Hair dusting: polerowanie, odkurzanie włosów

Rozdwajające się końcówki włosów u kobietyPolerowanie, odkurzanie włosów (hair dusting), czyli na ratunek rozdwojonym końcówkom włosów. Zniszczone, rozdwojone końcówki to zmora każdej kobiety,  od lat panie z długimi włosami mimo stosowania licznych kosmetyków, których producenci obiecują naprawę włosa już po kilku zastosowaniach, załamują ręce tkwiąc w błędnym kole, z jednej strony robią wszystko by włosy były jak najdłuższe, z drugiej zaś muszą je regularnie podcinać.

Statystycznie na każdy 3 centymetrowy wzrost włosa należy obcina się od 1 do 1,5 cm. Zabieg ten najlepiej jest powtarzać średnio co 3 - 4 tygodnie, wówczas efekt jest najlepszy. Pamiętajmy bowiem, że włosy rozdwajają się od końcówek ku górze, jeśli więc nie pozbędziemy się kilkumilimetrowego uszkodzenia za kilka tygodni będzie ono kilkucentymetrowe.

Alternatywą dla regularnego podcinania wszystkich włosów jest innowacyjny zabieg polerowania włosów, dzięki któremu włosy nie tracą ani długości, ani objętości. Po wspomnianym zabiegu fryzura pozostaje bez zmian ale wygląda pięknie i zdrowo.

Na czym polega zabieg polerowania włosów

Po raz pierwszy zabieg ten został wykonany przez wybitnego fryzjera uważanego za oceanem za prawdziwego mistrza w swoim fachu Salu Salcedo, który widząc efekt swojego odkrycia opatentował polerowanie, inaczej odkurzanie włosów (hair dusting) - jak nazywają to amerykanie i rozpowszechnił na całym świecie.  Zabieg odkurzania włosów cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a kolejne salony wprowadzają go do swojej oferty.

Odkurzanie, polerowanie włosów

Do wykonania takiego zabiegu fryzjer używa dedykowanej maszynki lub też specjalnej nasadki, którą nakłada na maszynkę do strzyżenia włosów. Następnie dzieli wszystkie włosy na cienkie pasma i po każdym z nich od nasady aż po końce przesuwa maszynkę do strzyżenia ze wspomnianą nasadką, sprawdzając kondycję włosów. Zdrowe idealnie przylegają do nasadki zaś zniszczone, rozdwojone końcówki odstają i wyginają się podobnie jak we włosach splecionych w warkocz. Rozdwojone końcówki spotykają się z ostrzem maszynki, która je podcina. Profesjonalny zabieg polerowania włosów powinien być rozpoczęty od dokładnego wyczesania włosów i jeszcze dokładniejszego rozdzielenia na poszczególne pasma. Sam zabieg jest bardzo czasochłonny i wymaga wiele cierpliwości, ale efekty są naprawdę spektakularne. Profesjonalnie wykonane polerowanie włosów jest w stanie uratować większość zniszczonych włosów (około 90%).

Jak często należy wykonywać polerowanie włosów

Końcówki rozdwajają się od końca ku górze dlatego nie warto zwlekać. Jeśli widzimy, że włosy zaczynają się rozszczepiać na końcach należy wybrać się do salonu piękności - tam fryzjer jest w stanie odciąć zniszczone końcówki z długości zaledwie o 0,3 mm, oczywiście jeśli włosy nie są rozdwojone wyżej. Dlatego też im wcześniej wybierzemy się na zabieg tym dłuższe włosy nam pozostaną. Niestety nie każde włosy można uratować polerowaniem, gdyż są bardzo zniszczone, połamane, spalone i rozdwojone powyżej 1 cm nie nadają się do polerowania i wówczas zabieg nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Przyczyny rozdwajania się końcówek włosów

Włosy na całej długości są pokryte drobnymi łuskami, które powinny być zamknięte i przylegać do siebie chroniąc wnętrze włosa przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. O rozdwojonych końcówkach mówimy kiedy dochodzi do otworzenia łusek i zniszczenia struktury włosa. Oczywiście zdrowe włosy nie rozczepiają się - chyba... że im w tym pomożemy.

Do najczęściej spotykanych przyczyn mechanicznego uszkodzenia włosów należą:

  • nieprawidłowe wyczesywanie, nieodpowiednimi szczotkami i grzebieniami, które zamiast delikatnie przesuwać się po włosach szarpią je, lub zbyt energiczne rozczesywanie włosów wcześniej polakierowanych, lub usztywnionych innym kosmetykiem np.: gumą, pastą do włosów, itp.
  • tapirowanie, polegające na plątaniu i targaniu włosów jest częstą przyczyną otwierania łusek włosa, podobnie jak rozczesywanie tak przygotowanej fryzury;
  • modelowanie zbyt gorącym strumieniem powietrza, oraz dotykanie włosów rozgrzaną suszarką nie tylko osłabia strukturę włosa i przesusza je, ale także ma niekorzystny wpływ na skórę głowy, pod którą znajdują się cebulki włosów;
  • prostowanie zbyt gorącą prostownicą, lub zbyt długie przetrzymywania jej na włosach;
  • kręcenie włosów przy użyciu zbyt gorącej lokówki;
  • wystawianie włosów na długotrwałe działanie promieni słonecznych, a także wiatru i wody morskiej, powodujące przesuszenie włosów, które stają się bardziej podatne na uszkodzenia podczas codziennej pielęgnacji.

Do chemicznych przyczyn rozdwajania końcówek włosów należą:

  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki do stylizacji włosów, lakiery do włosów, które są trudne do usunięcia, a niemalże niemożliwe do wyczesania, a także nakładanie zbyt dużej ilości tych kosmetyków ma podwójnie niekorzystny wpływ na włosy, gdyż do pierwszych zniszczeń dochodzi przy próbach wyczesania kosmetyku, natomiast długotrwałe ich stosowanie niewłaściwych kosmetyków sprawia, że wnikające składniki w głąb włosa wyniszczają go;
  • farbowanie włosów,  przede wszystkim farbami we wszystkich odcieniach blondu i stosowanie rozjaśniaczy;
  • trwała ondulacja.

Niezależnie czy poddajemy włosy różnym zabiegom stylizacyjnym, czy też nie, końcówki wymagają podcięcia lub polerowania, ponieważ włosy każdego dnia zmagają się negatywnymi czynnikami pogodowymi, klimatyzacją i zanieczyszczonym powietrzem. Regularne skracanie nawet zdrowych końcówek pobudzi włosy do wzrostu i sprawi, że fryzura będzie wyglądać znacznie lepiej.

Wspomagaj swoje włosy codzienną dietą

Szampony, odżywki i maski do włosów to tylko połowiczna pielęgnacja, bardzo ważna jest odpowiednia dieta bogata w białko oraz witaminy z grupy A, E i B, a także minerały takie jak cynk, miedź i krzem. Równie ważne jest regularne oczyszczanie całego organizmu z toksyn. Dlatego do codziennej diety warto wprowadzić oliwę z oliwek, kurkumę, pestki z dyni, migdały, słonecznik - dostarczyć do organizmu cynk i krzem, które przyspieszają wzrost włosów oraz poprawiają ich naturalną barwę. Częste i regularne spożywanie warzyw, w tym także surówek sprawi, że włosy staną się mocniejsze, przestaną wypadać i się łamać.

Komentarze