Medytacja - czym jest, co daje? Jak zacząć, proste ćwiczenia

MedytacjaNasze umysły są przeciążone: pracą, wypełnianiem codziennych obowiązków, problemami, z jakimi się borykamy. Każdemu z nas przyda się więc reset, czas odpoczynku oraz uspokojenia, który pozwoli nam na zregenerowanie sił oraz spojrzenie z innej strony na wiele sytuacji. Doskonałym środkiem do osiągnięcia takich celów jest medytacja: proces oczyszczenia umysłu z nadmiaru emocji oraz uzyskanie stanu wyciszenia psychicznego.

Czym jest medytacja?

Medytacja to pojęcie, łączące wiele dziedzin. Pojawia się między innymi w medycynie i psychologii. Stosowana jest również w ramach jogi praz praktykowana przez wyznawców wielu religii. Czy może być stosowana na co dzień, a jeśli tak, to w jakim celu? Poniżej bardziej szczegółowe wyjaśnienie.

Co daje nam medytacja? Cele i korzyści z medytacji.

Co zaliczamy do celów medytacji?

Są to z pewnością poprawa zdrowia fizycznego oraz samopoczucia psychicznego, w tym odprężenie, ułatwienie zrelaksowania się, zmniejszenie napięcia mięśni. Medytacja pozytywnie wpływa na pamięć oraz koncentrowanie uwagi, a wszystko za sprawą tworzenia się nowych połączeń mózgowych poprzez spokojną medytację. Dodatkowo zwiększa ona wydzielanie serotoniny w mózgu, co łagodzi napięcie, stres i zmniejsza lęk. Udowodniono również wpływ medytacji na empatię oraz inteligencje emocjonalną. Osoby, które wpatrują się w siebie i doświadczają pozytywnych skutków medytacji są bardziej empatyczne oraz potrafią wczuć się w położenie drugiej osoby, cieszą się wyższym poziomem tolerancji oraz większą asertywnością.

Jakie korzyści ma medytowanie?

Wiele z nas zapewne nie wie, jak dobroczynny wpływ na nawet krótkie ale regularne medytowanie. Medytacja pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi: obniża je i sprawia również, że zwalnia tętno. Jest pomocna w leczeniu arytmii oraz nadciśnienia. Zaleca się jej stosowanie również w łagodzeniu chronicznego bólu ale i migren, leczeniu bezsenności, poprawia pamięć i koncentrację. Jest cenioną techniką terapeutyczną w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych, w tym fobii oraz nerwic. Jest nieoceniona w walce ze stresem, przemęczeniem, warto stosować ją w chwilach zwątpienia oraz w kryzysach życiowych. Medytacja jest chętnie wykorzystywana przez terapeutów oraz stosowana w terapii grupowej, w edukacji itd.

Medytacja: fakty i mity

Na temat medytacji krąży wiele informacji, nie wszystkie są prawdziwe. Warto dowiedzieć się prawdy o medytacji, aby świadomiej zgłębić jej tajniki i w pełni cieszyć się jej zaletami.

Medytacja musi być związana z jakimś wyznaniem - FAŁSZ
Ta informacja nie jest prawdą. Nie musimy nawet być osobami wierzącymi, kultywować wierzeń buddyjskich ani innych. medytacja jest ważnym i cennym przeżyciem duchowym i tak powinna być traktowana.

Do medytacji nie potrzebujemy praktycznie żadnych akcesoriów - PRAWDA
Tak, to prawda, nie musimy posiadać wielu akcesoriów, żeby medytować. Na ryku dostępne są oczywiście różnego rodzaju maty do medytacji, specjalne poduszki ale ich użytkowanie nie jest konieczne. Najważniejsze to znaleźć miejsce, w którym medytowanie będzie przyjemne i przyniesie zamierzony skutek.

Na medytację trzeba mieć czas - FAŁSZ
Wielu z nas wydawać się może, że regularna medytacja jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Nic bardziej mylnego. Wystarczy zaledwie kilka minut dziennie, aby móc cieszyć się przyjemnymi chwilami odprężenia i korzyściami, płynącymi z medytowania. Należy jednak pamiętać o regularności naszych "seansów".

Medytować trzeba w specjalnej pozycji, np. kwiatu lotosu - FAŁSZ
Spokojnie, nie musimy trenować pozycji kwiatu lotosu, aby przyjemnie i skutecznie medytować. Możemy oczywiście wypróbować specjalistyczne pozycje ale pamiętajmy, że przede wszystkim ma być nam wygodnie. Możemy medytować na leżąco, siedząco lub w jakiejkolwiek innej pozycji.

Medytacja pozwala oczyścić umysł - PRAWDA
Tak, naczelnym zadaniem medytacji jest oczyszczenie umysłu z nadmiaru emocji, co pozwala nam bardziej świadomie spojrzeć na swoje życie. Nasza psychika jest na co dzień przeładowywana nadmiarem bodźców: różnorodnych słów, obrazów, dźwięków, wspomnień, sytuacji, problemów. Medytowanie pozwala nam zdać sobie sprawę z tego, jakie emocje wyzwala w nas to, co dzieje się w naszym życiu, uporządkować je oraz przepracować.

Jak zacząć? Medytacja dla początkujących. Proste ćwiczenia dla każdego

Chcesz rozpocząć przygodę z medytacją? Zacznij od prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać każdego dnia. Pamiętaj jednak o kilku zasadach, które pozwolą Ci zachować konsekwencję oraz uczynić z medytacji swój codzienny rytuał.

