Leczenie żylaków pijawkami

Leczenie żylaków pijawkamiŻylaki pojawiają się w momencie, gdy przepływ krwi przez naczynia krwionośne zostaje zaburzony. Może to prowadzić do choroby zakrzepowej, a w konsekwencji nawet śmierci pacjenta. Żylaki leczy się farmakologicznie i operacyjnie. Można też stosować terapię alternatywną, tzw. hirudoterapię z wykorzystaniem pijawek lekarskich.

Dawne sposoby na nowoczesne problemy

Na żylaki cierpią nie tylko seniorzy, ale również całkiem młode osoby. Mogą one udrożnić żyły w swoich kończynach i w innych częściach ciała m.in. z wykorzystaniem lasera, który obecnie stanowi jedną z najnowocześniejszych metod pozbywania się nieestetycznych pajączków czy poważnych problemów z żyłami.

Od wieków jednak znany jest inny, niezwykle skuteczny sposób na żylaki, a mianowicie hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami hodowanymi w warunkach laboratoryjnych. Pijawki lekarskie to jeden z typów tych zwierząt. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 650 gatunków pijawek, z czego w Polsce 24. Pijawki lecznicze, nazywane z języka łacińskiego Hirudo medicinalis, od 2005 roku są stosowane oficjalnie w hirudoterapii, czyli w metodzie leczniczej przyjętej formalnie przez Amerykańską Agencję ds. Żywności.

Już w czasach starożytnego Egiptu stosowano pijawki lecznicze i doceniano ich medyczne właściwości. Leczenie pijawkami odpowiedniego gatunku, w kontrolowanych przez lekarza warunkach, może przynieść dla pacjentów bardzo korzystne rezultaty. Pijawki pozwalają na wyleczenie żylaków nóg i innych, poważnych chorób, z zakrzepicą żylną na czele podaje serwis i-Apteka.pl.

Dlaczego pijawki leczą?

Pijawka jest w stanie wypić od człowieka znacznie więcej krwi, niż sama waży. Ma ona lecznicze właściwości, bowiem jej ślina zawiera aktywne substancje pomocne w leczeniu schorzeń. Między innymi w jej składzie znajdziemy:

  • związki lityczne,
  • substancje przeciwzakrzepowe,
  • blokery ochronnych reakcji organizmu.

Leczenie żylaków

Przystawianie pijawek do nóg czy innych części ciała pacjenta z żylakami przynosi w krótkim czasie pozytywne, pożądane efekty. Szczególną skutecznością leczenie pijawkami lekarskimi charakteryzuje na początkowym etapie tworzenia się żylaków. Wbrew pozorom, przystawianie pijawek nie powoduje dolegliwości bólowych. Pijawka wgryzając się w skórę człowieka znieczula ją, przez co może on nawet nie zauważyć tego, co się dzieje np. na jego nodze.

Efektem zastosowania hirudoterapii jest pozbycie się uczucia ciężkości i obrzęków nóg. Ustępują dolegliwości bólowe, a żylaki samoistnie zaczynają się wchłaniać. Duże zmiany żylne nie zareagują w ten sam sposób na przystawianie pijawek lekarskich, ale mniejsze można likwidować w ten sposób. Hirudoterapia poprawia krążenie krwi i wygładza skórę. Leczenie pijawkami pozwala na obniżenie krzepliwości krwi pacjenta i na niszczenie istniejących skrzepów żylnych. Obniżają poziom trójglicerydów we krwi, który może powodować w przyszłości powstawanie zatorów żylnych.

Jeśli tylko pozbędziemy się uprzedzeń, będziemy mogli stosować z powodzeniem pijawki lecznicze, które mogą ustrzec nas przed rozwojem żylaków i choroby zakrzepowej.

Komentarze