Mąka ziemniaczana na włosy, twarz, odparzenia, wypryski i infekcje intymne

Mąka ziemniacznaMąka ziemniaczana już od pokoleń jest ceniona i wykorzystywana w kosmetologii oraz leczeniu wielu schorzeń. Od lat jest ratunkiem na zmiany skórne, a także cennym dodatkiem do domowych i gotowych kosmetyków. Niezastąpiona w leczeniu uczuleń, odparzeń, oparzeń i opryszczki. Zobacz, jak działa mąka ziemniaczana na skórę, włosy i jakie jeszcze ma zastosowanie.

Mąka ziemniaczana, a skrobia ziemniaczana różnice

Prozdrowotne właściwości mąka ziemniaczana zawdzięcza skrobi ziemniaczanej, która jest jej głównym składnikiem. Z tego też powodu wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między tymi dwoma produktami.

Mąka ziemniaczana jest pozyskiwana z gotowanych w skórkach ziemniaków. Z kolei skrobia ziemniaczana powstaje młodych rozdrobnionych bulw, które w procesie płukania oddają skrobię. Pierwsza z nich jest śnieżnobiała, druga szarawa, ponadto mąka ma wyrazisty smak, jest cięższa od skrobi, która z kolei jest sypka i bardzo lekka. Mąkę dodajemy do ciast, które dzięki niej stają się puszyste, a skrobią zagęszczamy sosy i zupy. W kosmetologii profesjonalnej częściej jest stosowana skrobia, a w domowej mąka. Warto zauważyć, że do użytku domowego można również stosować skrobię ziemniaczaną w naturalnej czystej postaci, czyli przekrojonego lub startego na papkę ziemniaka n. na oparzenia. Do kosmetyków domowych stosują ją w postaci mąki ziemniaczanej.

Właściwości skrobi ziemniaczanej

Skrobia ziemniaczana w każdej postaci łagodzi podrażnienia skórne wszelkiego pochodzenia. Jest niezastąpiona na odparzenia niemowlęca oraz oparzenia słoneczne i innego pochodzenia, przyspiesza gojenie uszkodzonej np. otartej lub zdartej skóry. Ma właściwości przeciwzmarszczkowe i ujędrniające, łagodzi zmiany trądzikowe, regularnie stosowana zapobiega powstawaniu nowych wyprysków. Jest składnikiem silnie nawilżający skórę i włosy. Ponadto ułatwia układanie włosów, wzmaga działanie szamponów i odżywek, można ją stosować jako część kuracji na wypadanie włosów i łysienie. Przynosi ulgę przy alergicznych zmianach skórnych, łagodzi i przyspiesza gojenie opryszczki oraz jest niezastąpiona w łagodzeniu świądu i pieczenia towarzyszącemu infekcją intymnych.

Skrobia ziemniaczana i jej skład

Skrobia ziemniaczana to prawdziwa bomba witaminowa zawiera witaminę PP., cholinę, krzem, kwas foliowy, ryboflawinę, kwas pantotenowy, żelazo, pirydoksynę, oraz witaminę E. To właśnie dzięki tej kombinacji ma tak silne właściwości lecznicze na skórę, włosy, śluzówkę i jelita.

Mąka ziemniaczana na twarz

Skrobia ziemniaczana i mąka, która powstaje z ziemniaków, łagodzi wszelkie niedoskonałości cery i sprawia, że staje się ona aksamitna, gładka, promienna, sprężysta, odzyskuje zdrowy jednolity koloryt oraz jest dobrze nawilżona i odżywiona. Zobacz jak ją stosować, żeby uzyskać jak najlepsze efekty i nie tracić pieniędzy na drogie zabiegi i kosmetyki. Wystarczy kilka prostych przepisów, które z powodzeniem zastępują lifting, botoks, oraz farmakoterapię trądzikową. Nie musisz być ekspertem w robieniu domowych kosmetyków, ponieważ te z dodatkiem mąki ziemniaczanej powstają z maksymalnie 3-4 składników, które z pewnością posiadasz w swojej kuchni lub apteczce domowej. Zamiast wyprawy do drogerii, wybierz się do swojej kuchni i ciesz się piękną cerą każdego dnia.

