Wrażenie - jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Pierwsze wrażenie"Jak Cię widzą, tak Cię piszą" - to prawda, którą słyszeliśmy pewnie często od naszych rodziców czy dziadków i jaką przekazujemy naszym dzieciom… Związana jest oczywiście z pierwszym wrażeniem, z tym, co myślimy chwilę po poznaniu danej osoby i jak to wpływa na naszą relację z nią. Czym dokładnie jest to zjawisko, jak powstaje i jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Czym jest pierwsze wrażenie?

To początek każdej relacji międzyludzkiej - obejmuje pierwsze sekundy danej znajomości oraz wyrabianie sobie zdania o drugiej stronie na podstawie własnych obserwacji, w tym informacji subiektywnych, które odbieramy w kontakcie z daną osobą. To pierwsza, wstępna ocena o kimś, z kim mamy do czynienia. Zachodzi niejako w dwóch płaszczyznach:

  • pierwsza z nich to obraz widzialny, czyli to, co widzimy: jak wygląda dana osoba, co robi, jak i co mówi, jak się wobec nas zachowuje;
  • druga płaszczyzna to nasze odczucia na temat danej osoby, czyli to, jak się przy niej czujemy, jakie wyzwala w nas emocje, czy chcemy ją lepiej poznać?

Co ciekawe, szacuje się, że wystarczy już 11 sekund, aby wyrobić sobie o kimś zdanie. To niewiele, aby dobrze się zaprezentować… A może wystarczająco dużo?

Gdzie pierwsze wrażenie jest szczególnie ważne?

Takie zjawisko jest ważne praktycznie w każdej sytuacji, gdy poznajemy nową osobę i chcemy kontynuować z nią znajomość. Można wyróżnić jednak kilka sytuacji, w których ma ono wręcz kluczowe znaczenie.

Pierwsza to oczywiście rozmowa kwalifikacyjna, czyli spotkanie z potencjalnym szefem. W trakcie jej trwania może już bowiem zapaść decyzja, czy zostaniemy przyjęci do pracy. Szef w trakcie takiej rozmowy ocenia wiele jej aspektów, w tym nasz wygląd i prezencję wizualną, posiadane kompetencje ale i zachowanie czy swoje emocje, jakie pojawiają się w trakcie spotkania z każdym kandydatem.

Drugą sytuacją jest pierwsza randka z ukochaną osobą, którą chcemy lepiej poznać ale i zrobić na niej doskonałą impresję. Tutaj również niezmiernie istotne jest pierwsze wrażenie, czyli to, jakie zrobimy na swojej sympatii. Czy nas polubi czy będzie chciała kontynuować znajomość? Czy relacja przerodzi się w coś więcej? Nie da się ukryć, że w tym wypadku wiele zależy od pierwszego wrażenia, które oczywiście - naznaczone przez stres - czasami może być bardzo mylne.

Negatywne pierwsze wrażenie na randce

Kolejny przykład to pierwsza wizyta w domu ukochanej osoby, kiedy to poznajemy jej rodziców, rodzeństwo. Oczywiście dochodzi tutaj do głosu stres, jak w poprzednim przypadku, chcemy jednak pokazać się z jak najlepszej trony, aby przypaść do gustu bliskim partnera czy partnerki.

Warto wymienić również pierwszy dzień w nowej szkole czy pracy, kiedy wkraczamy w zupełnie nieznane nam środowisko, w grupę obcych nam ludzi, z którymi przyjdzie nam egzystować. Pragniemy w tej sytuacji jak najlepiej się zaprezentować, aby w tym środowisko dobrze nam się funkcjonowało: uczyło lub pracowało.

Co jest ważne przy kreowaniu pierwszego wrażenia?

Filarem dobrego pierwszego wrażenia jest danie się poznać jako profesjonalista. Co to oznacza? Jest to związane z pięcioma kwestiami, o jakich należy pamiętać, należą do nich:

  • kompetencje - danie się poznać jako specjalista w swojej dziedzinie; jako osobę, która ma coś ciekawego do powiedzenia;
  • wiarygodność - składanie deklaracji bycia godnym zaufania oraz potwierdzanie tych słów w działaniu;
  • opanowanie - umiejętność kontrolowania swoich emocji oraz zachowywanie się stosowanie do danej sytuacji;
  • pewność siebie - dawanie się poznać jako osoba świadoma swoich możliwości, przyjmowanie otwartej postawy ciała wobec rozmówcy;
  • spójność w zachowaniu - to stałość w zachowaniu oraz konsekwencja.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? - 11 porad

Jak widać, powinniśmy dać się poznać jako osoby kompetentne, godne zaufania oraz opanowane. Istotna jest pewność siebie oraz zachowanie spójności w obrazie siebie. Jak osiągnąć ten stan? Chcesz wiedzieć, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Jak najlepiej wykorzystać to kluczowe - jak się okazuje - 11 sekund? Poniżej… 11 porad dla każdego, poznaj je i wprowadzaj w życie już dziś!

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

1. Bądź sobą
Jeśli chcesz zrobić dobre, pierwsze wrażenie przede wszystkim dbaj o to, aby… być sobą. To Ty masz zrobić dobrą impresję, nie ktoś, za kogo się podajesz. Najlepsze co bowiem możesz zrobić, to pokazać się takim, jakim naprawdę jesteś. Tym sposobem pokażesz się jako osoba naturalna, otwarta, pewna siebie i przez to bardzo ciekawa.

