Mycie włosów sodą oczyszczoną
Mycie włosów to nasz ważny rytuał, niektóry wykonują go codziennie, inni co kilka dni, w zależności od potrzeb. Zwykle używamy do tego celu różnorodnych szamponów, później nakładamy odżywkę. Obecnie popularne stało się jednak mycie włosów… sodą oczyszczoną. Dlaczego jest tak cenione i co soda daje naszym kosmykom?
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona, czyli inaczej wodorowęglan sodu, jest produktem znanym nam na co dzień, zapewne większość z nas ma sodę w swojej kuchni. To produkt naturalny, niedrogi i powszechnie dostępny. Niepozorna soda to surowiec o wielu zastosowaniach.
Zastosowanie sody oczyszczonej
W kuchni sodę stosujemy zwykle do pieczenia ciasta, kiedy zastępuje nam proszek do pieczenia. Standardowo, soda sprawdza się też w procesie czyszczenia zabrudzeń kuchennych, w tym tłuszczu czy osadu z kamienia. Można wykorzystywać ją również do sprzątania innych pomieszczeń. Jej użyteczność na tym się jednak nie kończy. Zasadowe pH sody sprawia, że znajduje ona znacznie więcej zastosowań.
Zastosowania sody oczyszczonej obejmują także:
- neutralizowanie brzydkich zapachów, np. w kuwetach dla zwierząt, koszach na śmieci;
- usuwanie zatorów w rurach, np. w odpływach zlewów czy umywalek;
- pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu z ust poprzez płukanie jamy ustnej mieszanką wody i sody (łyżka wody na szklankę wody);
- wybielanie zębów poprzez dodanie do pasty do zębów odrobiny sody oczyszczonej;
- oczyszczanie twarzy w postaci maseczki w propozycji 1 łyżki wody na 1 łyżkę sody, pasta doskonale sprawdzi się w przypadku wągrów oraz uporczywych wyprysków skórnych;
- łagodzenie objawów zgagi, poprzez neutralizowanie kwasów żołądkowych;
- łagodzenie bólu gardła i innych objawów infekcji górnych dróg oddechowych poprzez wykonywanie płukanki z sody i wody;
- łagodzenie bólu po ukąszeniach owadów oraz oparzeniach poprzez aplikowanie na zmienione miejsca pasty z sody i wody z dodatkiem maści z aloesu;
- oczyszczanie skóry oraz ułatwienie złuszczenia martwego naskórka dzięki zastosowania naturalnego peelingu z sody i oliwy.
Co ciekawe, soda w połączeniu z cytryną stosowana jest w profilaktyce nowotworów. Coraz popularniejszym zastosowaniem sody jest wykorzystywanie jej w pielęgnacji włosów, co stosowane było już przez nasze babcie.
Soda oczyszczona jako szampon do włosów
Zwykle dokładamy wszelkich starań, aby zakupiony przez nas szampon ładnie pachniał i odpowiadał potrzebom naszych włosów. Jak więc można zamienić aromatyczny kosmetyk drogeryjny na zwyczajną sodę? Można i okazuje się, że jest to dobre rozwiązanie, które służy naszym włosom, szczególnie tym przetłuszczającym się (soda nie nadaje się do wszystkich rodzajów włosów, o czym niżej).
Jak myć włosy sodą?
Mycie włosów z użyciem sody oczyszczonej różni się niego od tradycyjnego mycia z wykorzystaniem szamponu. Najpierw dokładnie zmaczamy włosy. Następnie nakładamy na nie mieszankę szamponu i sody lub stosujemy mieszankę sody i wody (1 łyżka sody na szklankę letniej wody). Wmasowujemy ją we włosy przez jakieś 2-3 minuty i później dokładnie spłukujemy wodą.
Po tym zabiegu koniecznie należy zakwasić włosy, aby domknąć ich łuski. W tym celu warto zastosować np. płukankę z wody z dodatkiem octu jabłkowego (proporcja około 1:4 lub mniej - np. 1/4 szklanki octu i 3/4 szklanki wody). Włosy następnie dokładnie płuczemy, wycieramy i układamy jak zwykle. Zabiegu z zastosowaniem sody nie stosujemy częściej niż raz na 14 dni.
Co daje mycie włosów sodą?
Po umyciu włosów z dodatkiem sody mogą być one nieco bardziej sztywne i szorstkie ale:
- włosy umyte z dodatkiem sody oczyszczonej są dokładnie oczyszczone, soda doskonale wypłukuje resztki zanieczyszczeń, np. kosmetyków do stylizacji;
- mycie sodą otwiera łuski włosów, zwiększa ich chłonność, czyli ich podatność na przyjmowanie substancji odżywczych, jakie dostarczamy ich w maseczkach i odżywkach regeneracyjnych;
- soda pomoże nam rozjaśnić włosy po koloryzacji, jeśli stwierdzamy, że odcień farby jest jednak za ciemny;
- włosy po umyciu sodą dłużej pozostają świeże i wolniej się przetłuszczają.
Soda oczyszczona na włosy - nie dla każdego
Zabiegu mycia włosów z dodatkiem sody nie powinni stosować posiadacze zniszczonych, cienkich oraz nadmiernie przesuszonych włosów. Soda działa oczyszczająco na włosy, ale również je bardzo wysusza - wówczas ich stan może się jeszcze pogorszyć. W takich przypadkach zdecydowanie lepsze jest olejowanie włosów lub też zastosowanie odżywiających czy też nawilżających masek do włosów. Osoby z puszącymi się i elektryzującymi włosami mogą stosować sodę ale powinny robić to dość rzadko i zawsze po takim myciu stosować odżywki silnie nawilżające.
Stosowanie niepozornej sody ma więc dobroczynny wpływ na włosy - użytkowana w odpowiedni sposób może przyczynić się do dokładnego oczyszczenia kosmyków oraz poprawy ich kondycji.
Komentarze