Kryzys wieku średniego u kobiet i mężczyzn

Kryzys wieku średniegoNie da się ukryć, że kryzys wieku średniego bywa bagatelizowany, a przez wiele osób nawet wyśmiewany, traktowany ironicznie. Jak bowiem można się tak zachowywać w tak dojrzałym wieku? Owszem, można i wynika to z wielu powodów. Przede wszystkim bardzo silnie oddziałuje na człowieka, to ważne zjawisko psychologiczne. Poważne mogą być także jego skutki. Może prowadzić do rozpadu rodziny, powstania uzależnienia czy nawet choroby psychicznej, w tym depresji lub nerwicy. Czym dokładnie jest kryzys wieku średniego, jak się objawia i jak pomóc osobie, która go przeżywa?

Kryzys wieku średniego - czym jest i kiedy się pojawia?

Zwany również potocznie drugą młodością, może dotknąć osoby w wieku od około 40 do 50 lat, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, średnio przeżywa go około 10% populacji. Przypada na czas względnej stabilizacji życiowej, gdy zdobyliśmy już wykształcenie, mamy rodzinę, pracę, pewne doświadczenie życiowe. Przychodzi więc czas na swego rodzaju podsumowania tej części życia, snucie refleksji na jego temat oraz zastanawianie się nam tym, co zamierzamy robić dalej. W wielu przypadkach to czas dorastania naszych dzieci czy też usamodzielniania się ich oraz wyprowadzki z domu. Może być związany z odczuwaniem syndromu opuszczonego gniazda, gdy nasze pociechy rozpoczynają życie na własny rachunek. Może także wystąpić na skutek traumatycznego wydarzenia, np. rozwodu czy śmierci rodziców. Może być odpowiedzią na przejmowanie nowych ról: rodzica dorosłego dziecka, babci/dziadka, pracownika kadry zarządzającej. Zwykle pojawia się jako konsekwencja pewnych przemyśleń czy wydarzeń, które zmieniają nasze życie. Mianowicie kryzys wieku średniego jest efektem refleksji ale i adaptowania się do zmian.

Kryzys wieku średniego u kobiet i mężczyzn - różnice

Przebiega on zwykle inaczej u mężczyzn i kobiet. Dlaczego tak jest? Może to wynikać z rodzaju przemyśleń, dotyczących życia. Warto dowiedzieć się, jak wygląda u kobiet oraz mężczyzn.

Kryzys wieku średniego u kobiet

Kryzys wieku średniego u kobiet

Kobieta zawsze ma być młoda, piękna i zadbana, a co jeśli po prostu lata płyną, jej skóra traci jędrność, figura już nie przypomina tej sprzed 10-15 lat, pojawiają się zmarszczki…Takie stereotypy mogą napędzać kryzys wieku średniego u kobiet, które dodatkowo zastawiają się nad swoim życiem, jako spełnione matki i żony. Panie podchodzą kwestii czynienia refleksji nad sobą bardzo emocjonalnie, ich przemyślenia dotyczyć mogą ich wyglądu oraz wiązać się z chęcią wykonania zabiegów upiększających czy nawet operacji plastycznych. Panie bardzo często w tym okresie zaczynają intensywniej dbać o siebie:

  • chodzą do fryzjera, kosmetyczki, na zabiegi do SPA,
  • wymieniają swoją garderobę,
  • odchudzają się,
  • inwestują również w siebie, decydując się na udział w szkoleniach czy kursach.

Wiele pań w wieku średnim nastawionych jest na społeczną krytykę, czują się samotne, mało atrakcyjne, skoncentrowane na dzieciach i pracy zaczynają dostrzegać, ze gdzieś zagubiły siebie… wymienione zachowania pozwalają na poradzenie sobie z tymi emocjami, dają możliwość poczucia się na nowo sobą, jednak w nieco innym wydaniu.

