WWO - osoba o wysokiej wrażliwości

WWO - osoba o wysokiej wrażliwościOsoby bardzo emocjonalne, ale również bardzo uwrażliwione na piękno, na krzywdę innych i bardzo intensywnie odbierające bodźce z otoczenia - to właśnie osoby o wysokiej wrażliwości. Z reguły są nierozumiane, bywają odrzucane lub wyśmiewane, trudno im odnaleźć się w pędzie codziennego życia, nie lubią tłumu, ani hałasu. Sprawdź, co to znaczy być osobą wysoko wrażliwą (WWO) i jak odnaleźć w tym wielką siłę.

Zalety bycia osobą o wysokiej wrażliwości

Bycie osobą WWO to nie tylko trudności, ale również wiele pozytywów. Należą do nich:

  • głębsze i pełniejsze odczuwanie uczuć;
  • wrażliwość na sztukę,
  • nierzadko również ogromne talenty artystyczne;
  • umiejętność odczytywania intencji innych osób bez słów;
  • lepszy kontakt z przyrodą i czerpanie większych korzyści z jej dobroczynnych zasobów.

Kim jest osoba o wysokiej wrażliwości?

Wysoka wrażliwość nie jest żadną chorobą ani zaburzeniem rozwojowym. Jest to normalna cecha determinowana genetycznie. Szacuje się, że ma ją pomiędzy 15 a 20% społeczeństwa, czyli nawet co piąty z nas.

Po raz pierwszy głębiej tym tematem zajęła się w latach 90 zeszłego wieku amerykańska psycholog Alaine Aron z mężem. Przeprowadzili oni badania, mające na celu sprawdzenie, w jaki sposób centralny układ nerwowy reaguje na różne bodźce. W tym celu zastosowano metodę obrazowania mózgu rezonansem magnetycznym.

Radosna osoba WWO

Dalsze badania również prowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że cechę tę mają osoby, które posiadają specyficzną odmianę genu kodującego transport ważnych neuroprzekaźników takich jak serotonina oraz adrenalina. Z kolei w 2015 roku na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej przeprowadzono badania nad genem, który wpływa na poziom noradrenaliny w organizmie. Wykazano, że u osób wysoce wrażliwych występuje szczególna odmiana tego genu. Okazuje się również, że ta "przypadłość" to nie tylko cecha ludzi. Występuje również nie tylko u innych ssaków, ale również u ptaków, a nawet u owadów.

Takie osoby ponadprzeciętnie reagują na docierające do nich bodźce. Odbierają ich znacznie więcej niż przeciętny człowiek i znacznie intensywniej na nie reagują. Często wysoka wrażliwość mylona jest z introwertyzmem - tymczasem jest to zupełnie co innego. Osoby WWO znajdziemy bowiem zarówno wśród introwertyków, jak i ekstrawertyków. Tacy ludzie odbierają ze świata o wiele więcej bodźców niż pozostali. W związku z tym widzą i odczuwają świat zupełnie inaczej, dlatego bardzo często są nierozumiane, a nawet wyśmiewane przez resztę społeczeństwa.

