Silna wola - czym jest i jak ją doskonalić?

Silna wolaWytrwałość w dążeniu do celu to klucz do sukcesu. Motywacja i silna wola mogą nam pomóc pokonać największe nawyki i przyzwyczajenia. Każdy z nas ma pewien poziom silnej woli, zwykle zmienia się on w zależności od naszego nastawienia. Można jednak ją doskonalić, by być jeszcze skuteczniejszym i osiągać obrane cele.

Czym jest silna wola?

Co określamy mianem silnej woli? To nasza wytrwałość i wizualizacja celu, który chcemy osiągnąć. Motywacja jest w tym wypadku tak silna, że nie zważamy na trudności, jakie napotykamy na swojej drodze. Silna wola związana jest silnie z naszą determinacją, im jest większa, tym silniejsza wola w realizacji powziętych celów. Jej rolą jest także przekonywanie nas do dalszego działania mimo niepowodzeń. Zwykle porażki działają na nas demotywująco, sprawiają, że przestajemy widzieć sens w działaniu, zaprzestajemy kolejnych starań. Silna wola temu przeciwdziała, dodaje nam energii i siły, pokazuje, że warto iść dalej.

Dlaczego warto wzmacniać silną wolę?

Silna wola pomaga nam w osiąganiu celów, jest wyznacznikiem efektywności naszego działania. Daje nam energię i poprawia pewność siebie. Każdy z nas jest wyposażony w pewien poziom silnej woli, zwykle zmienia się od w zależności od zadania, naszego nastawienia do niego, jego ważności, naszej motywacji. Pewne zadania wykonujemy szybko, sprawnie, nasza motywacja jest duża, nie mamy problemu z ich pozytywnym ukończeniem. Czasami jednak mamy trudności z doprowadzeniem zadania do końca, nie mamy motywacji do działania, uważamy, że coś się nam nie uda lub walczymy z wyjątkowo trudnym nawykiem czy nałogiem. Co w takim wypadku zrobić? Sposobów jest wiele ale najlepszym jest praca nad silną wolą, nad determinacją w dążeniu do celu.

Co nam to da? Pozytywów jest co najmniej kilka.

  1. Po pierwsze: pozwoli nam doprowadzić zadanie do końca, sprawi, że będziemy cieszyć się z upragnionego rezultatu.
  2. Po drugie: zapewne znacznie przyspieszy czas realizacji zadania.
  3. Po trzecie, fakt, że nasza silna wola zwiększyła się, wpłynie pozytywnie na naszą samoocenę i pewność siebie.

Jak wzmocnić silną wolę? Twój własny dekalog

Borykasz się z nieprzyjemnym nawykiem, którego chcesz się pozbyć lub chcesz coś zmienić w swoim życiu? Poniżej ciekawy dekalog, pozwalający osiągnąć swój cel i jednocześnie przeprowadzić trening silnej woli. Dla przykładu wykorzystamy np. rzucanie palenia oraz odchudzanie się.

1. Odpowiedz na pytanie: po co Ci to? Znajdź motywację.

Wiesz już, że chcesz wzmocnić swoją silną wolę. Chcesz wytrwać w swoim postanowieniu i np. przestać palić lub schudnąć. Dlaczego? Dobrze odpowiedz na to pytanie, zanim zabierzesz się do działania. Znajdź motywację! Pamiętaj, że powinna być na tyle silna, by pomóc Ci wytrwać. Co z tym paleniem? Chcesz rzucić, by komuś coś udowodnić? To zła motywacja. Zerwij z nałogiem dla siebie albo dla swojej rodziny, np. dla własnego zdrowia lub radości ukochanej osoby, która od lat namawia Cię na rozstanie z papierosami. Chcesz schudnąć, żeby koleżanki Ci zazdrościły? Nie. Chcesz pozbyć się dodatkowych kilogramów dla zdrowia i aby doskonale czuć się w swoim ciele ok! Szukaj motywacji wewnętrznej, takiej, która odnosi się do Ciebie, Twojego zdrowia i samopoczucia.

