Cynamon a kasja - właściwości, zastosowanie. Olejek cynamonowy

CynamonW naszym najbliższym otoczeniu pełno jest produktów oraz roślin, które choć niepozorne, posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Należy do nich między innymi cynamon, który znajduje się niemal w każdej kuchni, lecz mało kto zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie niesie ze sobą wonna kora cynamonowca cejlońskiego.

Cynamon - historia przyprawy

Cynamon znany jest już od starożytności. W Egipcie używano go jako przyprawy, a także służył jako jeden ze składników używanych przy balsamowaniu zwłok. Wzmianki o nim znajdziemy już w pismach chińskich, datowanych na 4000 r. p. n.e. był też niezwykle ceniony w starożytnej Grecji oraz w Rzymie. Żyjący w V w. p. n.e. Herodot wierzył, że cynamon pochodzi z okolic Arabii, co - jak dziś już wiemy - jest nieprawdą.

Sprowadzenie dużej ilości cynamonu było też jedną z głównych motywacji europejskiego podboju świata. To między innymi dla tej przyprawy Kolumb wyruszył w swoją podróż, a w 1498 roku Vasco da Gama w jego poszukiwaniu opłynął Przylądek Dobrej Nadziei, by wylądować na Wybrzeżu Malabarskim. W 1563 roku miała miejsce portugalska inwazja na Cejlon (dawna nazwa Sri Lanki), której jednym z głównych celów także było zdobycie źródła dostaw cynamonu. Przyprawa ta więc odegrała dość ważną rolę w historii współczesnego świata.

Cynamon - właściwości, charakterystyka

Cynamon jest jedną z najmilszych nam przypraw. Jego słodka woń przynosi ciepłe skojarzenia związane z ciepłem domowego ogniska i jest uwielbiana przez łakomczuchów.

Przyprawa ta wytwarzana jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który jest wiecznie zielonym drzewem rosnącym w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Rośnie on głównie na obszarach nizinnych na piaszczystych glebach z domieszką materii organicznej.

"Prawdziwy" cynamon wytwarzany jest właśnie z tej odmiany cynamonowca, jednak sprzedawcy często oszukują konsumentów, sprzedając jako cynamon proszek z kasji - innej odmiany cynamonowca, która rośnie przede wszystkim w Chinach. Kasja jest postrzegana za mniej szlachetną odmianę cynamonowca, a spożywana w nadmiarze może uszkodzić wątrobę, co wiąże się ze znacznie większą ilością zawartej w niej kumaryny, która w cynamonowcu cejlońskim występuje jedynie w ilościach śladowych. Niestety, większość sprzedawanego w Polsce cynamonu to tak naprawdę kasja.

Powszechnie przypuszcza się, że ojczyzną cynamonowca cejlońskiego jest Sri Lanka, natomiast cynamonowiec kasja najprawdopodobniej pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Poza tymi dwiema odmianami cynamonowca istnieją jeszcze inne i czasem zdarza się, że jako cynamon sprzedaje się którąś z nich. Jeżeli nie potrafi się odróżnić "prawdziwego" cynamonu, kierować się trzeba przede wszystkim doświadczeniami innych i zaufaniem do konkretnej firmy.

Cynamon a kasja - różnice i zastosowanie spożywcze

Można się jednak nauczyć rozróżniać dwie odmiany cynamonowca samodzielnie. W przypadku kupna ich w postaci laseczek z kory jest to najłatwiejsze. Cynamonowiec cejloński bowiem posiada korę cieniutką niczym papier i bardzo kruchą. Łatwo go rozkruszyć w palcach i przerobić na proszek. Charakteryzuje się barwą blado-żółto-brązową. Kora zwinięta jest najczęściej w pojedynczą spiralę, a smak jego jest delikatny, słodki, z mniejszą ilością goryczy.

