Testy owulacyjne - jak wykonać test, skuteczność, cena, opinie

Testy owulacyjneTesty owulacyjne pomagają określić moment owulacji, a tym samym zwiększają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Testy owulacyjne są dostępne bez recepty w większości aptek. Ich działanie jest zbliżone do testów ciążowych wykrywają poziom hormonu LH, czyli luteinizującego oraz estrogenu.

Testu nie należy robić z porannego moczu, sam proces wykonania testu owulacyjnego do złudzenia przypomina test ciążowy. W tym wypadku badane jest stężenie hormonu LH, które pozwala określić dni płodne i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Testy owulacyjne są szczególnie pomocne u kobiet o obniżonej płodności i mających problemy z zajściem w ciążę. Specjaliści polecają zrobienie pierwszego testu owulacyjnego na dwa dni przed spodziewaną owulacją i obserwację wyników testu wykonywanych przez kolejne cztery dni. Największe znaczenie ma w tym wypadku intensywność barwy drugiej kreski, która powinna mieć kolor pierwszej kreski ( kontrolnej), lub ciemniejszy w dniu w którym poziomi hormonu LH jest najwyższy.

Jak prawidłowo wykonać test owulacyjny?

W opakowaniu najczęściej znajduje się 5 pasków do wykonania próby. Test należy wykonać kilka dni przed owulacją, czyli w czasie największej płodności. U większości kobiet jest to 14 dni przed przed zakończeniem cyklu. Aby test był miarodajny zawsze należy zastosować się do instrukcji producenta. Większość testów owulacyjnych wykonujemy przez wlanie próbki moczu do suchego, czystego naczynia (najlepszy będzie jałowy pojemnik do badania moczu dostępny w aptece). W tym wypadku próbka nie powinna pochodzić z porannego moczu, najlepszy do pierwszego testu mocz to ten pozyskany w ciągu dnia po uprzednim ograniczeniu przyjmowania płynów na około 2 godziny przed pobraniem próbki. Aby sprawdzić stężenie poziomu hormonu luteinizującego należy tuż przed próbą odpakować jeden z pasków i zanurzyć w moczu na około 10 sekund, następnie odłożyć na 5 min. (pasek zanurzamy zgodnie z zaleceniami producenta i oznaczeniami na pasku). Wynik wskazują kreski pojawiające się na pasku, jednak nie później niż po 5 minutach. Test owulacyjny należy wykonywać zawsze o tej samej, lub zbliżonej porze.

Jak prawidłowo odczytywać test owulacyjny?

Podobnie jak w przypadku testu ciążowego na pasku pojawiają się odpowiednio jedna, lub dwie kreski, jeśli natomiast pasek pozostanie pusty oznacza to, że test został wykonany nieprawidłowo i należy go powtórzyć.

  • jedna kreska oznacza prawidłowo wykonany test, brak owulacji
  • dwie kreski oznaczają, że w moczu pojawił się hormon LH, natomiast intensywność barwy kresek wskazuje jak duże jest stężenie. W tym wypadku baczna obserwacja koloru drugiej kreski ( wskazującej na obecność hormonu LH ) pozwala określić moment owulacji. Jeśli więc pasek wykrywający obecność hormonu jest zbliżony intensywnością barwy do paska kontrolnego ( zawsze pojawiający się na prawidłowo wykonanym teście) oznacza, że owulacja pojawi się w ciągu 24 do 36 godzin, od momentu, kiedy poziom hormonu LH jest najwyższy.

Jeśli natomiast na pasku pojawiły się dwie kreski, jednak druga jest jaśniejsza od pierwszej test należy powtórzyć w kolejnych dniach, aż do uzyskania barwy równie intensywnej jak na pierwszej kresce, lub intensywniejszej.

Skuteczność, czyli czy testy owulacyjny naprawdę działają?

Specjaliści podkreślają, że testy owulacyjne jedynie pomagają określić moment, w którym pęcherzyk Graffa pęka i uwalania się dojrzała komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia w ciągu 24 godzi. Nie oznacza to jednak, że już w pierwszym miesiącu stosowania testów owulacyjnych kobieta zajdzie w ciąże, gdyż samo określenie dni płodnych to tylko połowa sukcesu.

Wady i zalety testów owulacyjnych

Wiele kobiet mających problem z określeniem dni płodnych za pomocą naturalnych metod zastanawia się na ile testy owulacyjne są wiarygodne. Tym bardziej, że wszystkie inne metody określania owulacji wymagają systematyczności przez cały miesiąc. W przypadku testów owulacyjnych ich dużą zaletą jest fakt, że do ich przeprowadzenia wystarczy określić środek cyklu i tylko w tych dniach wykonywać test, jego odczytanie i interpretacja jest również znacznie łatwiejsza niż np. w przypadku metody termicznej.

Przeciwnicy tej metody podkreślają, że panie, które mają problem z nieregularnym cyklem muszą zużyć większą ilość pasków, niż panie z regularnym cyklem miesięcznym, te drugie z kolei najczęściej nie potrzebują pomocy w określeniu dni płodnych. Podpowiedzią, kiedy należy przeprowadzić test owulacyjny w przypadku nieregularnej miesiączki może by obserwacja gęstości i koloru śluzu, jednak nie tak dokładna i uciążliwa jak w przypadku określania owulacji jednie za pomocą śluzu, ponadto pomocny może być również kalkulator owulacyjny, który określa środek cyklu miesięcznego. Zdecydowaną wadą testów owulacyjnych jest fakt, że wynik może być nieprawidłowy w przypadku kobiet przyjmujących leki na podwyższenie płodności, a Panie mające problem z zajściem w ciąże najczęściej je przyjmują, dlatego w przypadku leczenia niepłodności zamiar stosowania testów owulacyjnych warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ceny

  • Zestaw 10 paskowych testów owulacyjnych to wydatek około 10zł
  • Zestaw 10 testów kasetkowych (płytkowych) to cena rzędu 20zł.

Komentarze