Przytulanie - zalety, funkcje. Przytulanie w związku

PrzytulaniePrzytulanie to prosty gest, który można wykonać na wiele sposobów: objąć mocno kogoś ramionami, lekko przytulić i poklepać po ramieniu lub zastygnąć w romantycznym uścisku… Każde przytulenie ma swój cel, każde jest wyjątkowe i bardzo…. zdrowe. Jakie są funkcje przytulania, jaki wpływ ma ten przyjemny gest na nasze zdrowie i samopoczucie? Odpowiedź poniżej, wiele informacji może Cię naprawdę zaskoczyć!

Jak i kogo przytulamy? Funkcje przytulania

Kogo przytulamy? Oczywiście naszych bliskich: dzieci, rodziców, dziadków, męża, żonę, sympatię, przyjaciela, ale zdarza się nam przytulać osoby, które znamy słabiej. Dlaczego przytulamy? Jakie funkcje ma ten gest, który - wydawać by się mogło - zarezerwowany jest dla najbliższych? Poniżej opis najważniejszych funkcji przytulania.

  • Przytulanie przede wszystkim ma za zadanie okazywać emocje, czyli naszą miłość i przyjaźń, ma być odzwierciedleniem naszych uczuć, np. w stosunku do dziecka czy ukochanej osoby. Przytulić możemy również zwierzę, np. swojego psa, okazując mu w ten sposób swoją miłość.
  • Przytulamy się, aby poczuć się pewniej i bezpieczniej, aby upewnić się, że ktoś nas kocha, np. przytulamy się w dzieciństwie do mamy, w dorosłym życiu do męża.
  • Przytulanie może być gestem na powitanie i pożegnanie, np. przytulamy dawną niewidzianą znajomą lub w ten sposób żegnamy się z mamą, którą odwozimy na pociąg. Bardzo często przytulamy również dziecko na dobranoc i życzymy mu dobrych snów.
  • Przytulanie może pocieszać, dodawać otuchy, nieść wsparcie, np. kiedy przytulamy dziecko, które upadło i zdarło kolano, młodszą siostrę, która obawia się egzaminu w szkole czy koleżankę, która rozstała się z chłopakiem i cierpi. Przytulamy także osoby, które są w rozpaczy, np. straciły bliską osobę lub dowiedziały się o ciężkiej chorobie.

Pamiętajmy, przytulić się można również do czegoś: dzieci przytulają się do ulubionych maskotek, np. kiedy zasypiają. Możemy przytulić się do miękkiej poduszki, puszystego koca, gdy odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy. W tym wypadku przytulanie do przedmiotu ma nam pomóc się zrelaksować i poczuć bezpieczniej.

Przytulanie u dziecka, nastolatka, mężczyzny i kobiety

Kontynuacja poprzedniego tematu, ale z innego punktu: czym różni się przytulanie ze względu na wiek i płeć? Inaczej przytula się dziecko, nastolatek, osoba dorosła - warto to przeanalizować z punktu widzenia swojego, swojej pociechy czy męża.

Dziecko
Mały człowiek przytula się do rodziców, dziadków, rodzeństwa, czasem innych osób z rodziny. W tym wypadku przytulania ma za zadanie zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, dziecko szuka w ciepłych ramionach dorosłych pocieszenia, dowodu miłości.

Nastolatek
Każdy rodzic dorastającego dziecka doskonale wie, że jego córka czy syn o wiele rzadziej niż kiedyś przychodzą się przytulić… To czasami boli, ponieważ rodzicom może brakować tych chwil bliskości, ale nastolatek zaczyna zaspokajać dziecięce potrzeby w nieco inny sposób. Zamiast przytulania i buziaka dla rodzica woli spokojną rozmowę. A do kogo i po co się przytula? Oczywiście do sympatii, to czas pierwszych miłości, niezwykle ważnych i cennych doświadczeń dla dorastającego człowieka. Kiedy jeszcze młodzi ludzie się przytulają? Nastolatki bardzo chętnie w ten sposób witają się z koleżankami, chłopcy wolą podanie ręki.

Dorosły
Osoba dorosła przytula się z różnych powodów: szuka bezpieczeństwa i dowodu miłości u ukochanej osoby, przytula z miłości współmałżonka, dziecko czy rodzica, pociesza koleżankę czy okazuje wsparcie przyjacielowi.

Zalety przytulania, czyli co dobrego daje nam przytulanie?

Jakie zalety ma przytulanie? Co dobrego nam daje ten czuły gest w drugą osobą lub choć przyjacielskie poklepanie po plecach? Okazuje się, że czyni wiele dobrego, zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i zdrowia psychicznego i samopoczucia.

1. Wpływ przytulania na zdrowie fizyczne

Przytulanie ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak taki zwyczajny gest może działać na nasz organizm. Przede wszystkim:

  • udowodniono, że przytulanie obniża ciśnienie krwi, zwalnia tętno, sprawia, że się uspokajamy, czyli jest nieocenione dla osób, borykających się z nadciśnieniem i problemami z układem krążenia;
  • przytulanie wzmacnia system odpornościowy, zwłaszcza przytulanie przez bliskie osoby sprawia, że o wiele rzadziej zapadamy na różne choroby;
  • przytulanie wspomaga tworzenie połączeń nerwowych, jest to szczególnie istotne w przypadku małych dzieci: przytulajmy swoje pociechy tak często, jak to możliwe!
  • przytulanie zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i skutecznie pomaga zasnąć;
  • udowodniono, że przytulanie przynosi ulgę w bólu, pomaga radzić sobie z bólem i cierpieniem.