UWAGA: Mąkę zawsze mieszamy z zimną wodą, wówczas łatwiej się rozpuszcza i nie tworzą się w mieszance trudne do rozbicia grudki.

Mąka ziemniaczana na trądzik i wypryski

Skrobia ma działanie przeciwzapalne i łagodzi zmiany skórne, usuwa również nadmiar sebum ze skóry, dzięki czemu jest niezwykle skuteczna w leczeniu i zapobieganiu zmianom trądzikowym. Można ją stosować w leczeniu i łagodzeniu trądziku oraz profilaktycznie na skórze z tendencją do zmian trądzikowych.

Mąka ziemniaczana na trądzik
Mąka ziemniaczana na trądzik

Maseczka z mąki ziemniaczanej na trądzik

  • 1 duża łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki wody kranówki lub mineralnej (lepiej się sprawdza mineralna).

Składniki dokładnie mieszamy i odstawiamy na 10 - 15 minut, następnie nakładamy na twarz, omijając oczy i usta. Po upływie 10 minut zmywamy zimną wodą. Następnie nakładamy na twarz krem nawilżający. Maseczkę można stosować 3-4 razy w tygodniu.

Maseczka z mąki ziemniaczanej na przebarwienia na twarzy

  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 4 łyżeczki zmrożonej wody utlenionej. Wszystkie składniki mieszamy i nakładamy na 15-20 minut na twarz omijając okolice oczu i ust. Potem zmywamy chłodną wodą i nakładamy krem nawilżający.

Po takim zabiegu cera powinna być rozświetlona i odżywiona a przebarwienia znacznie jaśniejsze. Kosmetyk można stosować 2 razy w tygodniu.

Uwaga: Woda utleniona o temperaturze pokojowej może podrażnić, a nawet poparzyć śluzówkę np. gdyby przez przypadek dostała się do nosa, ust czy oka. Dlatego do domowych kosmetyków, zawsze stosujemy zmrożoną (2-3 godz. w lodówce).

Maseczka na przebarwienia na dłoniach i przedramionach

Przebarwienia występują nie tylko na twarzy, wiele kobiet ma je również na dłoniach i przedramionach. Ciemne hormonalne lub od słońca plamy na skórze usuniesz, nakładając na zmienione miejsca następującą miksturę:

  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 3-4 łyżki jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka soku z cytryny

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, zaczynając od wodnistych, do których potem dodajemy mąkę ziemniaczaną. Gotową mieszankę nakładamy na przebarwienia na 15-20 min, potem zmywamy letnią wodą, a skórę nacieramy obranym świeżym ogórkiem.

Maseczka przeciwzmarszczkowa z mąki ziemniaczanej

Zwolenniczki takie stosowania skrobi ziemniaczanej na zmarszczki, twierdzą, że działa ona jak botoks. I coś w tym jest, systematycznie nakładana kompozycja składników z mąką ziemniaczaną, spłyca i wygładza zmarszczki już po pierwszym zastosowaniu.

  • 1 Łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki naparu ze skrzypu polnego
  • 10 kropli soku z cytryny

Zaparz skrzyp w szklance przykrytej spodkiem, po 15 minutach odmierz 2 łyżki, ostudź i wymieszaj z sokiem z cytryny. Potem stopniowo dodawaj mąkę ziemniaczaną, cały czas mieszając maseczkę. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji nałóż na twarz i pozostaw na 20 minut. Po upływie tego czasu zmyj wacikiem z letnią wodą. Na czystą i wygładzoną skórę nałóż krem przeciwzmarszczkowy lub serum na zmarszczki z witaminą C. Ten domowy botoks możesz stosować nawet 2 razy w tygodniu.

Maseczka odżywczo nawilżająca na twarz z mąki ziemniaczanej miodu i jogurtu naturalnego

Skrobia ziemniaczana ma silnie działanie odżywcze, dlatego doskonale nadaje się na wszelkiego rodzaju maseczki odżywiające cerę.

