Marzenia - o czym marzymy? Jaka jest ich rola?
Marzą dzieci, dorośli, kobiety i mężczyźni. Każdy z nas ma jakieś marzenia, jedni bardziej przyziemne, inni zupełnie nierealne. Jednymi dzielimy się, inne zachowujemy dla siebie. Jedne marzenia chcemy spełniać i realizować, inne pozostają jedynie w sferze pragnień już na zawsze. Marzenia w naszym życiu: czym są? Czy to cel, do jakiego dążymy czy strata czasu i niepotrzebnie odrywanie się od codzienności?
Po co są marzenia? Rola marzeń w naszym życiu
Ile osób, tyle definicji marzeń… A jaką funkcję pełnią one w naszym życiu? Poniżej kilka z nich, z pewnością podpiszesz się pod jedną lub kilkoma z nich.
Marzenia jako oderwanie się do codzienności
Dla wielu z nas marzenia są niedoścignionymi pragnieniami, które jednak czynią nasze życie lepszym:
- możemy pomarzyć,
- oderwać się na chwilę od smutnej rzeczywistości,
- zapomnieć o problemach i pomarzyć, co by było gdyby…
Zwykle marzymy w chwilach smutku, zwątpienia, wtedy zagłębiamy się w swoje myśli, tworzymy nowe scenariusze, idealne wizje, cieszymy się nimi i… humor się nam poprawia. Nawet, gdybyśmy mieli nigdy nie przeprowadzić się na słoneczne wybrzeże Stanów Zjednoczonych, jak w naszych marzeniach, to nastrój i tak mamy lepszy i z większą ochotą zabierzemy się do wykonywania codziennych obowiązków.
W ten sposób marzenia postrzega zdecydowana większość z nas: to cudowny motywator do działania ale i niedoścignione pragnienia, które - z rozsądnego puntu widzenia - nigdy się nie spełnią. Wielu z nas jednak to nie przeszkadza i po oddaniu się marzeniom, wracają do rzeczywistości, do swojego prawdziwego życia z lekką jedynie nutką nostalgii… Uwaga jednak, osoby szczególnie wrażliwe i o skłonnościach do depresji mogą się w tych pięknych marzeniach zatracić na tyle, że stracą kontakt z rzeczywistością. To sytuacja niebezpieczna, ponieważ nie da się żyć w świecie iluzji.
Marzenia jako cele do spełnienia
Dla innych marzenia są celami do spełnienia, całe życie poświęcają na dążenie do ziszczenia swoich pragnień, na realizowanie swoich życiowych planów. Bardzo dobrze jest traktować marzenia właśnie jako cele do spełnienia, ale pamiętajmy, by były to właśnie marzenia realne, które sprawią, że będziemy z siebie dumni po poczynionych zmianach. Marzenie-cel może być bardzo przyziemne, np. dziecko marzy o nowej zabawce lub spotkaniu się z babcią, mogą również odnosić się do dużych zmian w naszym życiu, np. kobieta marzy o posiadaniu dziecka, mężczyzna o znalezieniu wymarzonej partnerki.
Marzenia jako siła do zmian na lepsze
Marzenia mają w sobie ogromną siłę… Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielką. Może okazać się, że staną się rzeczywistością, choć nawet tego nie planowaliśmy, nic nie zrobiliśmy, a one tak po prostu się ziściły. Dla przykładu: dziewczyna bardzo nieśmiała marzy o tym, aby być bardziej otwarta, łatwiej nawiązywać kontakty z innymi, zainteresować sobą wymarzonego chłopaka… w marzeniach taka właśnie jest: pewna siebie, otwarta, atrakcyjna… W tysiącu scenariuszy jej ukochany zakochuje się w niej. Gdy w rzeczywistości dojdzie do konfrontacji, może być ona przekonana, że to kolejny scenariusz z jej marzeń, dlaczego więc miałby się nie spełnić?
Marzenia jako próba ucieczki od rzeczywistości
Jak wspomniano wcześniej, marzenia mogą być również próbą uciekania od rzeczywistości na dłużej, niż na to pozwalają: osoba taka po pewnym czasie zaczyna niejako żyć jedynie w sferze marzeń, zagłębia się w niej, tym samym zaniedbując swoje prawdziwe życie, w tym życie prywatne i zawodowe. Taka osoba może przestać chodzić do pracy, zaniedbywać opiekę nad dziećmi przez to, że poświęca czas na marzenia, jednocześnie nie robiąc nic, aby je realizować. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, w tym z psychologiem. Pamiętajmy, że taki stan gdy jest nieleczony może powodować groźne w skutkach konsekwencje. Może prowadzić do pogorszenia nastroju, a nawet do nerwicy czy depresji, a to poważne choroby, które bezwzględnie wymagają leczenia!
Marzenia jako strata czasu
Dla innej grupy osób marzenia do jedynie strata czasu. Nie lubią poświęcać czasu na zagłębianie się w pragnieniach, wymyślanie, jak mogłoby wyglądać ich życie. Taki pogląd najczęściej cechuje realistów, którzy twardo stąpają po ziemi i nie lubią "marnować" czasu na błahostki. To także domena pesymistów, oni z kolei nie chcą marzyć, ponieważ nie wierzą w ich spełnienie. Na szczęście taki pogląd nie jest powszechny.
O czym marzymy i dlaczego?
