Najczęstsze przyczyny puchnięcia nóg

Puchnięcie nóg - żylakiPuchnięcie nóg to przypadłość, która dotyczy coraz większej liczby osób. Mało aktywny tryb życia, niezdrowe odżywianie i długie godziny w pracy nie sprzyjają zdrowiu naszych nóg. Jeżeli nogi puchną rzadko, a obrzęk ustępuje po odpoczynku, nie ma jeszcze powodu do niepokoju.



Może się zdarzyć, że nogi spuchną po kilkugodzinnej podróży w pozycji siedzącej lub długiej pieszej wędrówce, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Wystarczy wtedy chłodząca kąpiel i poleżenie przez kilka minut z nogami zadartymi do góry. Częste obrzęki nóg to już jednak powód do niepokoju i dolegliwość, która powinna skłonić do wizyty u lekarza.

Obrzęk nóg - przyczyny

Problemy z układem krążenia

Puchnięcie nóg jest częstym objawem problemów z układem krążenia. Jeżeli każdego dnia wieczorem po powrocie z pracy nogi są opuchnięte, może to oznaczać poważne problemy z sercem. Objaw ten świadczy o tym, że nie jest ono w stanie, dostarczyć odpowiedniej ilości krwi nie tylko do mięśni nóg, ale i do płuc i innych narządów ciała. Utrudniony jest również jej odpływ z narządów z powrotem do serca. Opuchlizna, której powodem są problemy z układem krążenia, jest symetryczna i miękka. W praktyce oznacza to, iż obie nogi puchną równo, a po naciśnięciu palcem opuchniętego obszaru na ciele pozostaje dołek, który powoli znika. Po zauważeniu u siebie takich niepokojących objawów trzeba jak najszybciej odwiedzić lekarza i sprawdzić kondycję swojego serca. Najprawdopodobniej konieczne będzie regularne mierzenie ciśnienia tętniczego, wykonanie EKG oraz echa serca i podstawowych badań krwi. Na podstawie wyników lekarz zdecyduje o dalszych specjalistycznych badaniach i wdroży odpowiednie leczenie.

Zażywanie leków

Obrzęki mogą być także spowodowane zażywaniem niektórych leków. Zdarzają się one czasami u pacjentów przyjmujących środki na nadciśnienie tętnicze i pojawiają się zwykle w początkowym okresie leczenia. Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, udaj się do lekarza prowadzącego. Często zdecydowaną poprawę przynosi zmiana dawkowania leków, zdarza się też jednak, że konieczna jest zmiana przyjmowanego leku na inny. Na obrzęki nóg często też skarżą się panie przyjmujące tabletki antykoncepcyjne. U niektórych pań, hormony w nich zawarte, przyczyniają się do zatrzymania wody w organizmie, co bywa przyczyną puchnięcia nóg. Również tutaj przyjmowany środek można zmienić na inny, dlatego, jeśli cierpisz na obrzęki, a lekarz internista wykluczył problemy z sercem, udaj się do ginekologa. Z pewnością uda się znaleźć rozwiązanie problemu.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Może się również zdarzyć, że przyczyną obrzęków jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. U kobiet cierpiących na PMS, na kilka dni przed miesiączką mogą występować obrzęki nóg. Są one spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie, w wyniku których dochodzi do zatrzymania wody i wolniejszego przepływu krwi w żyłach. Charakterystyczne jest to, że z momentem pojawienia się miesiączki niepojące objawy ustępują. Jeżeli zauważysz u siebie takie dolegliwości, powiedz o tym lekarzowi. Nie musisz cierpieć. Istnieją skuteczne metody walki z PMS.

Nadużywanie środków przeczyszczających

Opuchnięcia często dotykają również, osób nadużywających środków przeczyszczających. Często są to osoby starsze. Środki takie mogą prowadzić do zaburzeń elektrolitowych w organizmie, co skutkuje obrzękami nóg i nie tylko. Pamiętajmy więc, aby stosując środki przeczyszczające zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza latem w czasie upałów, i w żadnym wypadku ich nie nadużywać

Nadwaga i otyłość

Kolejną często przyczyną obrzęków nóg jest nadwaga i otyłość. Niestety jest to coraz częstszy problem. Brak ruchu i nieodpowiednie odżywianie skutkuje niebezpiecznym zwiększeniem masy ciała, co zawsze jest dużym obciążeniem dla układu krążenia. Już samo nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w nogach jest powodem utrudnionego przepływu krwi z naczyń nóg w kierunku serca. Dodatkowo nadwaga i otyłość to poważne obciążenie dla stawów, które ulegają zwyrodnieniu i w wyniku tego bolą i puchną. Każdy nadprogramowy kilogram niesie ze sobą ryzyko poważnych następstw zdrowotnych, warto więc dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała.

Niewydolność żylna - żylaki

Powtarzające się obrzęki nóg bywają pierwszym sygnałem niewydolności żylnej, mogącej prowadzić do powstania nieestetycznych i groźnych dla zdrowia żylaków. Jest to poważny objaw, którego nie należy lekceważyć. Zwłaszcza jeśli w rodzinie były osoby chorujące na żylaki. Choroba ta dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn, jednak wszyscy powinniśmy zacząć dbać o nogi, zanim choroba się rozwinie. Jeżeli zaczęły się u nas pojawiać obrzęki, ale lekarz nie stwierdził jeszcze niczego poważnego, nie lekceważmy sprawy, tylko czym prędzej zadbajmy o siebie, aby uniknąć choroby. Pomoże nam w tym aktywny tryb życia, ruch na świeżym powietrzu, rower pływanie oraz zdrowa dieta oparta w dużej mierze na świeżych warzywach i owocach z dodatkiem pełnych ziaren zbóż, chudego mięsa i nabiału, ryb oraz olejów zdrowych roślinnych.

Niestety często zdarza się, że trafiamy do lekarza zbyt późno, aby można była jeszcze chorobie zapobiec. Niewydolność żylna rozwija się powoli. Jeszcze zanim na skórze pojawi się widoczna siateczka naczyń krwionośnych, pojawia się często uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, obrzęki i bolesne skurcze łydek. Jeżeli zlekceważymy takie objawy, a obrzęki pojawiają się coraz częściej, to dochodzi do coraz większego obciążenia zastawek żylnych kontrolujących prawidłowy przepływ krwi w żyłach. Obciążone przestają prawidłowo działać i stają się nieszczelne. W wyniku tego krew z kończyn dolnych nie wraca do serca, a cofa się i gromadzi w naczyniach żylnych nóg. Powoduje to zwiększenie ciśnienia żylnego i uszkodzenie ścian naczyń. W wyniku tego na nogach tworzą się żylaki. Postęp choroby powoduje silny ból i coraz poważniejsze obrzęki. W takich przypadkach konieczne jest niestety leczenie chirurgiczne, które często polega na usunięciu nawet całej chorej żyły. Nie zwlekajmy więc miesiącami z wizytą u lekarza.

Nigdy nie lekceważmy obrzęków nóg bowiem, mogą być one jednym z pierwszych sygnałów poważniejszych schorzeń. Niezależnie od diagnozy, im szybciej trafimy do lekarza, tym skuteczniejsze i mniej uciążliwe będzie leczenie.

Komentarze