2. Uśmiechaj się
Daj się poznać jako osoba naturalna i radosna, uśmiechaj się. Uśmiechnij się do swojego rozmówcy, popatrz mu w oczy, powiedz coś miłego, zażartuj, zrób coś, co rozładuje atmosferę i sprawi, że dasz się poznać jako osoba, przy której można poczuć się swobodnie.

3. Zadbaj o siebie
Jeśli chcesz dobrze zaprezentować się na spotkaniu, zadbaj o siebie. Każdego dnia możesz poznać kogoś, kto odmieni Twoje życie, należy być na to gotowym. Nie oznacza to oczywiście, że panie mają wychodzić do osiedlowego sklepu w pełnym makijażu… Postawmy raczej na delikatne, naturalne podkreślanie urody: lekki makijaż u pań, starannie wypielęgnowany zarost u panów, schludna fryzura oraz strój, w którym czujemy się dobrze. Czasami nawet najbardziej naturalne wydanie okaże się dla kogoś piękne.

4. Zachowuj się odpowiednio do sytuacji
Przy pierwszym wrażeniu istotne jest również to, jak zachowujemy się w danej sytuacji. Istotne jest, aby zachowywać się do niej stosownie, inaczej bowiem zachowamy się na randce, odmiennie na pierwszym obiedzie z rodzicami ukochanego, a jeszcze inaczej na rozmowie o pracę. Należy wiedzieć, jak się zachowywać, aby być odebranym jako osoba kulturalna i godna zaufania.

5. Utrzymuj kontakt wzrokowy
W czasie rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy, dbaj jednak o to, by był on naturalny, a nie nachalny. Patrz na drugą osobę, wykazuj w ten sposób zainteresowanie tym, co mówi ale nie wpatruj się w nią, ponieważ może okazać się do dla niej peszące.

6. Miej otwartą postawę ciała
Przy pierwszym spotkani z daną osobą pamiętajmy również o tym, aby przyjmować otwartą postawę ciała, skrzyżowane na piersiach ręce czy odwracanie się bokiem nie pomogą nam w zbudowaniu dobrej relacji. Zostaniemy za to odebrani jako osoby chłodne i zdystansowane.

7. Pokaż, że jesteś ciekawą osobą
Gdy poznajemy kogoś lub widzimy go pierwszy raz, zwykle oceniamy go w kategorii: interesujący/nudny. Jak dać się poznać jako osoba ciekawa? Powiedz coś interesującego, zrób coś intrygującego, czasem zaskakującego, pokaż, że warto Cię poznać.

8. Okazuj emocje
Cały czas odczuwamy jakieś emocje, coś czujemy… Gdy kogoś poznajesz także tak jest. Czujesz podekscytowanie, radość, zaskoczenie: nie wstydź się tego pokazać ale i powiedzieć, np. "Bardzo się cieszę, że w końcu się poznaliśmy", "Miło mi, cieszę się z tego spotkania", "Czekałam na to, aż nas sobie przedstawią". Wydasz się osobą naturalną ale i otwartą, przy której można pokazać to, co się czuje.

9. Pokaż, że jesteście podobni
Badania psychologiczne wskazują, że darzymy sympatią osoby, które są do nas podobne. Jeśli więc chcesz zrobić na kimś dobre wrażenie pokaż, że jesteście do siebie w pewnych względach podobni, np. "Ja także lubię tu przychodzić", "Piękny krawat, ja także lubię klasyczne wzory, są ponadczasowe i bardzo eleganckie". Pokażesz w ten sposób, że macie coś wspólnego, a rozmówcy wydasz się bardziej wiarygodny.

10. Zachowaj dozę tajemniczości
Jeśli pragniesz zrobić na kimś dobre wrażenie, nie wykładaj od razu przysłowiowej kawy na ławę. Gdy w ciągu nawet tych 11 sekund pokażesz wszystko, powiesz zbyt wiele.. druga strona nie będzie chciała Cię poznać, nie zaintrygujesz jej. Nie odsłaniaj wszystkich kart, zostaw coś na później… Jeśli zainteresujesz sobą drugą stronę, z pewnością będzie chciała poznać Cię lepiej.

11. Mów o przyszłości Waszej relacji
Jeśli chcesz, aby druga strona chciała Cię poznać, daj jej sygnał, że widzisz przyszłość dla Waszej relacji, np. "Nad tym właśnie mogłabym popracować w Pańskiej firmie" lub "To klimatyczne miejsce, moglibyśmy kiedyś się tam wybrać". Da to drugiej stronie sygnał, że jesteś zainteresowany/zainteresowana kontynuowaniem znajomości/współpracy.

Nie da się ukryć, że pierwsze wrażenie może być bardzo silne i czasami niezmiernie trudno je potem zatrzeć czy zmienić. Wiemy również doskonale, jak mylne może być, gdy do głosu dochodzi stres czy inne czynniki, które mogą je zafałszować, np. uprzedzenia czy stereotypy. W przypadku pierwszego wrażenia warto oczywiście polegać na swojej intuicji, emocjach ale należy również pamiętać o tym, jak bardzo można kogoś skrzywdzić niesprawiedliwym osądem.

"W czasie, kiedy powstaje pierwsze wrażenie, drugi człowiek dostaje tylko próbkę tego, jaką jesteś, widzi tylko ułamek twojego życia. Ponieważ jednak dysponuje tylko tą próbką, dla niego oznacza ona sto procent" (Damarais Ann, "Pierwsze wrażenie").

Dbajmy więc o to, aby nasze próbne 100 procent było jak najlepsze, ale z drugiej strony nie dajmy się zwieść: pamiętajmy, że to tylko niewielki ułamek, a czasami warto dowiedzieć się, jak wygląda całość.

Komentarze