Czym charakteryzują się włóczki mieszane? Zobacz, co kupujesz

Włóczki mieszaneW pasmanteriach można znaleźć szeroką gamę różnych włóczek. Część z nich to włóczki z naturalnych włókien takich jak bawełna czy wełna. Inne to włóczki sztuczne, a jeszcze inne to mieszanki zawierające włókna naturalne i sztuczne. Każde włókno ma swoje wady i zalety. Bywa, że łączenie ich niweluje wady i znacząco poprawia ich jakość. Zobacz, co warto wiedzieć o włóczkach mieszanych i kiedy się na nie zdecydować.

Podstawowe włókna

Większość włóczek mieszanych składa się z kilku podstawowych włókien. Należą do nich wełna, wełna z alpaki, wełna z merynosa, jedwab, akryl oraz poliamid. Każde z tych włókien występuje samodzielnie i ma swoje wady i zalety.

  • Wełna owcza - często jest szorstka i nieco gryząca. Grzeje. Jest doskonała na wszelkie, całoroczne wyroby.
  • Wełna z merynosa - jest delikatna i przyjemna w dotyku. Należy do włókien oddychających i pochłaniających nadmierne ilości wody. Wykorzystywana jest m.in. przy produkcji odzieży sportowej. Naturalna wełna z merynosa jest jednym z droższych włókien dostępnych na rynku.
  • Wełna z alpaki - jest miękka i przyjemna w dotyku. Doskonale nadaje się na odzież niezależnie od pory roku.
  • Akryl - włókno sztuczne. W zależności od grubości i faktury włóczki może być wykorzystywane w bardzo różnych celach. Nie grzeje. Jest hipoalergiczne.
  • Poliamid - włókno bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Włóczki mieszane

W pasmanteriach oraz sklepach z artykułami dziewiarskimi jest wiele włóczek mieszanych. Dzięki połączeniu niektórych włókien powstają zupełnie nowe o zmienionych właściwościach.

  • Wełna z akrylem - połączenie wełny z akrylem sprawia, że staje się ona bardziej miękka, delikatna i przyjemna w dotyku. Wełna w tym połączeniu traci swoją szorstkość. Dodatek naturalnego włókna sprawia, że wyroby są cieplejsze i oddychające. Im większa ilość wełny we włóczce tym lepiej.
  • Wełna z poliamidem - dość częstym dodatkiem do wełny jest poliamid. Naturalna wełna ma swoją odporność, jednak są sytuacje, kiedy ona nie wystarcza. Dlatego dodatek poliamidu znacznie wełnę naturalną wzmacnia. Mieszanka wełny z poliamidem to doskonały materiał m.in. na skarpetki.
  • Merynos z akrylem - wełna z merynosa jest miękka i przyjemna w dotyku, ciepła i oddychająca. Tym samym, teoretycznie nie potrzebuje sztucznych dodatków. Niemniej jednak często jest mieszana z akrylem ze względu na swoją cenę. Dodatek akrylu nie powoduje znacznej utraty właściwości wełny merynosowej, a znacząco wpływa na jej cenę.
  • Alpaka z akrylem - podobnie jak w przypadku merynosa, wełna z alpaki nie należy do najtańszych. Dodatek akrylu sprawia, że spada jej cena. Włóczka staje się również nieco lżejsza.

Dodatek włókien sztucznych do naturalnych ma na celu ich wzmocnienie, nadanie im delikatności i bardzo często obniżenie ostatecznej ceny włóczki a tym samym ostatecznego wyrobu. Warto o tym wiedzieć wybierając włóczkę na sweterek, szalik czy czapkę dla siebie lub najbliższych.

Autor: www.liloppi.pl.

Komentarze