Manicure biologiczny - wykonanie, korzyści, cena

Manicure biologicznyManicure biologiczny jest doskonałym sposobem na piękne zadbane i zdrowe paznokcie. Jego zwolenniczki porównują zabieg ten do SPA dla dłoni. Sprawdź, na czym dokładnie on polega oraz jak wygląda krok po kroku biologiczna pielęgnacja paznokci i całych dłoni u manikiurzystki. Podpowiadamy jak zrobić manicure biologiczny w domu.

Wraz z modą na fantazyjne paznokcie hybrydowe i żelowe wzrosło zapotrzebowanie na szybkie i skuteczne metody odżywiania i "naprawiania" paznokci po długotrwałym nakładaniu żeli i lakierów hybrydowych. Jedną z metod na odbudowę płytki paznokcia i jego odżywienie jest manicure biologiczny. Można go wykonać w profesjonalnym salonie lub w domowym zaciszu.

Czym jest manicure biologiczny?

Manicure biologiczny to manicure bezcążkowy, podczas którego paznokcie zostają oczyszczone z resztek wcześniej używanych produktów do stylizacji i przedłużania, a następnie dogłębnie odżywione. Skóra dłoni zostaje nawilżona a skórki wokół paznokci odsunięte, ale nie wycięte. Wykonuje się go wyłącznie szklanymi, plastikowymi i drewnianymi przyrządami. Jest to mani, który ma na celu poprawienie kondycji paznokci i skórek. Nie stosuje w czasie jego wykonania żadnych metalowych akcesoriów, które powodują mikrourazy skórek i niszczą płytkę paznokcia.

Na czym polega manicure biologiczny?

Manicure biologiczny polega na kompleksowym oczyszczeniu płytki paznokcia i opracowaniu skorek nieinwazyjnymi metodami:

  • odżywieniu,
  • wypielęgnowaniu,
  • wypolerowaniu.

Zabieg można zakończyć na polerce płytki paznokcia oraz poszerzyć o aplikację odżywki lub lakieru bez utwardzania. Ten rodzaj mani jest jak wakacje dla naszych paznokci, które po skończonym zabiegu są oczyszczone, zadbane i dobrze odżywione.

Dlaczego warto zdecydować się na manicure biologiczny?

Kiedyś nasze mamy i babcie wykonywały go regularnie. Oczyszczenie płytki paznokcia z resztek lakieru było wstępem i podstawą kolejnego manicure. W erze hybrydowych i żelowych paznokci coraz częściej nowy mani jest wykonywany na resztkach poprzedniego. Dzieje się tak, chociażby podczas uzupełniania odrostów. Jednak nawet paznokcie stylizowane w profesjonalnym salonie co kilka miesięcy wymagają dokładnego oczyszczenia i regeneracji. Część manikiurzystek uważa, że paznokcie jako zrogowaciały naskórek, nie potrzebują odpoczynku od hybryd. Jednak każda fanka hybryd i żelowego manicure wie, że po kilku miesiącach ciągłego noszenia utwardzanych lakierów i żeli, kondycja paznokci pozostawia wiele do życzenia. Dlatego co jakiś czas nasze paznokcie potrzebują odpoczynku. W tym czasie nie zaleca się nakładania utwardzanych pod lampą lakierów, alternatywą dla nich jest wówczas manicure biologiczny. W pierwszych tygodniach doskonale sprawdza się właśnie ten rodzaj mani odżywiającego, a potem można zabieg poszerzyć o stylizację paznokci zwykłym lakierem bez lampy.

Manicure biologiczny - dla kogo?

Manicure biologiczny jest szczególnie polecany dla osób, których paznokcie mają tendencję do rozdwajania się, łamania i pękania poziomego. Jest to również doskonały sposób na piękne, zadbane i zdrowe dłonie dla osób borykających się z zadzieraniem skórek oraz przesuszoną i pękającą skórą na dłoniach. Obecnie coraz więcej kobiet obserwuje, gorszą kondycję paznokci po usunięciu lakieru hybrydowego i żelowego. Paznokcie mogą również wymagać odżywienia, kiedy proces zdejmowania hybryd i żelu jest nieprawidłowo wykonywany, wówczas płytka paznokcia zostaje bardzo osłabiona. Oczywiście można czekać aż paznokcie wrócą do zdrowia samoczynnie i znów będą piękne, jednak proces ten może potrwać nawet kilka miesięcy. Biologiczny manicure jest wówczas prawdziwym kołem ratunkowym.

Dlaczego warto robić manicure biologiczny?

