Objawy porodu - jak poznać, że to "już"?

Objawy poroduKobieta jest w ciąży 9 miesięcy, a praktycznie odkąd się o niej dowie, najczęściej rozmyśla o porodzie: niezwykłej chwili, gdy pozna swoje dziecko. Ciężarne odczuwają radość, lęk, niepewność, zwłaszcza, jeśli to pierwszy poród. Obawiasz się, czy poznasz, że to "już"? Spokojnie, poniżej opisane są dokładnie objawy porodu, zarówno te występujące na kilka tygodni przed nim, jak i symptomy, zwiastujące, że poród zacznie się lada chwila.

Ciąża i poród

Ciąża to cudowny czas oczekiwania na swoje dziecko, od dnia zapłodnienia do porodu. Pierwsze tygodnie upływają pod znakiem oczekiwania najpierw na pozytywny wynik testu, później pierwsze USG, które potwierdzi obecność bijącego serduszka. Kolejne miesiące to czas wzrostu dziecka, stale powiększającego się brzuszka i nie mniej rosnącej ekscytacji, kiedy w końcu poznamy nasze maleństwo? Właśnie, jak poznać, że "ten dzień" już nadszedł, ze zbliża się poród i trzeba udać się do szpitala?

Etapy porodu

Zanim poznasz objawy porodu warto, abyś dowiedziała się, jak przebiega poród i co czeka Cię na poszczególnych jego etapach. Informacje te można pozyskać również w szkole rodzenia, warto więc, byś się do niej zapisała, zwłaszcza, gdy rodzić będziesz po raz pierwszy.

Poród siłami natury, zwany również porodem naturalnym lub w skrócie "sn" to proces trzyetapowy. Pierwszy etap obejmuje rozwieranie się szyjki macicy, czyli miejsca, przez które przejdzie Twoje dziecko, pokonując drogę z jamy macicy na świat. Szyjka rozwiera się stopniowo poprzez regularne skurcze macicy. Są one najmniej przyjemne dla rodzącej, natężenie bólu jest różne w zależności od indywidualnych predyspozycji ciężarnej. Skurcze przypominają bardzo silne bóle miesiączkowe, rozchodzą się od brzucha aż do kręgosłupa. Na szczęście istnieje wiele metod łagodzenia bólu porodowego, są to farmakologiczne ale i niefarmakologiczne sposoby, w tym techniki oddechowe, kąpiel, masaż czy przyjęcie odpowiedniej pozycji w chwili skurczu. Akcja porodowa przyspiesza, gdy rozwarcie osiąga 7 cm. Z kolei pełne rozwarcie obejmuje 10 centymetrów, oznacza to zakończenie pierwszej fazy porodu. Pierwsza faza poród trwa zwykle kilkanaście godzin (10-12 przy pierwszym porodzie, przy kolejnych odpowiednio krócej, pod warunkiem, że były to porodu siłami natury).

Druga faza porodu to parcie, czyli skurcze, pozwalające dziecku wyjść na świat. Faza trwa około 20 minut, zwykle w kolejnych porodach jest krótsza.

Gdy Twoje ukochane dziecko jest już na świecie, ma miejsce trzecia faza porodu, czyli urodzenie łożyska. Skurcze są już delikatniejsze, zwykle kobiety nawet nie wiedzą, że już urodziły łożysko. W tym czasie bowiem ma miejsce wzruszający kontakt "skóra do skóry" z maluszkiem. Lekarz lub położona z kolei ogląda łożysko, jeśli wydostało się w całości dokonuje szycia krocza (jeśli pękło lub było nacinane) lub ma miejsce zabieg łyżeczkowania w znieczuleniu.

Skoro już wiesz, jak przebiega poród, warto poznać jego objawy, które sugerują, że już niedługo poznasz swoje maleństwo.

Jak poznać, że zbliża się poród? Objawy, których nie możesz przegapić

Jesteś w swojej pierwszej ciąży i obawiasz się, że nie poznasz, kiedy zacznie się poród? Spokojnie, pierwsze objawy zbliżającego się porodu zaobserwujesz u siebie już na kilka tygodni przed rozwiązaniem.

Skurcze przepowiadające (tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa)

Na kilka tygodni przed porodem mogą (ale nie muszą) się pojawić skurcze przepowiadające. Są one nieregularne, ich natężenie nie jest duże przypominają silne skurcze przed miesiączką). Są objawem przygotowywania się macicy do porodu. Zwykle pojawiają się 3-4 tygodnie przed porodem.

