Trądzik a ajurweda: dieta i pielęgnacja skóry

Trądzik a ajurwedaStarohinduska medycyna ludowa ajurweda wskazuje nagromadzenie toksyn w organizmie jako główną przyczynę problemów skórnych. Dlatego sama zmiana nawyków pielęgnacyjnych nie wystarczy, aby pozbyć się uporczywego trądziku na dobre. Aby usprawnić oczyszczanie się organizmu z substancji toksycznych, konieczne jest wprowadzenie zmian do swojego codziennego trybu życia. Sprawdź, jak naturalnie pielęgnować skórę i co ajurweda radzi na trądzik.

Trzeba zdrowo się odżywiać, być bardziej aktywnym fizycznie, zadbać o wystarczającą ilość snu i dobrą organizację czasu w ciągu dnia. Ogromne znaczenie ma również nauczenie się panowania nam stresem, który znacząco przyczynia się do nasilenia problemów skórnych.

Ajurwedyjski styl życia opiera się na zdrowej diecie złożonej z nieprzetworzonych odżywczych pokarmów, technikach wyciszania umysłu i regeneracji ciała, a także na naturalnej pielęgnacji. Według medycyny ajurwedyjskiej nie powinniśmy nakładać na naszą skórę nic, czego nie można zjeść. Trzeba bowiem pamiętać, że preparaty nakładane na ciało przenikają w pewnym stopniu do krwiobiegu, a następnie z krwią do wszystkich narządów. Jeśli więc są to syntetyczne chemiczne substancje, wpłyną one bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd zewnętrzny. Dlatego tak ważne jest zarówno jedzenie, jak i stosowanie na skórę wyłącznie składników naturalnych i nietoksycznych dla naszego organizmu.

Dieta przeciwtrądzikowa według ajurwedy

To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Jeśli stan naszej skóry jest kiepski, zapewne w dużej mierze jest to spowodowane nieodpowiednim sposobem odżywiania.

Jedząc przetworzoną niezdrową żywność bogatą w cukier, sól, tłuszcze nasycone i syntetyczne dodatki do żywności powodujemy zatrucie organizmu toksynami, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego naszego organizmu, także na skórę. Taki sposób odżywiania nie dostarcza nam również odpowiedniej ilości witamin, minerałów i enzymów niezbędnych dla zdrowia i pięknego wyglądu.

Aby skóra była zdrowa i promienna w naszej codziennej diecie powinny znaleźć się takie produkty jak:

  • owoce,
  • warzywa,
  • rośliny strączkowe,
  • produkty pełnoziarniste takie jak ryż, kasza, pieczywo,
  • miód naturalny,
  • orzechy i pestki,
  • zioła,
  • przyprawy.

Według ajurwedy najzdrowsza jest dieta wegetariańska, czyli pozbawiona mięsa oraz ryb. Choć produkty mleczne są zalecane (w rozsądnych ilościach) to, jednak jeśli borykamy się z uporczywym trądzikiem, powinniśmy zachować w tej kwestii ostrożność. Spożywanie nabiału może bardzo negatywnie wpłynąć na stan cery. Niestety, rzadko wybieramy ekologiczne produkty nabiałowe, a te zwykłe mogą zawierać sporo niekorzystnych dla zdrowia substancji. Ponadto częstym problemem jest nietolerancja laktozy oraz alergia na białko mleka krowiego - kazeinę, dlatego warto wykonać test alergiczny i sprawdzić, czy nabiał jest dla nas korzystny.

Oprócz składu posiłków niezwykle ważne są również pory ich spożywania. Postarajmy się jadać regularnie, mniej więcej w tych samych godzinach każdego dnia. Optymalnie będzie jeść trzy główne posiłki dziennie. Ostatni nie później niż na 3 godziny przed snem, aby nie obciążać na noc układu pokarmowego.

Bardzo ważne jest także to, co pijemy. Unikajmy wszelkich słodzonych napojów gazowanych i dosadzanych pasteryzowanych soków. Zrezygnujmy również ze spożywania alkoholu, który jest substancją toksyczną mającą zgubny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Postarajmy się również ograniczyć do minimum napoje zawierające kofeinę lub teinę, jak kawa i herbata, które odwadniają organizm i pite w nadmiernych ilościach negatywnie wpływają na stan każdego rodzaju cery, nie tylko tej trądzikowej. Ajurweda na piękną i zdrową skórę zaleca picie herbatek ziołowych oraz ciepłej wody. Wodę powinniśmy popijać w niewielkich ilościach przez cały dzień. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób wspomagamy usuwanie toksyn z organizmu i naturalnie nawilżamy skórę od wewnątrz.

Pielęgnacja skóry trądzikowej według ajurwedy

Ajurwedyjska pielęgnacja cery opiera się w 100% na produktach naturalnych. Nie ma tutaj miejsca na żadne syntetyczne kremy, balsamy czy płyny do mycia twarzy i ciała. Nie zapominajmy, że wszystko, co nakładamy na skórę, trafia w pewnej ilości do naszego organizmu. Jeśli są to substancje toksyczne, to ucierpi na tym nie tylko nasza uroda, ale również zdrowie.