Manicure biologiczny warto robić, ponieważ w widoczny i szybki sposób poprawia kondycję paznokci i dłoni. Ponadto może on być jedynym zabiegiem, jaki wykonujemy na paznokciach lub wstępem do hybrydowego, lub żelowego mani.

Jeśli nadal masz wątpliwości - porównaj pielęgnację Twojej twarzy do dłoni. Przed nałożeniem nowego makijażu, usuwasz stary, myjesz twarz i stosujesz na cerę kosmetyki oczyszczające, odżywiające i pielęgnujące. A czy o paznokcie i dłonie też tak dbasz? Najczęściej lakiery są nakładane na żel uzupełniony nową warstwą, a paznokcie hybrydowe wykonywane, zaraz po zdjęciu poprzednich. Zatem kiedy płytka i skórki są najbardziej osłabione i pozbawione warstwy ochronnej. Z tego też względu biologiczny manicure jest doskonałym wstępem do wszystkich innych stylizacji paznokci. Najlepiej jest go wykonywać na kilka dni przed stylizacją paznokci, wówczas będą one miały czas na regenerację.

Manicure biologiczny - ile trwa i jaka jest jego cena?

Biologiczny mani trwa od 30 do 60 minut, w zależności od stanu dłoni i płytki paznokcia. Jego cena wynosi od 30 do 100 zł. Koszt jest uzależniony od ilości zabiegów na dłoniach i sposobu wykończenia paznokci. I tak, jeśli manikiurzystka zamiast preparatu zmiękczającego skórki wykonała odżywiająco nawilżającą kąpiel, to za takie spa dla dłoni trzeba więcej zapłacić. W grę wchodzi nie tylko cena produktów stosowanych podczas kąpieli, ale też jej czas. Wcierka z oliwki na całe dłonie i paznokcie będzie tańsza od maski na dłonie i dedykowanego olejku regenerującego płytkę paznokcia. Ostatni etap, czyli wykończenie mani również ma wpływ na cenę tego zabiegu. Jeśli zabieg zostanie zakończony polerowaniem, zapłacimy mniej. Do ceny mani biologicznego może zostać doliczony koszt malowania paznokci, jeśli poprosimy o pokrycie ich lakierem.

Pielęgnacja paznokci - manicure biologiczny

Manicure biologiczny - jak wygląda zabieg u manikiurzystki?

W profesjonalnych salonach, zanim manikiurzystka przystąpi do pracy, prosi o wypełnienie ankiety na temat stanu zdrowia, przebytych i aktualnych problemów skórnych oraz alergii. Na podstawie Twoich odpowiedzi sprawdza, czy nie istnieją przeciwwskazania do wykonania tego mani. Jeśli weryfikacja przebiegła pomyślnie, przystępuje do wykonania zabiegu.

  1. Dokładna dezynfekcja rąk swoich i klientki oraz narzędzi (po tym rozpoznasz dobrą makijażystkę);
  2. Usunięcie resztek lakierów i innych produktów do stylizacji paznokci. W przypadku lakierów bez utwardzenia manikiurzystka stosuje zmywacz do paznokci, a kiedy na paznokciach zalegają resztki hybrydy lub żelu używa frezarki i papierowego pilniczka;
  3. Opracowanie skórek rozpoczyna się od ich zmiękczenia. W większości salonów stosuje się dedykowane preparaty lub moczenie dłoni w wodzie z naturalnymi olejkami. W obu przypadkach skórki stają się dobrze nawilżone i miękkie, a więc łatwe do odsunięcia;
  4. Odsuwanie skórek. Ten rodzaj mani bardzo często nazywany jest bezcążkowym, ponieważ skórki nie są wycinane, a jedynie odsuwane do góry, jak najbliżej skóry palca. Taka metoda pracy ze skórkami pozwala, już po kilku zabiegach zmienić lub skorygować kształt paznokci. Skórki są odsuwane za pomocą drewnianego patyczka najczęściej różanego lub pomarańczowego;
  5. Opracowanie płytki paznokcia to zabieg polegający na nadaniu jej ładnego kształtu. Za pomocą papierowego pilniczka manikiurzystka ujednolica kształt i długość wszystkich paznokci;
  6. Odżywiające polerowanie, czyli wcieranie w płytkę paznokcia dedykowanej oliwki. Jest to produkt, który należy zaaplikować na dłonie i zakroplić na płytkę paznokcia, a następnie wcierać aż do całkowitego wchłonięcia. Potem należy umyć ręce w ciepłej wodzie. Po tym etapie paznokcie zyskują połysk jak po faktycznym zabiegu polerowania lub aplikacji lakieru bezbarwnego. Na tym kroku można w zasadzie zakończyć manicure biologiczny lub pokusić się o dodatkową stylizację paznokci;
  7. Po wtarciu oliwki paznokcie można odtłuścić i pokryć nadającą szklany blask odżywką, inną możliwością jest pomalowanie ich lakierem do paznokci. Od razu po zabiegu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ten bez lampy. Jeśli jednak jesteście fankami hybrydowych paznokcie, już dwa lub trzy dni po wykonaniu biologicznego mani, możecie zrobić hybrydowy lub żelowy.

