Jak dbać o skórzaną torebkę?

Skórzana torebkaGdy kupujemy buty ze skóry naturalnej, to oczywistym jest dla nas, że musimy odpowiednio o nie zadbać. Niestety o tej dbałości i pielęgnacji niejednokrotnie zapominamy w sytuacji, gdy chodzi o dbanie o torebki. Tymczasem skórzane torebki, jak zresztą i cała galanteria skórzana, wymagają odpowiedniego traktowania oraz dbałości w regularnej pielęgnacji.

Torebki skórzane użytkujemy bardzo często, przez co nasuwa się oczywisty wniosek, że są one zwykle również dość mocno zabrudzone. Z tego powodu istotne jest właściwe dbanie o ich powierzchnię - zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną - aby mogły służyć przez długie lata i pozostawać w dobrej kondycji. Sprawdźmy, jakie są podstawowe zasady dbania o skórzane torebki w domu.

Najpierw czyszczenie

 

Czyszczenie torebki skórzanej

Czyszczenie torebki skórzanej

Bardzo istotne jest prawidłowe czyszczenie skórzanych torebek. Jeśli jest to po prostu skóra naturalna, należy zwrócić uwagę na jej kolor. Torebki bardzo jasne z ewentualnych zabrudzeń czyścimy zwykłą gumką do ścierania - w ten sposób, delikatnie pocierając, możemy pozbyć się wszelkich rysek i przebarwień. Alternatywną metodą jest stosowanie roztworu wody oraz octu, którą będziemy delikatnie nakładać na zabrudzenia, aby je całkowicie usunąć. Tłuste plamy z kolei trzeba usuwać bardziej zdecydowanymi środkami, a tutaj sprawdza się połączenie piany z białka jajka kurzego oraz terpentyny - warto tylko uważać, aby roztwór nanosić wyjątkowo delikatnie. Samo ubite białko sprawdzi się w przypadku, gdy zależy nam na wyczyszczeniu skóry krokodylej czy wężowej, a więc tych delikatniejszych gatunków. Do odświeżenia albo szybkiego wyczyszczenia skóry można wykorzystać również specjalne, mokre chusteczki do galanterii skórzanej. Czyszczenie wewnątrz dobrze jest przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta - przede wszystkim opróżnić torebkę, wysypać okruszki, a ewentualne plamy zmywać np. delikatnym płynem do prania wełny.

Potem pielęgnacja

 

Istotne jest, aby dobrze pielęgnować torebkę już po jej wyczyszczeniu. Jak wszystkie produkty ze skóry, również torebki mogą służyć nam bardzo długo, jeśli tylko są odpowiednio zadbane. Najlepiej sprawdza się natłuszczanie, które jednak należy przeprowadzać zawsze po całkowitym wyschnięciu powierzchni torebki. Natłuszczać można rozmaitymi metodami, poczynając od tych najtańszych - np. z użyciem gliceryny albo olejku rycynowego - aż po te tradycyjne, czyli z użyciem pasty do butów skórzanych. Pastę zawsze nakładamy spokojnymi ruchami w niewielkich ilościach, najlepiej z użyciem bawełnianej szmatki, która nie porysuje powierzchni torebki. Warto przy tym pamiętać, że torebki ze skóry lakierowanej nie powinny być natłuszczane w ten sposób. Taką torebkę wystarczy natrzeć oliwą z oliwek, a potem wypolerować, gdy ta się już częściowo wchłonie. Do każdego zabiegu należy stosować jedynie miękkie szmatki!

Dbanie o torebki skórzane jest niezwykle istotne, ale niemniej ważne jest codzienne ich pielęgnowanie. Skóry nie należy narażać na ekstremalne temperatury czy silne zamoczenie, a gdy już do niego dojdzie - zdecydowanie nie wolno suszyć jej przy źródłach ciepła. To sprawi, że skóra popęka i zrobi się nieestetyczna.

Autor: www.evangarda.pl.

Komentarze