Charakterystyczne cechy osoby wysoko wrażliwej

  • Częste emocjonalne wyczerpanie - pojawia się ono, ponieważ ludzie z tą cechą są wyjątkowo empatyczni i bardzo silnie udzielają im się emocje innych ludzi. Niesamowicie przeżywają nie tylko własne, ale i cudze problemy, dlatego, jeśli ktoś obciąża ich swoimi zmartwieniami, czują się potwornie wyczerpane. Zdarza się na przykład, że rozmowa z kimś o problemach czy chorobach przytłacza ich tak bardzo, iż nie są w stanie normalnie funkcjonować przez resztę dnia, a niekiedy nawet wpływa to realnie na funkcjonowanie ich całego organizmu i powoduje na przykład spadek odporności i "odchorowanie" cudzych kłopotów;
  • Ogromna wrażliwość na przemoc i okrucieństwo - dotyczy to właściwie każdej ich formy, zarówno tej obserwowanej na żywo, jak i obecnej w mediach, filmach, książkach czy grach komputerowych. Osoby WWO bardzo mocno przeżywają krzywdę innych istot - ludzi i zwierząt. Badacze zauważyli, że jest wśród nich bardzo wielu wegan i wegetarian, ponieważ bardzo przeżywają cierpienie zwierząt i nie chcą w żadnym stopniu się do niego przyczyniać;
  • Niechęć do hałasu, tłumu i ostrego światła - wysoka emocjonalność powoduje, że odbieramy dźwiękowe i wzrokowe bodźce dochodzące do nas z otoczenia o wiele intensywnej. Z tego powodu osoby nadwrażliwe bardzo źle czują się w ostrym świetle (zwłaszcza tym jarzeniowym), na hałaśliwej imprezie czy koncercie oraz w głośnym tłumie ludzi. Przytłacza je i męczy nadmiar bodźców działających na zmysły, które docierają do nich w znacznie większym stopniu niż do pozostałych ludzi. Utrudnia to funkcjonowanie w wielu sytuacjach społecznych, ale ma również pozytywne strony. Na przykład intensywniejsze odbieranie śpiewu ptaków, szumu drzew czy morskich fal. Takie naturalne dźwięki działają na osoby WWO bardzo kojąco i odprężająco, dlatego uwielbiają one spędzać czas na łonie przyrody;
  • Niezwykle przenikliwy umysł - muzyka, malarstwo, rzeźba i każda inna forma sztuki wywołują u doświadczającej jej osoby wysoko wrażliwej silne reakcje emocjonalne. Są one jednak pozytywne, kojące, pozwalają oderwać się od męczącej, stresującej i przytłaczającej rzeczywistości. Wśród takich osób znajdziemy także wybitnych naukowców, których umysł był tak przenikliwy, że ich odkryć nie rozumiano i nie doceniano przez wieki. Jest także tutaj wielu artystów, muzyków czy naukowców, np.: Isaac Newton, Thomas Edison, Nicola Tesla, Leonardo da Vinci, Elton John i wielu innych.
  • Pomaganie bezdomnemu - bezinteresowność osoby WWO

Porady dla osób o wysokiej wrażliwości

Wrażliwi powinni traktować siebie wyjątkowo czule i szczególnie troskliwie dbać o swoje dobre samopoczucie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. Niestety, są oni bardziej narażeni na zmęczenie i wiele chorób wynikających ze stresu, ponieważ nie tylko mocniej doświadczają negatywnych bodźców ze świata, ale również często są nierozumiani, dyskryminowani i źle traktowani przez osoby o miejszej empatii, które nie rozumieją ich podejścia do życia i świata.

Jeśli należysz do grona osób WWO, nie załamuj się - sprawdź, jak postępować, aby znacznie poprawić swoje samopoczucie i komfort życia. Poniżej znajduje się 5 wskazówek, które powinny pomóc Ci czuć się lepiej każdego dnia.

1. Ogranicz ilość intensywnych wrażeń kolorystycznych w swoim otoczeniu
Na przykład urządzając mieszkanie, unikaj malowania ścian na ciemne lub bardzo intensywne i silnie wpływające na układ nerwowy kolory, takie jak: czerwień, czerń, pomarańcz. Nie mieszaj również ze sobą zbyt wielu barw w jednym pomieszczeniu. Wystarczą dwa, maksymalnie trzy delikatne stonowane kolory, które będą koić Twój układ nerwowy i sprzyjać odprężeniu, relaksowi w zaciszu domowym. Sprawdzą się na przykład pastele czy uniwersalna biel. Jeśli sięgasz po bardziej wyrazisty kolor, wybierz tylko jeden, a nie mieszaj ze sobą różnych. Ta samą zasadą kieruj się przy wyborze ubrań. Dzięki temu będziesz czuć się lepiej na co dzień.

2. Unikaj głośnych i zatłoczonych miejsc
Po prostu nie chodź w miejsca, gdzie źle się czujesz. Nie każdy musi uczestniczyć w nocnych eskapadach po hałaśliwych klubach, chodzić na koncerty rockowe czy spędzać czas w zatłoczonej galerii handlowej. Nie zmuszaj się do robienia czegoś, tylko dlatego, że większość osób to robi. Masz prawo spędzać czas w taki sposób i w takich miejscach, w jakich czujesz się najlepiej. Zamiast dyskoteki, czy hipermarketu, wybierz więc wieczorny spacer po parku oraz zakupy w małym osiedlowym sklepiku lub przez Internet.

