Najlepsze domowe rośliny doniczkowe według Feng Shui
Chińska sztuka życia w harmonii i szczęściu, jaką jest Feng Shui, daje nam wiele cennych wskazówek dotyczących urządzania wnętrz. Kierując się jej zasadami, sprawimy, że w naszym domu będzie panować harmonia, radość, szczęście i dostatek. Feng Shui pomoże nie tylko wybrać i odpowiednio ustawić meble, ale również domowe rośliny doniczkowe. Dowiedz się, jakie gatunki polecają specjaliści Feng Shui.
Według Feng Shui rośliny we wnętrzach mają ogromne znaczenie. Mogą one wpływać na energię w pomieszczeniach zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Aby uniknąć kłótni, chaosu, niedostatku czy biedy powinniśmy unikać trzymania w mieszkaniu roślin chorych, porażonych przez szkodniki, zaniedbanych oraz takich z silnie zaostrzonymi na końcach liśćmi, które przypominają miecze czy noże. Z kolei najkorzystniejsze będą gatunki o liściach owalnych lub okrągłych miękko owłosionych bądź błyszczących.
Domowe rośliny doniczkowe według Feng Shui - 7 gatunków
Do najlepszych zaliczamy:
- drzewko pomarańczowe,
- drzewko szczęścia,
- sępolię pośrednią,
- jaśmin,
- orchidee,
- paprocie,
- szałwię.
1. Drzewko pomarańczowe (Citrus sinensis)
Wszystkie cytrusy wnoszą do domu radość i pozytywną energię, ale drzewko pomarańczowe zajmuje szczególne miejsce w filozofii Feng Shui. Zarówno kwiaty pomarańczy, jak i owoce roztaczają w pomieszczeniach niezwykły podnoszący nastrój zapach. Drzewko pomarańczowe ustawione w centralnej części mieszkania sprawi, że w domu będzie krążyć mnóstwo pozytywnej energii, będziemy częściej się uśmiechać, bardziej pozytywnie podchodzić do życia i mniej się martwić.
Ponadto cytrusy w Feng Shui to rośliny zapewniające obfitość i dostatek. Chodzi tutaj zarówno o obfitość materialną, jak i duchową oraz obfitość zdrowia. Zdecydowanie warto więc mieć w domu drzewko pomarańczowe, mandarynkę, kumkwata lub niewielkie drzewko cytrynowe.
Choć cytrusy uważane są za rośliny kapryśne i trudne w uprawie, to w istocie wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu, aby pięknie się rozrosły i nie chorowały.
Drzewko pomarańczowe
Drzewko pomarańczowe oraz inne drzewka cytrusowe to rośliny, które kochają światło. Rośliny będą się czuły doskonale na bardzo słonecznym południowym parapecie. Możemy je też ewentualnie ustawić na oknie o wystawie zachodniej lub wschodniej, a już na takim wychodzącym na północ drzewko będzie mieć zdecydowanie zbyt mało słońca.
Drzewka cytrusowe sadzimy w lekkim przepuszczalnym próchnicznym podłożu o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5 do 6,5). Najlepiej kupić specjalne podłoże przeznaczone do uprawy cytrusów.
Rośliny podlewamy umiarkowanie, tak, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, ale nie mokra. Warto też regularnie stosować specjalny nawóz do cytrusów.
2. Drzewko szczęścia, czyli grubosz owalny (Crassula Ovata)
Grubosz to jedna z najszczęśliwszych roślin według Feng Shui. Jego liczne gładkie błyszczące zaokrąglone liście są symbolem bogactwa i dostatku. Jeśli więc ustawimy drzewko szczęścia w mieszkaniu, nie grożą nam problemy finansowe. Pomoże ono zbudować obfitość również w innych dziedzinach życia.
Grubosz owalny to bardzo popularna i lubiana roślina. Jest ona łatwa w uprawie i mało wymagająca. Gatunek ten jest sukulentem wywodzącym się z gorącej Afryki, dlatego powinniśmy mu zapewnić stanowisko bardzo słoneczne. Latem możemy wystawić roślinę na balkon, taras lub ogród.
Drzewko szczęścia
Drzewko szczęścia preferuje przepuszczalne podłoże z grubego piasku wymieszanego z dobrej jakości ziemią liściową. Nie zapomnijmy zapewnić też roślinie dobrego drenażu w postaci grubej warstwy keramzytu lub pumeksu ogrodniczego na dnie doniczki.
Drzewko szczęścia podlewamy rzadko, ale dosyć obficie. Wiosną i latem nawadniajmy rośliny raz na 2 tygodnie, natomiast jesienią i zimą raz na 3-4 tygodnie. Pamiętajmy, że pomiędzy podlewaniami, ziemia powinna dobrze przeschnąć. W okresie wiosenno- letnim możemy też zasilić drzewko szczęścia nawozem do sukulentów.
