Jak i czym usunąć plamę z krwi?

Czyszczenie plam z krwiPlama krwi może szybko zostawić trwały ślad. Aby tego uniknąć, pierwszą rzeczą, której należy unikać jest gorąca woda, która może pogorszyć sytuację. Następnie, zawsze pamiętaj, aby oczyścić plamę z krwi od zewnątrz do wewnątrz, aby uniknąć jej rozprzestrzeniania się, a na koniec, wybierz odpowiednie produkty do aplikacji na odpowiednich powierzchniach... aby to zrobić, postępuj zgodnie z przewodnikiem!

Czyszczenie świeżej plamy krwi na materacu

Jeśli przypadkowo poplamisz materac krwią, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to biec do zamrażarki po kostkę lodu; wrócić do pokoju i delikatnie pocierać plamę krwi, aby ją rozcieńczyć. Następnie umyć odrobiną mydła i dokładnie spłukać.

Można również zwrócić się do apteczki i chwycić puszkę z rozpuszczalną aspiryną, rozpuścić tabletkę w szklance wody, zalać plamę roztworem i przetrzeć krew.

Wreszcie, jeśli nosisz soczewki kontaktowe, możesz użyć środka do ich pielęgnacji, aby usunąć plamę z krwi. Warto nałożyć go bezpośrednio, pozostawić do spienienia, a następnie wyczyścić wodą z mydłem.

Usuwanie starej plamy krwi na materacu

Jeśli nie widziałeś od razu plamy krwi na materacu i miałeś czas na suszenie, wiedz, że istnieją skuteczne rozwiązania dla starych plam z krwi. Jednym z rozwiązań jest soda do pieczenia - należy zmoczyć plamę z krwi, posypać ją sodą do pieczenia, a następnie ponownie zmoczyć. Następnie pozostawić do wyschnięcia, usunąć skórkę i w razie potrzeby powtórzyć operację.

Spranie prześcieradła zabrudzonego krwią

Soda oczyszczająca jest przyjaznym dla środowiska środkiem czyszczącym, który może być również stosowany do czyszczenia plam z krwi na prześcieradle. W tym celu należy rozcieńczyć sodę z wodą w proporcji 1:2. Umieść roztwór na plamie, odczekaj 30 minut i delikatnie wcieraj. Następnie włóż prześcieradło do pralki.

Jeśli nie masz wody sodowej do pieczenia, nadtlenek wodoru jest dobrą alternatywą. Aby usunąć plamę z krwi, należy ją natychmiast przepłukać zimną wodą, a następnie nałożyć bezpośrednio na nią produkt. Powtarzać aż do zaniku plamy i zakończyć czyszczeniem zimną wodą. Jeżeli tkanina jest delikatna, należy uprzednio rozcieńczyć nadtlenek wodoru.

Spranie zakrwawionej kołdry

Aby oczyścić zakrwawioną kołdrę, nasącz gąbkę amoniakiem, przetrzyj plamę - a jeszcze bardziej, aby uniknąć aureoli - a następnie włóż kołdrę do pralki. Jeśli nie masz pod ręką amoniaku, namocz plamę z krwi sokiem z cytryny, zostaw na kilka minut i potrzyj zimną wodą. Jeśli ślad pozostanie, powtórz operację.

Spranie plam z krwi na tkaninach

Aby usunąć plamy krwi z tkanin bawełnianych, sof, zasłon czy ubrań - najlepiej działać szybko. Można użyć białego octu: wystarczy namoczyć ściereczkę z octem rozcieńczonym w wodzie i przetrzeć plamę. Aby pozbyć się plamy krwi na zasłonach lub na okładce bawełnianej kanapy ze zdejmowanym pokrowcem, należy namoczyć tkaninę w słonej wodzie. Sól wchłonie krew. Soda jest również doskonałym środkiem czyszczącym. Aby pozbyć się czerwonej plamy, namocz gąbkę w coli, przetrzyj plamę i włóż tkaninę do pralki.