Obniżenie się brzucha

Kolejnym objawem, który zwiastuje, że poród rozpocznie się niedługo (za kilka dni lub tydzień) jest opadanie brzucha: brzuszek ciążowy znajduje się coraz niżej, co związane jest z obniżaniem się macicy oraz schodzeniem główki dziecka do kanału rodnego. Obniżanie się brzucha zwykle nie wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowymi. Być może nawet nie zauważysz, że Twój brzuch się obniżył ale spokojnie: poinformuje Cię o tym mama, siostra, mąż czy inna osoba, która często Cię widuje i widzi zmiany w Twoim wyglądzie.

Odejście czopa śluzowego

Niezaprzeczalnym dowodem na to, że zbliża się poród (i może nastąpić w ciągu najbliższego tygodnia - 10 dni) jest odejście czopa śluzowego. Czop ten przez cały okres ciąży zabezpiecza ujście szyjki macicy, chroni dziecko i zapobiega przed wnikaniem szkodliwych substancji do jamy macicy. Na kilka dni przed porodem czop odchodzi w całości lub stopniowo, zwykle ciężarnej udaje się zaobserwować en moment. Czop to twór śluzowy, przypominający galaretkę w kolorze mlecznym lub lekko różowym, nierzadko z domieszką krwi (jej obecność jest zupełnie normalna).

Objawy przed porodem - wiele symptomów przepowiada, że poród zacznie się w ciągu najbliższej doby lub nawet kilku godzin

Uporczywa biegunka
Na kilka godzin przed porodem może pojawić się uporczywa biegunka nawet wtedy, gdy nie zjadłaś niczego, co mogłoby ją spowodować. Organizm w ten sposób oczyszcza się i przygotowuje do porodu.
Ból pleców, miednicy i ud na chwilę przed porodem
Na kilka dni czy godzin przed porodem możesz odczuwać napieranie dziecka na szyję macicy, co skutkuje bólem pleców, kręgosłupa, ud oraz całej miednicy. To zupełnie normalne zjawisko ale może być niego niekomfortowe. Postaraj się odpoczywać, połóż się, gdy ból jest wyjątkowo dotkliwy, weź kąpiel.
Dziecko mniej się rusza
Spokojnie, to, że Twój maluszek jest mniej aktywny niż zwykle, nie musi zwiastować niczego złego ale dla uspokojenia nerwów, udaj się na badanie KTG. Gdy wynik będzie dobry wiedz, że zbliża się poród, a Twoje dziecko jest spokojniejsze, ponieważ schodzi do kanału rodnego, skupia się i… po prostu jest mu coraz ciaśniej.
Silny głód
Na kilka godzin przed porodem możesz odczuwać silny głód, potrzebę zjedzenia konkretnego posiłku, wyjścia do restauracji lub możesz odczuwać zachcianki ciążowe. Mogą nawiedzać Cię również napady wilczego głodu. W ten sposób organizm magazynuje energię i przygotowuje się do dużego wysiłku, jakim jest poród.

Przypływ energii

Wiele ciężarnych na kilka dni czy godzin przed porodem odczuwa nagły przypływ energii: mijają nieprzyjemne dolegliwości, kobieta zaczyna prasować ubranka, sprzątać, dopakowywać torbę, może nawet pracować w ogródku. W ten sposób organizm daje sygnał, ze jest gotowy do porodu, ma zgromadzoną odpowiednią ilość energii, aby podołać wysiłkowi porodowemu.

Niepokój jako objaw, zbliżającego się rozwiązania

Wiele ciężarnych na kilka dni czy godzin przed rozwiązaniem odczuwa irracjonalny niepokój, lęk, który zwiastuje zbliżający się poród. Nie musi on oznaczać, że przyszła mama boi się porodu ale organizm czuje, że zbliża się nieznane i pojawiają się adekwatne ku temu emocje. Niepokój zwykle pojawia się u pierworódek, kiedy organizm jeszcze nigdy nie zetknął się z porodem i przygotowuje się do niego po raz pierwszy.

Inne objawy zwiastują, że poród już się rozpoczął. Poznaj je!

Odejście wód płodowych
Niekwestionowanym i chyba najbardziej rozpoznawalnym objawem zbliżającego się porodu jest odejście wód płodowych, mogą one wypłynąć strumieniem lub sączyć się powoli. Czekając na odejście wód porzućmy wizje z filmów, jakoby kobieta obserwowała niejako fontannę wód płodowych przed porodem. W rzeczywistości nie wygląda to tak spektakularnie.

