Zdrada - dlaczego mężczyźni (i kobiety) zdradzają? Jak rozpoznać zdradę?

Czy on mnie zdradzaKażda z nas się tego boi: końca sielanki i tego jednego, najgorszego słowa: zdrada. To najokrutniejsza rzecz, jaką może zrobić nam ukochana osoba: nasz chłopak, narzeczony, mąż. Zdradzić nas z inną kobietą, skrzywdzić, zranić nasze uczucia. Jak poznać, że ukochany mężczyzna nas zdradził albo co gorsza: zdradza?

Czym jest zdrada?

Czym jest dla nas zdrada? Każda z nas bowiem rozumie to pojęcie nieco inaczej. Dla jednych zdradą jest już sam flirt z inną kobietą, dotykanie jej, przytulanie. Zwykle jednak pod pojęciem zdrady rozumiemy zbliżenie intymne z inną osobą, zarówno pieszczoty, jak i pełny stosunek seksualny.

Dlaczego mężczyźni (i kobiety) zdradzają?

Warto odpowiedzieć sobie także na pytanie: dlaczego zdradzamy? Nie ograniczajmy się tylko do mężczyzn. Zastanówmy się, dlaczego oni zdarzają ale poznajmy również powody, dla których to kobiety dopuszczają się niewierności.

Dlaczego mężczyzna zdradza?

 • W związku seks uprawiany jest rzadko lub wcale, stał się schematyczny i mało spontaniczny - nie oszukujmy się, nawet w najlepszych związkach bywają okresy, że seks, tak istotna sprawa dla każdej pary, spychany jest niejako na dalszy plan. Jest to spowodowane wieloma czynnikami: stresem, złym samopoczuciem, stanem zdrowia, problemami… niestety, gdy druga strona ich nie ma, nie zawsze potrafi wczuć się w nasze położenie.
 • Nuda w związku, przytłoczenie codziennymi obowiązkami - nawet, gdy seks jest ale pojawia się nuda i zmęczenie codziennością, mężczyzna zaczyna poszukiwać nowych wrażeń. Zdrada jest idealna: zakazana ale jakże ekscytująca!
 • Fascynacja inną osobą, nawet jedynie powierzchowna - jesteśmy tylko ludźmi, każdemu z nas zdarza się zafascynować kimś innym, nawet, jeśli jesteśmy w związku. Zwykle ta fascynacja mija ale kiedy w naszej relacji akurat źle się dzieje… mężczyzna może posunąć się o krok dalej.
 • Próba sprawdzenia się jako mężczyzna, czy pociągam jeszcze inne kobiety? Dla mężczyzny to ważne: czy sprawdza się w roli kochanka? Czy umie dać kobiecie rozkosz? Jeśli zadowalanie jednej mu nie wystarcza, może chcieć sprawdzić, jak działa na inne kobiety.
 • Zdrada jako odwet: bo ona mnie zdradziła - nie oszukujmy się, jeśli zdradziłaś swojego partnera i On Ci wybaczył, masz niełatwe zadanie. Musisz odbudować jego zaufanie. Niestety, może zdarzyć się i tak, że chce Ci wybaczyć ale poczucie krzywdy jest tak silne, że… Twój ukochany dopuszcza się zdrady w ramach odwetu, aby pokazać Ci, jak bardzo zabolało go to, co zrobiłaś.
 • Już jej nie kocham: zdradzam ale tak naprawdę szukam kogoś innego - niestety, to najgorszy scenariusz, kiedy ukochany tylko szuka pretekstu do rozstania, a tak naprawdę zaczął już niejako nowe życie…

Dlaczego kobieta zdradza?