  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka miodu
  • 1 Łyżka maślanki lub śmietany 36%

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz na 15 - 20 minut, omijając oczy i usta. Potem zmywamy i nakładamy odżywcze krem lub serum do twarzy.

Maseczka na zmarszczki pod oczami z mąki ziemniaczanej

Mąka działa niczym botoks, doskonale wygładza zmarszczki, a skomponowana z mlekiem jest jak eliksir młodości. Do wykonania maseczki możesz zastosować mleko krowie lub kozie. To drugie ma również właściwości odmładzające, wygładzające i ujędrniające, dlatego efekt będzie znacznie lepszy.

Do wykonania maseczki będziesz potrzebować tylko dwóch super składników:

  • 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
  • 4 łyżeczki tłustego mleka krowiego lub koziego.

Oba składniki mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i nakładamy na twarz, omijając okolice oczu i ust. Jeśli nie nie nakładasz maseczki sama i możesz kurację wykonać w pozycji leżącej. Po upływie 15 -20 minut zmyj pod letnią wodą mieszankę i nałóż krem przeciwzmarszczkowy. Zamknij oczy i nałóż odrobinę na górną powiekę, następnie pod nosem. Zanim otworzysz oczy, usuń kosmetyk wacikiem.

Maseczka do twarzy silnie nawilżająca z mąki ziemniaczanej i aloesu

Jeśli twoja cera potrzebuje silnego nawilżenia, zastosuj domową terapię nawadniającą z aloesu, mąki ziemniaczanej, soku z cytryny i jogurtu naturalnego.

  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka soku z aloesu może być świeżo wyciśnięty lub kupiony w żelu
  • 10 kropli soku z cytryny
  • 1 łyżeczka jogurtu naturalnego.

W pierwszej kolejności wymieszaj składniki mokre, a następnie stopniowo dodawaj mąkę, cały czas mieszając. Po uzyskaniu kremowej konsystencji nałóż miksturę na twarz, omijając okolice oczu i ust. Po 20 minutach umyj twarz letnią wodą bez dodatku żadnego kosmetyku i wcieraj kolistymi ruchami sok z aloesu. Potem zastosuj krem nawilżający, którego używasz na co dzień. Po takim zabiegu twoja cera będzie dobrze nawilżona, pełna życia i promienna.

Wygładzający i ujędrniający krem do twarzy z mąką ziemniaczaną

Jeśli stosujesz na co dzień krem przeciwzmarszczkowy lub liftingujący, dodaj do swojego kosmetyku odrobinę mąki ziemniaczanej. Najlepiej, jeśli przełożysz taką porcję, jaką zawsze stosujesz na pojedynczą aplikację na szklany talerzyk. Następnie dodasz do niego mąkę ziemniaczaną w proporcji 1:5 (jedna miarka mąki i 5 kremu). Następnie za pomocą szklanej lub drewniane szpatułki (nigdy nie używaj, metalowej, która może wchodzić w reakcję z kosmetykiem), wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotową mieszankę nakładaj pędzlem do makijażu, a efekt przerośnie twoje oczekiwania. Potem aplikuj kolejna każdy kosmetyk, którego używasz na co dzień.

Mąka ziemniaczana na zmarszczki
Mąka ziemniaczana na zmarszczki

Mąka ziemniaczana na włosy

Mąka ziemniaczana a dokładnie skrobia ziemniaczana ma również dobroczynny wpływ na nasze włosy. Wystarczy zastosować kilka domowych trików, żeby przywrócić kosmykom zdrowy lśniący wygląd i sprężystość. Może być stosowana w zastępstwie wielu kosmetyków do włosów lub jako składnik wzmacniający ich działanie. Nasze babcie i prababcie stosowały ją regularnie do pielęgnacji włosów i dzięki temu nie kupowały całego mnóstwa kosmetyków.