2. Wpływ przytulania na zdrowie psychiczne i samopoczucie

Przytulanie oddziałuje również na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. W jaki sposób? Przede wszystkim:

  • przytulanie zmniejsza stres i napięcie, sprawia, że szybciej się uspokajamy, ile razy przytulaliśmy się do bliskiej osoby, gdy byliśmy zestresowani lub bardzo przygnębieni?
  • przytulanie do bliskiej osoby skutecznie redukuje lęki, sprawia, że czujemy się bezpiecznie i dobrze, to bardzo ważne szczególnie w przypadku dzieci: maluchy w chwilach, gdy ogarnia ich strach, przybiegają, by przytulić się do rodzica czy innej osoby, której ufają;
  • przytulanie sprawia, że w naszym organizmie wydziela się oksytocyna, czyli dostarcza nam pozytywnej energii i poprawia nastrój;
  • czułe uściski z drugą osobą skutecznie poprawiają samoocenę i podnoszą pewność siebie - czujemy, że jesteśmy dla kogoś ważni i ktoś nas kocha;
  • przytulanie doskonale pomaga też walczyć z kompleksami i daje nam poczucie bezpieczeństwa;
  • poza tym, przytulenie przede wszystkim wzmacnia więzi między ludźmi, czy to w rodzinie czy związku, ludzie, którzy się przytulają są sobie bliżsi, nie wstydźmy się w ten sposób okazywać uczuć swojej rodzinie: dzieciom, współmałżonkowi, najlepszym przyjaciołom.

Jak się przytulać? Sposoby przytulania w związku

Przytulanie jest bardzo ważnym etapem w każdym związku. Wiele relacji wchodzi na kolejne etapy właśnie poprzez przytulanie się. Jak przytulamy się w ukochaną osobą i co te czułe gesty oznaczają?

Przytulanie z ukochaną osobą - jak i kiedy?

Czuły uścisk od tyłu
Mężczyzna stoi za kobietą, są do siebie odwróceni tyłem i on czule obejmują swoja partnerkę. Taki uścisk może towarzyszyć np. wspólnemu oglądaniu zachodu słońca. Oznacza romantyczne, ale szczere uczucie i może zakończyć się namiętnym pocałunkiem.

Przytulanie od tyłu
Przytulanie od tyłu

Obejmowanie się w pasie
Czułe obejmowanie się w pasie, połączone z patrzeniem sobie w oczy jest wyrazem głębokiego uczucia.

Przytulenie do piersi
Przytulenie bardzo często ma miejsce, kiedy para siedzi obok siebie, zwykle to mężczyzna przytula kobietę nieco poniżej swojego ramienia, może ją dodatkowo czule głaskać po włosach. Takie przytulenie oznacza, że chce się nią opiekować i czuje się za nią odpowiedzialny.

Obejmowanie jedną ręką
Najczęściej ma miejsce, gdy zakochani idą gdzieś razem, jest wyrazem łączącego ich uczucia i niejako jego zaprezentowaniem innym ludziom.

Mocny uścisk połączony z całowaniem
Bardzo czuły uścisk w połączeniu z pocałunkiem to wspaniały sposób na okazanie uczucia.

Przytulanie w łóżku - jak śpią zakochani i co to o nich mówi?

Przytulamy się również w łóżku. To gesty bardzo intymne i zarezerwowane dla osób sobie najbliższych. Jak się przytulamy? I co to oznacza?

Na łyżeczkę
Zakochani są do siebie mocno przytuleni, jedna osoba przytula się do pleców drugiej, świadczy to o głębokim uczuciu i zaangażowaniu.

Mój stróż
Jedna osoba leży na plecach, najczęściej jest to mężczyzna, a druga jest ułożona bokiem na jego ramieniu. Taka pozycja jest wyrazem opieki i daje poczucie bezpieczeństwa.

Bliźnięta
Zakochani leża do siebie tyłem, ale stykają się ciałami. Choć wielu osobom ta pozycja może kojarzyć się z kłótnią w związku, świadczy o dojrzałym uczuciu, najczęściej śpią tak pary z dłuższym stażem.

Na misia
Zakochani przytulają się do siebie przodem, tak śpiący ludzie bardzo się kochają i darzą się ogromnym zaufaniem.

Jak śpicie z ukochaną osobą? Czy opis Waszych czułych uścisków się zgadza?

Korzystny wpływ przytulania
Korzystny wpływ przytulania

Przytulanie, czyli dotyk - lek, któremu nie doceniamy

Przytulanie, a dokładniej dotyk to jeden z najlepszych leków, które mamy. Czuły dotyk, miły gest, który druga osoba wykonuje w naszą stronę może być lepszy niż słowa.

I na koniec złota myśl Nataszy Sochy:

"Przytulanie jest niezbędne do życia. Podobno człowiek potrzebuje czterech uścisków dziennie, żeby jako tako funkcjonować, ośmiu jeśli chce być zdrowy, a jeśli chce się rozwijać, to nawet kilkunastu. To nie bajki, to psychologia" - i te słowa każdy z nas powinien dobrze zapamiętać!

Doceńmy przytulanie, przytulajmy swoje dzieci, rodziców, ukochaną osobę, przyjaciół. Ten niewinny gest może dać nam wiele dobrego ale i poprawić nastrój drugiej osobie.

Komentarze