 • Niedopasowanie seksualne - sprawa ma się podobnie, jak w przypadku mężczyzn, jeśli w związku nie czujemy się spełnione w sferze intymnej, znacznie większe jest prawdopodobieństwo, że zaspokojenia będziemy poszukiwały w ramionach kogoś innego. Co może być przejawem niedopasowania? Może to być na przykład zbyt rzadkie uprawienia seksu lub zbliżenia dokonywane w sposób, którego nie lubimy. Często panie uskarżają się też na brak gdy wstępnej oraz zbyt małą ilość orgazmów.
 • Rutyna, znudzenie codziennością - u nas jest tak samo: rutyna i codzienne obowiązki mogą zabić magię, bez jakiej nie wyobrażamy sobie uprawiania seksu.
 • Czuje się zaniedbana, ma niską samoocenę - dla kobiety podziw w oczach jej mężczyzny jest najlepszym dowodem na to, że jest piękna, atrakcyjna i pożądana.
 • Dokucza jej samotność - wiele kobiet czuje się samotnych, zwłaszcza, kiedy ich ukochany dużo pracuje lub np. praca zmusiła go do wyjazdu do innego miasta czy za granicę. Tęsknota doskwiera coraz bardziej i słomiana wdowa zaczyna szukać towarzystwa… pocieszenia… Skończyć się to może zdradą i oczywiście ogromnymi zwykle wyrzutami sumienia.
 • Chce się zemścić - podobnie jak u panów: kobiety szukają słodkiej zemsty za ich zdradę, chcą pokazać, że ich też pożądają jeszcze inni mężczyźni.
 • Chce zakończyć związek i szuka pretekstu - niestety, również analogicznie: kobiety nie tyle zdradzają, ile zaczynają nowy związek jeszcze przed zakończeniem poprzedniego, a gdy zdrada wyjdzie na jaw, nie próbują się nawet tłumaczyć.

Zdradził czy zdradza? To różnica

To jasne i zrozumiałe, że boimy się zdrady ukochanego mężczyzny ale pamiętajmy, że musimy odróżnić zdradę (incydent jednorazowy) oraz zdradzanie. Każda w zgodzie z własnym sumieniem musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie w stanie wybaczyć i czy zdrada jednorazowa oraz powtarzająca się (również z różnymi osobami) to dla nas dwie różne kwestie.

Jak poznać, że zostałaś zdradzona lub jesteś zdradzana? Trzymaj rękę na pulsie i nie przegap istotnych sygnałów!

Jak rozpoznać, że zostałam zdradzona?

Jednorazowa, incydentalna zdrada zostawia ślad w zachowaniu mężczyzny, który z pewnością natychmiast zauważysz. To nagła zmiana w zachowaniu Twojego partnera, ponieważ może od odczuwać poczucie winy i oczywiście jest zaskoczony tym, co zrobił.

Co powinno zwrócić Twoją uwagę?

Jednorazowa zdrada skutkuje zmianami w zachowaniu od pewnego momentu (chwili, kiedy ukochany się jej dopuścił). Wszystko zaczyna się więc po powrocie z delegacji, urodzin u kolegi czy innego wydarzenia. Zauważasz, że od tej chwili partner nagle odsunął się od Ciebie, przestał Cię przytulać, całować, przestaliście uprawiać seks, nie inicjuje zbliżeń lub seks wygląda inaczej niż zwykle. Chłopak lub mąż jest od tej chwili przygnębiony i smutny. Może też zachowywać się przesadnie miło, nadskakiwać Ci i zadowalać w sypialni. Czyni to w ramach niejako zadośćuczynienia ale tak naprawdę w ten sposób próbuje zagłuszyć swoje wyrzuty sumienia.

Pamiętajmy oczywiście, aby przesadnie nie dramatyzować! Mężczyzna to, wbrew pozorom, bardzo skomplikowana istota. Czasami to, co bierzemy za zmianę zachowania spowodowaną zdradą, oznaczać może stres spowodowany… planowaniem oświadczyn! Należy być więc ostrożnym w ocenie zmiany w postępowaniu ukochanego i dokładnie obserwować to, co robi i mówi. W przypadku zdrady zwykle na początku ukochany odsuwa się od nas, a dopiero później może nastąpić wynagradzanie nam swojego czynu czułymi słówkami.