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Temat kryzysu średniego u mężczyzn bywa traktowany bardzo humorystycznie ale i ironicznie. Pana w takim stanie wyobrażamy sobie zwykle jako łysiejącego 50-latka w garniturze, który marzy o sportowym aucie, młodej zonie oraz wypadach do klubu. Może to w ten sposób wyglądać, ale niekoniecznie. Panowie traktują jako wskaźnik sukcesu wysoki status finansowy oraz atrakcyjną partnerkę, co może wiązać się z chęcią posiadania młodszej żony, nowego auta czy drogich gadżetów. Takie zachowania są potrzebne mężczyźnie, aby poradzić sobie ze zmianami, jakie zachodzą w jego życiu, zarówno wyglądzie fizycznym, jak i życiu prywatnym (usamodzielnianie się dzieci) czy zawodowym (wspięcie się na szczyt drabiny kariery). Społecznie od płci męskiej oczekuje się kontrolowania emocji, czasem ich tłumienia. U panów w okresie wieku średniego pojawia się ich bardzo wiele, może to być:

  • lęk,
  • niepewność,
  • poczucie osamotnienia,
  • trudności z akceptowaniem siebie jako dojrzałego,
  • obawianie się starości,
  • choroby…

Młodsza żona, sportowe auto czy spontaniczne wypady z kolegami stają się więc lekiem na te emocje, pozwalają je oswoić oraz poczuć się znowu jak kilkanaście lat temu. Przypominają bowiem, ze i on był beztroskim dwudziestolatkiem i miał wiele planów, które pragnął realizować.

Jasne jest jednak to, że forma przeżywania tak zwanej "drugiej młodości" jest zależna od wielu czynników, w tym nie tylko od wieku i płci, ale również temperamentu, poziomu samooceny, posiadanych doświadczeń życiowych oraz możliwości finansowych.

Kryzys wieku średniego w związku

Bardzo widocznie zaznacza się kryzys wieku średniego w związkach. Nie zawsze musi oczywiście oznaczać ich rozpad, może być po prostu okresem rozliczeń z przeszłością oraz refleksji nad relacją: jaka jest, co nam dała, co można by w niej zmienić. Wiele osób taktuje ten problem jako swoisty test dla związku, zwłaszcza, gdy wiąże się z wyprowadzką dzieci z domu rodzinnego. Choć pojawia się wiele emocji, trudności, problemów… wiele par potrafi poradzić sobie z nimi poradzić i stworzyć jeszcze bardziej trwałą i wartościową relację.

Jak objawia się kryzys wieku średniego?

Objawy są bardzo różnorodne. Do najczęściej występujących zaliczyć można:

  • silną potrzebę zmian, w tym zmian w wyglądzie i zachowaniu;
  • poszukiwanie nowych hobby i zainteresowań;
  • zmiana partnera życiowego/grona znajomych;
  • zmiana pracy/przeprowadzka;
  • przewartościowanie swojego życia;
  • zerwanie z nałogami lub uzależnienia się;
  • zmianę sposobu odżywiania, potrzebę zgubienia zbędnych kilogramów;
  • zmianę sposobu ubierania się;
  • zwiększone zainteresowanie sferą duchową, w tym religią czy metafizyką;
  • lęk przed chorobami, śmiercią, samotnością;
  • zmiany nastrojów, napady złości, melancholii, co związane jest z wahaniami poziomu hormonów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Jak widać, objawy kryzysu wieku średniego są bardzo różnorodne, uzależnione w dużej mierze od sytuacji życiowej danej osoby ale i od jej temperamentu, ewentualnych kompleksów czy posiadanych cech charakteru.

Jak sobie radzić z kryzysem wieku średniego?

Kryzys wieku średniego - fakty i mity

Poniżej najpopularniejsze fakty i mity na temat tytułowego problemu. Warto je poznać i zweryfikować, aby jeszcze lepiej zrozumieć to zjawisko.

1. Kryzys wieku średniego dotyka zwykle mężczyzn - MIT
Wiemy już, że nie jest to prawdą. Statystycznie odsetek mężczyzn, którzy deklarują doświadczanie tego problemu, jest nieco większy, ale kobiety również doświadczają tego zjawiska i wiemy także, że każdy przeżywa go na swój sposób.