Usuwanie krwi ze skóry i zamszu

Usunięcie plamy krwi na skórze nie jest misją niemożliwą jeśli masz w domu ocet! Aby Twoja skóra wyglądała jak nowa, przetrzyj ślad krwi szmatką namoczoną w białym occie rozcieńczonym w wodzie, nie powinna się opierać. Można również nasączyć wacik z mleczkiem nawilżającym kilkoma kroplami amoniaku, aby usunąć plamę na skórzanym ubraniu lub sofie.

Jeżeli plama krwi znajduje się na zamszowej kurtce lub ubraniu, należy rozcieńczyć trochę amoniaku w wodzie i delikatnie pocierać krytyczny obszar, aż plama zniknie. W przypadku odzieży lub dodatków skórzanych, wystarczy przetrzeć plamę gąbką z mydlaną wodą. Jeśli to nie wystarczy, warto dodać kilka kropli amoniaku. Aby uniknąć uszkodzenia skóry, nie należy jej zbyt mocno pocierać, dlatego najlepiej jest jak najdokładniej nanieść środek na plamę.

Czyszczenie plam krwi na delikatnych materiałach

Aby usunąć plamę z krwi z wełnianej kamizelki lub warkocza, istnieje proste i ekonomiczne rozwiązanie: wystarczy przetrzeć plamę mokrą skrobią (np. skrobią kukurydzianą) i wypłukać. Ta sztuczka działa na wszystkich delikatnych tkaninach, ale w razie wątpliwości, zawsze należy przetestować produkt na małej, niepozornej powierzchni tkaniny.

Jeśli plama jest zbyt stara, można nasączyć watę nadtlenkiem wodoru i nanieść roztwór na ubranie, a następnie spłukać zimną wodą. Jeśli odzież jest odporna, można użyć amoniaku rozcieńczonego wodą i namoczyć ubranie w niej. Należy zachować ostrożność podczas stosowania amoniaku: produkt ten wydziela toksyczne opary. Dlatego zaleca się noszenie maski i wentylację pomieszczenia podczas jej używania.

Usuwanie plam z zakrwawionego dywanu

Jeśli biały dywan pozostanie po wypadku z plamami krwi, nie panikuj: po prostu wyczyść go zimną wodą i gruboziarnistą solą, która wchłonie plamę, a następnie spłukaj obszar wokół plamy dużą ilością wody. Zaleca się, aby plamę czyścić szybko i nie dopuszczać do jej wyschnięcia. Zaschnięta krew jest trudniejsza do usunięcia. Jeśli plama jest zbyt sucha, można użyć produktów takich jak enzymatyczne środki czyszczące. Rozbijają one złożone elementy znajdujące się we krwi lub innych organicznych plamach.

Mycie plam z krwi na podłodze

Jeśli masz szorstki parkiet lub betonową podłogę, działaj bezpośrednio na plamę, gdy jest jeszcze świeża. Użyj do tego chłonnego papieru i  chociażby wody z mydłem lub łagodnym detergentem. Jeśli plama pozostanie, można delikatnie pocierać podłogę drobnoziarnistą wełną stalową, z wyjątkiem lakierowanych podłóg drewnianych, gdzie wełna stalowa usunie lakier ochronny. Na betonowe posadzki posypać szczoteczką do zębów trochę proszku do prania i delikatnie szorować podłogę. W przypadku woskowanych podłóg drewnianych, po delikatnym wyszlifowaniu należy je lekko zwilżyć zwykłym woskiem. Na linoleum warto przygotować mieszaninę kryształków sody i wody, a następnie namoczyć w tym preparacie miękką, czystą ściereczkę i przetrzeć plamę. Kolejną miękką, suchą ściereczką przetrzeć czyszczoną powierzchnię.

Czym usunąć plamy z krwi?

Poniżej znajduje się lista przypominająca o użytecznych produktach, które można mieć w domu, aby usunąć plamy krwi na różnych materiałach:

 • ręczniki papierowe,
 • mydło marsylskie,
 • sól gruboziarnista,
 • nadtlenek wodoru,
 • biały ocet,
 • cytryna,
 • roztwór soli fizjologicznej,
 • amoniak,
 • aspiryna,
 • mąka,
 • talk w proszku,
 • produkty enzymatyczne.

Większość z tych produktów to produkty naturalne lub ekologiczne, które bardzo skutecznie usuwają krew.

Komentarze