Jak rozpoznać, że jestem zdradzana

Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku zdradzania, które powtarza się z tą samą lub innymi osobami. Najprościej rzecz ujmując: nasz ukochany ma kochankę. Zmiany w jego zachowaniu zwykle zauważamy dopiero po pewnym czasie, gdyż regularny romans stanowi dla niego niejako "drugie życie". Co powinno dać nam do myślenia?

 1. Stał się drażliwy na punkcie swojej prywatności. Twój mężczyzna nigdzie nie rusza się bez swojego laptopa i telefonu, a kiedy chcesz wysłać SMS z jego aparatu dosłownie wyrywa Ci go z ręki? Bądź czujna. Takie przewrażliwienie na punkcie swojej prywatności może być oznaką, że ma coś do ukrycia. Zwłaszcza, jeśli jest połączone ze zbytnią drażliwością lub nawet agresywnym bronieniem dostępu do swoich rzeczy.
 2. Zaczął dbać o swój wygląd i wizerunek lub drastycznie go zmienił. Zawsze chodził ubrany na sportowo, a teraz wymienił garderobę na garnitury i spędza w łazience więcej czasu niż Ty? Może po prostu dorósł do zmiany stylu albo stara się… dla kogoś? Jeśli nie pyta Cię o zdanie na temat nowego wizerunku i nie stara się najlepiej wyglądać, gdy gdzieś razem wychodzicie: obserwuj go.
 3. Zmienił się w sypialni. W łóżku nie jest już tak, jak kiedyś. Seks uprawiacie rzadko lub prawie wcale, Twój ukochany nie jest już tak czuły, jak dawniej, nie przywiązuje takiej wagi do Twojej przyjemności, a jeśli już się kochacie jest… inaczej. Partner, który zdradza może proponować inne pozycje, mówić do Ciebie inaczej, odmiennie się zachowywać i reagować, robić to, czego nigdy wcześniej nie robił.
 4. Stale się spóźnia, jest zajęty pracą. Utrzymywanie stałych relacji z kochanką wymaga od mężczyzny nieco innej organizacji czasu, musi on dzielić go pomiędzy Ciebie i inną kobietę. Nic wręcz dziwnego, że na nic nie ma czasu, stale się spóźnia i zapomina o tym, co Ci obiecał. Takie roztargnienie u mężczyzny może oczywiście mieć różne przyczyny ale kiedy Twój ukochany nie czuje z tego powodu wyrzutów sumienia, warto zastanowić się, dlaczego stał się taki mało obowiązkowy. Poza spóźnianiem się, Twój mężczyzna cały czas wymawia się nadmiarem obowiązków, czyniąc z tego wymówkę do rodzinnych wyjazdów czy seksu? Coś tu nie gra i warto sprawdzić, czy rzeczywiście ma tak dużo pracy, czy po prostu… szuka pretekstu do wyjścia z domu. Dla zdradzającego męża charakterystyczne są także częste wyjazdy w delegacje, gdy wcześniej nie miały one miejsca.
 5. Daje prezenty i stale mówi miłe rzeczy. Niepokój wzbudzić powinna zarówno obojętność mężczyzny, jak również jego nadmierna troska oraz obdarowywanie nas prezentami i częstowanie komplementami, zwłaszcza, jeśli wcześniej tego nie robił.
 6. Zmiany w stanie konta, niespodziewane wydatki. Posiadanie kochanki kosztuje, nie oszukujmy się. Gdy nasz ukochany wda się w romans, w jego życiu mogą pojawić się trudności finansowe, a my będziemy znajdowały w jego kieszeniach paragony z różnych miejsc, a po wejściu na wspólne konto zauważymy niewyjaśnione wypłaty z bankomatów…
 7. Zbyt wiele tajemnic, zbyt mało wyjaśnień. Prowadzenie podwójnego życia obliguje do… kombinowania. Nagle okaże się, że nasz mąż był gdzieś, gdzie nie miało, go być, gdzieś wyjeżdża, z kimś musi się spotkać w weekend… Do tego jego tłumaczenia są dziwne, bez ładu i składu, czasem wydają się nam zupełnie nielogiczne ale on usilnie obstaje przy swojej wersji. Charakterystyczne dla zdradzających mężczyzn jest także nagłe zmienianie planów, na przykład pod wpływem kochanki.
 8. Nie interesuje się Tobą i Twoimi sprawami. Mężczyzna, pozostający w relacji z kochanką nie ma już tyle czasu na interesowanie się Tobą i Twoimi sprawami. Nic więc dziwnego, że nie podziela Twojego entuzjazmu remontem, nie chce wiedzieć, jak poszła Ci rozmowa kwalifikacyjna oraz nie zapytał nawet, jak poszedł Ci egzamin na prawo jazdy…
 9. Zdarza mu się czynić uszczypliwe uwagi pod Twoim adresem. Kiedyś nie powiedziałby ani słowa, jak spaliłabyś obiad, a dziś przesolone ziemniaki stały się wręcz powodem do kłótni? Dawniej nigdy nie pozwoliłby na to, aby ktoś ośmieszył Cię publicznie, a teraz opowiada znajomym o Twojej ostatniej gafie? Nie denerwuj się na zapas ale bacznie obserwuj zachowanie ukochanego. Istnieje ewentualność, że pojawił się ktoś bardziej idealny od Ciebie i… mąż nie omieszka Cię skrytykować, nawet publicznie.
 10. Nie mówi, że Cię kocha i że mu na Tobie zależy. Pamiętasz, kiedy ostatnio powiedział Ci, że Cię kocha? Szukasz takiego momentu i nie możesz sobie przypomnieć… Niestety, to zły znak. Nie popadaj jednak w paranoję: może po prostu Twój mężczyzna jest skryty i mówienie o uczuciach przychodzi mu z trudnością.