Regularne skurcze
Naturalnym następstwem odejścia wód płodowych jest pojawianie się regularnych skurczy porodowych, powodujących wspomniane już wcześniej rozwieranie się szyjki macicy, co zwiastuje rozpoczęcie pierwszej fazy porodu. Na początku skurcze są delikatne, trwają od kilku do 30 sekund i występują co 10-15 minut. W końcowej fazie trwają już około 60 sekund i występują do 3-4 minuty.

Objawy porodu - kiedy do szpitala?

Które objawy porodu powinny skłonić Cię do szykowania się na porodówkę? Spokojnie, nie każda oznaka zbliżającego się porodu, jak już wiesz, oznacza rychłe powitanie dziecka na świecie. Do szpitala zbieraj się powoli, jeśli odeszły Ci wody płodowe (czyste) i czujesz delikatne ale regularne skurcze rozpierające. Notuj, jak długo trwają i jak często je odczuwasz, możesz skorzystać z aplikacji na telefon, która Ci to ułatwi. Położna bowiem zapyta o te informacje, gdy przybędziesz na izbę przyjęć. Postaraj się dotrzeć do szpitala jak najszybciej jeśli skurcze pojawiają się co 5 minut (akcja porodowa nabiera tempa!) lub odeszły Ci zielone wody płodowe: musisz jak najszybciej znaleźć się pod fachową opieką!

Jestem już po terminie ale nie obserwuję objawów porodu - co robić?

Minął wyznaczony termin porodu, wyczekujesz na objawy zbliżającego się rozwiązania, a tu cisza? Denerwujesz się kończącym się zwolnieniem lekarskim, ponaglającymi pytaniami rodziny: "Czy to już?", chcesz poznać swoje Maleństwo, a ono nie spieszy się na świat… Co zrobić w takim wypadku, jak naturalnie przyspieszyć poród i cieszyć się tuleniem w ramionach wyczekanego dziecka? Poniżej kilka ciekawych sposobów.

Weź ciepłą kąpiel - doskonałym pomysłem na przyspieszenie akcji porodowej jest wzięcie ciepłej kąpieli. Woda rozluźni mięśnie i pobudzi je do czynności skurczowych, co może poskutkować rozpoczęciem się akcji porodowej.
Uprawiaj seks - nie da się ukryć,  że współżycie to najbardziej lubiany sposób na przyspieszenie akcji porodowej oraz samo wywołanie porodu. Seks poza przyjemnością pozwala również na przeprowadzenie naturalnego masażu szyjki macicy, sprzyjają temu również substancje, zawarte w męskim nasieniu, nie powstrzymujcie się więc przed pełnym stosunkiem. Warto przed rozwiązaniem stymulować brodawki: zwiększa do wydzielanie oksytocyny - hormonu, który odpowiada za skurcze macicy. Z racji sporych rozmiarów brzuszka wybieraj pozycje, które będą dla Ciebie komfortowe. Doskonałym wyborem jest pozycja na jeźdźca, umożliwia głęboką penetrację.
Postaw na aktywność fizyczną – ruch sprzyja rozpoczęciu akcji porodowej, pracują mięśnie macicy, co sprzyja jej skurczom. Pamiętaj jednak, by postawić na łagodną aktywność fizyczną, np. dłuższy spacer, odkurzenie mieszkania, zamiatanie podłogi. Zrezygnuj z wieszania firanek, mycia podłóg oraz biegania. Możesz zdecydować się na spokojne ćwiczenia, np. jogę ale tylko takie pozycje, które możesz wykonywać w czasie ciąży.
Spróbuj naparu z malin - to dość kontrowersyjny sposób ale okazuje się, że jak najbardziej skuteczny. Jeśli zaczniesz regularnie pić napar z liści malin (np. codziennie po śniadaniu) możesz sprawić, że macica szybciej podejmie czynność skurczową i będzie ona bardziej wydajna.

Poród: nie taki straszny

Nawet, jeśli w trakcie ciąży zewsząd koleżanki straszyły Cię opowieściami o bolesnym i traumatycznym porodzie, nie nastawiaj się negatywnie. Dlaczego Twój wymarzony poród ma być taki? To będzie moment wyjątkowego spotkania z Twoim dzieckiem, istotką, która pojawiła się i rozwinęła się w Twoim brzuchu, której ruchy czułaś i z jaką czule rozmawiałaś przez ostatnie 9 miesięcy. Poznanie objawów porodu sprawi, że będziesz świadomie się do niego przygotowywać oraz reagować na sygnały, jakie wysyła Ci Twoje ciało.

Komentarze