Jak leczyć swędzącą skórę głowy? Domowe sposoby

Swędzenie głowyKażdy z nas doświadczył swędzenia skóry głowy. Zarówno mogła być to sytuacja jednorazowa, ale również powtarzająca się i ciągła. Swędząca skóra głowy jest bardzo uciążliwa i utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Jeżeli swędzenie skóry głowy towarzyszy nam przez dłuższy czas należy podjąć odpowiednie kroki, aby zwalczyć tę sytuację.

Swędząca skóra głowy - przyczyny:

  • 1. Farbowanie włosów - Czasami zawarte w farbie substancje chemiczne przyczyniają się do wysuszenia skóry głowy oraz jej podrażnienia co skutkuje swędzeniem. Należy więc obserwować czy po farbowaniu problem się nie nasila. Jeżeli tak oznacza, że winne są podrażniające składniki zawarte w farbie. Należy więc zaprzestać farbowania lub wybierać farby na bazie naturalnych, roślinnych substancji, na przykład henna.
  • 2. Alergia - Swędząca skóra głowy może być również oznaką alergii na substancje, które używamy lub spożywamy. Uczulać może nas zarówno szampon czy odżywka oraz zawarte w nich składniki drażniące i alergenne. Spożycie za dużej ilości białka zwierzęcego, soi, cytrusów czy innych uczulających produktów spożywczych też może nasilić problem.
  • 3. Szampony i odżywki z SLS - Nierzadko zdarza się, że zawarte w szamponach i odżywkach środki myjące są dla skóry głowy za chemiczne i reaguje ona podrażnieniem, a więc również swędzeniem. Poleca się więc stosowanie łagodnych szamponów, najlepiej dla dzieci.
  • 4. Stres - Nie od dziś wiemy, że stres jest sprawcą wielu uciążliwych dolegliwości. Nadmierny stres może również przyczynić się do swędzenia skóry głowy.
  • 5. Zbyt rzadkie lub za częste mycie włosów - Jeżeli myjemy włosy zbyt rzadko przyczyną swędzącej skóry głowy będzie nagromadzony na jej powierzchni brud, łój oraz bakterie. Zbyt częste mycie włosów powoduje natomiast naruszenie warstwy lipidowej skóry głowy, co prowadzi do jej wyjałowienia, przesuszenia, a więc też do swędzenia.
  • 6. Przesuszenie skóry głowy - Swędząca skóra głowy często jest również wynikiem przesuszenia. Powodem suchej skóry może być zbyt gorąca woda, którą używamy do mycia włosów, stosowanie zbyt agresywnych szamponów czy zmiany hormonalne.

Należy wziąć więc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione przyczyny, aby odkryć co powoduje swędzenie. Warto też zastosować jeden z domowych sposobów, aby załagodzić objawy. Co stosować na swędzącą skórę głowy?

Swędząca skóra głowy - domowe sposoby

  • Olej kokosowy - Tłuszcz ten słynie z doskonałych właściwości nawilżających, przeciwbakteryjnych oraz ochronnych. Będzie więc doskonałym środkiem na swędzącą skórę głowy. Najlepiej nakładać go na skórę głowy minimum godzinę przed myciem włosów.
  • Aloes - Swędząca skóra głowy pokocha aloes, ponieważ posiada on właściwości antyalergiczne, nawilżające kojące oraz gojące. Sprawdzi się więc przy podrażnionej i suchej skórze głowy. Może być nakładany zarówno przed myciem jak i po umyciu ponieważ nie przetłuszcza włosów.
  • Siemię lniane - Skuteczne będzie również siemię lniane, a dokładnie wywar z nasion lnu. 3 łyżki ziaren lnu zalewamy szklanką wody i gotujemy do uzyskania gęstej masy. Uzyskany żel z lnu nakładamy przed myciem na skórę głowy. Posiada on doskonałe właściwości nawilżające, ochronne oraz koi podrażnienia.
  • Ocet jabłkowy - Ocet jabłkowy słynie z właściwości przeciwbakteryjnych. Doskonale oczyści skórę głowy oraz złagodzi swędzenie. Ocet należy nakładać na swędzącą skórę głowy na minimum 20 minut przed myciem.
  • Witamina A - Witamina ta posiada doskonałe właściwości nawilżające oraz ochronne. Stosowana wewnętrznie w postaci suplementów diety doskonale nawilża organizm, w tym również suchą skore głowy. Stosowana zewnętrznie w postaci maści czy kremu odbuduje warstwę lipidową naskórka, natłuści, ochroni oraz nawilży.
  • Naturalne szampony i odżywki - Warto też zainwestować w naturalne szampony i odżywki na bazie naturalnych składników. Dobrym wyborem będzie szampon bez SLS o dodatkowych właściwościach nawilżających.

Swędząca skóra głowy jest uciążliwą dolegliwością, ale jak każdą inną przypadłość można ją leczyć. Jeżeli wskazane wyżej domowe sposoby zawiodą należy udać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że swędząca skóra głowy świadczy o poważniejszych chorobach, na przykład o zaburzeniach hormonalnych czy grzybicy.

Komentarze