3. Przeznacz więcej czasu na odpoczynek i wyciszenie
Osoby o wysokiej wrażliwości bardziej się stresują i powinny szczególnie zadbać o wyciszenie oraz relaks. Wysypiaj się więc i przeznacz więcej czasu na odpoczynek. Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, czy intensywnymi emocjami, poszukaj rozwiązania i zainteresuj się takimi formami wyciszania umysłu jak medytacja, mindfulness, joga czy uspokajające techniki oddechowe. Spędzaj również więcej czasu na świeżym powietrzu. Nie wstydź się także szukać pomocy psychologa, jeżeli jej potrzebujesz.

4. Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu i zdrową dietę
To, co jemy i pijemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Pamiętaj więc o spożywaniu dużej ilości świeżych owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz nasion roślin strączkowych i zdrowych tłuszczy. Unikaj z kolei żywności przetworzonej bogatej w sól, cukier, wzmacniacze smaku, sztuczne aromaty, barwniki i tłuszcze. Nie pij także alkoholu i nie pal papierosów. Przetworzona żywność i używki bardzo negatywnie wpływają na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Zaburzają reakcje biochemiczne zachodzące w całym ciele, również w mózgu, co sprawia, że jesteśmy bardziej nerwowi, drażliwi, trudniej nam się skoncentrować, gorzej radzimy sobie ze stresem. Osoby WWO ze wzmożoną siłą odczuwają skutki niezdrowego trybu życia. Pamiętaj również o wypijaniu co najmniej 1,5 litra wody dziennie, ponieważ chroniczne odwodnienie sprawia, że nasz organizm funkcjonuje o wiele gorzej. Szybciej się męczymy, bardziej stresujemy i częściej chorujemy.

5. Ogranicz nadmiar negatywnych bodźców
Najprostszym sposobem na lepsze samopoczucie i bardziej efektywne działanie, jest unikanie obciążających, rozpraszających i stresujących bodźców dochodzących do nas z otoczenia. Oczywiście nie mamy pływu na takie sprawy jak ruch uliczny czy hałas, ale możemy zdecydowanie ograniczyć liczbę docierających do nas negatywnych wiadomości. Wystarczy po prostu przestać oglądać programy informacyjne i czytać serwisy informacyjne w Internecie. Naprawdę nie jest to niezbędne do życia. Niestety, większość informacji przekazywanych nam przez media jest negatywna, jesteśmy nieustannie straszeni różnymi sytuacjami i bombardowani z każdej strony różnymi ludzkimi tragediami. Dla osoby o ogromnej wrażliwości jest to nie do zniesienia. W dłuższej perspektywie czasowej może u niej spowodować nawet poważne problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym. Zamiast więc spędzać wolny czas na śledzeniu sensacji medialnych, skup się raczej na wypoczynku na łonie natury czy kultywowaniu swoich pasji, na przykład artystycznych czy sportowych.

Bycie osobą WWO to ogromny dar i przekleństwo jednocześnie - wielka wrażliwość i otwartość na cuda otaczającego nas świata miesza się często z niepewnością i strachem wywołanym nadmiarem bodźców odbieranych przez centralny układ nerwowy. Życie takiej osoby może być piękne, pełne pasji i bardzo szczęśliwe, musi ona jednak nauczyć się należycie dbać o siebie, dostrzegać i realizować swoje potrzeby, poświecić odpowiednio dużo czasu na relaks i odpoczynek.

Warto wskazać, iż tytułowe osoby często wybierają te mniej uczęszczane życiowe drogi. Zatapiają się w sztuce, muzyce, specjalistycznych badaniach naukowych, pracują ze zwierzętami lub są obrońcami przyrody. Bez nich nasz świat nie byłby tak piękny, urozmaicony, ciekawy i barwny. Z tego powodu, jeśli sami jesteśmy takimi osobami, bardziej pokochajmy siebie i bądźmy wdzięczni, za wyjątkowe dary, jakimi obdarzyła nas natura. Z kolei, jeżeli nie zaliczamy się do grona osób o wysokiej wrażliwości, postarajmy się postrzegać takie osoby nieco inaczej niż dotychczas, z większym szacunkiem, miłością i wyrozumiałością. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i to właśnie stanowi naszą siłę jako wspólnoty.

Komentarze