Modal - idealna tkanina do produkcji bielizny?

Materiał na bielizneWśród materiałów wykorzystywanych przez twórców bielizny można zauważyć ciągle pojawiające się nowe nazwy. Jedną z nich jest modal - nowy materiał, który jest reklamowany jako idealna wręcz tkanina do bielizny. Jakie są cechy modalu i czy rzeczywiście jest tak godny polecenia? Postaramy się temu przyjrzeć w tym artykule.

Połączenie cech tkanin naturalnych i syntetycznych

Włókna modalowe dzielimy na dwie grupy - polinozowe, zazwyczaj przerabiane z bawełną i cechujące się świetną wytrzymałością na rozciąganie oraz HWM, bardziej elastyczne od polinozowych i najczęściej przerabiane z włóknami syntetycznymi. Jeśli chodzi o sposób produkcji modalu, to można go z powodzeniem przyrównać do wiskozy. Podobnie jak ten cieszący się już od jakiegoś czasu bardzo pozytywną reputacją sztuczny materiał, modal produkowany jest z włókien celulozowych - w tym przypadku pochodzących z drewna bukowego. Sam surowiec stanowiący podstawę tkaniny jest zatem naturalny, jednak w ciągu produkcji przetwarzany jest z użyciem środków chemicznych. W ten sposób udaje mu się połączyć najlepsze cechy tkanin naturalnych i syntetycznych, co szerzej omówimy poniżej.

Wyjątkowo chłonny materiał

Co do cech przybliżających modal do tkanin naturalnych, na pewno wspomnieć trzeba o jego higroskopijności. Sprawia to, że wykonana z niego bielizna jest idealna dla osób aktywnych, jak i tych, które skarżą się na pocenie się w nocy - jest zatem perfekcyjnym wyborem na lato. Warto przy tym wspomnieć, że modal chłonnością przebija nawet bawełnę, i to aż o połowę! Okazuje się zatem, że tkaniny sztuczne są obecnie w stanie nie tylko nie ustępować jakością tkaninom w pełni naturalnym, ale i nawet je przebijać, oferując doskonały komfort termiczny niezależnie od pory roku.

Połączenie wytrzymałości, delikatności i atrakcyjności

Na tym jednak zalety modalu się nie kończą! Kolejną z cech wyróżniających ten materiał jest jego doskonała wytrzymałość, którą nie mogą pochwalić się jakiekolwiek naturalne tkaniny. Odporny jest na spieranie, zbieganie oraz mechacenie, któremu tak często ulega bielizna wykonana z bawełny. Modal jest przy tym o tyle łatwy w "obsłudze", że wykonana z niego bielizna nie wymaga prasowania, jeżeli podlega umiejętnemu suszeniu. Kupując bieliznę z modalu możemy być zatem pewni, że utrzymywanie jej w dobrym stanie nie będzie spędzać nam snu z powiek. Dzięki delikatnej strukturze modal zachowuje wspaniałą sprężystość nawet po wielu praniach.

Mówiąc o zaletach modalu, warto wspomnieć o jego charakterystycznym połysku, który sprawia że tak często obecnie wykorzystuje się go do tworzenia bielizny, która ma naprawdę zachwycać wyglądem. Modal to jednak nie tylko luksusowa bielizna, ale i cała gama ekskluzywnej odzieży nocnej, czyli na przykład szlafroki czy koszulki nocne. W sklepach oferujących bieliznę i odzież nocną z najwyższej półki obecnie nie może zabraknąć modeli wykonanych z modalu właśnie.

Wreszcie warto też zwrócić uwagę na miękkość modalu, który jest tkaniną po prostu niezwykle przyjemną w dotyku. Pod tym względem niczym nie ustępuje szlachetnym naturalnym tkaninom takim jak bawełna czy jedwab!

Autor: www.coemi.pl.

Komentarze