Mąka ziemniaczana na włosy
Mąka ziemniaczana na włosy

Mąka ziemniaczana zamiast suchego szamponu

Skrobia ziemniaczana wchłania tłuszcz, a także nadmiar sebum, wtarta w skórę głowy sprawia, że tłuste włosy stają się świeże i sypkie. Ponadto nabłyszcza kosmyki i nadaje im objętości, a także ułatwia ich układanie. Po mące ziemniaczanej włosy zachowują świeżość przez 2-3 dni.

Na skórę głowy i włosy u nasady nałóż niewielką ilość mąki ziemniaczanej. Najłatwiej jest zaaplikować około ½ łyżeczki mąki na dłonie, rozetrzeć ją w nich, następnie wcierać opuszkami palców w skórę głowy i górną cześć pukli. Kiedy mąka ściągnie nadmiar sebum i łojotoku, gęstym grzebieniem lub szczotką wyczesz mąkę i ułóż włosy tak, jak to robisz zwykle. Zaletą stosowania ziemniaczanego suchego szamponu ma jeszcze jedną zaletę, nawilża i leczy przetłuszczającą się skórę głowy.

Czy wiesz, że: włosy zaczynają się przetłuszczać, kiedy skóra głowy jest przesuszona, wówczas to gruczoły znajdujące się pod skórą zaczynają wydzielać łojotok i sebum, która wiąże pierwszą substancję? Proces ten ma za zadanie natłuszczenie suchej skóry, żeby ta nie pękała. Skrobia ziemniaczana ma właściwości silnie nawilżające, więc nie tylko sprawi, że włosy będą świeże, ale stosując go, wyleczysz i nawilżysz skórę.

Nawilżająca maska do włosów z mąki ziemniaczanej

Jeśli masz w domu nawilżającą maskę lub odżywkę do włosów, lub taką do suchych, wzmocnisz jej działanie, dodając do 3 łyżek produktu 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepszy efekt, dodaj 1 łyżeczkę soku z aloesu. Wszystkie składniki wymieszaj i nakładaj na wilgotne włosy od nasady aż po końce. Następnie owiń głowę woreczkiem foliowym i ręcznikiem. Odczekaj od 15 do 30 minut i spłucz ciepła, ale nie gorącą wodą. Następnie postępuj tak jak zwykle.

Nasza porad: Nigdy nie susz mokrych włosów, wytrzyj je maksymalnie ręcznikiem i odczekaj, aż będą wilgotne. Suszenie mokrych włosów wzmaga parowanie i przesusza je.

Domowa maseczka odżywczo nawilżająca do włosów z mąką ziemniaczaną

Jeśli twoje włosy potrzebują natychmiastowego ratunku po nieudanej koloryzacji, rozjaśnianiu lub trwałej ondulacji, koniecznie wykonaj ten zabieg.

  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Najpierw wymieszaj wszystkie mokre składniki, potem dodaj do nich mąkę i mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli maska jest zbyt mokra, możesz dodać jeszcze odrobinę mąki. Potem odstaw na kilka minut i nałóż na całej długości włosów, a także na skórę głowy. Następne owiń głowę folią i ręcznikiem. Po 30 minutach zmyj mieszankę czystą ciepłą, ale nie gorącą wodą. Włosy powinny być nawilżone, lśniące i łatwo się rozczesywać i układać. Jeśli twoje pukle są bardzo spalone, możesz kurację stosować do 2 dni przez dwa tygodnie, potem raz w tygodniu.

Maseczka na wypadające włosy z mąki ziemniaczanej

Masz problem z wypadającymi włosami lub łysieniem plackowatym uzupełnij konwencjonalne leczenie kuracją na bazie skrobi ziemniaczanej. Do odżywki na wypadanie włosów dodaj łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Optymalna proporcja to 3 jednostki odżywki i 1 mąki ziemniaczanej. Zabieg ten możesz powtarzać po każdym myciu głowy. Mąka ziemniaczana ma silne działanie lecznicze na skórę oraz włosy, ponadto wzmaga działanie każdego kosmetyku.

