Postanowienia noworoczne - co dają i jakie mogą być?

Postanowienia noworoczneSchudnę, zacznę biegać, zmienię się na lepsze… To tylko niektóre z noworocznych postanowień, wyjątkowych planów, które robimy zwykle w okolicy Sylwestra i z jakimi wkraczamy w Nowy Rok. Postanowienia noworoczne to plany na nadchodzący rok, dotyczące zmian w naszym życiu, które mają sprawić, że nadchodzące 365 dni będzie lepsze niż te, które właśnie mijają.

Co dają nam postanowienia noworoczne?

Jaki mamy cel w robieniu noworocznych postanowień? Po co tworzymy plany, których - nie oszukujmy się - bardzo często nie dotrzymujemy? Postanowienia noworoczne spełniają kilka funkcji, przede wszystkim są ciekawym sposobem na zaczęcie nowego roku, to nasz plan na najbliższe 365 dni. Wkraczamy w nieznane i posiadanie postanowień pomaga nam się z tą nowością oswoić: mamy plan, który zamierzamy realizować. A z realizacją różnie bywa… Dlaczego? Co robić, aby postanowienia noworoczne faktycznie niosły pozytywne zmiany, a nie były tylko pustymi formułkami?

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Jak sprawić, by dotrzymywanie postanowień noworocznych było łatwiejsze i nie kończyło się po kilku dniach nowego roku? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby tworzyć postanowienia realne do wykonania oraz sprecyzowane, konkretne i określone w czasie zamiast mówić "Schudnę do wakacji", powiedz sobie: "Zrzucę 5 kilogramów do rozpoczęcia mojego urlopu w lipcu". Najlepsze do spełnienia są te postanowienia, w które wierzysz, jeśli palisz i chcesz rzucić: jest duża szansa, że Ci się uda. Jeśli jednak nie wierzysz w to, że wygrasz z nałogiem, bardzo możliwe, że Twoje starania okażą się bezowocne. Pamiętaj również o tym, że postanowienia noworoczne to tylko plany, nie podchodź do nich zbyt rygorystycznie, czasami lepiej odpuścić, niż przeć do czegoś na siłę. I kolejna rada: postanowienia noworoczne można zmieniać, modyfikować, w zależności od tego, co dzieje się aktualnie w Twoim życiu. Dostosowując je do swojego życia sprawisz, że staną się już nie tylko postanowieniami, a celami do zrealizowania.

Jakie mogą być postanowienia noworoczne - przykłady

Poniżej zestawienie 10 najpopularniejszych postanowień noworocznych. Któreś z nich znalazły się ostatnio na liście Twoich postanowień?!

Schudnę/przejdę na dietę
Chyba najpopularniejsze ze wszystkich postanowień wśród pań… Każda z kobiet chce wyglądać pięknie i atrakcyjnie i to nie tylko w oczach swojego partnera. Jak to zrobić? Zazwyczaj uważają one, że najlepszym rozwiązaniem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, a to tak doskonale wpisuje się w ideę noworocznych postanowień. Czy ich dotrzymujemy? Czy pilnujemy diety, uprawiamy sport, dbamy o siebie? Na te pytania każda z kobiet powinna odpowiedzieć w zgodzie z własnym sumieniem. Zrzucenie zbędnych kilogramów jako postanowienie noworoczne trzeba dobrze zaplanować: ustalić, ile chcemy schudnąć i jak chcemy tego dokonać, np. jedząc zdrowo i regularnie oraz dodatkowo uprawiając sport.

Zacznę uprawiać sport
W nawiązaniu do poprzedniego ale pod nim zwykle podpisują się również panowie. W okresie noworocznym, środku zimy, zwykle tęsknimy za ciepłymi dniami i… zaczyna brakować nam ruchu. Wielu z nas zarzeka się, że w nowym roku zacznie uprawiać jakiś sport, chodzić na siłownię, pływać… Bywa, że brakuje nam silnej woli, ale niektórzy dotrzymują swoich postanowień, znajdują nową pasję i czerpią przyjemność z aktywności fizycznej.

Rzucę palenie
Bardzo pozytywne postanowienie noworoczne, którego życzą rodziny chyba wszystkim palaczom. Tylko jednak oni wiedzą, jak trudna jest walka z nałogiem, jeśli bliska Ci osoba, która pali będzie miała takie postanowienie, pamiętaj, aby ją wspierać i dopingować w walce z uzależnieniem.

Posprzątam w domu/mieszkaniu/szafie
Nowy rok to czas porządkowania starych spraw ale i chęci zapanowania nad bałaganem w domu czy mieszkaniu. To dobry czas na zrobienie porządków, pozbycia się rzeczy, których nie używamy lub nie nosimy. Pozwoli to nie tylko znaleźć miejsca na nowe ale i zaprowadzi porządek w naszym życiu.

Będę wcześniej wstawać
Wielu z nas uważa, że jeśli będzie wcześniej wstawać, więcej zrobi, np. pójdzie po świeże pieczywo na śniadanie, coś posprząta przed pracą itp. Czy dotrzymujemy tego postanowienia noworocznego? Zimą zwykle nie jest to łatwe, lepiej wcześniejsze pobudki zaplanować wiosną i latem, gdy budzi nas słońce, a nie śnieg za oknem.

