Co zrobić, gdy soczewki kontaktowe zachodzą mgłą?

Soczewki kontaktoweSoczewki kontaktowe cieszą się tak dużą popularnością między innymi dzięki odporności na czynnik atmosferyczne, jaką gwarantują. Niezależnie bowiem od warunków pogodowych nie zaparowują, ani nie zachodzą mgłą. Co więc zrobić, gdy pewnego dnia widziany przez szkła kontaktowe obraz staje się nieostry i zamazany? W czym tkwi problem?

Chociaż nie zdarza się to nader często, jest możliwe, że soczewki kontaktowe zajdą mgłą. Utrudnia to znacznie codzienne funkcjonowanie i może świadczyć o poważniejszym schorzeniu. Jeżeli więc problem ten dotknie także nas, w pierwszej kolejności zdejmijmy soczewki na chwilę i dokładnie je wyczyśćmy w płynie pielęgnacyjnym. Jeżeli po ponownym założeniu wciąż widzimy za mgłą, należy skonsultować się ze specjalistą. Możemy również spróbować założyć świeżą parę szkieł kontaktowych jednak zaleca się, by najpierw udać się do okulisty i optometrysty, który rozwiąże problem.

To, że soczewki kontaktowe zaszły mgłą, może wynikać:

  • z niewłaściwej pielęgnacji szkieł kontaktowych - warto przeanalizować, czy stosujemy się do wszystkich zasad higieny i dobrze pielęgnujemy nasze soczewki. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pewne nasze działania są po prostu szkodliwe,
  • z niewłaściwego użytkowania szkieł kontaktowych - jeżeli zapomnimy zdjąć na noc soczewek kontaktowych nieprzeznaczonych do przedłużonego trybu użytkowania, konsekwencją może być właśnie widzenie za mgłą. Takie działanie skutkuje również zwiększonym ryzykiem infekcji, warto więc się go wystrzegać.

Kiedy wizyta u specjalisty jest konieczna?

Jeżeli pomimo dokładnego wyczyszczenia soczewki kontaktowej problem nie mija, warto udać się do specjalisty. Widzenie za mgłą może być bowiem konsekwencją niewłaściwego doboru szkieł kontaktowych, co często ma miejsce, jeżeli kupujemy soczewki kontaktowe na własną rękę - bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Tymczasem okulista lub optometrysta prawidłowo dobierze szkła kontaktowe, uwzględniając wszelkie istotne kryteria. Nam pozostanie jedynie kupić właściwy model.

Źródła:

Komentarze