3. Sępolia pośrednia, czyli fiołek afrykański (Saintpaulia Ionantha)
Ta niewielka urokliwa roślina o okrągłych owłosionych liściach przyciągnie do naszego domu wszelkie bogactwa. Według Feng Shui gatunek ten przyciąga pieniądze, ale też obfitość zdrowia, szczęścia oraz zdecydowanie poprawia samopoczucie, zwłaszcza u osób cierpiących na depresję oraz odczucie samotności. Fiołki afrykańskie zdaniem specjalistów chińskiej sztuki budowania harmonii we wnętrzach i w życiu powinny znaleźć się w mieszkaniu każdego seniora.
Sępolia pośrednia (fiołek afrykański)
Sępolia pośrednia to piękna i bardzo łatwa w uprawie roślina. Wyjątkowej urody są nie tylko jej liście, ale również kwiaty, które pojawiają się obficie przez niemalże cały rok. Fiołki afrykańskie dostępne są w kolorach:
- białym,
- różowym,
- fioletowym,
- czerwonym.
Gatunek ten preferuje stanowiska słoneczne, ale nie lubi silnego bezpośredniego promieniowania przez cały dzień. Najlepiej więc ustawić doniczki z roślinami na parapecie o wystawie zachodniej lub wschodniej.
Sępolię sadzimy w lekkim przepuszczalnym, próchnicznym podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego.
Rośliny podlewamy dwa razy tygodniu zawsze ustaną wodą w temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, że nie należy jej wlewać bezpośrednio do doniczki, a jedynie do podstawka. Fiołek wciągnie potrzebną mu wodą, a po kilku minutach odlejemy jej nadmiar. Dzięki takiej metodzie podlewania unikniemy zmoczenia liści i ogonków liściowych, które mają tendencję do gnicia, jeśli rośliny są przelewane.
Warto do podlewania dodawać uniwersalny nawóz mineralny przeznaczony do domowych roślin kwitnących. Dzięki temu sępolia będzie obficiej i dłużej kwitła.
4. Jaśmin (Jasminum)
Ten przepiękny intensywnie pachnący krzew warto zasadzić w swoim ogrodzie lub postawić w dużej donicy na tarasie czy balkonie. Możemy go też postawić na domowym parapecie.
Słodki i urzekający zapach jaśminu jest utożsamiany w filozofii wschodu z uczuciami, romantyzmem, zmysłowością i szczęściem. Roślina pomoże nam przyciągnąć atmosferę spokoju, radości i miłości zarówno tej romantycznej, jak i miłości i szacunku do samego siebie oraz otaczającego nas świata. Sprawi również, że do naszego domu będzie napływać piękno w każdej możliwej formie.
Jaśmin to wysoki krzew z rodziny oliwkowatych, którego drobne żółte lub białe kwiaty wydzielają silny słodki zapach. Jaśmin lubi stanowiska jasne, ale raczej ze światłem rozproszonym, a nie silnym bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
Jaśmin
Choć uprawa jaśminu nie jest łatwa, to zdecydowanie warto poświęcić uwagę i pielęgnować roślinę tak, aby obficie kwitła. W tym celu powinniśmy jej zapewnić zimowy okres przechłodzenia w temperaturze około 10 stopni. Po około 2 miesiącach przenosimy jaśmin do pomieszczenia z temperaturą 20 stopni. Dzięki takiemu zabiegowi na roślinie zawiążą się liczne pąki kwiatowe.
Jaśmin wymaga częstego podlewania niewielką ilością wody. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale nie bardzo mokre.
Roślinę nawozimy w okresie kwitnienia niewielkimi dawkami nawozów do roślin kwitnących o niskiej zawartości azotu.
5. Orchidee (Phalaenopsis Intermedia)
Storczyki to kwiaty szczęścia zdrowia i obfitości. Te w kolorze różowym przyciągną do naszego życia więcej miłości i romantyzmu. Białe z kolei są symbolem płodności w każdym znaczeniu tego słowa- wspomagają zarówno harmonijną pracę układu rozrodczego, jak i pracę twórczą pobudzając naszą kreatywność. Jeśli natomiast cierpimy na jakieś problemy zdrowotne, wówczas konieczne ustawmy w mieszkaniu orchidee w kolorze żółtym, która wspomoże nasze zdrowie, usprawniając przepływ energii w ciele i przyspieszy regenerację organizmu.
Gatunki storczyków
- Phalenopsis,
- Cymbidium,
- Dendrobium,
- Miltonię,
- Vandę.
