Jak przyspieszyć okres? Sposoby domowe i metoda farmakologiczna

Jak przyspieszyć okresJak przyspieszyć okres? Popularne metody domowe i farmakologiczna. Ileż to razy podczas długo planowanego urlopu, czy wypadu w góry pojawia się miesiączka, która potrafi pokrzyżować plany, popsuć długo wyczekiwany wyjazd czy wesele przyjaciółki.

Oczywiście większość kobiet przeżywa krwawienie miesięczne bezboleśnie. Jest również i taka grupa kobiet, u której oprócz bólu w podbrzuszu zdarzają się omdlenia, bóle głowy, spadek i nastroju wywoływane w znacznym stopniu przez burzę hormonów.

Jeśli więc pojawienie się miesiączki podczas urlopu, czy ważnej imprezy wiąże się z wieloma komplikacjami, a czasem nawet z koniecznością zmiany planów, warto wówczas zastosować jeden ze sposobów na przesunięcie okresu i w ważnych chwilach cieszyć się pełnią życia.

W medycynie od lat znane są sposoby na przyspieszenie o kilka dni terminu miesiączki, co jest oczywiście możliwe pod warunkiem, że po pierwsze nie jesteśmy w ciąży, a po drugie mamy uregulowany cykl miesięczny.

Popularne metody przyspieszenia okresu

Do najpopularniejszych metod przyspieszenia o kilka dni okresu należą:

Metody domowe

 • zioła, jeśli nie przeszkadza Wam smak i zapach herbatek ziołowych mogą okazać bardzo skuteczne na przyspieszenie okresu. Do najpopularniejszych ziół, które przyspieszają krwawienie miesięczne należą:
  • dziurawiec zwyczajny,
  • krwawnik pospolity,
  • imbir,
  • nagietek,
  • natka z pietruszki,
  • malwa.

Specjaliści od ziołolecznictwa przestrzegają jednak by nie stosować mieszanek ze wszystkich rodzajów ziół wymienionych powyżej, gdyż zioła mogą się nawzajem wykluczać. Najlepiej zatem przez kilka dni pić jedną herbatkę, a jeśli ta nie przyspieszy krwawienia zastosować kolejną. Nie należy również przesadzać z liczbą herbatek.

 • gorąca kąpiel - jest jedną ze starszych metod stosowanych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Gorąca kąpiel, która obok tego, że sprzyja relaksowi, poprawia również krążenie krwi w całym organizmie. Bardzo podobne działanie będzie miała sauna, poduszka elektryczna lub zwyczajny termofor z gorącą wodą. Ważne jest by o zmianie terminu miesiączki pomyśleć kilka dni wcześniej, gdyż tą metodę należy stosować przez kilka wieczorów z rzędu. Pamiętajmy, by nie przesadzić z temperaturą i nie poparzyć się, nie chodzi bowiem o to by skóra parowała, ale rozgrzanie.
 • wysiłek fizyczny to kolejna znana od lat metoda przyspieszenia miesiączki. W praktyce im więcej czasu i siły poświęcimy na ćwiczenia fizyczne, tym szybciej nadejdzie miesiączka. Ćwiczenia fizyczne powinny trwać przynajmniej pól godziny dziennie i obciążać w maksymalny sposób dolne partie ciała. Do najskuteczniejszych ćwiczeń przyspieszających okres  należą: bieganie, brzuszki, przysiady, skłony, jazda na rowerze czy nawet chodzenie po schodach.

Metoda farmakologiczna

 • kuracja hormonalna - jeśli o urlopie czy imprezie, na której nie chcemy mieć okresu, wiemy z wyprzedzeniem warto zasięgnąć porady lekarza, jak odpowiednio przyjmować pigułki antykoncepcyjne by przyspieszyć miesiączkę. Nie warto w tym wypadku eksperymentować samodzielnie. Zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do tabletek. Tą metodą można przyspieszyć, względnie opóźnić okres dość skutecznie. Warto jednak jakiekolwiek przesunięcia terminu okresu skonsultować z lekarzem, by przy okazji nie nabawić się problemów ze zdrowiem.

Inne sposoby

Do mniej popularnych sposobów przyspieszenia okresu należą:

 • tabletka aspiryny, gdy czujemy, że miesiączka już się zbliża (odczuwamy charakterystyczny ból brzucha rozdrażnienie itp.), w ten sposób można przyspieszyć krwawienie, jednak nie należy tej metody nadużywać, gdyż aspiryna przyjmowana w nadmiarze może doprowadzić np. do krwotoku;
 • lampka wina ma w tym obszarze podobne działanie do aspiryny. Alkoholu nie należy nadużywać - oprócz dolegliwości miesiączkowych możemy nabawić się dolegliwości dużo poważniejszych. Jeśli jednak ktoś wybierze tę metodę najlepiej zadziała relaksujący kieliszek czerwonego wina w dobrze ciepłej kąpieli. Pamiętajmy jednak by zachować umiar zarówno z ilością wina jak i temperaturą wody, która nie powinna być zbyt gorąca.

Uwaga nie należy w żadnym wypadku łączyć obu podanych metod, gdyż taka mieszanka może być groźna dla zdrowia i życia, a przecież na urlop chcemy dotrzeć w najlepszej formie.

Choć dla wielu kobiet przesunięcie terminu miesiączki wydaje się być konieczne, to w przypadku bardzo uciążliwych, bolesnych i obfitych miesiączek, bez względu na to czy udało się przyspieszyć miesiączkę  czy też nie, warto opowiedzieć o swoich dolegliwościach miesiączkowych lekarzowi, gdyż mogą być przyczyną poważnych schorzeń lub przeciwnie mogą być łatwe do zwalczenia.

Komentarze