Hipokryzja - czym jest? Jak zdemaskować hipokrytę?

HipokryzjaHipokryzja to synonim obłudy, fałszu i nieszczerości. Cechuje ona osoby zakłamane, które głoszą otwarcie pewne poglądy, a same postępują zupełnie inaczej. Owa niespójność zasad moralnych jest skutkiem niewielkiej pewności siebie danej osoby, niskiej samooceny oraz chęci zyskania grona znajomych.

Czym jest hipokryzja?

Hipokryzja jest sposobem myślenia i zachowania. Obejmuje głoszenie pewnych zasad moralnych wraz z postępowaniem, które im przeczy, na przykład uważa, że zdrada małżeńska jest nie do przyjęcia, gdy samemu nie dochowuje się wierności. Hipokryta głosi swoje przekonania wszem i wobec, krytykuje innych za odmienny tok myślenia, a najbardziej na świecie obawia się zdemaskowania go. Jak można to uczynić?

Jak zachowuje się hipokryta?

Zdemaskowanie hipokryty nie należy do najłatwiejszych, ponieważ tego obawia się on najbardziej. Nie ma się co dziwić, że robi wszystko, aby nikt nie podejrzewał, że nie przestrzega tego, co głosi. Hipokrytę łatwiej rozpoznać po tym, że zawsze ma dużo do powiedzenia, wie, jak powinno się zachowywać w konkretnych sytuacjach, jak postępować. Zwykle jednak odzywa się w kwestiach, w których z pewnością nie zasługuje na miano autorytetu, np. na przyjęciu rodzinnym udziela rad kobiecie, która się rozwiodła albo mówi, jak należy wychowywać dziecko, choć sam go nie posiada.

Poniżej ciekawy test, którzy pomoże Ci określić, czy osoba, z jaką masz do czynienia jest hipokrytą:

  • 1. Hipokryta mówi, co należy robić i nie mówi dlaczego. Hipokryta ma rady na każdy temat ale nie są to poglądy przemyślane, dlatego nie potrafi ich umotywować ani wyjaśnić. Zwykle kieruje się ogólnie przyjętymi regułami i normami, np. mówi, że nie wolno bić dzieci ale kiedy pytasz, dlaczego tak uważa, hipokryta nie potrafi odpowiedzieć na to pytania i karmi Cię ogólnie przyjętymi frazesami.
  • 2. Hipokryta mówi, co należy robić ale sam postępuje zupełnie inaczej. To istota działania hipokryty, została już wyjaśniona ale zwykle stanowi zachowanie, które go demaskuje. Gdy zostaje przyłapany na gorącym uczynku…
  • 3. Zrzuca winę na inne osoby, na Ciebie ale siebie stara się za wszelką cenę "wybielić". Tak zachowuje się, gdy zostaje zdemaskowany. Obarcza winą wszystkich, przywołuje niekorzystne dla nich historie z przeszłości… wszystko po to, aby odwrócić uwagę towarzystwa od jego błędów i niekompetencji.
  • 4. Odgrywa się, gdy ktoś wytyka mu kłamstwo. Kiedy zdemaskujesz hipokrytę i stwierdzisz, że kłamie… możesz spodziewać się zemsty z jego strony. Słaby psychicznie i niepewny siebie hipokryta będzie bronił się ze wszystkich sił, abyś to na Ciebie spadła wina.
  • 5. Czuje się lepszy od Ciebie, traktuje Cię "z góry", wytyka błędy. Hipokryta jest mało pewny siebie ale za wszelką cenę próbuje to kryć i… udaje osobę pewną siebie, śmiałą. Czyni to poprzez traktowanie innych "z góry", nie obawia się wytykać im błędów, wracać do nieprzyjemnych sytuacji oraz stawiać siebie za wzór. Za wszelką cenę pragnie być wzorem i zyskać podziw w oczach innych.
  • 6. Hipokryta kłamie i nie wstydzi się tego. Hipokryta jest kłamcą ale nie wstydzi się tego. To jego sposób na życie, na zyskanie znajomych oraz podziw w ich oczach. Jest osobą o niewielkiej samoocenie, robi  wiec wszystko, by nie dać tego po sobie poznać.
  • 7. Hipokryta lubi robić z siebie ofiarę. Hipokryta chce być sławny, lubiany, podziwiany… dlatego uwielbia nuć historie, które są na tyle barwne (punkt poprzedni!), że każdy albo go podziwia albo mu współczuje… z pewnością usłyszysz od niego historię, jak to rodzice nie mieli dla niego czasu, partner dopuścił się zdrady, szef stosował mobbing, wypowiedzieli umowę najmu mieszkania, podejrzewano u niego śmiertelną chorobę oraz spotkało go tysiąc innych nieszczęść.

Hipokryci są wszędzie

Nie oszukujmy się: świat pełen jest sfrustrowanych, nieszczęśliwych hipokrytów o niskim poczuciu własnej wartości. Możemy mieć hipokrytę w rodzinie lub odkryć, że jest nim nasz życiowy partner. Na hipokrytę możemy trafić również w pracy, może być nim zarówno kolega z działu, jak i nasz przełożony.

Komentarze