2. Nie narzucaj sobie zbyt dużego tempa i wymagań.

Chcesz ćwiczyć silną wolę w walce z nałogiem i nadwagą. Świetnie ale pamiętaj, by nie narzucać sobie zbyt odważnego tempa, np. chcesz zrzucić 10 kg w miesiąc. Dokładnie opracuj plan działania i powoli go realizuj, np. każdego dnia wypalisz o jednego papierosa mniej aż do całkowitego zaprzestania palenia. W przypadku diety zaczniesz jeść 5 małych posiłków w ciągu dnia i zapiszesz się na basen oraz zumbę. Na początek to całkowicie wystarczy, po zrealizowaniu tych kroków, opracujesz kolejne o większym stopniu trudności.

3. Wyznacz cel i drogę do niego.

Owszem, na początku jest trudno, kusi wszystko ale pamiętaj, że to właśnie jest test Twojej silnej woli. Masz jednak swój cel i to on pozwala Ci iść dalej, naprzeciw pokusom. To on przyświeca Ci cały czas, możesz wyobrażać sobie, jaką radość poczujesz, gdy go osiągniesz. Takie wizualizacje są bardzo pomocne, zwłaszcza na początku walki ze szkodliwymi nawykami.

4. Nagradzaj się za małe sukcesy.

Udało Ci się przez kilka dni to, co zaplanowałaś/eś? Świetnie! Nie szalej od razu z radości ale nagradzaj się za to, co Ci się udało. Wybierz się do kina albo zafunduj zabieg SPA. Należy Ci się. Dodaj Ci to też siły i energii do dalszej walki, a energii potrzebujesz teraz jak nigdy wcześniej. To energia napędza silną wolę i sprawia, że zaczynasz coraz bardziej wierzyć w sukces.

5. Unikaj tego, co wodzi Cię na pokuszenie.

W walce o poprawę silnej woli zawsze pojawia się coś, co wodzi na pokuszenie. Może być to kolega, który pali, witryna cukierni, obok której przechodzisz w drodze do pracy… Zadbaj o to, by wyeliminować jak najwięcej takich "przeszkadzaczy", by jak najmniej rzeczy rozpraszało Cię w drodze do celu. Poproś kolegę, by nie palił w Twoim towarzystwie, unikaj palących znajomych, wybierz inną drogę do pracy by nie kusiły słodkie pączki na wystawach, słodź herbatę miodem i w ogóle nie kupuj cukru, poproś też o to partnera i bliskich. Świadomie pozbywaj się tego, co przeszkadza Ci osiągnąć sukces.

6. Trenuj silną wolę na wiele sposobów.

Nie ograniczaj się w treningu silnej woli, ćwicz ją na wiele sposobów. W przypadku palenia skup się na jego rzuceniu ale i wyeliminowaniu negatywnych skutków walki z nałogiem, w tym podjadania. Zrób niezbędne badania, bądź w kontakcie z lekarzem, zwłaszcza pulmonologiem. Jeśli się odchudzasz staraj się mniej jeść ale i jednocześnie więcej się ruszać, możesz skorzystać z porad osobistego trenera. Działaj wielotorowo, to przybliży Cię do upragnionego celu i sprawi, że Twoja silna wola będzie lepiej trenowana.

7. Nie kontroluj wszystkiego, czasem wrzuć na luz.

Nie popadaj jednak w paranoję: nie staraj się na siłę kontrolować wszystkiego i wszystkich. Może okazać się, że w ramach postępu Twojego planu całe Twoje życie zostaje jemu podporządkowane, możesz starać się kontrolować również życie swoich bliskich. Postaraj się czasami wrzucić na luz, np. jeśli jednego dnia wypalisz tyle papierosów, co poprzedniego albo będziesz mniej wydajnie ćwiczyć: powiedz, ze to był gorszy dzień, a przecież każdemu się takie zdarzają. Nie oznacza to, że Twoja silna wola ucierpiała, po prostu tak się stało i jutro będzie lepiej.

8. Poproś kogoś o wsparcie psychiczne.

W treningu silnej woli bardzo istotne jest to, aby ktoś Cię wspierał, najlepiej, gdyby byłą to osoba Ci bliska. Poproś o wsparcie duchowe partnera, rodzica, siostrę czy przyjaciela, niech pomaga Ci dobrym słowem w trudnych momentach, mówi, że w Ciebie wierzy i że na pewno Ci się uda. Taki motywator przyda się także w chwilach załamania i zwątpienia, np. gdy czujesz silną potrzebę zapalenia czy waga podczas odchudzania stanęła w miejscu.