Manicure biologiczny - kilka słów o narzędziach

Do manicure biologicznego nie używa się narzędzi metalowych, które powodują mikrouszkodzenia zarówno skórek, jak i płytki paznokcia. Metalowe cążki i radełko podczas usuwania skórek często powodują mikrouszkodzenia naskórka. A te z kolei mogą prowadzić do ich zadzierania. Metalowy pilniczek nie nadaje się do usuwania resztek lakieru i innych produktów z płytki. Piłowanie brzegów paznokci takim pilniczkiem, powoduje wewnętrzne pęknięcia płytki paznokcia i jej osłabienie. Metalowe akcesoria do odsuwania skórek mogą uszkodzić wał okołopaznokciowy, więc też nie są stosowanie do manicure, którego głównym założeniem jest pielęgnacja paznokci i dłoni.

Manicure biologiczny - jak go wykonać w domu?

Manicure biologiczny w domu można wykonać bliźniaczo do zabiegu wykonywanego w profesjonalnym salonie lub rozłożyć pielęgnację na dwa dni. Oczywiście druga metoda w większym stopniu poprawia kondycję dłoni i paznokci. Jest to lepsza i bardziej dogłębna pielęgnacja, a jej efekt pozostaje na dłużej. Zobacz, jak wykonać manicure biologiczny w domu krok po kroku.

  1. Oczyszczenie płytki paznokcia. W zależności od produktów, jakie zalegają na paznokciach, możecie zastosować zwykły zmywacz bezacetonowy na lakier bez utwardzania. Na hybrydowy aceton, a żelowy lakier trzeba spiłować papierowym pilniczkiem lub polerką. I tutaj pamiętajcie o kilku ważnych zasadach:
    • paznokcie piłujemy zawsze w jedną stronę. Zasada ta dotyczy zarówno nadawania kształtu, jak i ściągania pozostałości lakierów żelowych;
    • aceton trzymamy nie dłużej niż 10-15 minut, potem lakier hybrydowy podważamy dedykowanym drapakiem;
    • zwykły lakier do paznokci zmywamy bezacetonowym zmywaczem;
  2. Nawilżenie skórek i skóry na dłoniach. Tą część zabiegu najlepiej jest rozłożyć na dwa dni, wówczas dłonie i paznokcie zostaną dogłębnie nawilżone, a efekt odżywienia utrzyma się na dłużej. W tym celu wykonujemy jedną z domowych kąpieli na dłonie i paznokcie, następnie nakładamy domową maseczkę, a na noc zabieg zmiękczający i nadający delikatności dłoniom i wzmacniający paznokcie. Przepisy na domowe maski i kąpiele zmiękczające znajdziecie poniżej;
  3. Następnego dnia resztki odżywki wcieramy w dłonie i paznokcie, myjemy ręce i możemy przystąpić do usuwania skórek. Po takiej kompleksowej kuracji czynność ta będzie łatwa i zupełnie bezbolesna. Skórki odsuwamy różowym lub pomarańczowym patyczkiem, nieostrą ściętą końcówką;
  4. Polerowanie. To etap, który wykonujemy wcierając w dłonie i paznokcie dedykowany olejek lub oliwę z oliwek z kilkoma kroplami cytryny. Najpierw należy większą ilość produktu rozprowadzić na całych dłoniach. Potem zakraplamy go na każdy paznokieć i wcieramy opuszkami palców. Na koniec na wacik bezpyłowy lub ten do demakijażu aplikujemy olejek i polerujemy nim płytkę paznokcia przez kilka minut;
  5. Na tym można zakończyć domowy manicure biologiczny lub wykonać stylizację paznokci lakierem;
  6. Przed nałożeniem lakieru, dłonie dokładnie myjemy, a paznokcie odtłuszczamy zmywaczem do paznokci lub cleanerem do hybryd. Na oczyszczone i odżywione paznokcie aplikujemy lakier do paznokci. Jeśli marzy Wam się francuski manicure, wystarczy pomalować płytkę bezbarwną lub mleczną odżywką do paznokci. Dla lepszego efektu możecie na nią posypać odrobinę brokatu lub pyłku do hybryd.

