Życie współczesnej kobiety

Życie współczesnej kobietyŻycie współczesnych kobiet jest dynamiczne, narzuca ją wiele ról, jakie pełni kobieta: jest żoną, matką, pracownikiem, córką, siostrą, przyjaciółką… Jej fenomen polega na umiejętnym ich łączeniu oraz podołanie wielu obowiązkom, do których wymienione role obligują.

Współczesna kobieta w domu: żona, matka, córka

Niezmiennie najważniejszą sferą kobiecego życia jest rodzina, a najważniejszymi rolami rola żony, matki, córki, siostry, czasem również wnuczki. Kobiety w dalszym ciągu starają się być strażniczkami domowego ogniska, dbać o męża, dzieci, regularnie odwiedzać rodzinę pochodzenia, pomagać rodzicom, wspierać rodzeństwo, być dobrą przyjaciółką i koleżanką. Życie rodzinne daje kobietom wiele satysfakcji, a czas spędzany z najbliższymi pozwala na zregenerowanie sił oraz odpoczynek. W domu na kobiety czeka wiele obowiązków, w tym robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, sprzątanie oraz opieka nad dziećmi.

Odchodzi się już dziś jednak od patriarchalnych modeli rodziny, w których to mężczyźni byli ich głowami, epatowali zawodowo, a ich żony zajmowały się domem. Obecnie małżonkowie są partnerami, a panowie biorą coraz to bardziej czynny udział w życiu domowym: robią zakupy, gotują (w czym są nierzadko lepsi od swoich partnerek!), zajmują się dziećmi, pomagają w porządkach oraz wypełniają szereg innych obowiązków. Często w ich wypełnianie są włączone starsze dzieci, w tym pociechy w wieku nastoletnim, które dzięki temu stają się bardziej samodzielne i odpowiedzialne.

Praca i nauka współczesnych kobiet

Dziś jednak przychodzi kobietom umiejętnie łączyć obowiązki domowe z zawodowymi. Wiele kobiet pracuje, a niektóre z nich dalej się uczą, czy to korzystając z różnorodnych kursów czy też studiów zaocznych bądź podyplomowych. Jak pracuje współczesna kobieta? W pracy panie są sumienne, skrupulatne, oddane swoim obowiązkom oraz lojalne wobec pracodawcy. Starają się jak najlepiej wypełniać powierzone im zadania, dbają o dobre relacje z przełożonym oraz współpracownikami.

Jakie zawody preferują panie?

Kobiety lubią profesje, które obligują je do przebywania z ludźmi, w tym bycie nauczycielem, psychologiem, pielęgniarka, sprzedawcą, kelnerką. Często panie wybierają zawody typowo kobiece i zostają fryzjerkami, kosmetyczkami, otwierają gabinety urodowe, zajmują się wykonywaniem manicure. Wielbicielki logiki i analitycznego myślenia stawiają na zawody czysto umysłowe, wymagające skupienia. Zostają wtedy księgowymi, pracownicami banków oraz działów finansowych w korporacjach. Mogą też prowadzić biuro rachunkowe. Panie chętnie wybierają także zawody trudne, ambitne, takie jak prawniczka czy lekarka. Artystyczne dusze idą w kierunku takich profesji, jak projektantka, pani architekt, ilustratorka. Coraz częściej jednak obserwujemy trend kierowania się w stronę zawodów typowo męskich. Dziś nikogo już nie dziwią studentki kierunków inżynierskich. Panie kończą informatykę, budownictwo, kierunki mechaniczne oraz typowo techniczne. W swojej pracy są sumienne, dokładne, konkretne. Panie wybierają też różnorodne formy doskonalenia się, np. kursy czy dodatkowe studia. Decydują się na nie w celu zwiększania swoich kompetencji bądź też chęci przekwalifikowania się.

