Parówka na twarz - oczyszczanie cery parą wodną z dodatkiem olejków i ziół

Parówka na twarzZnamy wiele metod oczyszczania twarzy, od jej mycia, używania tonizujących kosmetyków drogeryjnych po stosowanie naturalnych metod pielęgnacji twarzy. Należy do nich ziołowa parówka na twarz, której głównym celem jest otwieranie porów oraz usuwanie zanieczyszczeń skóry.

Jak działa, jakie kąpiele parowe robić i jak je robić, aby przyniosły oczekiwane efekty?

Czym jest parówka na twarz?

Parówka to naturalny zabieg oczyszczania twarzy za pomocą pary wodnej z dodatkiem olejków oraz ziół. Stosowany jest zarówno w warunkach domowych, jak również w salonach SPA.

Zadania parówki na twarz

Kąpiele parowe na twarz mają ją przede wszystkim oczyścić ale również:

  • pomagają w walce z niedoskonałościami;
  • odżywiają skórę i przywracają jej zdrowy blask;
  • otwierają pory przez co ułatwiają wchłanianie się kosmetyków;
  • poprawiają krążenie;
  • zmniejszają napięcie i nawilżają.

Jak przyprowadzić zabieg oczyszczania twarzy parą?

Mimo iż sama parówka wydaje się zabiegiem prostym, należy skórę do niej odpowiednio przygotować.

  1. Najpierw należą ją dokładnie oczyścić tak, jak robimy to na co dzień i dokładnie takimi samymi kosmetykami. Makijaż powinien być dokładnie zmyty. Jeśli używamy po myciu dodatkowo toniku, skorzystajmy z niego także przed kąpielą parową ale uwaga! Nie stosujemy kremu, który zwykle nakładamy na twarz po jej umyciu.
  2. Jeśli zależy nam na dokładnym i głębokim oczyszczeniu skóry, np. wykonujemy parówkę po raz pierwszy, możemy dodatkowo wykonać peeling twarzy. Dokładnie zmyta twarz jest gotowa do przyjęcia pary.
  3. Kolejnym krokiem jest przygotowanie parówki, czyli zagotowanie wody i przelanie jej do naczynia, gdzie znajdują się zioła i nad którym będzie nam łatwo się pochylić. Najlepsza będzie w tym wypadku duża miska lub szeroki garnek.
  4. Następnie czekamy aż woda będzie miała odpowiednią temperaturę (o tej w dalszej części artykułu), przykrywamy głowę cienkim ręcznikiem o pochylamy się nad naczyniem tak, aby nasza twarz znajdowała się odległości około 30 cm od powierzchni wody. By ciepło jest zbyt duże lub para przy nas w twarz, możemy lekko unieść ręcznik, by wypuścić jej nadmiar. W czasie kąpieli parowej zamykamy oczy i usta. Parówka trwa od 2 do maksymalnie 10 minut.
  5. Po tym czasie skórę delikatnie ocieramy poprzez przykładanie do niej ręcznika (nie trzyj skóry!) i przecieramy ją tonikiem.
  6. Później przychodzi czas na maseczkę (odpowiednią co naszej cery), zmycie jej i nałożenie na twarz kremu, którego używamy na co dzień. Składniki specyfiku po parówce wnikną w nią o wiele lepiej!

Uwaga! Po kąpieli parowej skóra twarzy przez pewien czas (kilka godzin, w przypadku skóry wrażliwej nawet dłużej) może być zaczerwieniona i ciepła. Nie należy wystawiać jej na chłodne, a tym bardziej mroźne powietrze. Lepiej zastosować kąpiel parową na twarz w dzień wolny, by dać skórze odpocząć.

Jaka parówka na twarz dla konkretnej cery?

Rodzaj kąpieli ściśle dobieramy do typu cery oraz problemu, z jakim się borykamy. Poniżej mała ściąga.

Skóra normalna - doskonale nadadzą się tutaj parówki z dodatkiem lipy, rozmarynu oraz lawendy. Moza skorzystać także z pięknie pachnącej melisy. Zabieg oczyści, złagodzi ewentualne zaczerwienienia oraz nada skórze ładny kolor. Stosujemy go raz w tygodniu przez około 5 minut. Woda może być gorąca.

Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień - polecane są kąpiele parowe z dodatkiem łagodzącego rumianku oraz bratka. Można pokusić się też o dodanie mięty, melity i płatków różanych. Doskonale złagodzą podrażnienia i zaczerwienienia oraz łagodnie nawilżą skórę.

Skóra sucha - jest trudna w pielęgnacji, gdyż jej mycie z użyciem zbyt mocnych kosmetyków może ją dodatkowo wysuszać. Stosujmy więc łagodne parówki i dodatkowo 1-2 razy w tygodniu krótkie, 3-minutowe w ciepłej (nie gorącej!) wodzie z dodatkiem takich ziół jak rumianek, koper włoski czy dziurawiec. Warto dodawać również wyciąg z dzikiej róży, doskonale nawilża i odżywia.

Skóra tłusta - codzienna pielęgnacja skóry tłustej obejmuje zmniejszenie wydzielania sebum, przez co skóra mniej się przetłuszcza. Ważne jest oczywiście jej dokładne oczyszczanie, na przykład poprzez stosowanie 1-2 razy w tygodniu parówek ziołowych przez około 5-10 minut w gorącej wodzie. Warto dodać do nich zioła, które pozwolą w dogłębnym oczyszczeniu skóry, w tym: szałwię, miętę, rozmaryn oraz lawendę. Można dodać również arnikę, skrzyp polny (zapobiega błyszczeniu się skóry), krwawnik oraz nagietek, który doskonale odżywia.

Skóra mieszana - nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji, gdyż posiada zarówno zalety, jak i wady skóry suchej i tłustej. Aby sprostać trudom jej oczyszczania, warto stosować kąpiele parowe mieszane z dodatkiem ziół zalecanych skórze tłustej i suchej oraz ziół "neutralnych", w tym lipy i dziurawca. Woda powinna być ciepła, nie gorąca.

Cera dojrzała, w tym z wyraźnymi zmarszczkami - zmarszczki to coś, czego obawia się każda kobieta: gdy pewnego dnia ujrzy pierwszą ale wyraźną rysę na swojej do tej pory gładkiej cerze… niestety, jest to nieuniknione, związane ze starzeniem się skóry - możemy jednak wspomagać pielęgnację dojrzałej skóry, w tym jej oczyszczania. Przy cerze dojrzałej sprawdzą się parówki z dodatkiem nagietka (wygładza!), melisy (łagodzi), czarnego bzu, kopru włoskiego, koniczyny i lipy.

Cera ziemista - osoby, borykające się z mało estetyczną, ziemistą skórą, powinny stosować dodatki koniczyny, mniszka lekarskiego oraz lipy.

Można stosować też parówki o konkretnej funkcji, w tym:

  • głęboko oczyszczającą z dodatkiem pokrzywy, lipy i kopru;
  • łagodząco-gojącą z rumiankiem i szałwią (ściąga pory);
  • na poprawę kolorytu z dodatkiem rozmarynu oraz pokrzywy, doskonale poprawia ukrwienie i przywraca blask bladej skórze;
  • przeciwtrądzikową z dodatkiem kopru i tymianku, działają antyseptycznie i łagodzą wykwity skórne i zapobiegają powstawaniu nowych.

Możemy je wzbogacić również o kwiaty i owoce. Doskonałe będą płatki róż ale też aromatyczne cząstki pomarańczy czy cytryny.

Przeciwwskazania do stosowania parówek na twarz

Mimo iż zabieg wydaje się bezpieczny praktycznie dla każdego, nie powinny go stosować osoby o skórze bardzo wrażliwej, wręcz atopowej cerze oraz również naczynkowej (para może nasilić objawy i uwidocznić naczynka).

Kąpiele parowe są zdrowe i bezpieczne, jeśli są odpowiednio dobrane. Pozwalają nam korzystać z dobrodziejstw tak naturalnych składników jak zioła i para wodna. Oczyszczajmy więc twarz poprzez wykonywanie parówek i cieszmy się zdrową oraz piękną cerą.

Komentarze