Jak widać, sygnały, świadczące o zdradzie jednorazowej lub długotrwałym romansie są dość podobne i zwykle nietrudne do przeoczenia. Pamiętajmy jednak, aby nie dramatyzować i każdej zmiany zachowania ukochanego nie przypisywać posiadaniu kochanki. Obserwujmy go i  wyciągajmy wnioski. Być może okaże się, że to, co brałyśmy za oddalenie się od nas, spowodowane jest zupełnie czym innym i nie oznacza, że nasz ukochany nas skrzywdził.

Autor: Monika Muzolf, psycholog

Komentarze

Patrycja
Zdradzona osoba nie powinna dawać już drugiej szansy ponieważ jeśli ktoś już raz zdradził to może zrobić to po raz kolejny. Takie jest moje zdanie, znam wiele takich osób, którzy wybaczali zdradę a po pewnym czasie sytuacje się powtarzały.
Riza
Wbrew pozorom, jeżeli osoba zdradzona bardzo kocha swojego małżonka, nie jest wykluczone, że da mu drugą szansę. Dla wielu zdrada jest definitywnym końcem, ale nie dla wszystkich – nawet w takim wypadku warto zatem podjąć trud ratowania swojego związku.
Pani Barbara
Nieocenioną pomocą dla par, które poróżniła zdrada, może być specjalistyczne terapia. Mowa o spotkaniach z wykwalifikowany m psychologiem, który pomoże małżonkom odbudować wzajemne zaufanie czy też znaleźć przyczyny, przez które zdrada nastąpiła. Osoba z zewnątrz nierzadko najlepiej diagnozuje problemy oraz udziela najbardziej trafnych porad. Pomoc specjalisty nie jest oznaką słabości, tylko przeciwnie – dojrzałości oraz świadomości partnerów. Oczywiście nie zawsze dzieje się tak, że pary uczęszczające na terapię ratują swój związek. W takich wypadkach pomoc psychologiczna pomaga im się rozejść w bardziej „cywilizowany” sposób: bez większych awantur, traum oraz negatywnych doświadczeń, mogących drastycznie procentować w przyszłości.
Vikki
Praktyka sądowa pokazuje, że to właśnie zdrada jest jednym z najbardziej powszechnych powodów, przez które rozpadają się wieloletnie związki małżeńskie. W wielu przypadkach utrata zaufania jest tak duża, że trudno wyobrazić sobie dalsze, wspólne funkcjonowanie.