Będę się mniej stresować
Takie postanowienie noworoczne jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób zestresowanych, pracujących pod presją czasu, znerwicowanych. Jeśli chcemy go dotrzymać, czyny muszą iść w parze ze słowami, warto usunąć ze swojego życia wszystkie czynniki stresogenne, np. zerwać znajomość z toksycznym kolegą oraz zaznajomić się w z technikami relaksacyjnymi.

Będę więcej odpoczywać
Odpoczynek i relaks to ważne elementy naszego życia. Są nam niezbędne do normalnego funkcjonowania, relaks sprawia, że wracają nam siły i mamy energię do działania. Postanowienie noworoczne, dotyczące większej ilości odpoczynku jest bardzo dobrym rozwiązaniem, możemy np. postanowić, że w niedzielę tylko relaksujemy się, czy to w domu czy wyjeździe z całą rodziną.

Zakocham się
Postanowienie, które z pewnością przynajmniej raz założyła sobie każda osoba samotna… Niestety, nie tak łatwo je spełnić, ponieważ miłości nie da się znaleźć na siłę. Jeśli w nowym roku pragniesz poznać miłość swojego życia: daj jej szansę. Wyjdź do ludzi, odnów stare znajomości, daj się zaprosić na kawę koledze z pracy.

Będę więcej zarabiać/zmienię pracę/awansuję
Każdy z nas chciałby więcej zarabiać, cieszyć się z awansu. Jeśli Twoje postanowienie noworoczne dotyczy większej ilość gotówki, zastanów się, według jakiego planu postępować: zaangażuj się w projekt, który może dać Ci awans, weź nadgodziny lub poszukaj lepiej płatnego zatrudnienia. Działaj, a nie czekaj na to, aż gotówka sama wpłynie na Twoje konto, wtedy zobaczysz efekty!

Ograniczę korzystanie z telefonu/internetu/oglądanie telewizji
Takie postanowienie przydałoby się wielu z nas… Przyznaj się, ile czasu dziennie spędzasz na korzystaniu z telefonu, internetu czy przed telewizorem? Ile razy strofujesz dziecko, a w wolnej chwili surfujesz po sieci? Postaraj się ograniczyć ten czas np. do godziny dziennie. Pojawia się pytanie: co robić w wolnym czasie? Zaplanuj to: wyjdź na spacer, idź na zakupy, na kawę ze znajomym, poczytaj książkę, upiecz ciasto.

Moje postanowienia noworoczne

A czy są jakieś postanowienia ogólne, uniwersalne, które może na swoją listę wpisać każdy z nas? Oczywiście, poniżej spis 7 takich postanowień.

  • Zrobię coś dobrego dla siebie - Masaż, wizyta w SPA, zakupy? Nieważne, w tym punkcie zawiera się wszystko, co sprawia Ci przyjemność. To piękne postanowienie, które możesz oczywiście realizować częściej niż raz w roku. Dobry uczynek dla samego siebie jest nie tylko przyjemnością ale również krokiem w stronę lepszego samopoczucia i wyższej samooceny.
  • Zwiedzę ciekawe miejsce - To ciekawe postanowienie nie tylko dla wielbicieli dalekich podróży, możesz przecież wybrać miejsce niedaleko Twojego domu. Podróże wzbogacają: kształcą, sprawiają, że jesteśmy bardziej doświadczeni ale i poprawiają nastrój, odprężają.
  • Przygarnę zwierzę ze schroniska - Taki gest z pewnością poprawi Ci nastrój ale i…. zmieni całe Twoje życie. Czy warto? Oczywiście! Nie ma bowiem nic piękniejszego niż wdzięczność i miłość w oczach zwierzaka, który, choć wcześniej smutny i bezpański, odnalazł szczęście w Twoim domu.
  • Znajdę czas dla rodziny i przyjaciół - Takie postanowienie powinno znaleźć się na liście każdego z nas. Nie oszukujmy się, wielu z nas poświęca za mało czasu najbliższym, zdarza się nam zaniedbać przyjaciół przez nadmiar obowiązków. W nowym roku postarajmy się lepiej gospodarzyć czasem i znaleźć chwilę dla rodziny i przyjaciół. Więzi z ludźmi są o wiele cenniejsze niż pogoń za karierą i pieniądzem.
  • Zmienię coś w swoim życiu na lepsze - Piękne postanowienie, które może okazać się prawdziwym wyzwaniem na nowy rok. Masz jakąś wadę, której w sobie wyjątkowo nie lubisz? Nadchodzące 365 dni może stać się areną do walki z nią.
  • Będę lepszym człowiekiem - Ogólne postanowienia również są dobre, pod warunkiem, że w kolejnych miesiącach zaczniesz je precyzować, np. zrobię coś dobrego dla innych, pomogę komuś bezinteresownie itp. Każdy dobry uczynek to radość dla Ciebie ale i innych, a dobro wraca, warto o tym pamiętać.
  • Będę szczęśliwa/y - Na koniec uniwersalne i wręcz doskonałe postanowienie, które sprawi, że zaczniesz doceniać drobne przyjemności i to, co dobrego dzieje się w Twoim życiu każdego dnia nowego roku.

Komentarze