Jak wykonać domową kąpiel i maseczkę zmiękczającą skórę?

W przypadku kąpieli:

  1. do plastikowej lub szklanej miseczki wlej 0,5 l ciepłej przegotowanej wody;
  2. dodaj 5 łyżek oliwy z oliwek, 2 łyżki naturalnego octu jabłkowego, 5 kropli soku z cytryny, 5 kropli ulubionego olejku eterycznego
  3. wszystkie składniki wymieszaj,
  4. zanurz dłonie i mocz aż woda zupełnie wystygnie.

W przypadku maseczki:

  1. ugotuj 5 średnich ziemniaków, następnie zgnieć je jak do obiadu;
  2. poczekaj aż trochę przestygną i dodaj 2 żółtka;
  3. wymieszaj i nałóż na dłonie;
  4. następnie włóż foliowe rękawiczki i owiń dłonie ręcznikiem, żeby maska zbyt szybko nie wystygła;
  5. po 15-30 minutach za pomocą papierowego ręcznika usuń maskę z dłoni, umyj ręce pod bieżącą wodą i nakremuj.

Domowa odżywiająca i nawilżająca maska na donie i paznokcie na noc

3 łyżki białej wazeliny wymieszaj z 2 kroplami soku z cytryny i 10 kroplami olejku pomarańczowego. Całość nałóż na dłonie i paznokcie tuż przed snem oraz załóż foliowe bawełniane rękawiczki. Rano wetrzyj resztki maski w dłonie i paznokcie, następnie umyj dłonie pod bieżącą wodą. Twoje paznokcie, skórki wokół ich i ręce będą gładkie, delikatne oraz bardzo miłe w dotyku.

Czym jest i jakie są zalety manicure biologicznego?

Manicure biologiczny - zalety i wady

Co ciekawe - ten rodzaj mani jest dedykowany nie tylko dla kobiet. Mogą się na niego skusić również mężczyźni. Nie od dziś wiadomo, że zadbane dłonie i paznokcie są również wizytówką mężczyzn. Jeśli chcecie uniknąć lustrzanego połysku na paznokciach, wystarczy poprosić manikiurzystkę, żeby wtarła olejek w paznokcie, ale ich nie polerowała. Ten rodzaj mani jest szczególnie polecany mężczyznom pracującym fizycznie, którym często pęka skóra na dłoniach, a skórki się zadzierają.

Do zalet manicure biologicznego należy bezinwazyjność i całkowite bezpieczeństwo zabiegu. Ponadto jest to zabieg pielęgnacyjny, który poprawia nie tylko kondycję, ale też wygląd paznokci i dłoni. Regularnie wykonywany pozwala zmienić kształt, a nawet wielkość płytki paznokcia. Systematyczne odsuwanie do góry skórek sprawia, że przyrośnięta część paznokcia się wydłuża. Stosowanie wyłącznie drewnianych i plastikowych akcesoriów eliminuje mikrouszkodzenia skóry i paznokci, a także ryzyko infekcji, zakażenia bakteryjnego i grzybiczego u manikiurzystki. Niekwestionowaną zaletą manicure biologicznego jest szybka regeneracja paznokci osłabionych zabiegami stylizacji oraz zniszczonych przez wykonywaną pracę. Ponadto ten rodzaj mani to również szybki ratunek na spierzchnięte dłonie w sezonie jesienno zimowym.

W tym wypadku trudno jest się doszukać wad, ponieważ jedyną może być fakt, że lakier, którym manikiurzystka pokrywa paznokcie po zabiegu, nie jest utwardzany pod lampą, więc nie przetrwa dłużej niż 10-14 dni.

Manicure biologiczny - przeciwwskazania

Przeciwwskazań do wykonania manicure biologicznego jest niewiele, ale nie warto ich bagatelizować. Manikiurzystka nie podejmie się jego wykonania, jeśli masz:

  • stan zapalny skóry dłoni;
  • alergię na jakikolwiek składnik, który jest wykorzystywany do wykonania tego zabiegu;
  • brodawki paznokciowe, które powinnaś wyleczyć przed wizytą u manikiurzystki;
  • grzybicę paznokci;
  • jakąkolwiek infekcję na paznokciach lub dłoniach;
  • uszkodzony naskórek wokół paznokci.

Komentarze