Przeciwtrądzikowa pielęgnacja skóry według ajurwedy składa się z trzech kroków:

  1. Oczyszczanie;
  2. Stosowanie okładów ziołowych;
  3. Nakładanie maseczek.

1. Oczyszczanie skóry trądzikowej

Buzię myjemy delikatnie letnią wodą, naparem ziołowym lub roztworem soli fizjologicznej, który przyrządzimy, dodając małą łyżeczkę soli do 1 litra wody. Twarz najlepiej oczyszczać rano i wieczorem za pomocą bawełnianej lub lnianej ściereczki, która pierzemy naturalnym mydłem po każdym użyciu.

Wiele osób do oczyszczania cery trądzikowej i tłustej używa agresywnych silnie wysuszających żeli i płynów do mycia. To duży błąd. Takie preparaty niszczą naturalną warstwę ochronną skóry i bardzo ją wysuszają. Mocno przesuszona skóra z kolei zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, co skutkuje wzmożonym zatykaniem się porów i zwiększeniem liczby niedoskonałości.

Stosując ajurwedyjskie metody mycia twarzy, nie wysuszymy buzi, a jedynie delikatnie oczyścimy ją z kurzu i nadmiaru sebum. Już po kilku dniach takiego delikatnego mycia powinniśmy zauważyć znaczne zmniejszenie przetłuszczania się skóry, mniejszą ilość wyprysków i szybsze gojenie się stanów zapalnych.

2. Lecznicze okłady ziołowe na trądzik

Zioła są bardzo pomocne zarówno w przypadku lekkiego, jak i bardziej nasilonego trądziku. Wykazują one działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także przyspieszają gojenie się drobnych ranek i wykwitów.

Okłady najlepiej robić co najmniej dwa razy w tygodniu, a w przypadku bardzo nasilonych zmian trądzikowych nawet co drugi dzień. Wykorzystajmy do nich chusteczkę lnianą lub bawełnianą, którą będziemy moczyć w naparze ziołowym i stosować w formie kompresu nakładanego na twarz na 15 minut.

Możemy zastosować europejskie zioła lub zioła ajurwedyjskie.

Europejskie zioła przeciwtrądzikowe

  • Rumianek;
  • Pokrzywa;
  • Skrzyp;
  • Tymianek;
  • Szałwia;
  • Dziurawiec;
  • Stokrotka.

Oprócz stosowania kompresów z powyższych ziół możemy również wykonać parówkę, a także popijać herbatki ziołowe, co przyspieszy oczyszczanie skóry z niedoskonałości.

Ajurwedyjskie zioła przeciwtrądzikowe

  • Neem, czyli miodla indyjska;
  • Ulsi, czyli bazylia indyjska;
  • Korzeń marzanny indyjskiej (Manjishta).

3. Naturalne maseczki przeciwtrądzikowe i rozjaśniające przebarwienia

Bardzo skuteczne ajurwedyjskie maseczki na trądzik wykonamy z:

  • kurkumy, która wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a także rozjaśniające, więc pomoże pozbyć się przebarwień pozapalnych;
  • glinki, która absorbuje nadmiar sebum i wspomaga gojenie się skóry;
  • ziemi fullerskiej o działaniu antyseptycznym i gojącym.

Wybrany proszek mieszamy z niewielką ilością letniej wody do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Możemy dodać także kilka kropli oleju na przykład sezamowego czy z czarnuszki. Następnie nakładamy papkę na twarz na 10-15 minut. Maseczkę stosujemy dwa razy w tygodniu. Już po pierwszym zastosowaniu cera będzie ukojona, wygładzona, a stany zapalne o wiele mniej zaognione.

Ponadto na pojedyncze duże wykwity trądzikowe warto zastosować niezwykle skuteczną pastę z kurkumy i masła ghee, którą nakładamy na newralgiczne miejsce na około 10 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą.

Oprócz zdrowej diety i naturalnej pielęgnacji cery w walce z trądzikiem bardzo ważne są także odpowiednia ilość snu i wypoczynku, codzienna aktywność fizyczna (najlepiej na świeżym powietrzu) oraz nauczenie się radzenia sobie ze stresem. Bardzo pomocne są joga i medytacja, które wyciszą umysł i pozytywnie wpłyną na gospodarkę hormonalną organizmu, która ma ogromny wpływ na zdrowie naszej skóry.

Bibliografia

  • Miller L, Miller B. Ajurweda i aromaterapia. Zielone Wydawnictwo, Kraków 2016, ISBN 978-83-65852-01-4.
  • Welsch Claudia Dr. The Four Qualities of Effective Physicians: Practical Ayurvedic Wisdom for Modern Physicians. Wyd. Jessica Kingsley Publishers, Singing Dragon, London 2017, ISBN 978-18-4819-339-0.
  • Pole Sebastian, Ayurvedic Medicine: The Principles of Traditional Practice. Wyd. Jessica Kingsley Publishers, Singing Dragon, London 2012, ISBN 9781848191136.

Komentarze