Foch - czym jest, jak się objawia? Jak poskromić facha?

Foch kobiecy - ona ma focha"Ale z niej złośnica", "Znów ma focha", "O co jej chodzi?", "Moja żona strzeliła focha" - takie zdania z pewnością wypowiedział niejeden mężczyzna o swojej ukochanej kobiecie, siostrze, mamie, koleżance, a nawet córce… Czym tak naprawdę jest kobiecy foch, skąd się bierze, jak się objawia i jak… poskromić ukochaną złośnicę?

O fochach słyszeliśmy wiele. Mają je dzieci, kobiety, nawet panowie. Niestety, stały się domeną płci pięknej, nad czym wiele z pań ubolewa. Słowo "foch" jest terminem potocznym, pochodzącym ze slangu młodzieżowego. Co oznacza?

Czym jest foch i jak się objawia?

Foch oznacza gniewanie się, boczenie, rozgniewanie na kogoś. Człowiek z fochem bywa nadąsany, zirytowany, niezadowolony, może zachowywać się złośliwie lub obojętnie wobec drugiej osoby. Foch objawiać się może inaczej w zależności od osoby, u której występuje.

Dziecko z fochem jest obrażone na rodzica czy opiekuna, może płakać, krzyczeć, być marudne, nie słuchać dorosłych, robić im na złość, np. wylać napój czy uszkodzić coś w domu, rzucać zabawkami.

Nastolatek z fochem może manifestować go w nieco inny sposób, zwykle reaguje obojętnością na słowa dorosłych, foch w wieku dorastania może objawiać się także agresją, np. słowną. Młody człowiek może przeklinać, próbować coś zniszczyć, np. gdy rodzic zabroni mu pójścia na imprezę czy zanocowania u znajomych. A jak zachowuje się dorosła osoba z fochem?

Kobieta z fochem bywa marudna, drażliwa, złośliwa, może tez w ogóle się nie odzywać przez pewien czas.

A mężczyzna z fochem? Panowie rzadko "strzelają fochy", gdyż nieco kłócą się one z ich naturą silnych, zdecydowanych i pewnych siebie mężczyzn. Męski foch może przyjąć formę chwilowego obrażenia się, unikania rozmowy na jakiś temat, wymownego milczenia.

Kobiecy foch: co to takiego i dlaczego jest tak popularny?

"Kobiecy foch" - czy to już nie stygmatyzowanie? Dlaczego kobiety najczęściej mają focha, obrażają się i są złośliwe? Można to tłumaczyć na wiele sposobów. Po pierwsze, kobieta przyjmuje na co dzień wiele ról, jest matką, żoną, córką, pracownikiem i zwykle stara się te role jak najlepiej łączyć. Gdy coś nie idzie po jej myśli, gdy nie doświadcza dość wsparcia ze strony ukochanego i najbliższych lub czuje się wyczerpana, może reagować pogorszeniem nastroju, który bardzo łatwo przekształcić się może w focha… Po drugie, wielu mężczyzn (i nie tylko) uważa, że kobiece fochy mogą być spowodowane burzą hormonów, na jaką każdego miesiąca narażone są kobiety. Proste wytłumaczenie ma w sobie wiele prawdy, ponieważ samopoczucie kobiet nierzadko uzależnione jest od dnia cyklu miesiączkowego i stężenia hormonów. Panie przed miesiączką bywają drażliwe, nerwowe, odczuwają bóle brzucha, piersi, czują się ociężałe i nieatrakcyjne. Nietrudno wtedy zdenerwować ukochaną, co może objawić się właśnie fochem. Z kolei w środku cyklu kobiety zwykle czują się bardzo dobrze, mają doskonały nastrój, więc "strzelanie focha" może być w tym czasie rzadsze.

Przyjrzyjmy się bliżej obliczom focha, jego funkcjom, odpowiedzmy na pytanie, czy foch bywa oznaką niedojrzałości emocjonalnej i jak wpływa na związek, gdy pojawia się zbyt często.

Kiedy wykorzystujemy focha? Tajna, kobieca broń.

Fochem bywa nazywany gorszy dzień u kobiety, zdarza się, że panowie nadużywają tego pojęcia, nierzadko używają go w kontekście drobnej sprzeczki, złośliwości ze strony ukochanej, wtedy traktują go nieco z przymrużeniem oka. Zdarza się jednak, że kobiety świadomie wykorzystują focha do własnych celów, stosują taką taktykę, by coś osiągnąć, np.:

  • by przekonać mężczyznę lub inną bliską osobę do czegoś, zmusić do zmiany zachowania lub ustępstwa, np. obrażenie się na ukochanego, który chce iść z kolegami do pubu, zamiast spędzić wieczór w towarzystwie swojej kobiety;
  • by uniknąć rozmowy na niewygodny temat, uciąć dyskusję, np. zakończenie rozmowy na temat finansów i domowego budżetu;
  • by sprowokować kogoś do kłótni, zrobić mu na złość;
  • by wzbudzić w komuś poczucie winy, np. boczenie się na chłopaka, który zapomniał o naszej rocznicy, urodzinach, itp.;
  • by wyrazić bunt ale i niemoc, foch może być objawem biernej agresji.