Mąka ziemniaczana na większą objętość włosów

Mąka ziemniaczana zwiększa objętość włosów, nie przesusza ich i sprawia, że są one lśniące i bardziej sprężyste i łatwiej się układają. Jeśli dotychczas stosowałaś puder z włóknami węglowymi, koniecznie wypróbuj mąkę ziemniaczaną. Po jej zastosowaniu kosmyki wprost ożywają, stają się sprężyste i pełne blasku.

WARTO WIEDZIEĆ: Mąka ziemniaczana stosowana jako odżywka, szampon, puder, suchy szampon i wszystkie maski zawsze nadaje fryzurze objętości, niebywałego blasku i sprężystości. Nawilża i odżywia je, a także ułatwia ich układanie.

Mąka ziemniaczana zamiast pianki do włosów

Jeśli po nałożeniu pianki twoje włosy stają się sztywne lub czujesz dyskomfort po jej zastosowaniu. Zamiast niej na umyte włosy nałóż odrobinę odżywki bez spłukiwania z dodatkiem tej mąki. Jeśli nie chcesz, obciążać kosmyków rozcieńcz kosmetyk z wodą do konsystencji mleka i dodaj szczyptę sypkiej skrobi. Wszystko wymieszaj i wcieraj we włosy.

Szampon z mąką ziemniaczaną na zniszczone matowe włosy

Pamiętacie metodę OMO, czyli odżywianie - mycie - odżywianie? Na bardzo zniszczone włosy warto ją wzbogacić mąką ziemniaczaną. Zatem porcję szamponu odżywki i mąki ziemniaczanej w proporcji 1:1. Następnie na wilgotne włosy nakładamy mieszankę i myjemy, aż szampon będzie się pienił. W następnym kroku stosujemy szampon ze szczyptą mąki ziemniaczanej i myjemy włosy. Spłukujemy i tym razem nakładamy odżywkę z dodatkiem mąki ze skrobią, w proporcji 2:1. Na koniec włosy spłukujemy czystą ciepłą, ale nie gorącą wodą i gotowe. Efekt powinien być widoczny już po pierwszym myciu głowy.

Mąka ziemniaczana na łupież

Właściwości lecznicze skrobi na skórę są znane od wielu lat, łupież to nic innego jak choroba skóry głowy. Jeśli masz ten problem na umytą i suchą skórę głowy nałóż odrobinę mąki ziemniaczanej i wcieraj ją delikatnie. Potem wyczesz szczotką nadmiar mąki i uczesz włosy.

Mąka ziemniaczana w leczeniu skóry

Skrobia ziemniaczana ma zbawienną moc w leczeniu i pielęgnacji skóry. Może z powodzeniem zastąpić wiele kosmetyków do ciała, a także tych stosowanych w profilaktyce różnych schorzeń i reakcji alergicznych. Można ją stosować w formie sypkiej, krochmalu, czyli kisielu ze skrobi lub mąki i wody, oraz naturalnej jak soku z ziemniaka. Zobacz, na jakie dermatologiczne dolegliwości jest ona skuteczna, a kiedy warto ją stosować zapobiegawczo.

Mąka ziemniaczana na odparzenia, skrobia zamiast pudru dla dzieci

Może ona z powodzeniem zastąpić zasypkę niemowlęcą, jest równie skuteczna, jak markowe produkty z drogerii, ale nie uczula. Nie zawiera substancji zapachowych, dodatkowych i jest w 100% naturalna. Ponadto może być stosowana w zastępstwie kremów na odparzenia, ponieważ szybko i skutecznie łagodzi oparzenia skórne i pieluszkowe zapalenie skóry. Najczęściej stosowana co 3-4 godziny na suchą skórę, leczy odparzenia już w 24 godziny. Natomiast pieczenie i dyskomfort eliminuje zaraz po zastosowaniu.

