Zioła, olejki na przetłuszczanie się włosów i łupież

Zioła i olejki na włosyNadmierne przetłuszczanie się włosów jest bardzo uciążliwe. Osoby borykające się z tym problemem często muszą myć głowę codziennie, ponieważ włosy szybko robią się nieświeże, pokryte wyraźną warstewką tłuszczu i mocno przyklapnięte. Niestety, przetłuszczanie się włosów to nie tylko problem estetyczny. Sprzyja ono również nadmiernemu ich wypadaniu, uporczywemu łupieżowi, a także podrażnieniom i swędzeniu skóry głowy. Sprawdź, jakie zioła pomogą zmniejszyć przetłuszczanie się włosów.

Jak poradzić sobie z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów? Bardzo pomocna może okazać się ich naturalna ziołowa pielęgnacja. Są one z powodzeniem stosowane do mycia i płukania włosów już od tysięcy lat. Regularne używanie ziół i olejków eterycznych pomoże wyregulować pracę gruczołów łojowych znajdujących się na skórze głowy, dzięki czemu włosy będą się o wiele mniej przetłuszczać. Ponadto skóra głowy będzie:

  • znacznie zdrowsza,
  • ukojona,
  • bez stanów zapalnych, zaczerwienienia i przykrego swędzenia.

Zioła zmniejszające łojotok i zwalczające łupież

Mycie włosów mieszkankami ziołowymi lub stosowanie ich do ostatniego płukania to prosty i bardzo skuteczny sposób na regulację wydzielania sebum przez nadmiernie reaktywną skórę głowy.

Sprawdzą się takie gatunki ziół jak:

1. Mydlnica lekarska Saponaria officinalis
Nadaje się zarówno do mycia, jak i płukania włosów. Odwar z mydlnicy lekarskiej nie tylko wyraźnie wyreguluje produkcję łoju przez skórę głowy, ale także pomoże pozbyć się łupieżu, swędzenia skalpu, delikatnie nawilży skórę głowy i sprawi, że włosy będą jedwabiście miękkie i przyjemne w dotyku.

2. Pokrzywa zwyczajna Urtrica dioica
Pokrzywa skutecznie zwalcza łojotok i bardzo pomaga przy wypadaniu włosów. Jej regularne stosowanie sprawi, że pozostaną one dłużej świeże, a skóra głowy będzie ukojona i zdrowa. Pokrzywa potrafi również lekko przyciemniać włosy, co sprawia, że pierwsze siwe kosmyki będą znacznie mniej widoczne. Oprócz stosowania zewnętrznego na włosy i skórę głowy warto również popijać herbatkę z pokrzywy lub sok z pokrzyw. Roślina ta jest prawdziwym bogactwem witamin i minerałów, które pomogą szybko poprawić wygląd włosów oraz stan cery.

3. Mięta pieprzowa Mentha piperita
Mięta wykazuje silne działanie odkażające, odświeżające i antyświądowe. Stosowana do ostatniego płukania po myciu włosów sprawi, że będą dłużej świeże i czyste. Jej stosowanie jest bardzo pomocne szczególnie latem w czasie upałów, kiedy skóra głowy bardziej się przetłuszcza, poci się i szybko staje się nieświeża. Napar z mięty, naturalny hydrolat miętowy lub wodę z kilkoma kroplami eterycznego oleju miętowego warto nosić przy sobie w torebce w gorące letnie dni, aby w każdej chwili móc odświeżyć twarz i włosy. Taki zabieg potrafi naprawdę zdziałać cuda i bardzo poprawić samopoczucie.

4. Szałwia lekarska Salvia officinalis
Szałwia to prawdziwy pogromca łupieżu i remedium na stany zapalne skóry głowy. Działa ona antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i lekko ściągająco. Reguluje również wydzielanie sebum i sprawia, że włosy wolnej się przetłuszczają. Wykorzystajmy ją do mycia lub płukania kosmyków. Będzie szczególnie przydatna dla brunetek, ponieważ płukanka szałwiowa naturalnie przyciemnia włosy. Jest tak skuteczna, że przy regularnym stosowaniu, pomoże nawet przywrócić kolor siwym kosmykom.

