Jogurt naturalny na... twarz i włosy? Przepisy na naturalne maseczki

Jogurt naturalnyMaseczki to świetny sposób na przywrócenie skórze jędrności i młodego wyglądu, a włosom - naturalnego blasku i odżywienia. Z powodzeniem można przygotować je w domu, wykorzystując produkty znajdujące się w każdej kuchni. Podpowiadamy, jak samodzielnie stworzyć maski pielęgnujące na bazie jogurtu naturalnego.

Według badań GFK 44% Polaków chce dobrze wyglądać. Na dbanie o urodę przeznaczamy średnio 5 godzin tygodniowo. Domowe maseczki to świetny sposób na pielęgnację skóry i włosów bez wychodzenia z domu - często wystarczy ok. 15 minut i kilka prostych produktów spożywczych. Jogurt naturalny świetnie sprawdzi się jako baza takich kosmetyków. Jest on cennym źródłem witaminy D, ma silne właściwości nawilżające i łagodzące podrażnienia. Maseczki z jogurtu są dobrym rozwiązaniem dla alergików i posiadaczek skóry wrażliwej - zawierają tylko naturalne substancje. Do wykonania domowego kosmetyku najlepiej wykorzystać jogurt o kremowej konsystencji (np. Jogurt naturalny Gęsty Bakoma). Należy także pamiętać, że składniki maseczki najlepiej wchłoną się w cieple. Nałożenie jej na twarz dobrze poprzedzić kilkuminutową kąpielą parową i delikatnym peelingiem. W przypadku maski na włosy - po nałożeniu dobrze jest założyć czepek i ciepły ręcznik.

Podaruj swojej skórze blask - maseczki jogurtowe do twarzy

W najprostszej wersji nakładamy jogurt naturalny na twarz i pozostawiamy na ok. 10-20 minut (cienką warstwę produktu aplikujemy na skórę). Taki zabieg pozwala zredukować podrażnienia i świetnie sprawdza się w przypadku oparzeń słonecznych (obejmujących najczęściej linię nosa oraz policzki).

Przeciwzapalne oraz antybakteryjne właściwości ma maseczka z sokiem z cytryny. Aby ją wykonać, do jogurtu naturalnego dodajemy łyżkę miodu i odrobinę świeżo wyciśniętego soku. Osoby, które zmagają się z przebarwieniami skóry, powinny stosować maseczkę cytrusową, w której miód zastąpiony jest sokiem z pomarańczy. Tego typu kosmetyki powinno się pozostawiać na twarzy na około 15 minut. W przypadku cery tłustej świetnie sprawdzi się natomiast maseczka z ogórkiem - warzywo trzeba zetrzeć na tarce, używając najmniejszych oczek, i delikatnie połączyć z nabiałem. Jej ciekawym zamiennikiem jest wersja z płatkami owsianymi.

Kolejną odmianą maseczki jogurtowej jest maska z bananem - ma ona właściwości nawilżające, z tego powodu świetnie nadaje się również do pielęgnacji skóry dłoni.  Aby uzyskać jednolitą konsystencję produktu, warto użyć blendera. Maseczkę nawilżającą można pozostawić na skórze nawet na pół godziny. Jogurt naturalny można zmiksować również z borówkami (ok. 1/3 szklanki na 100 ml nabiału). Jeśli dodatkowo zmieszamy ją z miodem i sokiem z cytryny, maseczka będzie miała właściwości odprężające.

A dla włosomaniaczek… maski na włosy!

Jogurt naturalny można wykorzystać również do pielęgnacji włosów. Do najpopularniejszych maseczek należy ta, w której nabiał łączymy z bananem, wcześniej ubitym jajkiem i niewielką ilością soku z cytryny. Jogurt oczyści i nawilży skórę głowy, żółtko jajka natomiast odżywi cebulki włosów. Jeśli dodamy do tego jeszcze łyżeczkę miodu, włosy nabiorą szczególnego blasku. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na włosy na około 15 minut. Później należy usunąć kosmetyk, używając letniej wody, a następnie umyć włosy niewielką ilością delikatnego szamponu (na przykład ziołowego). Z takiej kuracji należy korzystać raz w tygodniu.

Maski do włosów możemy tworzyć z różnych naturalnych składników - w zależności od potrzeb. Przykładowo banan może zostać zastąpiony oliwą z oliwek - taka mieszanka sprawdzi się najlepiej w przypadku włosów suchych i zniszczonych. W razie kłopotów z łupieżem jogurt naturalny łączymy z wodą różaną i sokiem z cytryny (jedna cytryna na 4-5 łyżek jogurtu). Do domowych maseczek można dodawać również gotowe olejki - np. z witaminą E czy ekstraktem jojoba.

Maseczki przygotowywane w zaciszu własnej łazienki są tanie i proste - wykorzystuje się do nich łatwo dostępne produkty, które na ogół można znaleźć w każdej kuchni. Ze względu na naturalny skład mogą stanowić ciekawą alternatywę dla gotowych kosmetyków.

Autor: www.kuchniajogurtowa.pl.

Komentarze