Mąka ziemniaczana na oparzenia
Mąka ziemniaczana na odparzenia

Skrobia ziemniaczana na oparzenia

Skrobia ziemniaczana łagodzi ból i pieczenie oparzonej skóry, a także przyspiesza jej leczenie. Rozkrój ziemniak na pół i dołóż do sparzonego miejsca (najlepszy efekt osiągniesz zaraz po oparzeniu). Kiedy ziemniaki się zagrzeje, wykorzystaj drugą jego połowę, a w razie potrzeby odcinaj grube plastry, żeby zawsze oparzone miejsce miało kontakt z wilgotną skrobią. Szybka reakcja pozwala uniknąć pryszcza i śladu po oparzeniu. Jeśli nie masz surowego ziemniaka, możesz wykonać leczniczą papkę z mąki ziemniaczanej i zimnej wody. Mieszanka powinna mieć konsystencję budyniu, następnie nałóż grubą warstwę na bolesne miejsce i przykryj bandażem lub zmieniaj za każdym razem, kiedy wilgoć odparuje i poczujesz pieczenie.

Mąka ziemniaczana na wysypkę i uczulenia

Skrobia jest niezastąpiona w leczeniu wysypek i alergii skórnych, wystarczy zmienione miejsce posypać mąką i delikatnie ją wcierać. A na noc wykonać kąpiel w krochmalu. W tym celu do wanny z ciepłą wodą wlej wcześniej przygotowany krochmal. Następnie zanurz ciało w wodzie na 10- 15 minut, następnie osusz delikatnie, dokładając do skóry suchy ręcznik, ale nie pocieraj ręcznikiem ciała. Po takiej kąpieli następnego dnia nie powinno być śladu po wysypce. Świąd i uczucie dyskomfortu ustąpią od razu.

Jak zrobić krochmal do kąpieli?

Do 2 litrów gotującej się wody dodaj 10-15 łyżek mąki ziemniaczanej. Następnie mieszaj energicznie, aż rozbijesz wszystkie grudki i uzyskasz konsystencję kisielu. Następnie wlej do wanny z wodą i zamieszaj drewnianą chochlą aż się rozpuści.

Mąka ziemniaczana na opryszczkę

Opryszczka potrafi skutecznie popsuć każdy nawet najmilszy dzień. Boli, piecze i wygląda nieestetycznie. Jeśli jesteś już opryszczkową weteranką i czujesz na kilka dni wcześniej, że niedługo ją będziesz mieć, wykonaj papkę z wody mineralnej i mąki ziemniaczanej. Następnie nałóż ją w miejscu, w którym czujesz kłucie i swędzenie. Kiedy już się ona pojawi, możesz nakładać taką papkę, a szybciej przyschnie i masz dużą szansę, że nie pojawi się strupek. Kłucie i świąd znikają natychmiast po aplikacji.

Mąka ziemniaczana na zdrowie

 

Mąka ziemniaczana na infekcje intymne

Infekcje intymne najczęściej pojawiają się bez żadnego ostrzeżenia i nie możemy ich przewidzieć. Natomiast dolegliwości z nimi związane są uciążliwe i irytujące. Jeśli chcesz złagodzić świąd i pieczenie w miejscach intymnych, wykonaj delikatny krochmal (2-3 łyżki mąki ziemniaczanej na 2 l wody), wlej do wanny z wodą sięgającą mniej więcej do ¼ wysokości wanny. Następnie wejdź do wody na 20 minut. Krochmalową kąpiel wykonuj 2-3 razy dziennie. Na noc możesz zastosować suchą mąkę jako zasypkę. Świąd i pieczenie powinny ustąpić natychmiast, a przyczyna dolegliwości maksymalnie po 2-3 dniach.

Skrobia ziemniaczana na dolegliwości jelitowe

Skrobia ziemniaczana jest niezwykle skuteczna w leczeniu dolegliwości jelitowych. Można ją stosować na biegunkę oraz ból żołądka. Wystarczy ugotować kisiel z wody i mąki ziemniaczanej, do smaku można dodać odrobinę cukru. Taki kisiel należy jeść co 2-3 godziny. Potem, biegunka powinna ustąpić, jeśli po dwóch dniach objawy nie ustąpią, koniecznie zasięgnij porady lekarza.

Komentarze