  • Znajdź 2 minuty dziennie na medytację. To dobry czas na początek, a ta chwila dla siebie z pewnością przyniesie Ci ukojenie. Po tygodniu wydłuż czas do 4, później do 6, 8 i 10 minut. Nawet nie zauważysz, kiedy każdego dnia będziesz poświęcać 10 minut tylko dla siebie.
  • Znajdź miejsce na medytację lub medytuj w różnych miejscach. Nie jest powiedziane, że medytować można tylko w domu. Możesz to robić praktycznie wszędzie. Po pewnym czasie - co może wydać się nieprawdopodobne - nauczysz się medytować nawet w zatłoczonym autobusie. Doskonałym miejscem na medytowanie jest… spacer. Warto zamiast jechać do domu autobusem czy metrem, zdecydować się na spokojny spacer ze sklepu czy pracy, aby uczynić w ten sposób sposobność do spokojnego i wyciszającego medytowania.
  • Znajdź pozycję do medytowania lub wypróbuj ich wiele. Nie jest konieczne, by medytować w pozycji kwiatu lotosu, chociaż możesz ją wypróbować. Możesz medytować na stojąco, siedząco lub leżąco, wszystko zależy od tego, jak najwygodniej jest Ci się odprężyć.
  • Nie krytykuj się, że robisz coś źle. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z medytacją i kompletnie nie wiesz, jak się do tego zabrać, podpatrz specjalistów w internecie, np. na portalu youtube. Inspiruj się tym, co i jak robią ale nie wstydź się dodać czegoś od siebie. Medytacja jest sprawa bardzo osobistą, nieco intymną, możesz więc stworzyć swój własny rytuał i cieszyć się nim.
  • Nie wstydź się swoich emocji. W czasie medytacji uświadomisz sobie wiele swoich emocji, dowiesz się, jakie sytuacje wyzwalają konkretne stany.
  • Znajdź grupę do wspólnej medytacji. Wszystko jest przyjemniejsze, jeśli robi się to z kimś: poszukaj więc kogoś, kto tak jak Ty, poświęci się medytacji. Może to być mama, siostra, koleżanka, partner, a nawet dorastające dziecko. Razem będzie Wam raźniej, będziecie tez mogli wymieniać się doświadczeniami, przeżyciami i wrażeniami.
  • Ciesz się z tego, co robisz. Po każdej zakończonej sesji medytacji uśmiechnij się do siebie: zrobiłaś/eś coś fantastycznego dla siebie i kolejnego dnia zrobisz to samo. Nagradzaj się tez za systematyczność, np. kup książkę o medytacji, wygodny strój do medytowania, kolorową poduszkę, która sprawi, że medytowanie będzie jeszcze przyjemniejsze.
  • Medytować może każdy! Medytacja jest doskonałą formą poznania siebie oraz zrelaksowania się praktycznie dla każdego, medytować może zarówno nastolatek, kobieta w ciąży czy osoba starsza.

Plan ćwiczeń z zakresu medytacji

Skoro wiemy już tak wiele o medytacji, spróbujmy opracować plan ćwiczeń z zakresu medytacji, które pozwolą nam każdego dnia cieszyć się medytowaniem oraz lepiej poznać samego siebie. Dla uporządkowania informacji, plan zapisany został w czytelnych punktach, zgodnie z powyższymi zaleceniami:

  1. Znajdź czas na medytowanie (na początek: wspomniane wcześnie dwie minuty), może to być rano, w przerwie w pracy, po południu czy wieczorem. Zadbaj jednak, by były to stałe godziny, który pozwolą Ci uczynić z medytowania swoisty rytuał.
  2. Oddychaj spokojnie, głęboko, skupiaj się zarówno na wdechach, jak i na wydechach. Wsłuchuj się w swoje serce: jak zwalnia, uspokaja się jego bicie, pozwól emocjom z całego dnia powoli "zejść".
  3. Skoncentruj się na swoim ciele: rozluźniaj po kolei wszystkie jego części, zwłaszcza te, które są bardzo napięte, w tym ręce, nogi, mięśnie karku. Możesz w tym celu położyć się na kocu.
  4. Gdy będziesz już całkowicie odprężona/y, pozwól myślom i emocjom płynąć przez swój umysł. Zauważaj je, dostrzega, nazywaj, np. "Jestem zmęczona", "Czuję złość", "Obawiam się…" ale nie skupiaj się na nich, pozwól im płynąć. W czasie medytacji możesz widzieć obrazy, całe sytuacje, słyszeć rozmowy, głosy znanych Ci osób, swój głos.
  5. Po zakończeniu medytacji uśmiechnij się: to było wspaniałe i cenne przeżycie, jutro je powtórzysz. Niech te proste czynności staną się Twoim codziennym rytuałem.
  6. Pamiętaj, że medytowanie może ale nie musi być elementem modlitwy. Jeśli jesteś osobą religijną, możesz właśnie o element medytacji wzbogacić swoją rozmowę z Bogiem.

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością medytacja będzie pojęciem o wiele bardziej jasnym i zrozumiałym. Jawi się również jako czynność przyjemna, niewymagająca wiele czasu oraz przynosząca wiele korzyści. Taka jest w istocie: prosta ale jednocześnie bardzo pomocna. Pozwala nam uporać się z wydarzeniami dnia codziennego, pokonać lęk, zwalczyć łagodne stany depresyjne oraz lepiej poznać siebie i swoje emocje.

Komentarze