Jak dbać o kurtkę skórzaną? Jak czyścić, jak odnowić kurtkę ze skóry?

Skórzana kurtkaSkórzane kurtki nie dość, że nigdy nie wychodzą z mody, to jeszcze pasują do wielu stylizacji - dlatego pomimo wysokiej ceny, tak wiele kobiet decyduje się na ich zakup. Nie każda z nich ma jednak świadomość tego, że skóra, choć jest bardzo wytrzymałym materiałem, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. A jak dbać o kurtkę skórzaną? Mamy dla Ciebie 5 wskazówek.

Jak wybrać skórzaną kurtkę?

Na początku musisz zdawać sobie sprawę z tego, z jakiego rodzaju skóry kurtka została wykonana. Myślisz, że to bez znaczenia? Skóra bydlęca należy do jednej z najbardziej wytrzymałych, bawola natomiast zachęca niższa ceną, lecz należy bardziej o nią dbać, gdyż nie jest tak trwała.

Dlatego ze względu na wysoki koszt kurtek skórzanych, jeszcze przed zakupem dowiedz się, z jakiego rodzaju materiałem masz do czynienia oraz przeczytaj wskazówki producenta dotyczące pielęgnacji.

Jak dbać o ubrania ze skóry?

Gdy kupujesz buty ze skóry naturalnej, to oczywistością dla Ciebie jest, że przed pierwszym wyjściem należy zaimpregnować je przy użyciu specjalnych środków. Pomyślałaś jednak, że tak samo musisz postępować z ubraniami? Pewnie nie, a to bardzo poważny błąd.

Dzięki impregnacji zwiększasz wodoodporne właściwości materiału, chronisz go przed wyblaknięciem na skutek oddziaływania promieni słonecznych oraz przedłużasz jego żywotność. W tym celu możesz użyć prostych w użyciu impregnatów w aerozolu, które ze względu na łatwość i dokładność aplikacji polecane są szczególnie w przypadku kurtek, ale również olejów do skóry lub tłuszczy. Te ostatnie sprawiają, że skóra staje się miękka i elastyczna, mogą jednak spowodować zmianę odcienia kurtki, dlatego zawsze na początku zaimpregnuj niewielki kawałek materiału i zobacz, czy efekt Cię satysfakcjonuje. Pamiętaj też, że impregnację należy co jakiś czas powtarzać.

Jak wyczyścić skórzaną kurtkę?

Wiesz już, z jakiego materiału Twoje kurtka jest wykonana oraz w odpowiedni sposób ją zaimpregnowałaś. Co jednak zrobić, gdy skóra jest zabrudzona, zakurzona? Można wyprać kurtkę? A może lepiej wyczyścić ją z wierzchu za pomocą ściereczki i wody?

Najlepiej jest oddać skórzaną odzież do pralni, gdzie za kilkadziesiąt złotych zostanie poddana odpowiednim zabiegom. Jeśli jednak chcesz to zrobić w domu, zwróć uwagę na to, czy skóra jest gładka, czy „porowata”. W pierwszym przypadku możesz użyć gąbki namoczonej w wodzie, ponieważ materiał nie będzie wchłaniać wody. Natomiast do czyszczenia skór porowatych przeznaczone są specjalne środki. A co z zamszem? Należy go prać w płynie do skór i kożuchów.

Musisz wiedzieć, że po dokładnym czyszczeniu kurtkę należy ponownie zaimpregnować.

Jak przechowywać odzież ze skóry?

Kurtek skórzanych nie należy przechowywać na metalowych wieszakach - wybierz do tego ich drewniane odpowiedniki. Ponadto skóry nie powinno się umieszczać w plastikowych workach, dlatego nie chowaj jej na zimę lub lato do takich opakowań. Nie można też jej przygniatać, ponieważ może się odkształcić. Kurtki skórzane muszą znajdować się w miejscach suchych i chłodnych.

Jak odnowić kurtkę skórzaną?

A jak odnowić kurtkę ze skóry? Będziesz do tego potrzebować specjalistycznych środków. Na początku materiał trzeba wyczyścić. Następnie, jeśli występują na nim liczne przetarcia, całość należy pokryć farbą, tzw. balsamem koloryzującym, który przeznaczony jest do skóry naturalnej. Jeśli skóra jest w dobrym stanie, możesz pominąć farbowanie i przejść od razu do etapu trzeciego, czyli nałożenia na nią środka odżywiającego skórę. To powinno wystarczyć, aby Twoja kurtka skórzana wyglądała jak nowa.

Autor: www.allani.pl.

Komentarze