Właściwości i zastosowanie płukanki pokrzywowej, czyli pokrzywa na włosy

Płukanka z pokrzywy na włosyPokrzywa kojarzy się nam z parzącą rośliną, przed która z jednej strony nas przestrzegano ale z drugiej nikt nie załamywał rąk nad poparzonymi dłońmi, powtarzając, że to zdrowe. jak to naprawdę jest z pokrzywą? należy jej unikać, czy korzystać z tego, co daje? okazuje się, że dziś pokrzywa znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie ale i… kosmetyce, zwłaszcza jeśli chodzi o włosy.

Właściwości pokrzywy

Pokrzywa jest bardzo zdrowym ziołem, zawiera wiele witamin, mikro- i makroelementów. cennym składnikiem pokrzywy jest krzemionka, minerał odpowiadający na proces regeneracji i odzywanie. Poza tym, zawiera również inne pierwiastki, w tym wapń (wzmacnia kości), żelazo (zapobiega i leczy anemię), fosfor, sód i jod. jest też źródłem witamin, w tym witaminy A, C, K oraz witaminy B2. Pokrzywa zawiera również cenne kwasy organiczne oraz beta karoten. Co ciekawe, w jej składzie znajdziemy serotoninę, aminę, zwaną hormonem szczęścia. jest tez źródłem cennych garbników oraz flawonoidów.

Jak i kiedy zbierać pokrzywę?

Najlepiej jest zbierać młode, soczyste listki pokrzywy wraz z łodygą w czasie jej kwitnienia, oczywiście w rękawiczkach, by zbytnio nie poparzyć sobie dłoni. Następnie zioło suszymy, najlepiej w suchym i zacienionym miejscu.

Susz z pokrzywy - zastosowanie

Otrzymany w ten sposób susz znajduje wszechstronne zastosowanie w naszym życiu. z uwagi na poznanie własności pokrzywy, możemy z niego przygotować smaczny i zdrowy napar pokrzywowy, który doskonale reguluje pracę układu pokarmowego, w tym poprawia perystaltykę jelit, wspomaga pracę wątroby oraz trzustki. Pokrzywa stymuluje również pracę nerek, odtruwa organizm, wspomaga oczyszczanie go z toksyn, działa moczopędnie. Znane jest jej działanie wspomagające odporność, zaleca się jej stosowanie zwłaszcza w okresach zwiększonej zachorowalności na przeziębienia. ponadto, pokrzywa stymuluje wzrost ilości czerwonych krwinek, przez co stosowana jest w leczeniu anemii, pomaga w gojeniu ran i skaleczeń oraz wspomaga leczenie awitaminozy. Stosowna jest także jako środek zwalczania problemów skórnych: picie pokrzywy pozwala na uporanie się z trądzikiem, zauważalnymi efektami są tez wygładzanie skóry oraz pozbycie się uporczywych wyprysków. Co ciekawe, w podaniach ludowych uważana była za cenny afrodyzjak.

Najczęściej jednak wykorzystuje się susz pokrzywowy w kosmetyce: do dbania o włosy i skórę głowy, najczęściej w postaci zdrowotnych płukanek. Możemy również kupić gotowe herbatki ekspresowe z pokrzywy i na ich bazie przygotowywać płukankę.

Na co płukanka z pokrzywy?

Płukanka z pokrzywy działa na włosy praktycznie kompleksowo, przede wszystkim:

  • odżywia włosy, jak i skórę głowy;
  • regeneruje zniszczone włosy, stymulując wzrost korzonków włosowych dzięki zawartości - wspomnianej już wcześniej - krzemionki;
  • przywraca włosom zdrowy wygląd i blask;
  • wspomaga walkę z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się pasm;
  • stymuluje porost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu.

Kto powinien stosować płukankę z pokrzywy?

Płukanka z suszu pokrzywowego dedykowana jest zwłaszcza:

  • osobom o długich włosach, zniszczonych zabiegami stylizacyjnymi;
  • kobietom po okresie ciąży, kiedy włosy mogą być osłabione;
  • osobom, które planują zapuszczać włosy w celu ich odżywienia oraz stymulowania wzrostu;
  • osobom z wypadającymi włosami oraz problemem łupieżu.

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy

Pokrzywy, zwłaszcza formie naparu do picia, nie powinny stosować:

  • kobiety cierpiące na cysty w macicy oraz choroby nowotworowe;
  • panie w ciąży oraz karmiące piersią - jedynie po konsultacji z lekarzem!
  • osoby, chorujące na cukrzycę;
  • osoby po zabiegach chirurgicznych;
  • osoby, cierpiące na choroby nerek.

Uwaga dla naturalnych blondynek! Regularne stosowanie mocnej płukanki z pokrzywy może sprawić, że Wasze włosy nabiorą… zielonego odcienia! Stosujcie więc łagodne płukanki, z mniejszej ilości ziela lub zrezygnujcie ze stosowania pokrzywy na rzecz rumianku, dedykowanego osobom o jasnych włosach.

Pokrzywa na włosy formie płukanki - przepis

Płukankę z suszu z pokrzywy przygotowuje się w prosty sposób: garść suszu zalewamy litrem wrzącej wody oraz parzymy pod przykryciem około 15 minut, następnie odcedzamy go i czekamy aż ostygnie. Włosy myjemy jak zwykle i płuczemy naparem z pokrzywy, po czym rozkrywamy je ręcznikiem na około 10 minut. Po tym czasie włosy suszymy i układamy jak zwykle.

Pokrzywa nie taka straszna…

Z pewnością po przyswojeniu tych informacji wielu z nas łagodniejszym okiem spojrzy na pokrzywę, jej właściwości oraz możliwości zastosowania. ziele to wydaje się produktem wszechstronnym o cudownych mocach i własnościach leczniczych. Korzystajmy więc z dobrodziejstw pokrzywy w zakresie pielęgnacji włosów i nie tylko.

Komentarze