9. Uważaj na chwile, gdy jesteś słabszy psychicznie! Nie daj się!

W walce o upragniony cel i silną wolę pamiętaj o tym, że zdarzają się chwile, gdy jesteś bardziej osłabiona/y psychicznie, np. po męczącym dniu, w stresującej chwili, o kłótni z partnerem czy scysji w pracy. Wtedy jak nigdy marzysz o zapaleniu papierosa czy zjedzeniu kawałka czekolady. Staraj się mieć sposób na te momenty, przeczekać je, porozmawiać z kimś lub znaleźć czynność zastępczą, np. słuchanie muzyki, krótka drzemka czy wyjście na spacer dla relaksu.

10. Niech jedna porażka nie przekreśli całości!

Każda walka okupiona jest trudnościami i mogą zdarzyć się drobne porażki na drodze do celu. Jeden zapalony papieros więcej, ciasto zjedzone po kryjomu… to małe kroczki na drodze nie do celu ale w stronę tego, co było, z czym chcesz walczyć. Nie działa to także na korzyść Twojej silnej woli, a przecież o nią chodzi. Nie stresuj się jednak i nie dramatyzuj w chwili zwątpienia. Jedna mała porażka to jedynie kropelka w morzu, nie pozwól, by przekreśliła Twój cel. To próba dla Twojej silnej woli, sprawdzian, który musisz zdać celująco.

Opisz te zasady po swojemu i powieś je w widocznym miejscu, na przykład nad łóżkiem czy na tablicy korkowej. Zerkaj na nie w chwilach zwątpienia i ciesz się, że Twoja silna wola jest trenowana każdego dnia.

5 prostych sposobów na wzmocnienie silnej woli

Chcesz wzmacniać swoją silną wolę na co dzień? Zastosuj proste ćwiczenia, które możesz wykonywać każdego dnia!

  • Znajduj drobne cele, np. zrezygnuj ze słodzenia popołudniowej kawy lub raz w tygodniu chodź do pracy na piechotę. Ciesz się drobnymi sukcesami i stale wynajduj proste zadania do wykonania.
  • Zrób coś zupełnie inaczej niż do tej pory i trzymaj się tego, np. zawsze jeździsz windą? Idź schodami i wybieraj je przez tydzień. Lubisz rano pić czarną herbatę? Zacznij pić zieloną przez kilka dni i trzymaj się tego. Zawsze wieczorem zajadasz się słodyczami? Przez tydzień przygotowuj zdrowe przekąski, każdego dnia inne, np. chipsy z jabłka.
  • Każdego dnia znajdź przynajmniej 20 minut dla siebie i opisz w pamiętniku czy notesie, co w tym czasie robisz, np. czytasz książkę czy słuchasz muzyki. Ćwicz silną wolę i jednocześnie zrób coś dla siebie!
  • Co miesiąc walcz ze swoim złym nawykiem, np. obgryzaniem paznokci czy przeklinaniem. Opisuj rezultaty.
  • Raz w tygodniu wstawaj wcześniej niż musisz. W tym czasie spokojnie wypij kawę, poczytaj coś albo przygotuj zdrowe śniadanie.

Widzisz, jakie to proste? Takie proste ćwiczenia możesz wykonywać praktycznie każdego dnia w trakcie codziennych czynności.

Silna wola jest nam potrzebna do osiągania celów, zarówno tych małych, jak i większych. Pozwala nam uwierzyć w siebie, swoje możliwości, kompetencje, wpływa pozytywnie na naszą samoocenę i zwiększa pewność siebie. Silna wola jest naszym napędem do walki, sprawia, że z determinacją pokonujemy kolejne przeciwności losu. Ciągnie nas do przodu, prowadzi niczym niewidziana ręka przyjaciela. Pozwala pokonywać trudności bez utraty motywacji do dalszej walki. Warto więc o nią dbać, wzmacniać ją każdego dnia prostymi ćwiczeniami, które poprawią nam nastrój.

Komentarze