Kasja z kolei jest barwy brązowo-czerwonej, a jej kora zawinięta jest najczęściej z dwóch stron. Kora kasji jest bardzo gruba i twarda. Niezwykle ciężko ją rozkruszyć. Kasja w smaku jest znacznie bardziej gorzka i paląca niż kora z cynamonowca cejlońskiego, a uczucie pieczenia pozostaje na języku dłużej, niż w przypadku tego drugiego, który z kolei pozostawia w ustach posmak słodki.

Pomimo tych różnic, cynamonowiec cejloński oraz kasja są sobie bardzo bliskie i tak naprawdę nie ma co kasji demonizować, jednak faktem jest, że przez większą zawartość kumaryny, może być ona niebezpieczna, jednak dotyczy to tylko użycia w bardzo dużej ilości, gdyż podczas standardowego użycia polegającego na delikatnym posypaniu potraw, by dodać im smaku oraz aromatu, nie ma różnicy między nią a cynamonowcem cejlońskim. Jeżeli jednak chce używać się cynamonu w celach terapeutycznych i spożywa się go w dużych ilościach, trzeba koniecznie upewnić się, że posiadany przez nas proszek to właśnie kora cynamonowca cejlońskiego. W postaci proszku można rozróżnić obie przyprawy po kolorze oraz nanosząc odrobinę przyprawy na język. Bardzo szybko można zacząć zauważać subtelne różnice między dwoma odmianami cynamonowca.

Cynamon oraz kasja są stosowane przede wszystkim w przemyśle cukierniczym, gdyż występujący pomiędzy nimi a cukrem proces synergii sprawia, że znacznie wzmacniają one słodycz wyrobów cukierniczych.

Cynamon w ziołolecznictwie

Cynamon już w medycynie starożytnej był używany jako zioło na problemy z układem trawiennym, w tym na biegunki. Używano go także jako środka przeciwbólowego i leku na artretyzm. Współczesna nauka potwierdziła te wiadomości i dziś też używa się go w tych dolegliwościach.

Cynamon posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybicze oraz antywirusowe. Zabija on między innymi bakterie E. Coli oraz gronkowca złocistego. Jego spożycie zwiększa wydzielanie soków trawiennych, co jest niezwykle przydatne między innymi w okresie świątecznym, gdyż w ten sposób ułatwia on trawienie tłuszczów. Zażycie cynamonu po spożyciu ciężkich tłustych potraw przynosi poczucie ulgi, gdyż układ pokarmowy lepiej radzi sobie z nadmiarem pochłoniętego tłuszczu.

Cynamon jest na ogół całkowicie bezpieczny, jednak niektóre osoby są na niego uczulone i spożyty przez nie w zbyt dużej ilości może wywołać mdłości, wymioty, a nawet uszkodzenie nerek. Trzeba też uważać z jego spożyciem, jeżeli posiadany przez nas proszek to kasja. Obniża on również stężenie glukozy we krwi, a trwające nad nim badania nakierowane są między innymi w celu przyszłego wytwarzania z niego naturalnych leków na cukrzycę, jednak obecnie oczywiście nie należy leczyć tej choroby na własną rękę cynamonem i należy polegać przede wszystkim na używanych obecnie lekach zapisanych przez specjalistę. Obecne badania jednak dają dobre perspektywy na przyszłe zastosowanie substancji uzyskanych z tej przyprawy na skalę masową.

Co do kumaryny, maksymalna jej bezpieczna dawka wynosi 0, 1 mg na kilogram masy ciała. Kasja zawiera mniej-więcej 1% tej substancji, a cynamonowiec cejloński zawiera często zaledwie śladowe jej ilości, których nawet nie da się wykryć. Bardzo ciężko jest przedawkować kasję tak, aby doszło do realnego zagrożenia dla wątroby, jednak takie przypadki się zdarzały i warto jest mieć to na uwadze. Każda przyprawa czy zioło szkodzi w nadmiarze.