5. Tymianek pospolity Thymus vulgaris
Tymianek nie tylko spowolni przetłuszczanie się skalpu, ale również odświeży skórę głowy, pomoże zwalczyć uporczywy łupież, wzmocni cebulki włosowe i zahamuje wypadanie włosów. Napar z tymianku warto stosować do każdego mycia włosów.

6. Skrzyp polny Equisetum arvense
Skrzyp polny to ziółko znane z dobroczynnego działania na włosy. Płukanka skrzypowa zwalcza łupież, ogranicza przetłuszczanie się włosów, a także ich wypadanie. Skrzyp polny zawiera wiele cennych witamin i minerałów, w tym krzem niezbędny dla zdrowia włosów oraz skóry. Warto nie tylko płukać w nim włosy, ale także kilka razy w tygodniu popijać herbatkę ze skrzypu. Kuracja skrzypowa, w zależności od stanu włosów i skóry głowy, powinna trwać od 4 do 12 tygodni.

7. Eukaliptus Eucalyptus
Eukaliptus silnie odświeża, działa przeciwświądowo i przeciwłupieżowo. Ogranicza również produkcję sebum. Eukaliptus możemy stosować w formie specjalnej płukanki do włosów czy mgiełki (woda z kilkoma kroplami olejku eterycznego).

Poszukajmy też w drogeriach naturalnych delikatnych szamponów ziołowych do włosów przetłuszczających się zawierających ekstrakt z eukaliptusa.

Olejki eteryczne w pielęgnacji włosów przetłuszczających się

W walce z takimi problemami jak łupież tłusty, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy nadmierne wypadanie włosów pomogą także naturalne olejki eteryczne. Możemy dodać je do szamponu, którym myjemy włosy lub do wody do ich płukania.

Olejki eteryczne polecane do włosów tłustych to:

Olejek z drzewa herbacianego
Wykazuje on silne działanie antygrzybiczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Skutecznie ograniczy przetłuszczanie się skóry głowy, pomoże zwalczyć każdy rodzaj łupieżu i wspomoże leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Olejek lawendowy
Ma on także działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Łagodzi podrażnienia skóry, przyspiesza gojenie się podrażnień i sprawia, że włosy pięknie pachną i są dłużej świeże.

Olejek szałwiowy
Pomoże uregulować produkcję łoju, zwalczyć łupież, swędzenie skóry głowy i stany zapalne. Nada włosom lekkości i sprawi, że będą o wiele dłużej świeże.

Olejek jałowcowy
Działa on silnie antybakteryjnie i redukuje przetłuszczanie się skóry głowy. Ponadto stymuluje do pracy cebuli włosowe, dzięki czemu pomaga zahamować wypadanie włosów i wspomaga porost nowych.

Olejki cytrusowe
Takie olejki eteryczne jak cytrynowy, grejpfrutowy czy z bergamotki (gorzkiej pomarańczy) wykazują działanie antybakteryjne, silnie odświeżające i przeciwłojotokowe. Nadają one również włosom zniewalający zapach i sprawiają, że są bardziej miękkie i puszyste. Warto kilka kropli któregoś z tych olejków dodać do szamponu lub wody do ostatniego płukania włosów po myciu bądź nosić w torebce w formie mgiełki, aby móc w każdej chwili odświeżyć twarz i włosy.

Oprócz naszych rodzimych ziół warto również wypróbować ajurwedyjskie zioła do włosów. Mieszanki ziołowe mają postać proszku, którym myjemy głowę zamiast użycia tradycyjnego szamponu. W ich skład wchodzą takie indyjskie zioła do włosów jak neem, amla czy shikakai. Pomogą one wyregulować pracę gruczołów łojowych skóry głowy, sprawią, że włosy będą bardziej miękkie, puszyste, błyszczące i pełne życia.

Bibliografia

  • Lewkowicz - Mosiej Teresa, Leksykon roślin leczniczych, Wyd. Świat Książki, Warszawa 2003, ISBN 8373116443.
  • Trąba Czesława, Rogut Krzysztof, Wolański Paweł, Rośliny dziko występujące i ich zastosowanie. Przewodnik po wybranych gatunkach. Wyd. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i promocji Podkarpacia "PRO CARPATHIA", Rzeszów 2012, ISBN 978-83-61577-26-3.
  • Miller L, Miller B. Ajurweda i aromaterapia. Zielone Wydawnictwo, Kraków 2016, ISBN 978-83-65852-01-4.

Komentarze