Wrastające włoski po depilacji

Wrastający włosekWrastające włoski po depilacji to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Nie tylko potrafią być bolesne, ale także nieestetycznie wyglądają.

Szczególnie wiosną i latem, kiedy można już założyć krótkie spodenki i spódniczki, są poważnym kompleksem dla pań. Na szczęście przestrzeganie kilku zasad może pomóc nie tylko w leczeniu, ale także w zapobieganiu, dzięki czemu problem wrastających włosków może zostać wyeliminowany w miarę skutecznie.

Aby włoski nie wrastały w skórę trzeba pamiętać przede wszystkim o regularnym peelingu, i to zarówno przed wykonaniem depilacji jak i po niej. Ważne jednak aby peelingu nie stosować bezpośrednio przed samym usuwaniem zbędnego owłosienia, ponieważ połączenie tych dwóch zabiegów może skutkować podrażnieniem skóry. Dzięki temu, że peeling złuszcza i usuwa martwy naskórek ryzyko, że włoski będą wrastały zostaje znacznie zmniejszone, ponieważ łatwiej jest im się przebić przez skórę. Złuszczające działanie peelingów można wspomóc także używając do kąpieli specjalnych rękawic lub szorstkich myjek czy gąbek.

Duże znaczenie ma również odpowiednie nawilżanie i zmiękczanie skóry ciała. W tym celu należy systematycznie stosować specjalne kremy i balsamy. Najlepiej jest wybierać takie kosmetyki, które mają w swoim składzie mocznik i kwasy owocowe. Można wypróbować również tzw. emolienty.

Na kosmetycznym rynku dostępne są również specjalne kremy i preparaty do stosowania po depilacji. Kosmetyki tego typu mają za zadanie łagodzić podrażnienia po usuwaniu owłosienia, opóźniać odrastanie nowych włosków oraz zapobiegać ich wrastaniu w skórę. Takie właściwości kosmetyki tego typu posiadają dzięki specjalnym substancjom, które nie tylko zaburzają proces rośnięcia włosków, ale także osłabiają je i rozjaśniają. Jednak aby ich stosowanie przyniosło oczekiwane rezultaty to muszą być aplikowane na skórę regularnie.

Wrastające włoski po depilacji

Jeśli włoski już zaczęły wrastać to pod żadnym pozorem nie wolno ich wyciskać czy rozdrapywać. Takie działania mogą bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Początkowo mogą spowodować lub spotęgować stan zapalny, a w dłuższej perspektywie mogą skutkować pojawieniem się brzydkiej blizny lub przebarwień na skórze.  Aby do tego nie dopuścić z wrastającymi włoskami należy postępować bardzo delikatnie i ostrożnie, zwłaszcza jeśli objawiają się one wystąpieniem czerwonych krostek na skórze, ponieważ świadczą one o stanie zapalnym. W takiej sytuacji należy przede wszystkim dezynfekować takie miejsce np. przy pomocy spirytusu salicylowego, a po kilku dniach włos można spróbować wyciągnąć za pomocą igły, oczywiście także wcześniej zdezynfekowanej. Jeśli stan zapalny jest bardzo nasilony konieczne może okazać się stosowanie maści z antybiotykiem. Przy licznych krostach warto też dać odpocząć trochę skórze, nosić luźniejsze i przewiewne ubrania, a do pielęgnacji używać nawet preparatów dla alergików, dzięki czemu bolące miejsca nie będą dodatkowo drażnione.

Warto wiedzieć, że niektóre osoby mają po prostu tendencję do wrastania włosków i w ich przypadku nawet różne działania profilaktyczne mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Takie osoby powinny całkowicie zrezygnować z depilacji, a zbędne owłosienie usuwać poprzez golenie lub depilację laserową.

Wrastające włoski nie tylko brzydko wyglądają, ale również są dosyć męczące. Warto więc podjąć wysiłki, aby problemu tego uniknąć. A jeśli jednak już się pojawi postępować ostrożnie i z uwagą. Niegroźne bowiem na pozór krostki, mogą pozostawić po sobie na długo ślad w postaci przebarwienia czy nawet drobnej blizny.

Komentarze