2. Kryzys wieku średniego dotyka głównie ludzi samotnych - MIT
Nie jest to prawdą. To zjawisko jest związane ze stylem życia, ale nie musi być ono jego wyznacznikiem, np. bycie singlem. Doświadczają go również osoby w związkach, zarówno formalnych, jak i nieformalnych, zwłaszcza wtedy, gdy posiadają dzieci.

3. U kobiet kryzys wieku średniego może być związany z menopauzą - PRAWDA
Kobiety doświadczają wielu zmian w swoim życiu, wiele z nich związanych jest z rozwojem biologicznym, w tym z przekwitaniem. Okres menopauzy nie jest łatwy dla wielu pan, wiąże się ze zmianami w wyglądzie ale i w zachowaniu. Pojawia się wiele silnych emocji, w tym lęk, poczucie bezradności, złość, frustracja… W połączeniu ze zmianami w życiu osobistym, np. wyprowadzka dziecka z domu rodzinnego może stać się do przyczyną tytułowego zjawiska.

4. Kryzys wieku średniego to prawie zawsze młodsza żona/mąż i rozpad tego, co było - MIT
Wielu z nas właśnie z tym się kojarzy: z wymienianiem wszystkiego na przysłowiowe "młodsze modele". Nie zawsze jednak przebiega to w ten sposób. Zwykle to zjawisko obejmuje dokonywanie zmian w swoim życiu, które pozwolą nam uporać się z emocjami, spowodowanych tym, czego do tej pory doświadczyliśmy. Zwykle takie zachowania dotyczą mężczyzn, nie każdy jednak pan w wieku średnim musi rozstać się żoną dla młodszej kochanki. Równie dobrze może zmienić pracę, zacząć uprawiać sport, zmienić sposób odżywiania czy też znaleźć ciekawe hobby.

5. Kryzys wieku średniego może skończyć się chorobą lub zaburzeniem psychicznym - PRAWDA
Niestety, jest to możliwe, chociaż na szczęście są to przypadki bardzo rzadkie. Ważne jest przede wszystkim uporanie się z emocjami, zmianami, przeżyciami… Wiele osób, mimo dojrzałego wieku i wielu doświadczeń, może mieć trudności z poradzeniem sobie z tym wszystkim. Może to doprowadzić do pogorszenia nastroju, spadku samooceny oraz nawet zaburzeń psychicznych, w tym depresji, nerwicy czy nawet zaburzeń odżywiania.

6. Kryzys wielu średniego może być powodem wizyty u psychologa - PRAWDA
Oczywiście i na pewno nie jest to powód do wstydu. Wiele osób w dojrzałym wieku może, a nawet powinno skorzystać z konsultacji psychologicznej. Taka rozmowa może pomóc nam uporządkować emocje, przemyśleć swoje życie oraz uporać się zmianami, jakie niesie.

Doświadczanie tytułowego zjawiska nie jest absolutnie powodem do wstydu. To niejako naturalny proces psychologiczny, związany z doświadczaniem różnorodnych emocji oraz zmian w życiu. Paradoksalnie, do doświadczania tak silnych przemyśleń może przyczynić się również stabilizacja życiowa i związana z nią stagnacja i rutyna. Warto jednak zwrócić uwagę, iż kryzys wieku średniego jest normalnym procesem psychologicznym, nie należy go traktować jako choroby, ale warto poszukać specjalistycznego wsparcia, które pomoże nam się z nim uporać. Poradzenie sobie z tym zjawiskiem może pozwolić nam cieszyć się życiem w wieku dojrzałym, w tym rolą żony, męża, babci, dziadka i za chwilę… emeryta, co wiążę się z kolejnymi zmianami i refleksjami nad swoim życiem i przeżytymi chwilami. Na każdym etapie życia warto jednak pamiętać o tym, że warto mieć marzenia. To one, niezależnie od wieku, sprawiają, ze każdy dzień nabiera sensu, ponieważ przybliża nas do spełnienia swoich pragnień.

Komentarze