Foch to oznaka niedojrzałości? Foch jako manipulacja

Niestety, foch kobiecy bywa również używany jako element manipulacji, wymienionego wcześniej wpływania na innych poprzez zmuszanie ich do pewnych zachowań. W tym wypadku mamy do czynienia z wykorzystywaniem pozornie zabawnego focha w bardzo nieprzyjemny sposób. Kobieta bez powodu ale i świadomie wykorzystuje jego motyw do zmuszenia ukochanego albo innej bliskiej osoby do czegoś, obraża się na pokaz, manifestuje swoją złość, jest drażliwa i burkliwa. Taki foch manipulacyjny trwać może kilka godzin ale i dni: wtedy zwykle mamy do czynienia z cichymi dniami w związku.

Foch w związku, czyli ciche dni między zakochanymi

Ciche dni w związku to czas, gdy zakochani pokłócili się i spór nie został zakończony lub emocje są tak silne, że wolą ze sobą nie rozmawiać, aby nie wzbudzić kolejnego konfliktu. Ciche dni mogą również nastąpić, gdy zakochani chcieli się pokłócić ale tego nie zrobili i emocje wiszą nad ich związkiem niczym chmura gradowa. Mogą być także następstwem kobiecego focha, kiedy to kobieta fochem manifestuje swoje zadowolenie i nie odzywa się do ukochanego. Taki foch w związku może trwać krótko: kilka godzin ale i kilka dni. Foch może również poskutkować "wyprowadzką" kobiety z sypialni do salonu na kanapę czy nawet wyjazdem do rodziców. Taki foch może przejść samoistnie, może minąć po przeprosinach lub też gdy mężczyzna ulegnie namowom swojej ukochanej.

Czy miewasz fochy? Test

Chcesz wiedzieć, czy miewasz fochy i bywasz rozkapryszoną księżniczką? Odpowiedz na pytania, a wszystko będzie jasne.

  1. Bywam nerwowa i drażliwa bez powodu.
  2. Często obrażam się o błahostki.
  3. Gdy się o coś zezłoszczę, długo chowam urazę.
  4. Czasem trudno mi określić o co tak naprawdę jestem zła.
  5. Zdarza mi się wymuszać coś na innym przez udawanie, że się na nich obrażam.
  6. Zdarzyło mi się wymusić coś płaczem na innej osobie.
  7. Przynajmniej raz wypomniano mi, że jestem rozkapryszona.

Ile odpowiedzi "tak" udzieliłaś? Jeśli więcej niż 3 z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że zdarza Ci się "strzelić focha", a czego pewnie nie cieszy się Twój ukochany, rodzina i znajomi… Foch bywa uroczy ale gdy zbyt często się obrażamy i co najgorsze: wykorzystujemy zbyt często.

Jak poskromić focha?

Czy są jakieś sposoby na to, aby poradzić sobie z fochem? Gdy ktoś ma "focha" najlepszym rozwiązaniem może okazać się jego… przemilczenie. W wielu wypadkach nasza obojętność może wzmóc złość drugiej strony, jednak konsekwencja w zachowaniu sprawić może, że osoba z fochem zrozumie, że niewiele wskóra swoim zachowaniem i zmieni postępowanie. Wariantem przemilczenia focha jest jego przeczekanie. Możemy zachowywać się jak gdyby nigdy nic, co również może rozjuszyć damę z fochem ale i skłonić ją do zastanowienia się nad sobą. Takie zignorowanie focha jest domeną doświadczonych i dojrzałych emocjonalnie mężczyzn, zwykle panów w długoletnich związkach. Ignorowanie focha można stosować wobec ukochanej ale i własnego dziecka. Z fochem trudno walczyć ale zwykle warto podjąć rozmowy, mające na celu zmierzanie do kompromisu. W ten dojrzały sposób można poskromić bardzo wiele sporów, aczkolwiek wymaga on niemało ustępstw z każdej strony i nie każdy jest gotowy na przyjęcie rozwiązania kompromisowego.

Jak poskromić w sobie złośnicę i zmniejszyć częstotliwość stosowania "focha" jako metody radzenia sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami? Przede wszystkim należy bardziej świadomie przyjrzeć się sobie i swoim emocjom, nauczyć się je nazywać, również w trudnych sytuacjach, np. "Jestem zła, bo zapomniał o moich urodzinach", "Jest mi przykro, bo nie chce spędzić czasu ze mną, a z kolegami". Nazywanie emocji i zdawanie sobie z nich sprawy jest dobrą metodą w poskramianiu fochów, ponieważ stanowi punkt wyjścia do dyskusji z drugą osobą. W trakcie rozmowy możemy także powiedzieć, co czujemy i dlaczego. To o wiele łatwiejszy, bardziej przejrzysty i - co najważniejsze - dojrzały sposób na komunikowanie się z innymi. Nie mniej jednak, gdy kobieta od czasu do czasu skorzysta z tej swojej "broni" z pewnością nikt nie będzie miał jej tego za złe. Pamiętajmy jednak, by zachować umiar i nie nadużywać focha, by osiągnąć swoje cele.

Komentarze