Obfite miesiączki - przyczyny, leczenie. Zioła, okłady, dieta

Obfite miesiączki, obfity okresBardzo obfite krwawienie podczas miesiączki nie musi, ale może być objawem choroby, dlatego nigdy nie powinnyśmy go lekceważyć. Zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne niepokojące objawy takie jak silne bóle podbrzusza, czy duże skrzepy krwi. Mogą one być wynikiem zaburzeń hormonalnych, zmian anatomicznych w narządach kobiecych lub stanów zapalnych.

W zależności od przyczyny zbyt obfitych krwawień ginekolog zaleci nam skuteczne leczenie, jednak w wielu przypadkach możemy się wspomóc również domowymi sposobami, dzięki którym złagodzimy nieco dolegliwości i poprawimy samopoczucie. Sprawdź, jakie są przyczyny krwotocznych miesiączek i jak możesz sobie pomóc.

Jak wygląda obfita miesiączka?

Podczas trwania okresu zwykle tracimy od 60 do 80 ml krwi, co stanowi zaledwie 1/4 do 1/3 szklanki. O zbyt obfitej miesiączce mówimy wtedy, kiedy utrata krwi przekracza 100 ml. W przypadku prawidłowej miesiączki zużywamy zwykle kilka tamponów czy podpasek w ciągu dnia oraz 1-2 w nocy. Krwawienie zwykle zaczyna się od lekkiego plamienia i przybiera na sile w 2 i 3 dniu okresu, aby później zdecydowanie słabnąć i zanikać. Natomiast, kiedy mamy do czynienia ze zbyt obfitym krwawieniem, liczba ta wzrasta do kilkunastu sztuk środków higienicznych dziennie. Zdarza się, że podpaskę trzeba wymieniać nawet co godzinę. Często również miesiączka przedłuża się do ponad 7 dni. W przypadku silnego i przedłużającego się krwawienia mamy do czynienia z zaburzeniem miesiączkowania zwanym menorrhagia, z kolei obfity okres ze skrzepami krwi to hypermenorrhoea.

Przyczyny obfitych miesiączek

Nasilone krwawienia miesiączkowe mogą być wynikiem stosowania antykoncepcyjnej wkładki domacicznej. Jeśli jest ono bardzo dokuczliwe i prowadzi do anemii, należy rozważyć rezygnację z tej metody na rzecz innego środka antykoncepcyjnego.

Zdarza się również, że krwotoczne miesiączki występują u Pań przyjmujących niektóre leki - przykładowo antykoagulanty, czyli środki zmniejszające krzepliwość krwi, często stosowane w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył. W takim przypadku lekarz może zdecydować o zmniejszeniu ich dawki lub zmianie preparatu na inny.

Najczęściej nadmiernie obfitym miesiączkom towarzyszą skrzepy krwi nasilone dolegliwości bólowe. Mogą one być spowodowane takimi problemami zdrowotnymi jak:

  • torbiele macicy,
  • mięśniaki macicy,
  • polipy macicy,
  • rak szyjki macicy,
  • rak trzonu macicy,
  • endometrioza,
  • przewlekłe stany zapalne,
  • wady budowy anatomicznej narządów rodnych (na przykład tyłozgięcie macicy),
  • niedoczynność tarczycy,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • cukrzyca.

Po zdiagnozowaniu źródła problemu i wdrożeniu specjalistycznego leczenia miesiączki powinny się unormować.

Obfite miesiączki - leczenie domowymi sposobami

Pamiętajmy, że obfite miesiączki zawsze powinny skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa i ustalenia ich przyczyny. Możemy natomiast, oczywiście za zgodą lekarza i równolegle z przepisanymi lekami, zastosować kilka sprawdzonych domowych sposobów na złagodzenie przykrych dolegliwości.

Należą do nich:

Zioła
Herbatki ziołowe z pokrzyw, krwawnika, nagietka, skrzypu, mącznicy oraz przywrotnika, pite systematycznie pomogą uregulować cykl miesięczny i zmniejszyć obfitość krwawienia. Herbaty ziołowe nabędziemy w zielarni lub aptece. Jedną łyżkę ziół zalewamy wrzątkiem i zaparzamy pod przykryciem przez 15 minut. Pijemy dwa razy dziennie.

Chłodne okłady na podbrzusze
Możemy nieco zredukować bardzo obfite krwawienie, stosując zimne okłady na dolną część brzucha, tam, gdzie znajduje się macica. Pamiętajmy jednak, że niewskazane jest używanie do nich lodu czy mrożonek, ponieważ może to doprowadzić do przeziębienia jajników i stanów zapalnych w narządach rodnych. Wystarczy wilgotna bawełniana szmatka zmoczona w zimnej wodzie z kranu. Okład zmieniamy co kilka minut, gdy tkanina ponownie zrobi się ciepła. Ulgę powinnyśmy odczuć w już w ciągu kilku minut. Wiele Pań z powodzeniem stosuje tę metodę wieczorem, aby zmniejszyć nocne krwawienie.

Suplementy diety
Zbyt obfity okres może prowadzić do anemii, dlatego wskazane jest przyjmowanie suplementów diety zawierających żelazo. Warto również sięgnąć po uszczelniającą naczynia krwionośne witaminę C i rutynę oraz witaminę A, której niedobór może być przyczyną obfitych miesiączek.

Lekkie ćwiczenia i odpoczynek
W czasie nasilonego krwawienia bezwzględnie powinnyśmy zrezygnować z wyczynowego uprawiania sportu, z bardzo wyczerpujących ćwiczeń aerobowych oraz z ćwiczeń z obciążeniem. Wskazane są natomiast łagodne, spokojne ćwiczenia rozluźniające mięśnie miednicy takie jak stretching lub joga. Należy je jednak wykonywać pod okiem doświadczonego instruktora.

Poza przestrzeganiem zaleceń lekarza, w czasie obfitego okresu pamiętajmy również o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. Te kilka dni to nie najlepszy czas na bicie rekordów wydajności i nadgodziny w pracy. Pozwólmy organizmowi odpocząć i zregenerować się. Jeśli to możliwe, to postarajmy się też wyciszyć, unikać stresujących sytuacji i poświęcić więcej czasu na drobne relaksujące przyjemności takie jak czytanie ulubionej książki czy słuchanie muzyki.

Komentarze