją osobą najładniejsza dziewczynę na roku, deklasując największego przystojniaka w grupie. Jak to możliwe, że ludzie niekoniecznie atrakcyjni fizycznie ale za to inteligentni są dla wielu z nas bardziej pociągający? Zjawisko to nosi nazwę sapioseksualizmu, uznawane jest przez wielu za preferencję seksualną.

Z innej strony - spotykasz kogoś, kto wydaje Ci się bardzo bystry i inteligentny. Po krótkiej rozmowie z tą osobą stwierdzasz, że faktycznie, cechuje ją wysoki poziom inteligencji, posiada ciekawe pomysły, intrygujące spojrzenie na świat, ciekawie i poprawnie się wypowiada, ma wiele do powiedzenia ale i potrafi uważnie słuchać. Czujesz zafascynowanie i… pociąg seksualny, nawet jeśli ta osoba nie do końca podoba Ci się fizycznie…

Jeżeli miałaś/eś kilka razy taką sytuację to bardzo możliwe, że jesteś sapioseksualistą. Tak właśnie w praktyce wygląda zjawisko, obejmujące pociąg do osób, które interesują nas… intelektualnie. Dla wielu osób sapioseksualizm jest orientacją seksualną, którą oczywiście można łączyć z innymi, np. heteroseksualna i sapioseksualna kobieta, itp.

Sapioseksualizm
Sapioseksualizm symbolicznie

Skąd bierze się sapioseksualizm? Dlaczego pociągają nas osoby inteligentne ale niekoniecznie atrakcyjne fizycznie?

Przyczyn jest wiele, z pewnością nie bez znaczenia jest to, że:

  • osoby inteligentce są zwykle zaradne życiowo, podziwiamy ich za umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji;
  • inteligencja i ciekawe pasje imponują ludziom, zwłaszcza tym, którzy dopiero poszukują swojej życiowej drogi;
  • z biegiem życia zaczynamy zauważać, że wygląd to nie wszystko, że o wiele bardziej istotne jest to, aby mieć z bliską osobą o czym porozmawiać, uzyskać od niej pomoc i wsparcie;
  • lubimy mieć o czym porozmawiać z bliską nam osobą, intelekt pozwala na zaradność życiową, daje możliwość poczucia się bezpiecznie u boku takiej osoby.

Czy osoby sapioseksualne same są inteligentne? Zwykle tak, choć niekoniecznie.

Jak objawia się sapioseksualizm?

Co dokładnie "kręci" takich ludzi, co podziwiają u potencjalnych partnerów/partnerek?

Na pewno są to:

  • bystrość, zaradność życiowa;
  • obszerna wiedza z różnych albo konkretnej dziedziny;
  • umiejętność rozpoczynania i prowadzenia ciekawych dyskusji;
  • posiadanie ciekawych zainteresowań i pasji, czasem wyjątkowo niestandardowych;
  • budowanie ciekawych ale i poprawnych wypowiedzi, możliwość porozmawiania na praktycznie każdy temat;
  • umiejętność opowiadania inteligentnych dowcipów;
  • umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji, wybrnięcia z sytuacji trudnych, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych;
  • umiejętność aktywnego słuchania drugiej strony;
  • chęć ciągłego uczenia się, pogłębiania wiedzy oraz doskonalenia posiadanych już umiejętności.

Bardzo często osoby sapioseksualne nie są zainteresowane ani wyglądem ani nawet wykształceniem swojego partnera/partnerki. Wiedzą, że posiadane wykształcenie nie zawsze idzie w parze z posiadaną wiedzą i doświadczeniem. Bardzo cenią sobie ludzi z praktyczną, "życiową" wiedzą oraz umiejętnościami.

Czy jestem sapioseksualistą? Test

Chcesz przekonać się, czy jesteś osobą sapioseksualną? Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się, czy możesz zaliczyć się do tego grona.

  1. Atrakcyjny wygląd partnera/partnerki nie ma dla mnie dużego znaczenia.
  2. Uważam, że randka w teatrze czy w galerii sztuki to ciekawy pomysł.
  3. Uwielbiam mieć o czym rozmawiać z partnerem/partnerką, brak tematów do rozmowy może taką osobę dyskwalifikować.
  4. Szczera rozmowa na ważne tematy może być o wiele ciekawsza i przyjemniejsza niż upojna noc.
  5. Zdarzyło mi się zakończyć związek, ponieważ druga strona była dla mnie nudna i nie miała nic ciekawego do powiedzenia.
  6. Imponują mi ludzie z dużą wiedzą, niekoniecznie popartą wykształceniem.
  7. Lubię kobiety/mężczyzn w okularach, o wyglądzie intelektualistki/ty.
  8. Zwykle nie zakochuję się od razu, potrzebuję czasu, aby kogoś poznać i przekonać się, jaką jest osobą i czy do siebie pasujemy.
  9. Lubię ludzi charyzmatycznych, którzy mają coś do powiedzenia na każdy temat.
  10. Uważam, że intelekt jest wyjątkowo pociągający.
  11. Ważne jest dla mnie, aby osoba, z którą jestem w związku wyrażała się elokwentnie i poprawnie.
  12. O wiele bardziej od seksualnej gry wstępnej podniecająca jest dla mnie interesująca rozmowa z partnerem/partnerką.
  13. Uwielbia, słuchać, gdy ktoś mądrze mówi na jakiś temat.
  14. Zwykle nie zwracam uwagi na to, jak ubierają się ani co posiadają ludzie, z którymi się spotykam i wiążę.
  15. Onieśmielają mnie ludzie inteligentni, bystrzy, zaradni życiowo.

Co najmniej 5 twierdzących odpowiedzi? Bardzo możliwe, że jesteś osobą sapioseksualną, czyli zainteresowaną intelektem drugiej połówki.

Osoba sapioseksualna jest onieśmielona w kontakcie z osobą inteligentną, bystrą, zaradną życiowo, o ciekawej pasji. Na randkę chętnie wybierze się na ambitny film, do teatru albo na spacer, kiedy można porozmawiać na wiele tematów. Uwielbia dyskusje i są dla niej o wiele bardziej interesujące niż przytulanie czy zbliżenia fizyczne.

Czy związek sapioseksualny ma szansę na przetrwanie?

Wiele osób zastanawia się, czy związek osób sapioseksualnych ma szansę na przetrwanie, czy dana osoba będzie na tyle zafascynowana intelektem partnera/partnerki, że nie znajdzie czasu na bliskość fizyczną, w tym zbliżenia intymne? Spokojnie, to nie jest tak, że takie osoby nie są w ogóle zainteresowane seksem. Ta sfera życia również jest dla nich istotna z punktu widzenia relacji, opartej na bliskości.

Para sapioseksualna

Bardzo często ich seks wygląda nieco inaczej, nie jest nastawiony na realizowanie tylko swoich fizycznych potrzeb ale właśnie na budowanie więzi, pogłębianie relacji. Bardzo często partnerzy po zbliżeniu poświęcają czas na ciekaw rozmowy. Zwykle nie mają trudności z prowadzeniem dyskusji na temat ich życia seksualnego, posiadanych fantazji ale i obaw oraz wątpliwości.

Czy warto być dziś osobą sapioseksualną?

Na pewno pozwoli nam to na bycie w związku z osobą ciekawą, interesującą, bystrą i zaradną życiowo. Jeśli tylko nie jest to dla nas chwilowa moda i podążanie za trendami, a świadome przekonanie, na pewno pozwoli nam to na bycie w relacji z człowiekiem, który naprawdę nas pociąga.

Komentarze