Menopauza a sen

Menopauza a senJak zmienia się sen w okresie menopauzy?

Wiele kobiet zgłasza problemy ze snem w okresie menopauzy. Mówią, że trudniej im zasnąć i pozostać we śnie oraz, że wybudzają się wcześnie rano. Może to być spowodowane spadkiem estrogenów w organizmie. Pocieszające jest to, że po menopauzie sen się poprawi.

Uderzenia gorąca, zimne poty i nocne poty

W okresie menopauzy zmienia się poziom hormonów. Oznacza to, że temperatura naszego ciała jest mniej stabilna, czasami miewamy skoki adrenaliny. Wtedy odczuwamy uderzenia gorąca. Może się to zdarzać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Kobiety mają tendencją wybudzać się tuż przed falą uderzenia gorąca.

Czy wszystkie kobiety podczas menopauzy przez to przechodzą?

Przed menopauzą około 30% kobiet twierdzi, że mają problemy ze spaniem więcej niż trzy razy w tygodniu. Natomiast już w samym okresie menopauzy dwukrotnie więcej kobiet skarży się na problemy ze spaniem. Po przejściu menopauzy zazwyczaj sen stabilizuje się, lecz proces łatwego zasypiania potrzebuje trochę czasu, by ponownie prawidłowo funkcjonować. Badania wykazały, że kobiety podczas menopauzy, które cierpią na bezsenność borykają się jednocześnie z nocnymi potami i uderzeniami gorąca.

Czy problemy ze spaniem w okresie menopauzy są spowodowane tylko zmianami hormonalnymi?

Czasami trudno ustalić czy problemy ze snem są wynikiem zmian hormonalnych czy np. procesu starzenia się organizmu. Wiadomo na pewno, że kobiety cierpiące na depresję, gdy przechodzą menopauzę dodatkowo narzekają na brak snu. Zmiany hormonalne mogą wywoływać bezdech senny. Prowadzi on do trudności w oddychaniu , który jest szkodliwy dla organizmu i zakłóca sen. Spadek estrogenów powoduje ruch tkanki tłuszczowej w okolicę żołądka. Zwiększa to chrapanie i bezdech senny. Kobiety w tym okresie cierpią też na zespół niespokojnych nóg, jednak nie ma pewności czy ma to związek z menopauzą. Na zaburzenia snu wpływają także choroby wielu podeszłego, jak: nietrzymanie moczu, Parkinson, zapalenia stawów.

Co może pomóc?

Terapia hormonalna stosowana w okresie menopauzy pomaga łagodzić skutki tego okresu, jak problemy ze snem, uderzenia gorąca i nocne poty. Można dodatkowo pomóc sobie stosując kilka podstawowych zasad dla przyjaznej sypialni i snu. Po pierwsze zawsze wietrzymy pokój przed położeniem się spać. W chłodniejszym pomieszczeniu dużo lepiej się zasypia. Unikamy grubych piżam i ciężkich kołder. Śpimy w lekkiej bawełnianej piżamce. Łatwiej jest nam regulować ciepło poprzez szczelniejsze okrycie się lub odkrycie, gdy jest za gorąco. Robimy to szybciej, nie wybudzając się. Warto nauczyć się zasypiać w ciemności. Wtedy organizm szybciej produkuje melatoninę, hormon snu. Jeśli mamy z tym problem, można zapalić małą lampkę nocną tak, by nie świeciła bezpośrednio na twarz. Pamiętajmy o codziennych rytuałach wyciszających: relaksująca kąpiel, czytanie przed snem i stosowanie aromaterapii (szczególnie zapach lawendy).

Autor: www.materacekolo.sklep.pl.

Komentarze

Lidka
Polecam zainwestować w siebie i swój sen, ja ostatnio kupiłam sobie nowy materac i to była jedna z lepszych decyzji ostatniego czasu. Skorzystałam ze stronki https://materace-viscotherapy.pl/22-materace-kieszeniowe