Sposoby na zmęczone nogi

Zmęczone i obolałe nogiStoisz przez kilka godzin, a może siedzisz cały dzień bez ruchu przed ekranem komputera, wykonując swoje obowiązki zawodowe? W obu przypadkach zapewne znasz nieprzyjemne uczucie zmęczenia nóg po całym dniu pracy. Spuchnięte, zmęczone i bolące nogi, to niestety przypadłość, z którą boryka się wiele kobiet.

Jakie są najczęstsze przyczyny puchnięcia i bólu nóg?

Przyczyny kiepskiej kondycji nóg mogą być różne - od nieodpowiedniego obuwia i złej postawy ciała, poprzez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, aż po poważniejsze kwestie zdrowotne takie jak choroba żył, czy cukrzyca. Niezależnie od powodu bólu nóg, zawsze możesz sobie pomóc, zmniejszyć opuchliznę i ból i poprawić samopoczucie.

Dolegliwości bólowe ze strony kończyn dolnych najczęściej wynikają z:

  • siedzącego trybu życia i braku ruchu,
  • źle dobranego obuwia - zbyt wąskie czubki butów, za wysoki obcas, zbyt cienka podeszwa,
  • konieczności wielogodzinnego stania w pracy. Z tym problemem borykają się Panie pracujące w takich zawodach jak fryzjerka, ekspedientka, kelnerka, czy pracownik linii produkcyjnej.
  • odwodnienia,
  • niezdrowej diety, w której brakuje takich składników mineralnych jak magnez, wapń, czy potas,
  • zmian hormonalnych w organizmie. Większe zmęczenie, ból i puchnięcie nóg często zdarzają się tuż przed miesiączką lub w czasie ciąży.
  • schorzenia układu krążenia na przykład żylaki lub zapalenie żył głębokich - schorzenia układu ruchu przykładowo zwyrodnienia stawów kolanowych, czy biodrowych,
  • niedomagania ze strony nerek lub wątroby.

Jak pomóc zmęczonym nogom?

Sposobów jest kilka - oto one.

1. Zdrowa dieta

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta na zmęczone nogi

Prawidłowo zbilansowana, pełna witamin, minerałów, białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczy dieta to absolutna podstawa zdrowia. W przypadku bólu i zmęczenia nóg szczególnie ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C, niezbędnej do produkcji kolagenu w stawach, oraz magnezu i wapnia, bez których mięśnie i kości nie będą funkcjonować prawidłowo. Niezwykle ważne jest też picie co najmniej 1, 5 litra wody dziennie, ponieważ odwodnienie często bywa przyczyną bólu mięśni.

Zdecydowanie powinnyśmy pożegnać się z paleniem papierosów i piciem alkoholu, gdyż te używki w ogromnym stopniu przyczyniają się do powstawania chorób żył. Porzućmy też słodycze oraz biały rafinowany cukier, a także tłuszcze nasycone, słone przekąski i produkty przetworzone zawierające wzmacniacze smaku takie jak na przykład glutaminian sodu, czy rybonukleotydy disodowe, których spożywanie w nadmiarze prowadzi do upośledzenia krążenia krwi i limfy w nogach.

Jedzmy:

  • dużo warzyw i owoców,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • chudy nabiał,
  • orzechy,
  • ryby morskie.

Pijmy:

  • niesłodzone soki i wodę mineralną,
  • herbatki ziołowe na przykład z pokrzywy czy melisy,
  • zieloną, czerwoną i białą herbatę.

2. Aktywność fizyczna na co dzień

Aktywność fizyczna -skakanie na skakance

Aktywność fizyczna - skakanie na skakance

Niestety wiele z nas nie uprawia żadnego sportu. Siedzimy lub stoimy całe dnie w pracy, a po powrocie do domu, zasiadamy na fotelu przed telewizorem. Nie służy to zdrowiu naszych nóg. Choć czasem trudno się zmobilizować do jakiejś aktywności fizycznej, zwłaszcza, gdy jesteśmy zmęczone i bolą nas nogi, to zdecydowanie warto się przemóc. Może to rozwiązać nasze problemy. Codziennie wybierzmy się, chociaż na 30-minutowy spacer szybkim krokiem. Warto również (choć co drugi dzień) nieco poćwiczyć. Wybierzmy takie ćwiczenia, które sprawiają nam przyjemność. Może to być jazda na rowerze, bieganie, skakanie na skakance, czy aerobic. Dzięki regularnej aktywności fizycznej pobudzimy krążenie krwi i limfy w nogach, a także wzmocnimy mięśnie i kości, co w wielu przypadkach pozwoli całkowicie wyeliminować ból i zmęczenie nóg.