Olejek eteryczny z kory cynamonowca cejlońskiego - działanie oraz zastosowanie

Z kory obu odmian cynamonowca pozyskuje się olejek cynamonowy. I znów, najlepiej kupować jest olejek z cynamonowca cejlońskiego, jednak producenci często wprowadzają konsumentów w błąd, oferując jako eteryczny olejek cynamonowy właśnie olejek z kasji. Różnice w obu olejkach co prawda nie są wielkie, jednak to olejek eteryczny z kory cynamonowca cejlońskiego uważany jest za ten bardziej szlachetny, jednak do zastosowań wyłącznie kosmetycznych, takich jak walka z cellulitem, oba olejki są równie dobre. Niestety, przeciętny konsument praktycznie nie jest w stanie odróżnić obu olejków i musi kierować się opiniami aromaterapeutów i innych autorytetów zajmujących się olejkami eterycznymi, a także zaufaniem do konkretnej firmy.

Warto jednak wspomnieć, że spotykany jest też olejek z liści cynamonowca, który posiada inne właściwości od tego z kory ze względu na inny skład. Daje to pole do popisu producentom i sprzedawcom, którzy również mogą wprowadzać konsumenta w błąd.

Olejek eteryczny z kory cynamonowca cejlońskiego składa się w 80-90% z aldehydu cynamonowego, a do pozostałych substancji go tworzących należy między innymi eugenol, obecny też w znacznie większej ilości w olejku goździkowym. Od olejku z liści różni się tym, że w tym drugim eugenol stanowi aż 80-88% składu olejku eterycznego.

Olejek cynamonowy z kory cynamonowca cejlońskiego używany jest w przemyśle spożywczym oraz perfumeryjnym do nadawania aromatu wyrobom cukierniczym oraz perfumom i kosmetykom. Wykorzystuje go też przemysł kosmetyczny w rozmaitych preparatach na cellulit oraz na wyszczuplenie sylwetki, gdyż olejek cynamonowy powoduje krótkotrwałe przekrwienie skóry, podczas którego krew może usunąć z tkanki podskórnej szkodliwe produkty przemiany materii, a także usuwany jest tłuszcz. Nie może on być stosowany na skórę bez rozcieńczenia go, gdyż jak wszystkie olejki zawierające sporo aldehydów, działa on drażniąco i może spowodować poważne poparzenie.

W medycynie z kolei jest on naturalnym antybiotykiem i środkiem na trawienie. Zażyty wewnętrznie zwiększa też dopływ krwi do mózgu, a działanie antybiotyczne i przeciwwirusowe jest silniejsze, jednak nie zaleca się go używać w tej formie bez konsultacji ze specjalistą. U kobiet w ciąży jest przeciwwskazany, gdyż wywołuje poronienie.

Olejek cynamonowy jest też silnym afrodyzjakiem oraz antydepresantem. Warto stosować go w kominku aromaterapeutycznym. Sprzyja on też nauce, gdyż zwiększa przejrzystość umysłu i usprawnia procesy mentalne.

Olejek cynamonowy - receptury

Herbatka z kory
1-2 łyżeczki cynamonu zalać wrzątkiem. Pić 2-3 razy dziennie na problemy z trawieniem i odporność.

Kąpiel z olejkiem cynamonowym
10 kropli olejku dodać do kąpieli. Działa ona wyszczuplająco, rozgrzewająco oraz antydepresyjnie

Masaż antycellulitowy
4 krople olejku cynamonowego zmieszać z 1 łyżką oleju bazowego (oliwa z oliwek, olej z pestek winogron itp.). Robić intensywny masaż.

Domowy zabieg body wrap
Dodajemy 4 krople olejku na łyżkę oleju bazowego lub ulubionego balsamu nawilżającego, czy serum do ciała. Preparat nanosimy na objęte cellulitem obszary ciała i zawijamy folią do body wrappingu. Po około 30 minutach usuwamy ją i zmywamy mieszankę letnią wodą.

Cynamon to wspaniała przyprawa, która posiada liczne właściwości zdrowotne i warto ją mieć zawsze pod ręką.

Komentarze