Panie odważniej i częściej podejmują też decyzje o porzuceniu pracy na etacie na rzecz prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Mogą na to pozyskać fundusze, np. z dotacji gminnej lub Unii Europejskiej. Wiele kobiet świadomie decyduje się na zrezygnowanie z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem bądź prowadzi gospodarstwo rolne, co jest powszechne szczególnie w gminach wiejskich.

Praca a bycie matką

Jeśli wyjście za mąż nie koliduje praktycznie w żaden sposób z rolą zawodową (w niektórych przypadkach oznacza jednak zmianę miejsca zamieszkania i czasem pracy), to zostanie matką obliguje już kobietę do czasowego porzucenia obowiązków zawodowych na rzecz opieki nad dzieckiem. Panie zwykle nie mają trudności z podjęciem decyzji, pod koniec ciąży decydują się na wykorzystanie urlopu lub przedstawiają pracodawcy zwolnienie lekarskie. Po urodzeniu dziecka kobiecie przysługuje urlop macierzyński, później również wychowawczy, który może wykorzystać wspólnie z mężem.

Co później? Opcje są zwykle dwie: albo kobieta rezygnuje z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem bądź zachodzi w kolejną ciążę albo wraca do pracy i kontynuuje wypełnianie obowiązków zawodowych. Pociecha zostaje pod opieką taty, babci lub wynajętej niani. Czy kobieta traci na tym, że przez pewien czas jest wyłączona z pracy zawodowej? Absolutnie nie. Po prostu w tym czasie wypełnia inną, niezwykle ważną rolę, a czas odpoczynku od zawodu pozwala jej spojrzeć na niego z innej, często bardziej dojrzałej perspektywy.

Dbanie o siebie i czas wolny - czy w życiu kobiety jest na to czas?

Czym w tym natłoku spraw i obowiązków współczesne kobiety znajdują czas dla siebie? Okazuje się, że tak. Panie dużą wagę przykładają do dbania o siebie: chodzą na zakupy lub zaopatrują się w niezbędne rzeczy w Internecie, korzystają z usług fryzjerów, kosmetyczek, specjalistów od kreowania wizerunku. Istotna kwestią jest dla nich wygląd fizyczny, w tym sylwetka, dlatego wybierają się na siłownię, zajęcia fitness, korzystają z porad dietetyka oraz trenera. Starają się, aby dbanie o formę było elementem ich codziennego życia.

A co z czasem wolnym? Jest i owszem ale oczywiście niezbyt wiele. Współczesna kobieta potrafi jednak tak gospodarować swoim czasem, aby co jakiś czas znaleźć chwilę tylko dla siebie. Panie wykorzystują je na realizowanie swoich pasji. Może to być czytanie książek, oglądanie filmów, wyjścia do teatru, spotkania z przyjaciółkami, uprawianie ulubionego sportu czy prace ręczne, np. szycie lub malowanie.

Nie za wszelką cenę

Jak widać, życie współczesnych kobiet polega na umiejętnym łączeniu wielu sfer życia, co dla wielu pań jest źródłem frustracji. Nie mniej jednak, obecnie obserwuje się zarówno włączenie mężczyzn do domowego życia, jak i podkreśla się znaczenie relacji partnerskich. Panie porzucają również mit matki, żony i pracownicy idealnej. Starają się wypełniać zadania jak najlepiej ale nie za wszelką cenę: dziecko bowiem o wiele bardziej ucieszy się ze spędzonego z mamą popołudnia niż drogiej zabawki, na którą kobieta chce zapracować. Mąż z kolei chętniej wybiera się z ukochaną na spacer po parku niż pokaże się w drogiej restauracji z żoną, która przedtem korzystała z usług solarium, SPA czy gabinetu kosmetycznego. W tej kwestii niewiele się zmieniły: kobiety kocha się za to, jakie są, a nie za to jakie chciałyby być.

Najważniejsze jest więc, to, aby w gąszczu obowiązków odnaleźć siebie: wtedy nawet najbardziej dynamiczne życie i dni wypełnione zadaniami będą przynosiły satysfakcję i spełnienie, zarówno osobiste, jak i zawodowe.

Komentarze