3. Rajstopy uciskowe

Rajstopy uciskowe

Rajstopy uciskowe na zmęczone nogi

Rajstopy kompresyjne i kolanówki uciskowe, to świetna metoda zapobiegania żylakom nóg. Choć często tego rodzaju produkty kojarzą nam się z osobami w podeszłym wieku, to są one przeznaczone dla wszystkich Pań, które narażone są na codzienny wielogodzinny wysiłek nóg. Są to bardzo nowoczesne funkcyjne produkty, które dzięki zastosowaniu specjalnych splotów włókien, delikatnie uciskają nogi, zapobiegając opuchliźnie i skuteczni wspomagając prawidłowe krążenie. Rajstopy przeciwżylakowe możemy kupić w każdym rozmiarze, w wielu kolorach i wzorach. Z pewnością każda z Pań znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Do wyboru mamy trzy klasy ucisku:

  1. Pierwsza ma za zadanie działać wyłącznie profilaktycznie.
  2. Druga sprawdzi się u Pań, które już borykają się z dolegliwościami nóg takimi jak bóle, opuchlizna, czy drobne zmiany naczyniowe w postaci pajączków, lub codziennie wiele godzin spędzają w pozycji stojącej.
  3. Natomiast trzecia jest skuteczna w przypadku poważniejszych problemów żylnych.

Jeśli nie wiemy, jaka klasa ucisku będzie dla nas optymalna, najlepiej poprosić o poradę lekarza lub fizjoterapeutę.

4. Specjalne kremy i żele na opuchnięte nogi

Kasztanowiec, arnika, oczar wirginijski, diosmina i heparyna - to substancje, których powinnaś szukać w żelach lub kremach na obolałe i spuchnięte nogi. Wpłyną one korzystnie na krążenie krwi i limfy, uszczelnią naczynia krwionośne, zlikwidują opuchliznę.

Uczucie zmęczonych i ciężkich nóg pomogą też zlikwidować odświeżające olejki eteryczne takie jak:

  • miętowy,
  • rozmarynowy,
  • cytrynowy,

również ich szukaj w składzie preparatów na zmęczone nogi. Tego typu żele kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i znajdziesz w drogeriach, aptekach i zielarniach. Wybór jest naprawdę ogromny. Jeśli nie wiesz, jaki produkt kupić, poproś o radę farmaceutę.

5. Masaże i kąpiele nóg

Przyjemna ciepła kąpiel nóg w naparze ziołowym z szałwii, rozmarynu, mięty lub rumianku odświeży zmęczone stopy i nada im lekkości. Świetnie działa również kąpiel w solance magnezowej. Preparat chlorku magnezu sześciowodnego, potrzebny do sporządzenia leczniczej kąpieli nóg, znajdziesz w aptekach, zielarniach i sklepach medycznych. Taka kąpiel sprawi, że nogi będą silniejsze, zniknie ból i opuchlizna, a dodatkowo jest to bardzo skuteczny sposób na uzupełnienie poziomu magnezu w organizmie, ponieważ jest to jedna z najlepiej przyswajalnych form tego pierwiastka.

Świetnie działa również masaż stóp. Możesz go wykonać na kilka różnych sposobów. Masując stopy w wannie lub misce z wodą, użyj delikatnego ziarnistego peelingu, który pobudzi krążenie i odświeży naskórek. Taki zabieg kosmetyczny nada stopom wyjątkowej lekkości.

Zmęczone nogi
Zmęczone i obolałe nogi

Masaż możesz również wykonać po kąpieli stóp, przy pomocy naturalnych olejów roślinnych. Sprawdzi się olej:

  • kokosowy,
  • ze słodkich migdałów,
  • z kiełków pszenicy,
  • makadamia,
  • a nawet zwykła domowa oliwa z oliwek.

Do olejku bazowego możesz dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego przykładowo z drzewka herbacianego, miętowego, z tymianku, szałwii, rozmarynu, sosnowego, cytrynowego lub z gorzkiej pomarańczy. Wystarczy, że nałożysz olej na stopy oraz łydki i pomasujesz je delikatnie kolistymi ruchami przez kilka minut. Z pewnością odczujesz wyraźną ulgę, a opuchlizna i ból znacznie się zmniejszą.

Pamiętaj, że jeśli żadne domowe sposoby walki ze zmęczeniem nóg nie pomagają, a opuchlizna i ból pojawiają się coraz częściej, to powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza po poradę. Objawy bólowe takie jak ból łydek, kolan, bioder, czy kostek mogą być sygnałami poważniejszych schorzeń ortopedycznych, nie tylko w obrębie samych nóg, ale również kręgosłupa. Niestety również bardzo często bywają one oznaką choroby żył. Może się również zdarzyć, że nogi puchną, ponieważ nieprawidłowo pracują nerki - dlatego tak ważne jest, abyś nie lekceważyła problemu, tylko skorzystała z profesjonalnej pomocy lekarskiej. Jeśli okaże się, że nogi bolą i puchną z przyczyn zdrowotnych, to wkrótce po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, poczujesz znaczną ulgę w dokuczliwych dolegliwościach i znowu będziesz mogła cieszyć się lekkimi i sprawnymi nogami.

Komentarze