Storczyki lubią miejsca jasne, ale nienarażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Doskonale będą się wiec czuły na parapecie o wystawie wschodniej lub zachodniej albo w głębi pomieszczenia, którego okno wychodzi na południe.
Storczyki sadzimy w specjalnym lekkim przepuszczalnym podłożu do orchidei, które znajdziemy w każdej kwiaciarni.
Orchidea (storczyk)
Rośliny podlewamy raz na 7-10 dni wstawiając doniczki do miseczki z wodą na 15 minut.
Aby storczyki długo i obficie kwitły, warto zasilać je nawozem do orchidei 1-2 raz w miesiącu.
6. Paprocie (Polypodiopsida Cronquist)
Według Feng Shui paprocie to rośliny przynoszące bogactwo, a także pomagające osiągnąć spokój wewnętrzny i harmonię. Drobne listki paproci symbolizują monety. Rośliny warto stawiać w narożnikach pomieszczeń i wszędzie tam, gdzie występują zakłócające przepływ energii ostre kanty na przykład w postaci mebli.
Paprocie to rośliny, które najlepiej rosną w świetle rozproszonym. Pamiętajmy, że nie lubią one przeciągów. Kiepsko rosną też w suchym powietrzu na przykład w pobliżu grzejników.
Paproć
Sadzimy je w dobrej jakości podłożu z dużą zawartością próchnicy. Najlepiej poszukać takiego, przeznaczonego właśnie dla paproci.
Paprotki źle znoszą zarówno przesuszenie, jak i przelanie. Podłoże w doniczkach powinno być przez cały czas wilgotne, ale nie mokre, dlatego najlepiej podlewać paprotki często, ale małą ilością wody. Do podlewania używamy ustanej wody o temperaturze pokojowej.
Pamiętajmy też, że paprocie bardzo nie lubią suchego powietrza. Może ono powodować zasychanie, brązowienie i odpadanie listków. Dlatego bardzo ważne jest regularne zraszanie paproci miękką wodą.
Gatunki doniczkowych paproci
- niekropień, znany też jako Adiantum,
- nefrolepis wyniosły,
- łosie rogi,
- zanokcica,
- flebodium złociste.
7. Szałwia (Salvia)
To aromatyczne zioło według specjalistów Feng Shui napełni nasz dom radością, pozytywną energią i przyciągnie do nas szczęśliwe zdarzenia. Uprawa szałwii jest szczególnie polecana osobom melancholijnym, cierpiącym na spadki energii, którym brakuje motywacji do podejmowania działania.
Szałwia to piękna i łatwa w uprawie roślina zielarska. Możemy ją posadzić zarówno bezpośrednio w gruncie w naszym ogrodzie, jak i w donicy lub skrzynce na balkonie czy tarasie. Szałwia nadaje się również do całorocznej doniczkowej uprawy domowej.
Jest to roślina przyprawowa i lecznicza wywodząca się z rejonów śródziemnomorskich. Lubi stanowiska słoneczne oraz próchniczą przepuszczalną i lekką ziemię.
Szałwia
Choć szałwia jest odporna na czasowy nie dobór wody, to jednak powinniśmy pamiętać o jej regularnym podlewaniu, zawsze, gdy podłoże przeschnie. Możemy od czasu zasilić ja nawozem naturalnym w postaci biohumusu.
Szałwia jest łatwa w uprawie i odporna na choroby i szkodniki. Aby ładnie się rozkrzewiła, warto uszczykiwać pędy młodych roślin.
Szałwia lekarska to piękna roślina ozdobna, ale również zioło, które możemy wykorzystać w kuchni do przyprawiania dań warzywnych, mięsnych i rybnych. Można także przyrządzić z niej pyszny i zdrowy napar. Wystarczy kilka świeżych lub suszonych listków szałwii zalać szklanką wrzątku i naparzać pod przykryciem przez 10 minut.
Oczywiście opisane tutaj gatunki to nie jedyne rośliny polecane przez Feng Shui do mieszkań. Ich wybór jest ogromny. Najważniejsze, aby kupując rośliny do domu, pamiętać o tym, by znalazło się wśród nich jak najwięcej gatunków o okrągłych lub owalnych liściach. Mogą one być miękko owłosione lub błyszczące, większe lub bardzo drobne.
Warto wybrać się do dużej kwiaciarni lub centrum ogrodniczego i spokojnie pooglądać rośliny. Dokonując wyboru, kierujmy się intuicją. Jeśli jakaś roślina szczególnie nam się podoba, wywołuje uśmiech na naszej twarzy i już sam jej widok poprawia nam samopoczucie, oznacza to, że właśnie jej potrzebujemy.
Komentarze