Marzenia pełnią w naszym życiu wiele funkcji, są motorem do działania, chwilą oderwania od rzeczywistości, pomagają nam uporządkować swoje cele i pragnienia. O czym marzymy i dlaczego? Najczęściej nasze pragnienia dotyczą:
- rzeczy materialnych: pragniemy większego mieszkania, własnego domu, lepszego samochodu, najnowszego modelu telefonu komórkowego, markowych ubrań, ciekawego gadżetu itp.
- zmian w naszym życiu: chcemy poznać miłość swojego życia, przeprowadzić się, wziąć ślub, mieć dziecko itp.
- zmian w wyglądzie: chcemy schudnąć, mieć zgrabniejszą/bardziej umięśnioną sylwetkę, dłuższe włosy, ładniejszy nos itp.
- zmian w charakterze: chcemy być bardziej otwarci, śmiali, asertywni itp.
- sfery uczuciowej i duchowej: chcemy znaleźć miłość, pogodzić się z kimś, mieć z kimś lepszy kontakt.
Jak i o czym marzyć, aby być w życiu szczęśliwym?
Wiemy już wiele o marzeniach, wiemy, jaką funkcję pełnić mogą w naszym życiu, o czym marzymy i dlaczego… Teraz warto odpowiedzieć sobie na pytania: jak i o czym marzyć, aby osiągnąć w życiu szczęście. Poniżej kilka zasad, dotyczących marzeń, warto je poznać i wprowadzić w życie.
Miej marzenia
To zasad naczelna: marzenia trzeba mieć, ponieważ życie bez marzeń pozbawione jest celu i sensu. Jeśli spełnisz swoje największe marzenie, pamiętaj - by kolejne uczynić tym najważniejszym, porządkuj marzenia, stwórz im hierarchię wartości, dodawaj marzenia, usuwaj te, które już nie mają dla Ciebie znaczenia, ale pamiętaj, by zawsze, w każdym momencie swojego życia mieć marzenia.
Twórz marzenia realne i nierealne
Pamiętaj, by w swoim spisie marzeń mieć zawsze dwa ich rodzaje: marzenia realne - takie, które są Twoimi celami w życiu, które motywują Cię do działania i sprawiają, że do czegoś dążysz oraz marzenia nierealne, które są dla Ciebie oderwaniem od rzeczywistości, ale pamiętaj zawsze o tym, aby pozostawały one jedynie w sferze marzeń, były przyjemnym odpoczynkiem, czymś, co poprawia nastrój w chwilach smutku i zwątpienia. Do przykładów marzeń realnych zaliczyć można zmianę samochodu na bardziej luksusowy, wybudowanie domu pod miastem, zmianę pracy na lepszą, posiadanie dziecka. Zaś do marzeń nierealnych można zaliczyć podróż dookoła świata, mieszkanie za oceanem, przeżycie jeszcze raz dzieciństwa itp.
Marz tak, jak lubisz!
Postaraj się dopasować marzenia do Twojego stylu życia. Jeśli jesteś wzrokowcem: marz obrazami! Marzysz o wycieczce do Paryża? Powieś nad łóżkiem obraz, przedstawiający wieżę Eiffla, ten widok z pewnością zachęci Cię do oszczędzania na ten wyjątkowy wyjazd. Jesteś słuchowcem? Marz słowami. Jeśli marzysz o koncercie ukochanego zespołu, ustaw ich przebój jako dźwięk dzwonka, gdy ktoś o Ciebie zadzwoni, przypomnisz sobie, na co odkładasz gotówkę.
Zrób plan spełniania marzeń i realizuj go
Jeśli chodzi o marzenia realne, których zadaniem jest motywowanie Cię do działania, pamiętaj o tym, by tworzyć je łączenie z planem ich spełniania. Jeśli zostawisz te marzenia same sobie, przejdą one do grupy marzeń nierealnych, będziesz tęsknie o ich myśleć, a nic w Twoim życiu się nie zmieni. Jeśli uznasz, że jakieś marzenie jest realne i chcesz je spełnić: stwórz plan spełnienia tego pragnienia i realizuj go z sukcesem, np. jeśli chcesz kupić nowy samochód, ustal, że co miesiąc odłożysz 500 złotych, po 10 miesiącach na lokacie zgromadzisz 5000 złotych, drugie tyle pozyskasz z pożyczki bankowej i kupisz wymarzone auto. Pamiętaj, marzenia, na spełnienie których długo czekasz, są o wiele więcej warte.
Zmieniaj swoje marzenia, modyfikuj je
Pamiętaj, że marzenia nie są na stałe, niektóre z nich spełniasz, inne przestają być dla Ciebie istotne… Co wtedy? Możesz oczywiście je zmodyfikować tak, aby pasowały do tego, co dzieje się w Twoim życiu, np. kobieta marzyła o nowym mieszkaniu, okazało się, że spodziewa się dziecka i nadal marzy o nowym lokum, ale teraz będzie to dom z ogrodem, gdzie dziecko będzie mogło się bezpiecznie bawić w otoczeniu zieleni. Marzenia można również usuwać, zwykle wtedy, gdy już nie są dla nas ważne, np. mężczyzna marzył o dalekiej zagranicznej podróży, ale zakochał się i postanowił zostać w kraju i planować przyszłość u boku ukochanej.
Twórz marzenia, baw się nimi, spełniaj je i ciesz się nimi, bez względu na płeć, status majątkowy, zajmowane stanowisko, stan zdrowia… nieważne też, ile masz lat, jak bowiem powiedziała Lucy Maud Montgomery, autorka książek o rezolutnej Ani z Zielonego Wzgórza: "Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie starzeją".
Komentarze