Wcierki na porost włosów

Wcierki na porost włosówNie tylko wypadanie włosów, ale łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, albo jej przesuszenie, swędzenie i łuszczenie się - z tymi wszystkimi problemami pomogą walczyć wcierki do skóry głowy. Ich stosowanie daje bardzo dobre rezultaty, jednak wymaga systematyczności i wytrwałości, ponieważ widoczne efekty, zwłaszcza jeśli naszym celem jest pobudzenie porostu włosów, mogą być zauważalne dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Wcierki na porost włosów mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W zależności od składu i rodzaju preparatu pomagają one zwalczyć różne przyczyny wypadania włosów. Leczą chorą i podrażnioną skórę głowy oraz stymulują cebulki włosowe do pracy, dzięki czemu czupryna wyraźnie się zagęszcza. Sprawdź, jak stosować wcierki na porost włosów.

Jak działają wcierki do włosów i jakie są przyczyny wypadania włosów?

Główne powody, dla których sięgamy po wcierki to ograniczenie wypadania włosów i pobudzenie wzrostu nowych oraz poprawa stanu skóry głowy.

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Jeśli jego powodem są choroby ogólnoustrojowe takie jak zaburzenia hormonalne czy cukrzyca, konieczne jest oczywiście podjęcie leczenia, ponieważ bez niego, żadna wcierka nie da pożądanych rezultatów.

Przyczyną wzmożonej utraty włosów bywają również stany zapalne skóry głowy w przebiegu takich chorób jak atopowe zapalenie skóry AZS, łojotokowe zapalenie skóry ŁZS, przewlekły łupież, łuszczyca. Tutaj systematyczne stosowanie wcierek połączone z przepisanym przez lekarza dermatologa leczeniem, przyniosą spektakularne efekty w postaci wysypu baby hair. Podrażniona skóra głowy uspokoi się, przestanie swędzieć i łuszczyć się.

Zdarza się również, że przyczyną przerzedzania się włosów są deficyty witaminowo - mineralne w organizmie, dlatego warto także sięgnąć po suplementy diety dedykowane włosom.

Wcierki skutecznie wzmocnią skórę głowy oraz pobudzą krążenie krwi w skórze głowy, co spowoduje lepsze odżywienie cebulek włosowych. Masaż skalpu, który wykonujemy podczas ich aplikacji, jest również bardzo odprężający i z pewnością zrelaksuje i przyniesie ulgę napiętym mięśniom głowy i szyi po trudnym stresującym dniu.

Już po około 3 tygodniach stosowania wcierki na głowie powinny zacząć masowo pojawiać się młode włosy zwane popularnie baby hair. Także po kilku tygodniach zauważymy zmniejszone wypadanie włosów - jest to spowodowane wydłużeniem fazy wzrostu włosa. Co cieszy wiele Pań, włosy mogą również rosnąć o wiele szybciej niż dotychczas, czyli zamiast 1-2 cm, aż 3-4 cm miesięcznie.

Jaką wcierkę do włosów wybrać?

Wcierki do włosów możemy podzielić na dwa główne rodzaje - alkoholowe i bezalkoholowe. To, jak będzie dla nas najlepsza, zależy od stanu skóry głowy i włosów. Warto wiedzieć, jakie właściwości mają oba rodzaje wcierek na porost włosów.

Wcierki alkoholowe

Ich działanie jest najmocniejsze. Wiele osób uważa je za najskuteczniejsze. Sekretem ich siły jest właśnie alkohol, ponieważ jest on doskonałym rozpuszczalnikiem dla substancji czynnych i konserwuje je, dzięki czemu są one dłużej aktywne.

Dodatkową zaletą wcierek mających w składzie alkohol jest to, że mocno rozgrzewają skórę głowy podczas nakładania na skórę głowy i masażu. Silnie stymuluje to krążenie w naczyniach doprowadzających krew z substancjami odżywczymi do cebulek włosowych.

Wcierki tego rodzaju to przeważnie alkoholowe wyciągi ziołowe z takich roślin jak:

  • rozmaryn,
  • łopian,
  • tymianek,
  • czarna rzepa.

Pamiętajmy, że wcierki z alkoholem w składzie, choć uważane za niezwykle skuteczne, nie są wskazane dla wszystkich. Najlepiej sprawdzą się u osób ze zdrową skórą głowy.

Pomogą, gdy wypadanie włosów nie jest spowodowane poważniejszą chorobą skóry. Jeśli tracimy włosy z powodu braków witaminowo - mineralnych, czy schorzeń ogólnych, to ten rodzaj wcierek na pewno pomoże. Równolegle trzeba oczywiście przyjmować odpowiednie leki lub suplementy diety.

Nie powinnaś sięgać po alkoholowe kosmetyki, jeżeli chorujesz na AZS, ŁZS, łuszczycę czy łupież. Mogą one (zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu) przesuszać skórę głowy i prowadzić do nasilenia się problemu.

Wcierki bezalkoholowe

Nie zawierają w składzie alkoholu, a substancje aktywne rozpuszczone są w wodzie, roślinnym hydrolacie, żelu aloesowym, oleju, glikolu lub innym rozpuszczalniku kosmetycznym.

Tego rodzaju wcierki mogą być stosowane przez każdego, również przez osoby z poważnymi schorzeniami skóry głowy. Nie tylko nie pogłębią ich, ale pomogą zaleczyć podrażnienia i przywrócić skórze równowagę.

Najczęściej stosowanymi we wcierkach na porost włosów substancjami aktywnymi są kofeina, wywary ziołowe (na przykład z nasion kozieradki, indyjskich roślin, bogatego w krzem bambusa, czy skrzypu albo pokrzywy) oraz kapsaicyna. Ich zadaniem jest złagodzenie podrażnień skóry, wyleczenie stanów zapalnych i rozgrzanie skóry głowy, poprawa zaopatrzenia cebulek włosowych w składniki odżywcze i stymulacja ich pracy.

Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie wcierek opartych na naturalnych olejach roślinnych lub nawet czystych olejów roślinnych. Za bardzo dobre uważane są popularne wcierki na porost włosów Khadi oraz Sattva.

Niezwykle skuteczne są takie oleje roślinne jak:

  • olej z czarnuszki,
  • olej rycynowy,
  • olej musztardowy,
  • olej sezamowy,
  • olej konopny,
  • olej lniany.

Wcierki na bazie wody lub hydrolatu możemy stosować dwa razy dziennie na przykład rano i wieczorem. Natomiast wcierki olejowe, warto wmasować w skórę głowy na minimum 30 minut przed myciem włosów. Aby spotęgować ich dobroczynne działanie, można włożyć na głowę foliowy czepek i dodatkowo zawinąć go grubym ręcznikiem. W cieple substancje aktywne zawarte w kosmetyku lepiej zadziałają.

Sam olej lub wcierkę olejową można też nałożyć na skórę głowy na całą noc. Pamiętajmy wówczas, by położyć na poduszkę, na której śpimy ręcznik, aby nie zabrudzić tłustym preparatem pościeli.

Istnieje również specjalna grupa wcierek leczniczych na wypadanie włosów, które dostępne są wyłącznie na receptę i mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza. Przepisuje się je między innymi pacjentom, których dotyczy łysienie plackowate, a inne sposoby leczenia nie przyniosły oczekiwanych skutków.

Mogą one zawierać sterydy lub substancję aktywną o nazwie minoksydyl. Ich skuteczność jest potwierdzona klinicznie. Jednak mają one również sporo skutków ubocznych i nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów. Do przeciwwskazań należą choćby choroby układu krążenia. O konieczności ich zastosowania decyduje lekarz.

Wypadanie włosów dotyczy coraz większej liczby kobiet i mężczyzn, poza chorobami i nieodpowiednią pielęgnacją oraz brakami w organizmie, ich przyczyną może również być przewlekły stres. Jeśli więc dotyczy nas ten problem, podejdźmy do niego kompleksowo. Zanim na własną rękę zaczniemy stosować wcierki na porost włosów, warto najpierw wybrać się do lekarza i sprawdzić, czy u podłoża problemu nie leżą przyczyny zdrowotne. Zainteresujmy się także technikami walki ze stresem jak, choćby medytacja lub świadome oddychanie. Jeśli nie radzimy sobie sami z problemami dnia codziennego, nie wstydźmy się tez szukać pomocy u psychologa.
Świetnym pomysłem jest również wizyta w specjalistycznym gabinecie zajmującym się leczeniem wypadania włosów, gdzie trycholog przyjrzy się kondycji naszej skóry głowy i włosów i pomoże zaplanować odpowiednią suplementację oraz dobrać kosmetyki pielęgnacyjne i wcierki na porost włosów.

Komentarze